Proszę państwa, 9 lipca 2016 skończyła się Jałta

Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

Szczyt NATO zakończony, można podsumować jego efekty. Pierwszym i najważniejszym jest przełamanie oporu Berlina. Pierwszy raz, w poważnej sprawie udało się Polsce zmusić Berlin do ustępstw. Przypomnę słowa szefa MSZ Steinmeiera w sprawie przesunięcia NATO na wschód.

- Nie sądzę, by minister Radosław Sikorski rzeczywiście mówił o tym, że możliwe jest stacjonowanie w Polsce oddziałów NATO, zwłaszcza w takich rozmiarach. Sądzę, że wie, że stoi to w sprzeczności z porozumieniami zawartymi między NATO a Rosją – oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec. 2-IV-2014 reuters

Dzięki zabiegom obecnej władzy w Polsce, Berlin musiał ustąpić. 

Odnosząc się do planowanych decyzji, które mają zostać podjęte na szczycie w Warszawie, Merkel wyjaśniła, że "w zasadzie chodzi o umożliwienie silniejszej obecności NATO w krajach bałtyckich i w Polsce".

- Jest to ważne, ponieważ stwierdziliśmy w Sojuszu, że nie wystarczy zdolność do szybkiego przenoszenia wojsk, lecz że konieczna jest także bardziej znacząca obecność na miejscu - zaznaczyła niemiecka kanclerz, przypominając, że plan zakłada rozmieszczenie w każdym z krajów wielonarodowego batalionu. 7-VII-2016 iar/pap

I to jest jeden z dwóch największych sukcesów szczytu. Berlin został zmuszony do ustąpienia Polsce. Przy poprzedniej władzy nic takiego by nie nastąpiło. Gdy Steinmeier wypowiadał swe skandaliczne słowa-NIKT z rządu Tuska nie ośmielił się z nimi polemizować. Nie mówiąc już o jakimkolwiek przeciwdziałaniu im. 

Drugim sukcesem jest wzmocnienie obecności wojska NATO w naszym regionie i w Polsce. Szczególnie ważna jest obecność wojsk USA na naszym terytorium.  

"Zdecydowaliśmy o wzmocnieniu naszej obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu" - powiedział Stoltenberg. Cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe zostaną w przyszłym roku rozmieszczone na zasadzie rotacji w Polsce, na Łotwie, na Litwie i w Estonii.

Na szczycie w Warszawie oficjalnie potwierdzono też, że Kanada będzie tzw. państwem ramowym - wystawiającym główne siły i dowodzącym - batalionu na Łotwie, Niemcy - na Litwie, Wielka Brytania - w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce.Niezależnie od czterech wielonarodowych batalionów planowanych przez NATO siły wielkości ciężkiej brygady zamierzają w ramach Europejskiej Inicjatywy Wsparcia (ERI) - przysłać Stany Zjednoczone. pap 8-VII-2016

Baza w Redzikowie, ciężka brygada wojsk USA, wielonarodowy batalion wojsk NATO pod dowództwem USA w Polsce. To skutecznie zniechęci Rosję do interesowania się naszym krajem. 

Pierwszy raz udało się przełamać Jałtę. Wbrew protestom Berlina i Moskwy wzmocniliśmy swoje bezpieczeństwo, potrafiliśmy uzyskać swój cel. Zrzucenie Jałty, gdzie decydowano za nas jest najważniejszym osiągnięciem szczytu. Nasi sąsiedzi musza zrozumieć że nie będziemy płynąć głównym nurtem, tylko że sami chcemy tworzyć nurt, że sami chcemy prowadzić politykę. Bez "pomocy" Berlina czy Moskwy.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)