ROZMOWA Z BOGIEM [1]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

Litania do Matki Bożej Częstochowskiej

 

Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Jasna Góra jest miejscem modlitwy. Najczęściej jest to modlitwa w postawie klęczącej. Wyraża ona błaganie połączone z uwielbieniem. To gest adoracji należny samemu Bogu. Teologia ikony w odniesieniu do Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przyjmuje prawdę o szczególnej obecności Boga jako znaku w tego rodzaju zapisie malarskim. Duchowość kontemplacyjno - czynnego Zakonu Paulinów, sięgająca swymi korzeniami w życie rozmodlonych pustelników węgierskich, była jednym z głównych motywów sprowadzenia ich na Jasną Górę w 1382 roku. Oni to - według słów Norwida - „tam na modłach siwieją”.

 

Bogurodzica

Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!

Twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja,

Zyszczy nam, spuści nam.

Kiryjelejzon.

Twego dziela krzciciela, Bożyce,

Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze.

Słysz modlitwę, jąż nosimy,

A dać raczy, jegoż prosimy,

A na świecie zbożny pobyt,

Po żywocie rajski przebyt.

Kiryjelejzon.

 

Litania do Matki Bożej Częstochowskiej

 

Kyrie, eleison, Chryste, eleison, Kyrie, eleison.

Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

 

Święta Maryjo, módl się za nami.

Najukochańsza Córko Ojca Przedwiecznego,

Matko Słowa żywego,

Matko nieustannie cudami na Jasnej Górze słynąca,

Matko, ludu Twojego skuteczna obrono,

Matko przez lud Twój ukoronowana,

Matko, pośredniczko nasza między niebem a ziemią,

Matko, Orędowniczko nasza,

Matko, miłościwa Lekarko chorych,

Matko, przywracająca wzrok ślepym,

Matko, przywracająca słuch głuchym,

Matko, przywracająca władzę chromym,

Można Szafarko Miłosierdzia Bożego,

Krynico Świętych Łask, hojnie na lud Twój zsyłanych,

Wspomożycielko wzywających Cię z ufnością,

Nadziejo zrozpaczonych,

Ucieczko grzeszników,

Pośredniczko zwaśnionych,

Ratunku tonących,

Umierających pomocy przemożna,

Zwyciężająca złe duchy,

Odnosząca zwycięstwo nad wrogami Twój przybytek Święty oblegającymi,

Tarczo rycerzy za wiarę walczących,

Królowo Polski,

Patronko młodzieży polskiej,

 

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

 

Módl się za nami, Jasnogórska Królowo Polski,

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

 

Módlmy się: Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali Twoje zwycięstwo. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

 

Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów – transmisja na żywo

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Od pewnego czasu mam tę łaskę, iż niemal codziennie uczestniczę w modlitwie Apelu Jasnogórskiego o 21.00 (w UK 8pm), przez internetowy portal Jasnogórski. Niezwykle podoba mi się, iż w tym trudnym czasie pandemii coronavirusa, każdorazowo po dziesiątku różańca, uroczyście z oo Paulinami, z pielgrzymami, na kolanach śpiewane są te przemożne słowa Suplikacji.

Nadto zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, począwszy od Środy Popielcowej, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2020 r., w czasie wspólnych nabożeństw: Eucharystii, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej, śpiewane są także uroczyste i przebłagalne Suplikacje. Jest to odpowiedź nie tylko na klimat moralny naszych czasów, wyzwania cywilizacyjne ale ma to żywy związek z zagrożeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa.

Abp Wacław Depo w słowie do wiernych archidiecezji częstochowskiej, napisał: Wkraczając w Wielki Post, zanurzamy się w atmosferę, modlitwy, pokuty i nawrócenia. Jest to jednocześnie czas łaski płynący ze Słowa Bożego i sakramentów świętych. Każdego dnia zacznijmy od prostego znaku Krzyża. Czyńmy go starannie bez pośpiechu i z ufną miłością miłosierną objawiona przez Chrystusa. Albowiem ten znak od początku dnia aż do jego zakończenia ustawia nas odpowiednio na drodze wiary i powołania”. I dodał: „Krzyż Chrystusa jest znakiem naszej tożsamości. Znakiem życia, Zmartwychwstania oraz wieczności”.

Dalej abp Depo zaapelował: „Mając to wszystko na uwadze wzywam, aby od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie wspólnych nabożeństw: Eucharystii, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, śpiewać pieśń Suplikacji: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”.

Polecam gorąco wszystkim niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom udział w tej pięknej i przemożnej modlitwie wieczornej narodu polskiego.

Sławomir Tomasz Roch

#1623122

Cud lubeski miał miejsce 3 lipca 1949 r. i trwał prez następnie dni i tygodnie. Komuniści robili co mogli, by zamknąć miasto, by odciąć je od reszty Polski, robili co mogli by wszystko wyciszyć i by w końcu, jak najszybciej o tym powszechnie zapomniano, a jednak pamięć o tym szczególnym czasie przetrwała całe pokolenia.

Gorąco polecam niepoprawnym blogerom, blogerkom, naszym sympatykom, przepiękny film TV Trwam o Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Płaczącej w Lublinie, tym bardziej teraz kiedy wszyscy b. potrzebujemy modlitwy, Bożej pomocy w walce z szalejącym koronawirusem. Opublikowany 22 Marca 2015 r. przez jacony1, a zatem:

 

Sławomir Tomasz Roch

#1623844

Tym bardziej, że na portalu dominuje bieżączka.

Europejczycy w poprzednich wiekach - gdy szalały zarazy - odbywali pokutę i deklarowali nawrócenie,

Czy na tym polega postęp, że zanikło poczucie transcendencji?

#1623852

Liturgie Triduum Paschalnego 2020 z kaplicy Matki Bożej transmitowane będą w internecie, radiu i telewizji, w paśmie ogólnopolskim w TVP3 o godz. 18.00. Przeor częstochowskiego Sanktuarium o. Marian Waligóra: Zapraszam wszystkich do duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę, do tego, byśmy razem się zatrzymali i aby był to wyjątkowy czas naszej modlitwy. Wszystkie liturgie Triduum Paschalnego będą wyjątkowo sprawowane w Kaplicy Matki Bożej, a nie jak zwykle w bazylice. Jest to podyktowane względami technicznymi, związanymi z transmisją telewizyjną.

Nabożeństwa rozpoczynać się będą o godz. 18.00. W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć ma przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej – ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

W Wielki Piątek tradycyjną Drogę Krzyżową miasta Częstochowy poprowadzi o godz. 14.00 ks. abp Wacław Depo, jednak nie jak zawsze na wałach, ale w kaplicy Matki Bożej. Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kaplicy Matki Bożej o 21.00 nie ma Apelu. W tym roku o tej godzinie odprawione zostanie nabożeństwo siedmiu boleści Matki Bożej.

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę trwać będzie nocna adoracja Jezusa w grobie, który tradycyjnie znajdować się będzie w kaplicy. Modlitwę animować będą paulini przy skromnym udziale sióstr zakonnych. Czuwanie będzie transmitowane m.in. przez jasnogórski kanał YouTube i TVP VOD.”

O. Michał Legan o nocnym czuwaniu przy Grobie Pańskim na Jasnej Górze: „Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, czas pandemii zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga. Nie możemy być realnie w kościele, ale całym sercem możemy być przy Jezusie. Nasze włączenie się we wspólną modlitwę to dużo więcej niż tradycja. Za nią kryje się cała Ewangelia, ta wylana przez Jezusa krew, która jedyna może nas zbawić.”

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza św. rezurekcyjna odprawiona zostanie tradycyjnie o godz. 6.00, a potem ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy wraz z przeorem Jasnej Góry poniesie wałami Najświętszy Sakrament, by oznajmić radosne Alleluja. Ze szczytu, co jest czymś zupełnie wyjątkowym, pobłogosławi Częstochowie, a wraz z nią – całej naszej Ojczyźnie.

Transmisja wszystkich liturgii z Jasnej Góry także na portalach: Radio Jasna Góra, Jasnagora.pl, Episkopat.pl, Niedziela.pl. JG, KAI

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://m.naszdziennik.pl/artykul/218931

Sławomir Tomasz Roch

#1625260