Akcja Polonii na Kapitolu w Sprawie Ustawy o Mieniu Bezspadkowym H.R. 1226

Obrazek użytkownika Roman z USA
Kraj

Byłem jednym z tych, którzy pojechali do Waszyngtonu aby informować kongresmanów o ustawie H.R. 1226 i chciałbym podzielić się z blogerami, komentatorami i czytelnikami „niepoprawnych” wiadomościami i wrażeniami z tej akcji. Z Chicago przyjechała na Kapitol  najliczniejsza, bo 15-sto osobowa grupa, ja byłem właśnie w tej grupie.

 Niestety z akcji w ostatniej chwili wycofał się prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej pan Frank Spula, oraz prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois, pan Mirosław Niedziński. Obaj ci panowie mieli też być w Waszyngtonie, niestety z wyjazdu zrezygnowali. Akcję tę miały wesprzeć także Kluby Gazety Polskiej, niestety nie poparły nas. Nie wiem czy była to decyzja T. Sakiewicza, czy kogoś innego i czy miało to związek z ostatnią wizytą wiceministra Magierowskiego w Stanach Zjednoczonych.

Wycofanie się tych ludzi z akcji, a nawet z poparcia dla niej, niektórzy z uczestników nazwali sabotażem tej bardzo ważnej sprawy. Akcja została przeprowadzona przez Koalicję Amerykańskiej Polonii, jednak Kongres Polonii jako ogólnokrajowa organizacja nie włączył się do akcji. Każdy z uczestników sfinansował wyjazd do Waszyngtonu za własne pieniądze, a nie była to mała suma, benzyna, wyżywienie w restauracjach i hotele, niektórzy przylecieli samolotami.

 Najbardziej przykre jest to, że na portalu Niezależna.pl przeczytałem w artykule red. Stanisława Śliwowskiego, że w akcji wzięły udział kluby GP, co jest kłamstwem. Owszem, było dwóch członków Klubów Gazety Polskiej wśród nas, ale reprezentowali oni sami siebie.

Przypomina mi się dowcip o tym jak podpalacz stodoły gdy zobaczył zbiegowisko gapiów powiedział, podpalić to nie było komu, ale grzać się to przyszli wszyscy. Podkreślam, że Kluby Gazety Polskiej nie brały udziału w akcji, co było też powodem tego, że w poniedziałek nie zdążyliśmy zajść do wszystkich biur kongresmanów i działacze mieszkający w Waszyngtonie mieli to zrobić następnego dnia, czyli we wtorek 13-go marca.

 Chciałbym zwrócić też uwagę na stanowisko prezesa KPA Franka Spuli dotyczące ustawy H.R. 1226. Otóż pan Spula uważa, że Polskę należy wykluczyć z tej ustawy, podczas gdy olbrzymia większość Polonii jest za tym, aby cała ustawa została wyrzucona do kosza, co jest dużo prostsze do przeprowadzenia, nie rozbijałoby jedności Polonii i nie prowadziłoby do poróżnienia państw przeciwko którym ta ustawa zostala stworzona.

Na zakończenie muszę wspomnieć o olbrzymim wysiłku organizatorów, a w szczególności inicjatora akcji, prezesa KPA w płd. Kaliforni pana Edwarda Jeśmana i pana Krzysztofa Węża, który organizował wyjazd z Chicago. Należą im się duże brawa i słowa podziękowania od Polaków w Polsce i Polonii.

 

]]> ]]>

 

Komunikat prasowy:Akcja Polonii Amerykańskiej na Capitol Hill

]]>March 15, 2018]]>

 

12 marca 2018 kilkudziesięciu przedstawicieli różnych ośrodków polonijnych w USA odwiedziło w celach edukacyjno-lobbistycznych biura ponad 300 kongresmenów na Capitol Hill w Waszyngtonie. W czasie trwania akcji, znanej pod nazwą Polish American Capitol Hill Outreach, uczestnicy przeprowadzili setki rozmów usiłując zwrócić uwagę kongresmenów zarówno na bezpośrednie cele ustaw S.447 (Senat) i H.R.1226 (Izba Reprezentantów), jak i na ewentualne długoterminowe konsekwencje ich uchwalenia, nie tylko w Polsce, ale także i w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy akcji zwracali uwagę zarówno na antypolski, jak również na, mniej rozumiany, antyamerykański charakter powyżej wymienionych ustaw postulujących naruszenie istniejącących norm prawnych i stworzenie precedensu opartego na ponadprawnych rozwiązaniach jawnie dyskryminujących względem innych grup etnicznych, narodowych i religijnych.

 

Problemem na który zwracano szczególną uwagę w trakcie rozmów w biurach kongresmenów, był postulat tak zwanej „restytucji mienia pozostawionego bezpotomnie i beztestamentowo”. Postulat ten jest postrzegany jako sprzeczny z normami i tradycją prawną cywilizacji zachodniej. Stworzenie takiego precedensu musiałoby mieć dalszy negatywny wpływ na prawodawstwo amerykańskie. Mimo iż, ustawy S. 447 i H.R. 1226 nakładają na amerykańskie struktury rządowe jedynie obowiązek monitorowania i sporządzania raportów dotyczących realizacji tzw. Deklaracji Terezińskiej przez jej sygnatariuszy, w tym Polskę, doświadczenie uczy, że tego rodzaju raporty są często sporządzane w sposób tendencyjny, są upolityczniane i ostatecznie wykorzystywane jako instrumenty nacisku międzynarodowego. Przykładem tego typu działań jest postępowanie prawne ]]>Światowego Kongresu Żydów (WJC) przeciwko Szwajcarii]]> i tzw. raport Eizenstata. Raport ten, szkalujący Szwajcarię jako bankiera nazistowskich Niemiec i pomocnika Trzeciej Rzeszy, spotkał się z olbrzymią krytyką głównego ]]>negocjatora szwajcarskiego]]>, społeczeństwa szwajcarskiego, ]]>Rady Federacji Szwajcarskiej]]> jak i ]]>prominentnych szwajcarskich polityków]]>.

 

Uczestnicy podkreślali również, że sama Deklaracja Terezińska, dokument nie mający żadnej mocy prawnej, a służący jako trzon obu ustaw, aribtralnie dyskryminuje i wyklucza z tzw. „restytucji mienia bezspadkowego” wszystkie nieżydowskie ofiary niemieckiej Trzeciej Rzeszy* – co jest sprzeczne z prawem amerykańskim. Ponadto wskazywano na fakt, że Deklaracja Terezińska jest jedną z tysięcy deklaracji międzynarodowych (zwykle ignorowanych przez Kongres USA) i charakteryzuje się ona wysokim poziomem ogólności i abstrakcji a w połączeniu z oboma ustawami daje nadzwyczajne uprawnienia Specjalnemu Wysłannikowi ds. Holocaustu, co dyskredytuje ją jako odnośnik do ustaw uchwalanych w Kongresie USA. Zwrócono również uwagę, iż arbitralne nakładanie obowiązku monitorowania realizacji Deklaracji Terezińskiej na czołowe światowe mocarstwo USA, a nie np. na niezależną od nacisków zewnętrznych instytucję międzynarodową, budzi wątpliwości z punktu widzenia obyczajów prawnych.

 

Celem akcji Polish American Capitol Hill Outreach było wstrzymanie dalszego procedowania tych szkodliwych ustaw. Mimo oporów, a czasem wręcz destrukcyjnych działań niektórych członków Polish American Congress w stosunku do edukacyjno-lobbistycznej akcji Polonii w dniach ją poprzedzających, akcja w Kongresie zakończyła się niekwestionowanym sukcesem. W czasie jej trwania uczestnicy akcji nie tylko odwiedzili biura ponad 300 kongresmenów, ale odbyli dodatkowo dwadzieścia pięć 20 do 45 minutowych spotkań z osobami odpowiedzialnymi w biurach kongresmenów za kwestie polityki międzynarodowej.

 

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, którym nieobojętne jest słowo Polska i które poprzez bezpośrednie czy też pośrednie wspieranie naszej akcji na Capitolu pokazały, że jest możliwe przedkładanie interesów Polski i Polonii ponad partykularne interesy poszczególnych osób.

 

Akcja trwa! Twórzmy nowe grupy! Dzwońmy do kongresmenow. Umawiajmy sie z nimi teraz na spotkania w lokalnych biurach. Zjawimy się wkrótce ponownie w Waszyngtonie, aby dokończyć pracę rozpoczętą 12 marca 2018.

 

]]>PHOTOS - Polish American Capitol Hill Outreach - 03/12/201]]>]]>8]]>

Polish Americans Against S.447 & H.R.1226

 

StopActHR1226.org initiative was born after the wake-up call delivered by the approval of the Bill S. 447 by the U.S. Senate. The Stop Act HR 1226 initiative has spearheaded community-wide opposition to the anti-Polish media attacks and the anti-Polish congressional legislative agenda. Our task is to ensure that neither the present nor any potential similar bills in the future ever become the United States law. Come with us to Washington D.C. or help the initiative in any other way you can. Together we can fight media distortions and growing anti-Polish propaganda.

 

Help the Cause! Click the link below! Contribute to Polish Americans Against S.447 & H.R.1226!

]]>Donate to Polish American Charities of Southern California!]]>

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

Edward Wojciech Jeśman

President & National Director

Polish American Congress

of Southern California

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

Jesteś, jak zawsze, patriotycznie bezbłędny!

Serdeczności,

Vote up!
11
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1560270

Dziękuję za komplement i pozdrawiam. Być może jeszcze dzisiaj zamieszczę tu film z naszej akcji, będzie bardzo ciekawy.

Vote up!
12
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560298

Dla poklasku i osiągania chwały

Teraz wolą mizerną minę sprawiać

By nie poleciały od rządu pały

Pozdrawiam

Vote up!
7
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1560305

dzieląc się nastepującą analogią, bo takie czasy nastały, że chyba każdy zauważa:

Gdy polscy magnaci targowicy błagają Prusaczkę by Polskę interwencją zbawiła, a król z episkopatem cichcem do konfederacji przystaje, to Kościuszko, Pułaski i inni, których imion potmni pamiętać nie będą, robią szablą w Ameryce broniąc dobrego imenia Polski.

Romanie! Od konfederatów, którzy zebrali się w barze, na Twoje ręce przyjmij podzękowania dla was wszystkich, którym Polska Rzecząpospolitą w sercach jest - nie w kieszeniach.

Vote up!
10
Vote down!
0
#1560322

Odnosimy wrażenie, że obecnemu rządowi i Dudzie, nasza akcja nie jest na rękę. W "czymś" im przeszkadzamy, smutne to.

Pozdrawiam.

Vote up!
11
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560342

To, że nasze władze nie widzą problemu wcale nie oznacza, że problem jest i to ogromny.Chwała dla Polonusów, sromota dla rządzicieli.

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
10
Vote down!
0

Apoloniusz

#1560343

Przecież oni się tak umówili - Sanhedryn dostanie co chce, tylko to musi wyglądać tak, że nie chcem ale muszem.
Celowo poleciałem bolkiem, żeby wskazać, kiedy to zmawianie się zaczęło (a może nawet pare lat wcześniej).

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1560348

Zapomniełem dodać: Przeszkadzajcie dalej! W was jedyna nadzieja!
Przynajmniej do czasu, aż w Polsce naród okrzepnie na tyle żeby rozgonić ten burdel na kółkach.

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1560364

Pańskie wrażenia Pana nie mylą.Rządowi i PAD to jest nie na rękę,  to jest oczywiste...i tragiczne.

Przykro mi, że zmuszony byłem nieco Pana szturchnąć przy Magdalenie Ogórek , ale był Pan w błędzie...

Dziękuję za Państwa poświęcenie i serce dla Rzeczpospolitej.

Przykrym jest , że ten kawałek Polski na obczyźnie również jest manipulowany . Ale cóż,  jaki rząd i prezydent w kraju, taki i prezes Polonii... istnieją równolegle...

Smutne to pocieszenie, ale jednak - przechodzicie Państwo do historii. O Państwu z nazwiska i imienia będzie mówiła i pisała historia. Chylę czoła. 

Pozdrawiam Krzysztof

Szczęść Boże 

 

Vote up!
8
Vote down!
0

chris

#1560350

Chyba powinni zmienić nazwę gazety...

Pzdr.

Vote up!
7
Vote down!
0

chris

#1560354

Ale może koszerna się na to zgodzić!

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0

jan patmo

#1560374

Oni są grzeczni i na smyczy. Był czas, że nawet mocno za Ukraińcami stali... więc jaki rozkaz , takie pisanie, a w tym konkretnym przypadku brak działania-  szlaban. 

Jest to bardzo przykre, bo to media i powinny być niezależne,  ale kto dzisiaj odwagę ma by być niezależnym?  Tylko inicjatywy prywatne połączone w społeczność. Tak jak ta inicjatywa powyżej opisana.Ale jak widzimy prezesi już się wyłamali z szyku... 

Pzdr.

Vote up!
5
Vote down!
0

chris

#1560385

zdziwiony milczeniem polskiego MSZ w sprawie tej niebezpiecznej dla Polski ustawy.  http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-a-macierewicz-brak-ciagle-glosu-polskiego-msz-w-sprawie-amerykanskiej-ustawy-dot-mienia-bezspadkowego/

 

Vote up!
8
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560387

Podczas naszej podróży mikrobusem na Kapitol, gdy byliśmy mniej więcej w połowie drogi między Chicago a Waszyngtonem, czyli w pobliżu Cleveland i Akron postanowiliśmy zjechać z autostrady do najbliższego kościoła. Ku naszemu wielkiemu i miłemu zaskoczeniu spotkaliśmy w kościele państwo Marię i Wiesława Biniędę. Po Mszy św., państwo Biniędowie zapraszali nas (11 osób) do swego domu na kawę i poczęstunek z którego niestety nie mogliśmy skorzystać, przed nami było jeszcze 550 km. do pokonania, w tym górzyste i kręte drogi Pensylwanii. Potwierdza się przysłowie, że góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem tak. Pani Maria Szonert-Binięda przyleciała do Waszyngtonu samolotem następnego dnia rano i razem z nami uczestniczyła w akcji informacyjnej.

Vote up!
7
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560390

Wspaniała Pani Maria i Pan Wiesław też. Miałem okazję spotkać Pana Wiesława w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark N J, gdzie był taże wtedy Pan Antoni Macierewicz.  A z Panią Marią - Prawnikiem, wymieniliśmy kilka listów, bo prosiłem Ją o pomoc prawną w tym kraju bezprawia w imieniu prawa. Niestety ta moja sprawa wciąż bez pozytywnego finału. A jeśli chodzi o obecnego prezesa KPA, pana Spulę, to on może jak jego poprzednik - Moskal i jeszcze jeden, także TW ? Obecnych służb i dlatego nie może ???

W ostatni Czwartek byłem na spotkaniu z Panem Sławomirem Cenckiewiczem, no i tam usłyszałem o paru takich "kwiatkach" z ust Historyka. Porażające "kwiatki". No i także były podobne rewelacje na temat dwóch chyba hierarchów Kościoła z czasu, gdy zamordowano Ks. Jerzego Popiełuszkę. żydokomuna wiecznie żywa, i wszędzie jej macki sięgają. Choć czas upływa......

Pozdrawiam 

Vote up!
8
Vote down!
0
#1560401

Romanie z USA wielkie dzięki! Naturalnie piąteczka! Wspaniała akcja Polonii w USA! Tak trzymać! Znakomita, bezcenna wprost relacja z akcji Polonii w Waszyngtonie, absolutnie słusznej i potrzebnej akcji, która winna spotkać się z szerokim popraciem całej Polonii amerykańskiej. Tym bardziej wielkie dzięki dla wszystkich, którzy wytrwali do końca. Dlaczego inni ostatecznie zawiedli lub jak kto woli podali tyły, trudno wyrokować ale jest to dla nas sygnał, by uważać. Tylko w jedności jest siła, musimy być solidarni w walce o prawdę i o polski interes narodowy. Inni za nas tego nie zrobią bowiem mają inne interesy narodowe. Raz jeszcze dziękuję Romanie z USA za świetną, bezcenną relację i serdecznie pozdrawiam. Niech dobry Bóg błogosławi. Sław

Vote up!
5
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1560459

za miłe słowa. Robiliśmy to dla Polski.

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560460

tak myślałem, że nie będą chciały kłuć w oczy widokiem GP=Pisu

piszesz niejasno, czy KP się jednak wycofał z inicjatywy, czy nie poparł, czy tylko prezesy sie wycofały. KPA to chyba ci, co mają kiepską stronkę po angielsku a info o akcji raczej bywało w polonijnej prasie?

widać wolontariusze sami byli nieźle przygotowani. czy ktoś Was wsparł konkretnie?

no i w tekście stoi, że akcja była sukcesem, zda się jednak, że to nie koniec walki.

 

ciekawe, że tacy jak niesławny Max Kolonko nie zająknęli sie ani słowem, nie mówiąc o poparciu czy samemu ruszeniu tyłka.

Vote up!
3
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1560480

nie jest to koniec akcji. Trwa akcja dzwonienia w tej sprawie i odwiedzania stanowych biur kongresmanów. Co się tyczy pytania, czy KPA wycofał się z akcji to odpowiem, że tak. Prezes krajowego KPA Frank Spula odwołał swój udział na dzień przed wyjazdem do Waszyngtonu, pomimo tego, że na stronie internetowej KPA na stan illinois i w Naszym Dzienniku (jest to najstarszy dziennik amerykańskiej Polonii istniejący od 1908-go roku) była informacja-ogłoszenie o zaplanowanej akcji. Ponieważ krajowy prezes wycofał się z akcji, akcję prowadzili dalej działacze Koalicji Amerykańskiej Polonii. Wśród członków tej organizacji są także prezesi niektórych wydziałów stanowych KPA i dwóch z nich było z nami na Kapitolu. Osobiście znałem tylko cztery osoby biorące udział w akcji, więc trudno mi podać więcej szczegółów. Dodam jeszcze, że Marcin Rola przeprowadził wywiad "wrealu24tv" z jednym z uczestników akcji mieszkającym w płn. Karolinie, panem Darkiem. Link do filmu zamieszczam poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=dJQcn6rFBfs&feature=youtu.be

 

Vote up!
6
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560489

Pozwalam sobie zamieścić tu kopię mojeg komentarza, który oryginalnie umieściłem przed chwilą pod innym blogiem - tylko dlatego, ze bardzo tu pasuje.

To jest dialog Bata z D..ą

Steny Hoyer zwany Batem Demokratów w Izbie Reprezentantów (The Democratic Whip of the U.S. House of Representatives) plus dwójka postałych kongresmanów
- Wzywamy Prezydenta Andrzeja Dudę, Prime Minister ........... do uchylenia ustawy. ...... Polska ma złożoną historię z antysemityzmem w tle, co należy badać i się z tego rozliczać, a nie tłumić pod groźbą karania.
Andrzej Duda zwany Prezydentem
- milczenie (w sumie na szczęście, bo jakakowlwiek odpowieź na taką prowokacyjną zaczepkę takiej trójki oszołomów byłaby tylko kompromitacją Polski) Ale na ilustrację się nadaje.

Ale koniec końców nie jest tak źle - Gdy to wezwanie ukazało się na tweeterze @RepSchneider to zostało natychmiast zalane taką lawiną dobrych, rzeczowych materiałów świadczących na rzecz Polski a obnażających kompletną ignorancję Shneidera, jakiej jeszcze nie widziałem.

Polonii się wstydzić nie musimy. Zupełnie inny dialog.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1560483

Polonii, roszczeniach i zachowaniu prezesa KPA Franka Spuli.      

https://www.youtube.com/watch?v=SLVrcnEfmW8&feature=youtu.be

 

Vote up!
6
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1560537