Seks a Stary Testament

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Historia

Każda religia odnosi się do moralności, ustala kanony moralności, więc również odnosi się do spaw seksualności człowieka. Biblia w tym względnie nie jest niczym odmiennym. Podobnież nie ma religii, która by o seksie nie mówiła

 

Już w samej Księdze Rodzaju znajdujemy polecenie Boga „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi” [Rdz 1, 28]. To polecenie praktycznie dominuje sprawy seksualności w Starym Testamencie, wiele rzeczy jakie dziś uznajemy za niemoralne, jest w Biblii usprawiedliwiane w imię właśnie zaludniania ziemi.

 

Kazirodztwo

Za przykład tu można użyć sprawę córek Lota. Po zagładzie Sodomy, przerażonym srogością Boga córkom Lota jedną z pierwszych myśli jakie przychodzą do głowy, to stanie się brzemiennymi. A, że w okolicy nie było żadnego mężczyzny starsza córka wpadła na pomysł, by upić ojca i z nim spłodzić dziecko, później za namową starszej córki podobnie uczyniła to młodsza. Tak zrodzili się Moab i Ben-Ammil, praojcowie Moabitów i Ammonitów. [Rdz 19, 30-38]. Czy Biblia potępia ten czyn, w Księdze Rodzaju potępienia nie znajdziemy. Ale zakaz małżeństw kazirodczych znajdziemy w Księdze Kapłańskiej [18, 6-18].

 

Surogatka

Jak najbardziej wzięcie sobie nałożnicy gdy żona była bezpłodna było w Biblii usankcjonowanym działaniem. Popatrzmy na patriarchę Abrahama. Gdy jego żona Sara uznała iż jest bezpłodna, sama wyszukała mężowi nałożnicę, niewolnicę Hagar, ta zaś urodziła dziecko Abrahamowi, syna Izmaela. Później jednak sama Sara również stała się brzemienną i narodziła mężowi syna Izaaka powstał konflikt doprowadzający do wypędzenia nałożnicy wraz z dzieckiem. Starszy z braci przyrodnich Izmael stał się przodkiem plemion arabskich, młodszy Izaak przodkiem Izraelitów i Edomitów.

 

Wielożeństwo

Dawni Królowie Izraela posiadali znaczne haremy, Król Salomon zgodnie z Księgą Królewską [11, 3] posiadał 700 żon i 300 konkubin. Patriarcha Jakub miał dwie żony, które były siostrami, i do tego dwie konkubiny. Wielożeństwo Biblia dopuszcza „Jeśli jaki mąż będzie miał dwie żony, jedną kochaną, a drugą niekochaną, i one urodzą mu synów - kochana i niekochana - a pierworodnym będzie syn niekochanej - to w dniu przekazywania dziedzictwa nie może za pierworodnego uznać syna kochanej, gdy pierworodnym jest syn niekochanej. Jeśli pierworodnym jest syn niekochanej, musi mu przyznać podwójną część wszystkiego, co posiada, gdyż on jest pierwociną jego siły. On ma prawo do pierworodztwa. ” [Pwt 21, 15-17]

 

Król Dawid i Batszeba

Król Dawid z tarasu swego pałacu zobaczył kąpiącą się piękną kobietę, była to żona jednego z jego żołnierzy. Zaprosił kobietę do swego pałacu, później do sypialni, a gdy ta stała się brzemienną, ściągnął jej męża Uriasza z wojny. Ten jednak będąc wiernym prawu religijnemu i obowiązkom wojownika, by w czasie wojny wstrzymać się od pożycia małżeńskiego, żony nie odwiedził. Aby uniknąć skandalu Dawid najpierw upoił Uriasza, po czym wysłał go w miejsce, gdzie walka była najbardziej zażarta, gdzie Uriasz zginął. [2 Sm 11]

 

Poślubienie ofiary gwałtu

Dziś wiele mówi się o barbarzyńskim prawie nakazującym by karą za gwałt na dziewicy, pannie był obowiązek jej poślubienia. Takie zalecenie znajdziemy jednak w Biblii w Księdze Powtórzonego Prawa

Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.” [Pwt 22, 28-29]

Jak widać prawo to zabezpiecza roszczenia ojca, zwrot kosztów wychowania córki, chroni rodzinę, przed „sromotą” iż córki nie upilnowali, o zdanie młodej dziewczyny już nie pytano.

 

W Biblii Starego Testamentu nie znajdziemy słów potępienia dla czynów, które dziś wydają się nam haniebne, kazirodztwo, wielożeństwo, nałożnice. Tytuły dzielące tekst Biblii Tysiąclecia jak np. „Grzech Dawida – Batszeba”, to późniejsze dopiski redakcyjne. W Biblii Gdańskiej już tych tytułów nie znajdziemy.

 

Biblię należy czytać rozumiejąc warunki kulturowe w jakich powstała. Biblia opisuje lud pasterski Izraela poczynając od przejścia z kultury pasterskiej do kultury rolniczej. Taką wymowę ma konflikt Kaina i Abla. Dla przetrwania małego ludu najważniejszym elementem jest prokreacja i uzyskanie jak najliczniejszych kolejnych pokoleń. Najważniejszym jest by kobiety rodziły jak najwięcej dzieci, zaś mężowie mający wysoką pozycję spłodzili jak najwięcej potomków. Stąd choć z dzisiejszego punktu widzenia, córki Lota popełniły wielki grzech, z ich punktu widzenia, widząc iż wielu ludzi zginęło najistotniejszym jest jak najszybciej wydać potomstwo, choćby było to potomstwo z własnym ojcem. Stąd żona Abrahama widząc, że nie potrafi mężowi dać potomka sprowadza mu inną kobietę, by to uczyniła. Z punktu widzenia tamtych ludzi, był to czyn jak najbardziej uzasadniony.

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.3 (13 głosów)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Tak powstały sekty ,herezje, protestantyzm.

Po co ten tekst?  Przy obecnym stanie wiedzy religijnej   i wiary  Polaków, to  bardzo ryzykowne.

Chcesz Pan uwiarygodnić homoparady?

Może zamiast 500+ PiS powinien zalecać starotestamentową prokreację?

 

Vote up!
4
Vote down!
-6

Verita

#1594219

Pozytywistyczną pracę u podstaw. Dlatego piszę o różnych rzeczach, zarówno różnych tematach, może ktoś coś dla siebie ciekawego znajdzie. Czyż można żyć tylko nawalanką między trollami PO i PiS? Albo opowiadać jakie to PO złe, a pan doktor zalecił przytakiwać, jak to tutejsze trolliki robią?

Jak widać z oceny, już czterech wiedza boli. 3 nowe fakty i głowa wysyła komunikat "end of memory"

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1594231

Pracę u podstaw to najlepiej praktykować w domu, na własnych dzieciach. Jest wtedy szansa, że porządni ludzie z nich wyrosną. A jeśli chodzi o osoby dorosłe, szczególnie o innych od Pana poglądach, to nie wróżę wielkich sukcesów. Tym bardziej, że poza aspiracjami do wielkości, których ma Pan w nadmiarze, występuje u Pana pewna dysharmonia, w związku z czym trudno komukolwiek zaakceptować Pana jako autorytet moralny. Oczywiście ma Pan wiedzę, temu nie przeczę, a nawet wysoko to oceniam. Aczkolwiek, wiele osób posiada wiedzę, nie tylko Pan. Proszę wiec wybić sobie tego rodzaju urojenia (grandiose delusions) z głowy.

Vote up!
5
Vote down!
-1

AgnieszkaS

#1594240

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Wielu ma wiedzę, jedni trzymają ją dla siebie inni, jak ja chcą się nią dzielić. Jeśli ktoś chce skorzystać z mojej wiedzy, z mojej pracy, proszę bardzo. Komuś wiedza sprawia problemy, mamy demokrację, nie musi. Jak zresztą tu widać, są tacy, co im wiedza nie potrzebna, wręcz wrażą się wydaje.

Szkolnictwo w Polsce coraz bardziej zbiega ku ruinie. Reformatorka szkolnictwa widząc efekty swej pracy do Brukseli zwiała. Trzeba coś robić. Przyznam, że znam wielu młodych inżynierów, podziwiam ich za wiedzę, energię, nawet zazdroszczę, bo ja takich możliwości nie miałem. Ale cóż, człowiek u końca kariery musi swą wiedzę przekazywać, by młodzi ją przejęli i rozwinęli. Takie następstwo pokoleń.

Vote up!
2
Vote down!
-4
#1594252

nie należy do "pracy pozytywistycznej od podstaw".

   Aż do końca XIX wieku Kościół katolicki w różny sposób ograniczał i zabraniał przekładów Biblii na języki narodowe, a także kontrolował i ograniczał indywidualną lekturę Biblii (w różnych okresach wymagano imiennych zezwoleń spowiedników, biskupów, a nawet papieskich).

Surowo zabraniano i potępiano przekłady Biblii na języki narodowe. Jedynym oficjalnym i uznawanym na mocy decyzji Soboru Trydenckiego tekstem Pisma Świętego była łacińska Wulgata. Kościół katolicki wielokrotnie potępiał nie tylko tłumaczenie Biblii na języki narodowe i jej rozpowszechnianie, lecz także działalność towarzystw biblijnych. http://www.historycy.org/historia/index.php/t170106.html

Vote up!
3
Vote down!
-2

Verita

#1594275

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Historycznie wynikało to z podejścia biskupów niemieckich którzy uważali iż wierny ma się Boga bać, zaś jedynym przekaźnikiem między Bogiem a człowiekiem jest kapłan. Stąd takie strzeliste zimne katedry. W porównaniu z ziemiankami w jakich ludzie mieszkali widok takiej katedry musiał budzić respekt przed Bogiem i Kościołem

Vote up!
1
Vote down!
-5
#1594293

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Nie interesuje mnie, kto z dorosły z kim się miłuje. Są dorośli ich sprawa, ale homoparad nie toleruję. Seksualność człowieka to jego sprawa, obnosić się z tym nie powinien. Herezje (odstępstwa) zaś towarzyszył judaizmowi i chrześcijaństwu od zawsze. Jedne się przyjmowały wchodząc w oficjalną linię nauki czasami w całości, czasami po części inne były odrzucane. Ale o tym napiszę któregoś dnia.

Vote up!
2
Vote down!
-4
#1594256

Masz rację, są tacy, Tobie podobni, którzy nie powinni czytać Biblii, bo może im się coś "pokićkać". Zwłaszcza jeśli od początku nie całkiem równo mają "pod sufitem". Na szczęście - nie stanowią większości Polaków.

Ukłony,

Vote up!
5
Vote down!
-4

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1594261

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Znowu się przyczepiło do mnie...

https://www.youtube.com/watch?v=vqG6tkN4s4g

Vote up!
4
Vote down!
-6

Verita

#1594276

te żmijowe "ukłony" to zapewne tyłem do Ciebie. Nie odzywaj się do szumowiny. Za duży zaszczyt.

Vote up!
3
Vote down!
-6

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1594277

Odpowiedzi zgodne z właściwą niewiastom słodyczą, kulturą i wdziękiem.

Tak trzymać!

Servus,

Vote up!
4
Vote down!
-3

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1594326

"odczep się, rzepie! - a ja się nie odczepię!" Nikt nie pytał o ekspertyzę mojej i Verity słodyczy. Precz!

Vote up!
3
Vote down!
-6

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1594333

zaczepiasz, nazywając szumowiną ale to inni mają się odczepić?

co za kultura. to z innej cywilizacji? nie szukałas problemu w sobie?

Vote up!
5
Vote down!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594377

...przez tę, której imienia nie wypowiem, a 'szumowina' to i tak łagodne określenie; prosiłam wielokrotnie, by nie wtykała swoich załganych tekstów na mój temat. Jednak nie może się powstrzymać od moralizowania ta, która o etyce ma żadne pojęcie.

p.s. powoli wyłania się skład tutejszej kamaryli; wypłoszyliście najlepszych autorów, żałośni nudziarze, cieszcie się; potwierdzacie regułę, że zły pieniądz wypiera dobry. 'Kontrik' w swej niewczesnej interwencji nawet nie zauważył, kto kogo zaczepia. tak to jest, gdy tworzą się kliki.

Vote up!
2
Vote down!
-4

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1594397

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

od tej szumowiny. Dedykuję jej już któryś raz piosenkę " Płynie gówno potokiem..."  , ze Lwowa. Nic  z tego nie rozumie..

Udowodniłam jej kłamstwo i wyraźnie dodałam, że z kłamcami nie rozmawiam...daremnie..

Podejrzewam, że  intrygi, które raz po raz wszczyna, są jej potrzebne jako jedyny sposób podniesienia poziomu adrenaliny, który jej pozostał. Wstrętne to i ohydne. 

Poziom  intelektualny, również żałosny ...bo  sformułowania "ma równo pod sufitem"  używają  raczej niekochane wyrostki z domu poprawczego ...a nie  "arystokracja" ze Lwowa...za którą chciałaby uchodzić.

Może przyjdzie się nam szarpać z nią ....do końca czasów...bo na opamiętanie i refleksję raczej nie liczę.

Pozdrawiam

 

Vote up!
2
Vote down!
-4

Verita

#1594405

To już chyba jakaś twoja maniera - w żadnym niemal tekście (wpisie) nie robisz korekty. Zawsze musisz wstawić orty! Niestety - uznaję takie niechlujstwo za lekceważenie blogerów.

Synowi, zrodzonemu przez młodszą córkę Lota, matka dała imię Ben Ammi (בן־עמי  tj. syn mego ludu) a nie, jak piszesz Ben Ammil.

Jeśli zaś mowa o Uriaszu - Dawid nie "upoił go" lecz polecił jego dowódcy, aby wystawił go na odcinek najbardziej zażartej, niebezpiecznej walki. To nie ort, to błąd rzeczowy.

Ukłony,

Vote up!
4
Vote down!
-4

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1594260

U mnie zawsze o temacie artykułu można porozmawiać 

Poczytajmy razem Biblię, tłumaczenie Biblia Tysiąclecia.

13"Dawid zaprosił go, aby jadł i pił w jego obecności, aż go upoił. Wieczorem poszedł [Uriasz], położył się na swym posłaniu między sługami swojego pana, a do domu swojego nie wstąpił. 
14 Następnego ranka napisał Dawid list do Joaba i posłał go za pośrednictwem Uriasza. 15 W liście napisał: «Postawcie2 Uriasza tam, gdzie walka będzie najbardziej zażarta, potem odstąpicie go, aby został ugodzony i zginął». 
16 Joab obejrzawszy miasto, postawił Uriasza w miejscu, o którym wiedział, że walczyli tam najsilniejsi wojownicy. 17 Ludzie z miasta wypadli i natarli na Joaba. Byli zabici wśród ludu i sług Dawida; zginął też Uriasz Chetyta. " [2 Sm 11]

Tak błędy rzeczowe są znacznie ważniejsze niż literówkowe, stąd nie ja popełniłem błąd rzeczowy. Ale ma Pani rację, Ben-Ammi, przeoczyłem przy korekcie. 

Vote up!
3
Vote down!
-4
#1594268

a "wrobienie" go w ojcostwo dziecka dawidowego z Batszebą. Uriasz nie był jednak na tyle "upojony", żeby złamać zasady obowiązujące w armii. Po "upojnej" kolacji z królem - nie wrócił do własnego domu - położył się pośród sług króla. Gdyby zechciał spać w swym domu - miałby szansę przeżyć...

Uriasz - hebr. Urijjah, Urijjahu ("moim światłem jest Jahwe") był Hetytą. Był też "najdzielniejszym żołnierzem Dawida", ale - był "obcym". No i ta piękna Żydówka, Batszeba, jako żona cudzoziemca, w państwie żydowskim... Choć to m.in. Hetyci byli pierwotnymi mieszkańcami tej ziemi.

Hebrajskie imię Uriasza może wskazywać, że do swego imienia rodzinnego dodał przydomek hebrajski. Nie mniej - Batszebie bliżej było do żydowskiego mężczyzny, a już szczególnie - króla, aniżeli do tego, nawet najdzielniejszego "obcokrajowca".

Ciekawe jest "rozważanie" Uriasza, wracającego od króla Dawida na wojnę, z królewskim listem do Joaba - dowódcy armii. To rozważanie stworzył chyba Brandstaetter.

Uriasz zdaje sobie sprawę, że wiezie list stanowiący wyrok śmierci na niego. Być może ktoś z jego sług zdążył go poinformować o zdradzie żony... Jednak - nie ucieka przed swoim losem - do końca wytrwa w przeznaczeniu - "moim światłem jest Jahwe". Nie umiałby żyć - w niesławie, nie udźwignąłby ciężaru dyshonoru. Takim jest "cudzoziemcem". Nie chce ratować swego życia - za wszelką cenę. Boga i Honor - ceni ponad życie. Czy nam coś to mówi?

No i jak z tą ścisłością faktograficzną?

Ukłony,

Vote up!
4
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1594324

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Dużo w Pani rozważaniach gdybań. Jak wiemy, w po uczcie mężczyzna pijący alkohol z reguły jest pijany, Biblia nie wspomina o tym, że Dawid był pijany, ale o Uriaszu już tak. Oznaczało to, że Uriasz był pijany mocniej niż pozostali mężczyźn, dlatego nie udał się do domu, choć przypiski do tłumaczenia BT wspominają o wstrzemięźliwości płciowej mężczyzn w czasie wojny. Po prostu poszedł spać do garnizonu. Mocno pijany mężczyzna nie ma ochoty na współżycie z kobietą, szczególnie  z żoną z którą z racji małżeństwa współżycie nie było sprawą łap okazję. Na ile w tym momencie ogólnie znana była wiedza o stanie odmiennym Batszeby nie wiemy, ale kobiety zwykle w takiej sytuacji o tym nie rozpowiadają. Biblia była pisana już po fakcie gdy wszyscy wiedzieli iż Batszeba urodziła Dawidowi dziecko. Jeśli Dawid chciałby tylko "wrobić" Uriasza w dziecko mógł spróbować jeszcze raz, ten jednak posyła go na pewną śmierć i do tego każe samemu zanieść pismo skazujące go na tę śmierć. Widać z tego, że jednak Dawid chciał Batszebę zachować dla siebie. 

Zaś sprawy narodowościowe nie wyciągał bym tak mocno, bo jak by nie było Uriasz był człowiekiem akceptowanym w środowisku żołnierzy Dawida, jeśli dosłużył się tak wysokiej rangi. Człowiek nie akceptowany bez względu na swe zasługi tak wysokiej rangi się nie dosłuży. 

Vote up!
1
Vote down!
-3
#1594351

nie ma to jak wszystko naciągać pod swoje fantazje, bo jakże inaczej by takim pasowało? i to ty zarzucasz innym gdybanie?

Po prostu poszedł spać do garnizonu

gratuluję wiedzy. proponuję zapoznac się z 2 Sm. tam również dowiesz się, na ile była znana kwestia ciąży Batszeby, która posłala wieść o tym królowi Dawidowi.ale sam wiesz przeciez lepiej, że pijany uriasz nie miał ochoty na żonę, choć zapisano jego słowa z innym powodem, tak samo wiesz najlepiej, że Uriasz był najbardziej pijany, tak jakby to miało znaczenie i dlatego nie poszedł do domu, wbrew 2 Sm.

no porażająca wiedza, nie ma to jak swoje gdybania mieć ponad źródło, którego sie nawet nie pamięta czy- gorzej, celowo ignoruje za to jak ktoś podważa własną fantazję, to oskarżyć o gdybania.

Vote up!
4
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594380