Awantura warszawska – święto nieuctwa

Obrazek użytkownika xiazeluka
Historia

Każda rocznica wybuchu powstania w stolicy staje się festiwalem nieuctwa. Ludzie nie mający najmniejszego pojęcia o faktach wskakują na trybuny i z wysokości swojej ignorancji wychwalają pod niebiosa największą klęskę w historii Polski. To kuriozum niespotykane nigdzie indziej na świecie: z dumą świętuje się tragedię, która pochłonęła ponad 100 000 ofiar cywilnych i 16 000 wojska, doprowadziła do zniszczenia stolicy i nie miała żadnych pozytywnych następstw (ignoranci zaprzeczają, lecz choćby jednego pozytywnego skutku nie są w stanie wydukać). W awanturze warszawskiej zginęło więcej ludzi niż w amerykańskich uderzeniach jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki razem wziętych!

Polski patriota nie może pozostać obojętny. Polski patriota ma obowiązek zwalczać świętowanie czynów szaleńczych i zbrodniczych. Dlatego Mła, jako polski patriota, przedstawi poniżej krótkie kompendium wiedzy na temat warszawskiej awantury.

Fakty – a więc prawdy znienawidzone przez apologetów niszczenia miast i wyrzynania Polaków – są następujące:

Do połowy lipca Warszawa z planu powstańczego była wyłączona. Dlaczego? Dlatego, że jak informował Londyn w depeszy z 14 lipca dowódca Armii Krajowej, Bór-Komorowski:

Przy obecnym stanie sił niemieckich w Polsce i ich przygotowaniach przeciwpowstańczych, polegających na rozbudowie każdego budynku zajętego przez oddziały, a nawet urzędy w obronne fortece z bunkrami i drutem kolczastym, powstanie nie ma widoków powodzenia. […] W obecnym stanie przeprowadzenie powstania, nawet przy wybitnym zasileniu w broń i współdziałaniu lotnictwa i wojsk spadochronowych, byłoby okupione dużymi stratami.

Między 14 a 31 lipca potencjał niemiecki w Warszawie i okolicach wzrósł. Zgodnie więc z powyższą oceną powstanie jeszcze bardziej nie miało widoków powodzenia. Mimo to w Komendzie Głównej pomysł wszczęcia walk był od mniej więcej 21 lipca dyskutowany, a pod koniec miesiąca zastanawiano się już tylko nad terminem podjęcia boju. Skąd ta bezsensowna koncepcja? Otóż kilku oficerów zawiązało spisek przeciwko Warszawie, brutalnie dążąc do sprowokowania walk. Oto nazwiska tych łajdaków:

  • Leopold Okulicki, były i przyszły kapuś NKWD

  • Antoni Chruściel, kłamca

  • Tadeusz Pełczyński, zakuty łeb

  • Jan Rzepecki, późniejszy gorliwy kolaborant komunistyczny

Spiskowcy robili wszystko, aby przekonać większość Komendy Głównej do rozpoczęcia powstania, jednak nigdy nie zdobyli większości podczas głosowań. Rozwścieczeni niepowodzeniem posunęli się do puczu. A odbyło to się tak: 31 lipca, podczas porannej narady Komendy Głównej ustalono, iż w obliczu niejasnej sytuacji na przedpolu Warszawy, decyzja o rozpoczęciu powstania nie zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 dni. Spiskowcy postanowili więc działać punktowo: wykorzystując fakt, że kolejna narada miała się odbyć około godziny 18, a Komorowski będzie wcześniej sam, zaatakowali. Między 16.30 a 17 Okulicki i Pełczyński przyszli do dowódcy AK i usiłowali zmusić go do podjęcia decyzji bez reszty sztabu. Doszło do gwałtownej awantury. W kulminacyjnym momencie przybył Chruściel z kłamliwym meldunkiem, jakoby Sowieci dotarli do Pragi i mieli w ciągu kilku godzin wejść do miasta. To przeważyło szalę – galareta w generalskich szlifach, pozbawiony silnej woli Bór-Komorowski, dał się złamać spiskowcom. Pucz się udał. Po krótkiej konsultacji z Delegatem Rządu, Komorowski wydajezbrodniczą decyzję – powstanie rozpocznie się następnego dnia o godzinie 17. Zachwyceni spiskowcy wymykają się z lokalu, do którego zaczynają się schodzić bardziej przytomni oficerowie. Już pół godziny po podjęciu zbrodniczej decyzji Komorowski dowiaduje się od swego szefa wywiadu, Iranka-Osmeckiego, że się pomylił, ponieważ Niemcy rozpoczęli na przedpolu miasta kontruderzenie. Złamany psychicznie Komorowski nie ma siły odwołać rozkazu, choć taka możliwość cały czas istniała.

Powtórzmy:mitem założycielskim powstania warszawskiego jest ordynarny pucz.

I to właśnie puczyści – a nie źli Niemcy, perfidni Anglo-Amerykanie czy podstępni Sowieci – odpowiadają za zniszczenie Warszawy i śmierć ponad 120 000 ludzi.Żaden z nich, w obliczu całkowitej klęski, nie strzelił sobie w łeb, czego wymagał honor oficera. Wszyscy przeżyli wojnę, później bezwstydnie wypinając piersi do orderów. Łajdacy ci nie zasługują na miano polskich oficerów.

Drugim powszechnie funkcjonującym mitem jest twierdzenie, jakoby pod koniec lipca nad środkową Wisłą pojawiły się sowieckie wojska w pełnym składzie. To nieprawda. W rejonie Warszawy działała jedynie szpica 1 Frontu Białoruskiego w postaci 2 Armii Pancernej. Zasadnicze siły Frontu znajdowały się 100 km na wschód od Warszawy. 2 APanc. szła od południa wzdłuż Wisły i na przełomie lipca/sierpnia starła się z niemieckim korpusem pancernym SS. W wyniku walk natarcie sowieckie zostało powstrzymane, a siła ofensywna 2 APanc. złamana. Sowieckie zgrupowanie, pod naporem nieprzyjaciela, o godzinie 4 rano 1 sierpnia przeszło do obrony, a więc tak zwane „zatrzymanie natarcia” nie miało żadnego związku z decyzją Galarety-Komorowskiego o rozpoczęciu obłędu. To nie rezultat podstępnych knowań towarzysza Stalina, lecz wynik realnej sytuacji na froncie. Tego nieucy-apologeci oczywiście również nie przyjmują do wiadomości.

Nie przyjmowanie do wiadomości faktów skutkuje tym, co można obserwować co rok: nieustannym, monotonnym i napuszonym bełkotem o bohaterstwie. Powiedzmy sobie szczerze: bohaterstwo to kamuflaż klęski. Jako że żadnych pozytywnych rezultatów awantura warszawska nie miała, to miłośnicy czynów zbędnych i szaleńczych ględzą, ględzą i ględzą o bohaterskich powstańcach, bohaterskiej ludności cywilnej, bohaterskim mieście i tak dalej. Co prawda bohaterskich powstańców pokonali bohatersko walczący Niemcy, bohaterscy cywile (w tym tysiące młodych, zdrowych mężczyzn) przy pierwszej okazji czmychnęli z miasta (w okresie wrześniowego rozejmu w Śródmieściu), a z bohaterskiego miasta nie został kamień na kamieniu, ale co tam. Nieukom-apologetom fakty przecież nie mącą dobrego humoru. Tymczasem powstanie miało jednego, prawdziwego bohatera – był nim pułkownik Antoni Żurowski, dowódca AK na Pradze. Po trzech dniach walk Żurowski doszedł do jedynie słusznego przekonania, że ta awantura nie ma sensu i doprowadził do zakończenia powstania w podległym rejonie. Praga i jej ludność ocalała.

Szaleńcy na drugim brzegu takiego poczucia odpowiedzialności nie mieli. No ale przecież przed chwilą żeśmy fakt ustalili – ci łajdacy nie byli ludźmi honoru.

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.7 (19 głosów)

Komentarze

Gratuluję wiedzy i jeszcze lepszego samoPOczucia.

pzdr

Vote up!
11
Vote down!
-2

antysalon

#1489046

...xiazeluka do "nieuka"
mówi o niezależności
leczkompleksy są to zwykłe
małych lgnących do wielkości
czasem się podeprze wiedzą
i cytatem nas "zaskoczy"
lecz kompleksy są za miedzą
cham kompleksów nie przeskoczy
stóg kompleksów jest za miedzą
więc niech prawdzie spojrzy w oczy.
Bo choć świat swój skryje mały
i pochowa gdzie popadnie
to nie źdźbło, lecz snopek cały
słomy... z butów mu wypadnie!....

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/geneza-powstania-warszawskiego-wytepic-polakow#comment-1489455

Vote up!
4
Vote down!
-1

zimny drań
 

#1489457

Mła o Panu wspomniał już w tytule notki - nieuk. Nie musi Pan tak aktywnie oceny Mła potwierdzać.

Vote up!
1
Vote down!
-5
#1489921

Co rocznica Powstania Warszawskiego tow. iks wyskakuje z tym samym repertuarem. Zaczynasz byc  więcej jak śmieszny. Zaczynasz być karykaturą.

Vote up!
11
Vote down!
-2

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1489050

Co rocznica awantury warszawskiej towarzysze nawiedzeni wyskakują z tym samym hagiograficznym repertuarem. Oni nie są śmieszni i karykaturalni?

Vote up!
2
Vote down!
-11
#1489056

....dawno nauczyłem sie z żadnym ścierwem nie dyskutować tylko minusować, bo o dyskusję i naszą stratę czasu, przy tym, owym trolom chodzi...odpuszczamy minusujemy, szkoda naszego cennego czasu na pierdoły ze szmaciarstwem postsowieckim i postmodernistycznym...
pozdrawiam!

Vote up!
5
Vote down!
-1

zimny drań
 

#1489926

Jakie "dyskutować", skoro potrafisz Pan jedynie miotać obelgi?

Vote up!
1
Vote down!
-4
#1489931

Czy KL Warschau to także mit stworzony przez "nawiedzonych polaczków"?

 

PS A może i żydzi się sami eksterminowali? 

Vote up!
10
Vote down!
-2

jan patmo

#1489053

A co ma KL Warschau do treści notki?

Vote up!
2
Vote down!
-9
#1489057

Proszę serdecznie przeczytać i zrozumieć swój własny tekst.

Vote up!
9
Vote down!
-2

jan patmo

#1489059

Proszę przeczytać i spróbować zrozumieć tekst Mła. Na razie jeszcze Pan tego nie zrobił, a mimo to komentuje.

Vote up!
1
Vote down!
-8
#1489062

Buty

 

Kto się w sowieckie buty obuje,

tego żaden fakt nie interesuje.

 

 

Vote up!
9
Vote down!
-2

jan patmo

#1489070

To niech Pan te sowieckie obuwie zzuje i zacznie interesować się faktami. Ciężko będzie, ponieważ apologeci awantury warszawskiej faktów nienawidzą.

Vote up!
1
Vote down!
-9
#1489089

Rura

 

Już słowo warszawska awantura

świadczy żeś jest sowiecka rura.

Vote up!
10
Vote down!
-2

jan patmo

#1489090

Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją.

gen. George Patton

Vote up!
9
Vote down!
0
#1489061

..."próżno repliki byś sie tu spodziewał
nie dam ci prztyczka nie dam klapsa
nie powiem nawet pies cie jebał
bo to mezalians byłby dla psa"...
............................................
że zacytuje naszego wielkiego poetę i polskiego patriotę,
żydowskiego pochodzenia, wielkiego Juliana Tuwima.......
 

Vote up!
12
Vote down!
-2

zimny drań
 

#1489071

Kolejny nieuk, który  w starciu z faktami  walczy poezją.

Vote up!
1
Vote down!
-11
#1489080

... tylko "awanturą warszawską" oraz wynikiem puczu w sztabie AK, to śmiało mogę nazwać ciebie "zadaniowcem", który otrzymał zadanie obrzydzenia Polakom ich historii i ich Ojczyzny. Takie zadania wypełniają przeważnie agenci "zainstalowani" w Polsce.

Ciekawostką jest to, że od roku 2012 odzywasz się na NP tylko raz w roku - właśnie w kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. Ponieważ nie podajesz źródeł twojej "wiedzy" - śmiem twierdzić, iż twoje wypociny są wytworem twojej konfabulacji, by nie powiedzieć... chorej wyobraźni. Zatem proszę o podanie rzetelnych źródeł, które podają te twoje "fakty".

 

  

Vote up!
12
Vote down!
-1

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1489074

I to jest właśnie  uroczy przykład  nieuctwa apologetów  awantury  warszawskiej  - nie mają pojęcia  o wydarzeniu, które tak ochoczo wychwalają.  Gdyby Pan znał  literaturę przedmiotu, to  naiwnie o  potwierdzenie  podstawowych, elementarnych  faktów  by  się  Pan nie dopominał.  

 

Antypolska  agentura  wychwala awanturę warszawską, ponieważ w ten sposób utrwala  w Polakach  kretyńskie nawyki.

Vote up!
2
Vote down!
-10
#1489078

To są bolszewickie brednie, godzące w dobre imię bohaterów powstania Warszawskiego.

Takie teksty tylko do gazety gównianej, lub Moskiewskiej Prawdy.

Zadaniowiec, tak można określić jednym słowem te wyPOciny.

Cześć i chwała bohaterom powstania Warszawskiego.

A na POhybel zdrajcom, sprzedawczykom, sługusom, i POzytecznym idiotom.

Beata Szydło premierem.

Vote up!
10
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1489079

Skąd to wiadomo? Ano stąd, że gdy Mła zapyta "co konkretnie jest bolszewickimi bredniami" nie zdoła Pan wykrztusić odppowiedzi.

Vote up!
2
Vote down!
-9
#1489087

Według pana myślenia że powstanie Warszawskie nie miało szans powodzenia, i nie trzeba było zaczynać.

To również można powiedzieć, przekuwając pana tok myślenia, że Polska nie powinna się bronić w 1939, przeciw Niemcom, bo siły Niemieckie były, wielokrotnie silniejsze.

A powstanie Wielkopolskie nie udało by się, gdyby powstańcy myśleli podobnie jak pan.

Pluje pan na pamięć mojej mamy uczestniczki powstania Warszawskiego i tysiące innych, którzy zgineli, albo jak moja mama zostali pozamykani sowieckich więzieniach, tylko dla tego że byli Polakami i bronili swej Ojczyzny i stolicy.

Jest pan zadaniowcem, wciskającym tezy szkodliwe o powstaniu Warszawskim, przepisane żywo z gazety gównianej żydowskiej.

Gdzie powstanie żydowskie w Warszawie jest wychwalane, a gdzie żydzi nie mieli szans jakich kolwiek, a powstanie Warszawskie z 1944 jest krytykowane i zniesławiane przez takich zadaniowców jak pan.

Beata Szydło premierem

Vote up!
13
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1489091

Proszę uprzejmie nie używać słowa powstanie na niewielkie działania obronne w getcie warszawskim podjęte w akcie desperacji.

Vote up!
8
Vote down!
-1

jan patmo

#1489096

Jak zwał tak zwał, ja tylko wskazuje kierunek i punkt myślenia gazety żydowskiej, która chwali jeden zryw, a drugi stara się upodlić.

Skoro żydzi zrobili zryw zbrojny w getcie Warszawskim, nawet w akcie desperacji, to można mówić, że zrobili powstanie, przeciw Niemcom.

Beata Szydło premierem

Vote up!
7
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1489099

Akurat była to uwaga  o charakterze ogólnym, a nie uwaga skierowana do ciebie jestem jaki jestem. Określenie powstanie w getcie warszawskim jest po prostu poważnym nadużyciem - nie tylko zresztą językowym - które służyło (i nadal służy) do deprecjonowania Powstania Warszawskiego w sposób wyjątkowo perfidny i haniebny.    

Vote up!
7
Vote down!
-1

jan patmo

#1489104

Odnośnie tytułu - Panu wolno, to Mła również.

"Według pana myślenia że powstanie Warszawskie nie miało szans powodzenia, i nie trzeba było zaczynać."

Nie, uparty nieuku. Dla podejmujących decyzję o powstaniu nie miało szans powodzenia, dlatego decyzja na porannej naradzie 31 lipca nie została podjęta i miała nie byc podjęta w ciągu najbliższych 2-3 dni. Gdyby nie pucz łajdaków Okulickiego, Pełczyńskiego i Chruściela, do wybuchu walk by w sierpniu nie doszło.

 

"Pluje pan na pamięć mojej mamy uczestniczki powstania Warszawskiego i tysiące innych, którzy zgineli"

W jaki sposób Mła pluje? Akowcy wykonywali rozkazy - a że rozkazy były zbrodnicze i głupie, to nie ich wina.

 

"Jest pan zadaniowcem, wciskającym tezy szkodliwe o powstaniu Warszawskim, przepisane żywo z gazety gównianej żydowskiej."

Proszę wskazać artykuły z gównianej gazety, które Mła przepisał, Panie pedofilu.

Vote up!
2
Vote down!
-9
#1489126

Powstanie Wielkopolskie tak jak i Powstania Slaskie miały od początku szanse wobec klęski politycznej zaborców i rewolucji w Rosji oraz wobec zaistnienia odradzającej sie Polski. To już prędzej dizlalność Legionów Pilsudskiego wchodzila na ziemie wielkiej niewadomej. Powstanie Warszawskie wybuchło w momencie gdy miasto znajdowało się zdala od wszelkich sojuszników i inaczej niż Powsanie w Getcie nie miało celu aby "zginąć walcząć" ale aby żyć, stworzyć fakt dokonany.

Z dugiej strony na miejscu dowódców "wschodnich" raczej uczynilbym to co oni uczynili. Miastu nie pomogli a nawet nie zgodzili sie na uzywanie radzieckich lotnisk przyfrontowych dla alianckich samolotów dokonujących zrzutów dla powstańców. Ile to kosztowało pilotów tych maszyn to sobie samipoczytajcie. Wobec takiej postawy Sowietów, wobec fizycznej niemozliwości pomocy przez zachodnich aliantów, wobec zachodniej polityki nawet wobec generała Sosabowskiegoi przygotowujacych swoich spadochroniarzy do akcji w Warszawie rzecz udac się nie mogła.

Teraz po fakce chwalimy żołnierzy za heroizm i za to, że stworzyli mit, do którego mozemy sie odwoływać. Ale czy oni walczyli dla mitu czy o wolność?

Tylko pytam.

I jeszcze jedno pytanie. Narzeka sie, że Niemcy i ich ukraińscy kumple wymordowali 200 000 cywilnej ludności. Ale czy ta zbrodnia nie odbyłaby sie gdyby Powstanie NIE WTYBUCHŁO? Przecież Niemcy napewno przygotowywaliby miasto do obrony przed radziecką ofensywą. Walki w mieście były nieomal nieuniknione. Chyba, że Ruscy zastosowaliby manewr podobny do tego co stało sie z Krakowem. Teraz wyobraźcie sobie żołnierzy AK ukrywających sie po dziurach w piwnicach, ich zagotowaną krew i umysły gdyby rozkaz walki nie nastąpił.

Co by wtedy zrobili sami Rosjanie? To co i gdzie indziej. Wyłapywaliby towarzystwo i rozstrzeliwali za posiadanie broni i przygotowania zbrojne przeciw Armii Radzieckiej.

To teraz zapytam jeszcze raz. Czy gdyby nie wybuchło powstanie, czy wtedy ofiar byłoby mniej?

A budynki i samo miasto. Czy nie było planu wyburzenia Warszawy chocby po to by przygotowac obszar do walki z Czerwonymi?

Tylko pytam.

Vote up!
8
Vote down!
-1

Ostatni legion

#1489167

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

"Ale czy ta zbrodnia nie odbyłaby sie gdyby Powstanie NIE WTYBUCHŁO? Przecież Niemcy napewno przygotowywaliby miasto do obrony przed radziecką ofensywą. Walki w mieście były nieomal nieuniknione."

 

Na pytania o zdarzenia, które nie nastąpiły, można odpowiadać jedynie analogiami. A zatem:

1. Gdyby powstanie nie wybuchło, Niemcy nie mieliby powodu to podjęcia masowych morderstw. W żadnym innym polskim mieście do niczego podobnego nie doszło, zatem można przyjąć jako rzecz najbardziej prawdopodobną, że poza przymusową ewakuacją innych poczynań wobec ludności stolicy by nie było. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że masakry Woli i innych dzielnic dokonały nie jednostki frontowe (poza paroma wyjątkami), lecz specjalnie ściągnięte do Warszawy siły policyjne. Bez powstania ani RONA, ani poznańskiej policji w mieście by nie było.

2. Walki w mieście były mało prawdopodobne. Sowieci nie mieli zamiaru zdobywać Warszawy czołowym natarciem, zarówno w 1944 jak i 1945 zastosowali manewry okrążające (właśnie z powodu grożby otoczenia w styczniu 1945 załoga niemiecka dała drapaka na zachód bez stawiania poważniejszego oporu). Miasto niemal na pewno by ocalało. Nie wyglądałoby gorzej od Poznania.

 

"Wyłapywaliby towarzystwo i rozstrzeliwali za posiadanie broni i przygotowania zbrojne przeciw Armii Radzieckiej."

Jakiej broni, jakie aresztowania? Rozbrajać i aresztować można tylko tego, kto się uzbrojony ujawnił. Gdyby warszawskie AK pozostało w cywilu, to masowych represji nie mogłoby być z definicji. Co więcej - Niemcy zapewne dokonaliby ewakuacji większości ludności Warszawy, a więc niejako ocaliliby młodych akowców przed sowiecką bezpieką.

"Czy gdyby nie wybuchło powstanie, czy wtedy ofiar byłoby mniej?"

Oczywiście. To pewne na 99%.

"Czy nie było planu wyburzenia Warszawy chocby po to by przygotowac obszar do walki z Czerwonymi?"

Poza zerwaniem mostów i budową wątłego pasa umocnień w poprzek miasta Niemcy innych pomysłów nie mieli. Warunki naturalne w Warszawie są takie, że brzegu zachodniego broni się łatwo i wygodnie, a ciężko atakuje. Dlatego właśnie niemal każdy najeźdźca na Warszawę uderzał od strony zachodniej, a nie z Pragi.

 

 

Vote up!
2
Vote down!
-8
#1489213

  1. Czy wiesz co to takiego radiostacja "Kościuszko", i co ta radiostacja robiła?
  2. Niemcy przygotowywali się do uczynienia z Warszawy "Festung Warschau" w tym celu mieli zgonić do kopania okopów ok 100 tys warszawiaków. Kopaliby te okopy najprawdopodobniej pod ogniem rosyjskiej artylerii. Ilu żywych wyszłoby spod tego ognia.
  3. Ludność cywilna. Miała być pozostawiona w obrębie "Festung Warschau"
  4. Jeśli chcesz zobaczyć co zostałoby po "Festung Warschau" i ile ludności ocalałoby. Popatrz sobie jak wyglądał Wrocław zamieniony w "Festung Breslau", z tym, że ludność cywilna została z Wrocławia wyprowadzona, a w Warszawie miała zostać.
  5. I ostatnie pytanie. Co lepsze ginąć z bronią w ręku czy dostawać po gardle, nie mając żadnych możliwości obrony?

Dlatego uważam iksa za wyjątkowego sk....a. Bo on o tym wszystkim wie.

Vote up!
9
Vote down!
-1

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1489228

1. Co ma sprawy jakaś komunistyczna szczekaaczka? 

2. "Festung" to tylko nazwaa, szczególnie, że festung w postaci jednego rowu przeciwczołgowego to kabaret. Po drugie - kto miałby strzelać do kopaczy pod koniec lipca?

3. A skaąd to wiaadomo i co z tego?

4. Breslaau był niemieckim miaastem, wobec którego Sowieci nie mieli zaahaamowaań. A "festung Warschaau" w 1945 nie było bronione, zostaało nie zdobyte, lecz zaajęte bez zaauważaalnego oporu.

5. Spytaaj Pan o to mieszkaańców Krakowa, Radomia,  Kielc czy Kalisza.

 

Vote up!
1
Vote down!
-8
#1489243

ze śmiechu!!!!!! No to pogrążyłeś się na całego. Potrzebujwsz dwa wiadra zimnej wody. Jedno aby wypić, a drugie aby wsadzić łeb do wiadra..... zanim coś napiszesz.

Vote up!
7
Vote down!
-1

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1489302

Doprawdy Mła się podłożył? A to dlaczego?

Vote up!
1
Vote down!
-6
#1489316

... a ja nie muszę udawać "naukawca", ja bardzo bym chciała poznać źródła, z których czerpiesz swoją ... astronomiczną wiedzę na temat Powstania Warszawskiego.

A jeszcze gdybyś raczył zestawić tę wiedzę (żródła!) ze źródłami historycznymi dotyczącym "Powstania" w Getcie Warszawskim.

Ja również, z roku na rok, obserwuję coraz "głębszą" wiedzę tła. Nigdy jednak nie spotkałam się ze źródłami, które potwierdzałyby te wszystkie rewelacje (objawienia)..

Motto Satyra bardzo jest tu "na czasie".

Vote up!
12
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1489100

...wiedzę zdobywał na Wieczorowym Uniwersytecie Marksistowsko Leninowskim w latach sześćdziesiatych...
i pewnie doktoryzował sie tam jeszcze, co nie było wyjątkowe.....  w owym czasie...

 

Vote up!
12
Vote down!
-1

zimny drań
 

#1489106

A Ty gdzie zdobywałeś wiedzę historyczną, że oceniasz innych?

Vote up!
1
Vote down!
-9
#1489124

słuchaj no "Ty"
...z głupotą sie nie dyskutuje,
dyskusja z głupotą jest pochwałą owej....

Vote up!
7
Vote down!
-1

zimny drań
 

#1489201

Źródłami są dokumenty i relacje z epoki. Nie da się tak od ręki wymienić wszystkich, ponieważ są to setki pozycji. Te setki Mła przeczytał. A Pani ile dokumentów i ile relacji poznała?

Vote up!
1
Vote down!
-9
#1489125

Minusowanie pytania o zakres Państwa wiedzy. Żenujące.

Vote up!
1
Vote down!
-8
#1489212

1.Pucz sie raczej nie udałł,bo wywarcie silnej presji na głownodowodzącego, a nawet rządzenie z tylnego siedzenia, nie jest puczem. Puczem byłoby gdyby Okulicki lub Pełczyński ogłosili się głownodowodzącymi.

2. No i jakie jest rozwiązanie? Zaniechanie kultu powstania? Stworzy to bardziej odpowiedzialnych obywateli? Powstanie się dokonało, jest faktem, natomiast jak się zdaje, zaniechanie kultu, spowodowałoby chyba, że za 20 lat mielibyśmy wyłacznie wspomnienie i kult Wielkiego Powstania w Getcie :) (widziałem w którymś kwietniu chyba, jak na Krakowskim P. dużo osób, starzy, młodzi, także  osobniicy o menelowatym wyglądzie- przekrój b. "demokratyczny", chodziło z zółtymi rozetkami w klapach, chętnie rozdawanymi przez odpowiednią młodzież) oraz wspomnienie jakiejś tam awantury.

3. Nie da się porównac sytuacji na Pradze i np na Woli. To fakt, że na Pradze nie doszło do rzezi, także i po kapitulacji. Na Woli i Ochocie rzezie zaczęły się od samego początku.

Vote up!
13
Vote down!
-1
#1489082

1. Był to pucz - w sekrecie przed resztą sztabu spiskowcy osaczyli głównodowodzącego i przemocą psychiczną zmusili do zmiany decyzji zatwierdzonej wcześniej przez KG. A że szaleniec Okulicki nie zajął miejsca Galarety - to okoliczność uboczna.

2. Tak, należy zaniechać tego szkodliwego kultu. Co w zamian? A 1920 rok? A powstanie - jeśli koniecznie musi być jakaś insurekcja - wielkopolskie? A może walki Legionów? Jest z czego wybierać, nie musimy czcić klęski i oszukiwać się, że klęska ta godna jest kultu.

 

3. Wola miała pecha - akurat tam pojawiła się wschodnia dzicz z RONA. Możliwe, że gdyby dyslokowali się na Pradze, to Ppraga stałaby się symbolem terroru. Niemniej fakty są takie, że pprawobrzeżna część stolicy wyglądała normalnie, a ludność ocalała - co przeczy bajeczkom o tym, że nawet bez powstania Warszawa uległaby zagładzie.

Vote up!
2
Vote down!
-10
#1489088

puczem. Hm.. może każde namówienie przez sztabowców Wehrmachtu, głownodowodzącego czyli Adolfa, na wydanie zgodę na wycofanie się, pomimo wcześniejszego rozkazu: "ani kroku w tył", było puczzem?:).

2. Kult 1920 już istnieje, choć z pewnością/raczej nie służy temy kultowi film Hoffmana ("znakomita" jest scena przymusowego - wg filmu - naboru rady/sowietu w zdobytym przez bolszewików mieście, ci niechętnie i z ociąganiem, pod przymusem i po wskazaniu wstępujący do rady Żydzi:)))). Kult powstania wielkopolskiego, śląskich (tych zwycięskich), dawnych zwycięśtw: jak najbardziej, uważam że szczególnie bliższe naszym czasom powstanie wielkoplskie powinno być propagowane. To nie znaczy, że należy "zostawić" II wojnę w Warszawie, bo pozostanie - jak to opisał na filmie z niedawnego spotkania Żebrowski, opisując wypowiedź jakiegoś (najprawdobniej) polskkiego Żyda  Paryża: "było jedno powstanie, bo powstanie jest wtedy gdy goną ludzie, te w 1943 r.. W 1944 to była rewolta polskich nazistów"

3. Piszymy o dyskusji historycznej, co to zza wyrażenie "miała paecha"? Jak wskazują źródła, mordy choć nie masowe na Woli zaczęły się od początku, m. in. przez żołnierzy dywizji Hermman G (jak my tu wszyscy wiemy: luftwafowej,, czyli wojskowej, a nie SS jak jeszcze niemało ludzi sądzi) i garnizonu warszawskiego. Dzicz ze wschodu owszem, ale był też  dzicz z zachodu, np. w postaci grupy Diirliwangera.

W każdym razie sytuacja  na  Pradze i Woli były różne, nieporównywalne. Jedna dzzielnice mają "większego pecha" inne mniejszego i mnie można (zachowując logikę hstorycznego myśłenia w oparciu o źródła:)) proponować/zakładać tych samych rozwiązań, zakładając, że ich skutki będą takie same.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1489230

1. To był pucz - nie żaadne namawiaanie, lecz przemoc psychiczna podjętaa bez porozumieniaa i w sekrecie przed resztą sztaabu, okraaszona rozmyślnym kłaamstwem Chruściela. Spiskowcy zamknęli się z gaalaretą w pokoju i tam go obraabiali. Udaało im się go złamaać pół godziny przed terminem zaplanowanej narady. Gdyby chodziło o zwykłaaą zmianę zdaania, to nic nie staało naa przeszkodzie, by resztaa oficerów podżyrowaała zmiaanę ustaaleń z raana. Oczywiście spiskowcy nie mieli taakiego zamiaru, doskonaale zdaawaali sobie spraawę, że szef wywiadu za chwilę zdemaskuje kłaamstwaa Chruścielaa i tym saamym udaaremni pucz.

2. Kult klęski to co najmniej niedorzeczna koncepcja. Taki maa być wzór dla młodzieży : "uczcie się jaak popełnić hałaśliwe saamobójstwo w interesie nieprzyjaciela"?

3. Jednostki HG dziaałaały w baardzo ograaniczonym zaakresie, podobnie jak formaacje gaarnizonowe. Gros odpowiedzialności ponoszaą oddziały delegowane do złaamaaniaa powstaniaa. Wolaa miałaa pechaa w tym sensie, że była naa drodze wyłaadujaących się z eszelonów formaacji rzeciwpowstańczych, a staacjunujacy w pobliżu Kedyw miaał waażniejsze spraawy naa głowie, czyli ochronę dupska Galaarety-Komorowskiego.

Vote up!
1
Vote down!
-8
#1489231

Kto z Niepoprawnych chce blogować w takim towarzystwie "xiazeluka"?

Vote up!
13
Vote down!
-1

Aleksander Szumanski

#1489141

Myslę, ze ten X.....zmusz nas do myslenia i rewizji własnych pogladów. A gdy powalczymy z nim i zwyciezymy go sami w sobie to juz nikt nas nie załamie bo bedziemy wiedzieli dlaczego "kult powstania" jednak jest ważny. I to szczególnie ważny TERAZ.

Częściowo zgodzę się z X-em. Znajdxmy coś co można by świetować i wspominać jako dobra wojskowa robotę. Może zacząć od 24 VI 972. Rzecz i zwycięska i  moralnie dość czysta bo to była obrona przed niesprawiedliwym najazdem.

W końcy mam nadzieję, że i za naszego zycia czaka nas zwycięstwo, może nie militarne ale zwycięstwo, po którym Polska stanie sie znów Polską. I chciałoby się abyśmy później tę rocznicę umieli świętować.

Vote up!
4
Vote down!
-4

Ostatni legion

#1489168

blogowanie z głupotą jest jej pochwawłą...
z głupotą sie nie dyskutuje
J.A.Zimny

 

Vote up!
8
Vote down!
-1

zimny drań
 

#1489202

Czyli nie chce Pan, by z powodu Pańskiej głupoty Mła z Panem dyskutował? Szkoda, wiele Pan traci.

 

Mła pragnie zauważyć, że poza pojedynczymi przypadkami większość z Państwa krytykantów nie jest zdolna z Mła dyskutować na gruncie faktów. Kto tu jest głupi zatem?

Vote up!
1
Vote down!
-8
#1489210

Woli Pan towarzystwo wzajemnej adoracji nieuków?

Vote up!
1
Vote down!
-9
#1489211

Luka

 

W jego głowie jest spora luka,

niestety tak już ma xiazeluka.

Vote up!
7
Vote down!
-1

jan patmo

#1489215

Pozwolisz Ekscelencjo

Że ci zejdziem z drogi

Tak do gówna przy drodze

Powiedziały nogi

Vote up!
10
Vote down!
-1

Aleksander Szumanski

#1489229

...ale wiedzy brak, nieuku.

Vote up!
1
Vote down!
-9
#1489247

Smród

 

Gdy się smród rozchodzi jak od zbuka,

to z pewnością w pobliżu jest xiazeluka. 

Vote up!
8
Vote down!
-1

jan patmo

#1489261

I trafił pan w sedno.

Beata Szydło premierem.

Vote up!
8
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1489263

tez tak uwazam

pozdrawiam 

Vote up!
7
Vote down!
-1
#1489296