Gry i zabawy pod koniec roku

Obrazek użytkownika Traczew
Świat

Dziwnie układają się wydarzenia na świecie. Niejasno. Nie wiadomo dlaczego podejmowane są pewne działania. 

6 XII br Trump ogłosił, że uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela. Szef Departamentu Stanu Tillerson zapowiedział, że ambasada US pojawi się w Jerozolimie "za dwa lata". Jak było do przewidzenia decyzja Trumpa wywołała wściekość muzułmanów, a Palestyńczyków zwłaszcza. Zorganizowano całą  masę demonstracji, także w US, ale poza państwami muzułmańskimi, najwięcej z nich odbyło się w Europie, w Niemczech i Szwecji. Dlaczego Trump podjął tę decyzję właśnie teraz? Sytuacja na Bliskim Wschodzie się uspokaja. ISIS.przegrywa, przynajmniej tak piszą media, A Trump swą decyzją podniecił muzułmanów do protestów i demonstracji. W Niemczech palone są flagi Izraela (który przecież niczemu nie jest "winien" w tej sprawie). Także skrajna lewica wpadła w szał (chodzi o Niemców niemuzułmanów). Żydzi w US krytykują Niemcy za dopuszczenie do skandalicznych antyżydowskich wystąpień. Może o to chodziło? Jeśli tak, to US działa konsekwentnie w celu osłabienia międzynarodowej pozycji RFN, co jest tym łatwiejsze, że rządu tam nadal nie ma, Merkelowa doprasza do GroKo ponownie SPD, znanej ze swego propalestyńskiego stanowiska. 

W Brukseli wczoraj i dziś, trwa dyskusja o relokacji. Niby ten szalony pomysł już zdechł, co nawet Tusk zauważył, ale KE z tego pomysłu zrezygnować nie chce. Czyli Berlin nie chce w istocie. Sprawę odłożono, ale Polskę i Węgry do TS podano. Do sprawy relokacji ma się wrócić wiosną. Prawdopodobnie chodzi o wybory we Włoszech, które mają się wówczas odbyć. Z jednej strony relokacja jest dla Włoch korzystna, a więc KE powinna naciskać na "oporne" państwa by imigrantów z Włoch wzięły, ale z drugiej strony opozycja we Włoszech (Ruch Pięciu Gwiazd i Liga Północna) jest ostro przeciw imigracji. Twierdzą rozsądnie, że imigrantów trzeba wywalić z kraju i pilnować granicy. Uważają, że relokacja wzmoże imigrację i sytuacja Włoch będzie gorsza niż jest. To prawdziwa kołomyjka i KE nie wie co zrobić, aby wesprzeć rządzącą Partię Demokratyczną w Italii.

Wczoraj w Brukseli wystąpił po raz pierwszy Morawiecki jako premier. Gadał z Junckerem i Macronem. Nic właściwie nie zostało załatwione. Merkel i Macron czepiali się zmian w polskim sądownictwie. Prawdopodobnie KE wdroży postępowanie przeciw Polsce zgodnie z art. 7. w środę. Duet MM zapowiedział poparcie, ale rząd RP powinien trzymać się twardo. Mam nadzieję, że w RE będzie można zablokować te działania KE (Berlina i Paryża). Trzeba zebrać 6 państw które sprzeciwią się tej szopce. Prócz Czech, Słowacji i Węgier, można liczyć na Rumunię i Bułgarię, a także zapewne Chorwację. Jeśli Waszyngton ruszy w tej sprawie palcem, to mamy 3 głosy państw bałtyckich. Razem 9 państw i to wystarczyłoby. Poza tym może nas poprzeć Dania i Wielka Brytania, może Finlandia. Wiele zależy od skuteczności naszej dyplomacji - nie jestem tu wielkim optymistą. O "ciche" wsparcie US dla pozycji Polski w UE będzie jednak trudniej, bo równocześnie z wyjazdem Morawieckiego do Brukseli, Rada Mediów Narodowych nałożyła karę na TVN. Kara się słusznie należy, ale moment który wybrano był fatalny i nawet DepStanu burknął coś o tym. Czabański i Lichocka to dwie bezmyślne kreatury, bez umiejętności kojarzenia rzeczy ważnych i nieważnych w określonym momencie. Na miejscu Kaczora rozpędziłbym to bractwo w RMN, które jest po prostu "klubem durniów". WON natychmiast

No i na deser mamy smakowite ciasteczko. "Politico" ujawnia, że rząd RFN był gotów iść na deal z Polską. W zamian za rezygnację Berlina z Nord Stream 2 Polska miała zrzec się ze starań reparacyjnych. Sprawa jest już nieaktualna, bo była do wzięcia wówczas gdy w Berlinie rozmawiano o jamajskiej koalicji rządowej. To już upadło, więc rzecz już nie istnieje. Ale, o ile Politico prawdziwie oddaje intencje Niemiec, to znaczy to tylko to, że Berlin zdaje sobie sprawę ze słabości swego stanowiska w sprawach reparacyjnych. Pisałem już, że tylko oficjalne postawienie przez Polskę reparacji od Niemiec, oznacza ruinę polityki historycznej Berlina prowadzonej przez ostatnie pół wieku. Nord Stream 2 prawdopodobnie zostanie zablokowany, więc należy utrzymywać sprawę reparacji ze strony Polski, jak tą strzelbę wiszącą na ścianie, która w odpowiedniej chwili wypali. Sprawą tą można spokojnie szantażować Berlin i w zależności od sytuacji nagłaśniając sprawę, lub chwilowo wyciszając.

Tak więc, pod koniec roku, sprawy międzynarodowe ukladają się ciekawie, choć niejasno. Czyli normalka. 

 

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Lewacy z UE, Niemcy i Francja bronią idei eurikołchozu, w którym chcą być dożywotnimi strażnikami - ale to już było...

Vote up!
4
Vote down!
0

Yagon 12

#1554644

Kasiorka. Pieniądz. Tylko jak poznasz prawdę o finansach zrozumiesz rzeczywistość.

Ten człowiek zapłacił życiem za prawdę którą ujawnił ! [Część 1 ]

https://www.youtube.com/watch?v=0ii-8pvE-1o

Ten człowiek zapłacił życiem za prawdę którą ujawnił ! [Część 2 ]

https://www.youtube.com/watch?v=fKZeASI-ZnE

Vote up!
0
Vote down!
0

Można czasami okłamać parę osób albo od czasu do czasu oszukać wszystkich wokół, ale nie da się oszukiwać wszystkich bez przerwy. Abraham LINCOLN Nikt nie jest beznadziejniej zniewolony, Niż ci którzy błędnie wierzą iż są wolni. Johann Goethe

#1554675