Nominacje

Obrazek użytkownika Traczew
Kraj

Awansów generalskich 15 sierpnia nie będzie, zapowiedziało BBN. Kancelaria Prezydenta dodało jakieś wyjaśnienie. Prezydent uważa, że nieuzgodnienie nowej struktury dowódczej WP, czyli nie dopracowanie jej jeszcze, powoduje, że nie można awansować oficerów na stopnie generalskie, przed powołaniem nowej struktury. Rzeczniczka MON stwierdziła w odpowiedzi, że nowe nominacje miały na celu dostosowanie armii do stojących przed krajem wyzwań. Trzeba stwierdzić, że słowa rzeczniczki MON to takie bla bla. Ważniejsze są argumenty BBN i KPrez.

Są sprzeczne informacje dotyczące liczby awansowanych oficerów. Pisze się nawet, że było to kilkadziesiąt nominacji (!!). Nie ma listy awansowanych na stronach MON i BBN. Sprawa wygląda więc poważniej niż w ubiegłym roku, kiedy też przesunięto wręczenie nominacji kilkunastu oficerom z powodu zbyt późnego dostarczenia listy awansowanych do BBN. Po paru tygodniach sprawę załagodzono i nominacje wręczono. Teraz sytuacja jest inna. BBN i KPrez. motywują odmowę wręczenia nominacji niezakończonym procesem zmian w strukturze dowódczej WP. Niestety jest to argumentacja mało poważna. Przecież BBN bierze udział w tych pracach i za ewentualne opóźnienia odpowiadają przynajmniej w równym stopniu co MON. A poza tym, przecież nie wszystkie awanse oficerów na generałów są związane z tworzeniem nowej struktury dowódczej. Na przykład płk X dowodzi brygadą gdzieś tam, pełni tę funkcję kilka lat. MON wysoko ocenia jego pracę. Minister chce go awansować na generała i nagle.... NIE ZOSTANIE awansowany bo struktura dowódcza nie jest gotowa. On ma być awansowany za swą pracę, którą po awansie będzie pełnił dalej. A tu blok ze strony prezydenta.Ta argumentacja BBN jest bez sensu.

Nie rozumiem tej decyzji PAD i BBN. Wyglada to na jakieś przesilenie polityczne wokół uprawnień szefa MON i kompetencji prezydenta w sprawach obrony. Jest też jawne podglebie konfliktu. Jest jakiś spór o gen Kraszewskiego w BBN. 24 czerwca br. Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające wobec gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. PAD domaga się szybkiego wyjaśnienia sprawy. Wygląda więc że spór MON - BBN jest głębszy niż się sądzi. Miałem trochę zastrzeżeń do Antka, że trochę marginalizował PAD w ubiegłym roku, ale wyglądało że sprawa została załatwiona po rozmowie PAD-Antek przed paroma miesiącami. Tak jednak nie jest.

Decyzja PAD o zatrzymaniu awansów, veta w sprawie sądów, buńczuczne wypowiedzi Łapińskiego pod adresem PiSu, pogłoski o możliwości utworzenia "partii prezydenckiej" układają się w ciąg informacji niepokojących. Oby to były plotki i oznaki sporów kompetencyjnych, a nie jakieś nowe pomysły polityczne w otoczeniu prezydenta. KPrez i BBN. Otoczenie PAD może być zadowolone z ostatnich sukcesów na arenie międzynarodowej, zwłaszcza z wizyty Trumpa, miejmy nadzieję, że Szczerski i Soloch zachowają "zimną głowę" i nie będą chcieli wygrywać sukcesów PAD na arenie międzynarodowej PRZECIW obozowi rządowemu i PiSowi. Było by to działanie samobójcze i kontrskuteczne. Otwarto by w ten sposób drogę do klęski w 2019 i 2020 roku (bo chyba PAD nie wierzy w to, że może wygrać wybory przeciw PiSowi). Pojawiła się też informacja o wypowiedzi Sienkiewicza (byłego szefa MSW), ze PAD dostał ofertę ze strony "obozu III RP" w sprawie powściągnięcia PiSu i Kaczyńskiego, w zamian za ..... NO I TU NIE WIEM co napisać. W zamian za święty spokój? Za poparcie .... jakie? w czym? w wyborach w 2020 roku Wskazuje się na rozmowę Smolara z PAD, na teleforny od Merkel i Macrona, Prasa niemiecka nagle chwali PAD, a dotąd nazywała go notariuszem PiSu.

Źle to wszystko wyglada.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (9 głosów)

Komentarze

Że bez większości konstytucyjnej nic się nie da zrobić, a i to nie wiem czy PJK będzie chciał to uczynić.
A wg mnie pierwsza czynność to, pozbycie się mentalności niewolnika.
Nie chodzi o to by ktoś przyznał prawo do posiadania broni, chodzi o to aby każdy sobie
uświadomił, że to jest jego , jako człowieka wolnego takie samo prawo, jak prawo do oddychania.
Wtedy PAD będzie wypełniał wolę obywateli.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1546170

wte i wewte - dyskusyjna ...

amen ...

Vote up!
1
Vote down!
0

... to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

#1546177

Tytułem pocieszenia śląski wic, a po mojemu krotochwila.

Pocieszające jest już abstinentorum tytuniowe Elekta Jegomości. W Abstinetia Augustii  Prussen et Septentrionii et omnis paskudeus.Oby takowa u Augusta naszego w abstinentorum augustii li tylko tytoniowa w  septembri  w całości znów się odnalazła.

I dla większego serc pokrzepienia rzeźwa owa śląska, podczas trzeciej śląskiej insurekcji na weselu jakowymś zasłyszana krotochwila:

Dorka! Co robisz z tymi karlusami (chłopakami)na górze(na strychu)? Woło troskliwa mama na cera.

Dupca się! odpowiado mamie cera.

No!  Boch myślała , że kurzis.

Oczywiście kawał dla elekta naszego raczej ku przestrodze. Lepiej mieć przeciw sobie Brutusa niż za sobą Dorki i ich mamusie, jak również karlusów najaranych na ekologię, zdrowe Dorki i pikielhaubę na helmecie.

Vote up!
1
Vote down!
0

Onufry Zagłoba

#1546197

Jeszcze te nieszczęsne veta mogły być odbierane jak wspólna gra PAD i PiS w "dobrego i złego policjanta"...ale terazx ? Z kim PAD chce budowac nowy PJN? Z Marcinkiewiczem, Giertychem i Michałem Kamińskim?

Vote up!
2
Vote down!
0

Yagon 12

#1546225

PAD, co jest ???

Vote up!
4
Vote down!
0
#1546231

PAD co ta jest ?????????????

Vote up!
2
Vote down!
0
#1546232

Zadania Prezydenta RP Zwierzchnika SZ RP są określone w Konstytucji (póki co obowiązuje) oraz w innych aktach prawnych np. w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zmianami).

Zadań tych jest wiele – wymagają ścisłej współpracy z Premierem oraz z Ministrem ON

http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/sily-zbrojne/prezydent-rp-zwierzchnik-sil-zbrojnych/

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) to urząd administracji rządowej w Polsce podlegający ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej.

PAD zarządza Wojskiem Polskim poprzez Ministra , który kieruje SZ tylko w stanie pokoju!

Zadania MON:

- kierowanie w czasie pokoju Siłami Zbrojnymi RP, przygotowywanie założeń obronnych państwa, w tym propozycji dotyczących rozwoju i struktury sił zbrojnych

- realizowanie założeń, decyzji, postanowień i wytycznych Rady Ministrów w zakresie obrony narodowej

- sprawowanie nadzoru nad realizacją zadań obronnych przez organy administracji państwowej, instytucje państwowe, samorządy, podmioty gospodarcze itp.

- prawowanie ogólnego kierownictwa w sprawach wykonywania powszechnego obowiązku obrony

- zawieranie umów międzynarodowych, wynikających z decyzji Rady Ministrów, dotyczących udziału polskich kontyngentów wojskowych w międzynarodowych misjach pokojowych i akcjach humanitarnych oraz ćwiczeń wojskowych prowadzonych wspólnie z innymi państwami lub organizacjami międzynarodowymi

Konflikt kompetencyjny miedzy Prezydentem RP, a Ministrem ON występował w historii wielokrotnie. Czas TO zmienić bo bez dmuchania w jedną trąbkę nie tylko daleko nie pojedziemy, ale ośmieszamy POLSKĘ!

Trochę dziwi fakt nie powoływania Rady Gabinetowej, na posiedzeniu której w obecności pani Premier należałoby dojść do consensusu!

A jeżeli i TO za mało to dziwi brak reakcji pana Prezesa ? W zasadzie pan Prezes reagował, ale w sposób ograniczony co przyniosło w końcu kryzys kompetencyjny!

Zawsze popierałam pana Ministra ON i nadal TO czynię.

Jednak … brak elastyczności (i chęci do współpracy?) prokuruje zgrzyty, których absolutnie być nie powinno.

14 sierpnia w wigilię Święta Państwowego i Kościelnego na pl. Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza celebrowane będą oficjalne uroczystości. Między innymi wręczane będą nominacje starszym oficerom WP etc.!

Celebra to czas na podanie sobie rąk!

Żołnierza nie interesują wojenki na górze!

Żołnierz słucha bezpośredniego przełożonego i ma jedno zasadnicze prawo!

Ma być dobrze dowodzony i nie mieszany w politykę!!!

*

„Fakt” podaje aktualną liczbę generałów = 119

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/po-co-nam-tylu-generalow-mam-ich-wiecej-niz-amerykanie/6f36ypr

Media operują liczbą 45 kandydatów do nominacji na stopień generalski.

119 + 45 = 164.

Polityka.pl podała 20 marca 2017 r. : „z najświeższych udostępnionych przez MON danych wynika, że mamy w czynnej służbie 71 generałów. Przegląd tej oficjalnej listy zmniejsza tę liczbę do 41.”

To jak właściwie jest bo szukam w necie i co źródło to inne dane?

PS

Cytuję: (..) „przykład płk X dowodzi brygadą gdzieś tam, pełni tę funkcję kilka lat. MON wysoko ocenia jego pracę. Minister chce go awansować na generała i nagle.... NIE ZOSTANIE (…)”

I tu właśnie jest patologia!

Jeżeli oficer w stopniu pułkownika obejmuje stanowisko dowódcy brygady np. zmechanizowanej lub pancernej, gdzie w etacie na stanowisku dowódcy przypisany jest stopień generała brygady to z automatu POWINIEN być mianowany do stopnia generała! NATYCHMIAST, a nie po kilku latach!

Wielu generałów III RP nigdy nie dowodziło związkiem taktycznym (ZT) ba…. bywały przypadki, że nie dowodzili nawet pułkiem sic! Wielu z nich w logistyce czy w kadrach zajmują li tylko typowe zajęcia urzędnicze! Ci co idą pod rękę z politykami, bywało, by otrzymać lampasy nie musieli nawet wyjeżdżać z Warszawki!

Nie o Take Polskę walczymy?

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1546250

Żeby zostać generałem należy w swojej karierze dowodzić pułkiem. Było od tego kilka wyjątków np. szefowanie w akademii wojskowej. Jak jest teraz nie wiem.

Wstrzymanie awansów to bardzo poważna sprawa. Traci swój autorytet Minister Obrony i prezydent. Zacznę chyba pisać prezydent z małej litery, gdy o teeego prezydenta chodzi. Macierewicz powinien się w tej sytuacji podać do dymisji.

Szkoda tych trzech lat, co jeszcze zostały. W dodatku nie wiadomo co będzie. Duda wszystkie zmiany wyhamuje. Można powiedzieć, że został gładko wyrolowany przez Macierewicza. Sam złamał swoją karierę. Miesiąc już od zawetowania tych dwóch ustaw mija i za chwilę zrobi się interesująco, gdy Pan Prezydent będzie w sejmie przepychał swoje ustawy.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1546255

Cytuję: "Żeby zostać generałem należy w swojej karierze dowodzić pułkiem."

Tych wyjątków było więcej, bez liku...

Pierwszy z brzegu, który bryluje w mediach i ma opinie na każdy wojskowy temat to generał dwugwiazdkowy R. P.

Nie dowodził pułkiem! Natomiast jednostka specjalna, którą dowodził (wg. przeznaczenia) można porównać z 1st Special Forces Operational Detachment „Delta” (tzw. Delta Force), SEALs DEVGRU – Naval Special Warfare Development Group, brytyjska SAS czy izraelski Sayeret Matkal.

W swojej karierze wojskowej dokonał dwóch spektakularnych wyczynów:

- zajął opuszczoną platformę wiertniczą (sam się chichra jak opowiada kolegom);

- stanął we właściwym miejscu do zdjęcia z...  http://grom.mil.pl/galeria_pliki/Irak_pliki/12.htm

Trochę upraszczam i żartuję bo generał dywizji R.P. w sumie ma dorobek militarny niebagatelny!

Co nie zmienia faktu, że ani pułkiem, ani Brygadą, ani Dywizją, ani Armią nie dowodził...chyba, że palcem po mapie sic!

 

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1546266

Nie chciałem się rozpisywać, chodziło mi o wojsko liniowe, są też wojska specjalne. Tam są inne samodzielne jednostki, które funkcjonują na "prawach" pułku. np samodzielne bataliony, ale tam zwykle jest tylko jeden czynny generał w całym kraju. Teoretycznie pułk jest najmniejszą samodzielną jednostką liniową. Ma wszystkie elementy, które ma brygada, armia, czy dywizja.

Pozdrawiam.

P.S. Wszyscy generałowie dowodzą "palcem" po mapie. Tylko w komandosach jest inaczej, jak skaczą to generał też skacze. Ileś skoków musi w roku zaliczyć.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1546304

Rok 1979.... por. Mieczysław Bieniek ( w X-1979 r. awansował do stopnia kpt) prowadzi F-126p z Rembertowa do Brzegu. Wjeżdża w Opolu na most nad Odrą i widzi w oddali skrzydła nad 2 pcz. Zwraca się do kolegów:

- słuchajcie  ja tylko raz skoczę i jedziemy do żon i dzieciaków.

Najstarszy stopniem z kolegów na to:

- Miecio... nie p*l. Najpierw do żon, a skakać będziesz do woli jak ukończysz ASG!

PS

Siwy, Instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej, skoczył >  3500 x. Nie skakał z przymusu - to była/jest jego pasja. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego armii amerykańskiej, belgijskiej, tureckiej, brytyjskiej i norweskiej.

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
0

casium

#1546334