Podział

Obrazek użytkownika zbinie
Kraj

Dzielenie Polaków. Polacy podzieleni w sprawie. Nic nowego. Nic szczególnego. Jeśli spojrzeć dwa, trzy wieki wstecz to krótkotrwałe i złudne są momenty i okresy jedności .Od początku upadku Rzeczpospolitej trwał spór o sposoby jej naprawy. Po utracie niepodległości przybrał formę sporu o wizję przyszłej wolnej Polski a dodatkowo pojawił się spór o metody walki o niepodległość. A potem jeszcze pojawiła się czwarta płaszczyzna czyli spór o miejsce Polski we współczesnym jej świecie. Rozmawiając o przeszłości łatwo szukać fałszywych analogii. Patriotyzm Kościuszki i Pułaskiego, Bema, Traugutta, Mickiewicza, Piłsudskiego i Dmowskiego to zupełnie różne postawy. Zgodne z duchem czasu. Ale już nie tak całkiem zgodne z tradycją i duchem Rzeczpospolitej- z duchem przeszłości ,z dziedzictwem przodków.

Dominuje narracja historyczna , w której schyłek Rzeczpospolitej przedstawia się jako nieunikniony proces historyczny . Z powodu jej archaiczności. Dlatego świętujemy konstytucję 3 maja a Targowica stała się symbolem zdrady. I owszem zdrajcy jakich wielu wcześniej czy później. Choć współcześnie etykietując tak kogoś chyba go lekko komplementujemy.Jest naturalną linia rozwoju pewnego stylu myślenia-od tych co wybrali Wazę , Sasów ,co nie chcieli króla Leszczyńskiego do Targowicy. Jednak to król Staś najwięcej moskiewskich pieniędzy nabrał , oj więcej niż wszyscy pozostali jemu współcześni pospołu ,aż szkoda, że barscy konfederaci nie usiekli, bo łatwiej by było o ten bliższy dzisiejszym realiom symbol zdrady.

Jeśli szukamy zgody to musimy siegnąć głębiej w przeszłość, do Złotego Wieku. Docenić nie tylko Polskę ale i Rzeczpospolitą jako coś więcej niż państwo , jako koncepcję cywilizacyjną. Jako misję. Która potrzebuje i wewnętrznej i zewnętrznej energii. Kiedy ruch egzekucji praw utracił swoją dynamikę , kiedy Rzeczpospolita przestała wykazywac agresję musiała upaść .Przeciwstawiliśmy się skutecznie satrapii Zakonu Krzyżackiego i satrapii muzułmańskiej. A nie zgnietliśmy satrapii pruskiej i moskiewskiej. Bo nie zagrażały tak bezpośrednio , bo nie były aż tak dokuczliwe. Bo jak nie ma dośc agresywnej energii to łatwo przegapić dogodny moment.

Jedność trzeba budować wokół wizji państwa sprawiedliwości ,wolności i prawości. Państwa , w którym kara konfiskaty dóbr i banicji jest wystarczająco dolegliwa i zarazem humanitarna wobec każdego skończonego łajdak i zdrajcy. I państwa , które nie boi się wyjść naprzeciw zewnętrznym zagrożeniom. Wystąpić przeciw swoim sąsiadom ,Nie dopiero wtedy gdy zaatakują ,nie wtedy gdy już jawnie grożą.Wcześniej ,Bo plugawi i barbarzyńscy są.

Wokół kadłubowych koncepcji nie będzie jedności. Będą tylko dodatkowe linie podziału. Dzisiaj marginalne,bo stare obumarły a nowe nie mogły się upowszechnić w warunkach komunistycznego totalnego zniewolenia .

Dziś podstawowa linia podziału jest tylko doraźna. Jest nieco ponad 30% takich co zaadaptowali się do warunków państwa teoretycznego (cokolwiek to znaczy), ok 50% takich , którym to przeszkadzało i około 20% nie mających zdania w tej materii. Jest pewien margines ludzi żyjących w głębokiej iluzji i przenoszących na rodzimy grunt dyskusje skainąd „światowe” i przyciągających ku sobie uwagę jednej z trzech grup. Margines bo państwo ,które nie jest w stanie egzekwować prawa , ściągać podatków i obronić granic czyni zupełnie bezprzedmiotowymi dyskusje światopoglądowe , o polityce gospodarczej i społecznej .

Nie trzeba się tym przejmować. Przestrzeni do dialogu i kompromisu nie ma. Może w jednej kwestii – przedawnienia czy ewentualnej amnestii. Ale skoro nikt nie prosi o litość i zrozumienie to … alleluja i do przodu .

W tym miejscu trzeba przypomnieć ,że państwo teoretyczne było jednak dolegliwie opresyjne , prawda że chaotycznie i prawda ,że raczej nie państwo ale jego administracyjny aparat. Co ma swój zbawienny efekt:

Ostatnio widziałem wyniki badań , które na pierwszy rzut oka mogą szokować. Oto sposród partii politycznych gwarantem wolności sumienia, demokracji, tolerancji ,państwa niewyznaniowego jest ...PIS. Przewaga sondażowa (2x) podobna jak przy badaniach poparcia. Czyli naród nasz nie tak do końca ogłupiały i rozumie ,że bez odbudowy elementarnych funkcji panstwa nic nie jest zagwarantowane.

Czyli bez kompromisów , bez przebaczenia i do przodu . I szybciej!!!

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

Tekst absolutnie na samą górę strony!

#1511196