Ten zwycięża, kto miłuje

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Świat

Zakończyła się dzisiejsza uroczystość beatyfikacji wybitnych polskich postaci:  kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej. Przewodniczył jej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ogłosił nowych błogosławionych, odprawił mszę beatyfikacyjną i wygłosił znakomitą homilię, w której oprócz podkreślenia zasług beatyfikowanych osób - kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej, docenił też polską historię ze wspaniałymi polskimi świętymi, odgrywającymi wielką rolę w historii Kościoła. Z uznaniem wypowiedział się o polskim narodzie, który nazwał narodem maryjnym. Przypomniał, że życie kapłańskie ks. Wyszyńskiego było, naznaczone licznymi próbami, którym stawiał czoła z ufnością i zdecydowaniem .Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu ks. Wyszyńskiego - podkreślił legat - był z pewnością okres drugiej wojny światowej oraz czas heroicznego i tragicznego powstania warszawskiego w 1944 roku. Ks. Wyszyński przebywał wówczas w podwarszawskich Laskach, jako kapelan Zakładu dla Niewidomych i Armii Krajowej.

W liturgii wzięły udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP. Obok siebie siedzieli przeciwnicy polityczni, ludzie różnych przekonań, różnych  idei i różnego postępowania.

Jak się zdaje, zwyciężył w tym momencie duch miłości Stefana Kardynała Wyszyńskiego, o którym pisał ks. Sylwester Jaśkiewicz z KUL:

Przez 57 lat swego kapłaństwa kardynał Wyszyński starał się być Bożym pa-
sterzem i kochać wszystkich Bożą miłością nadprzyrodzoną. Jak mało kto był świadomy, że w życiu ludzkim wszystko „sprowadza się do miłości, do większego stopnia miłości”. A choć miłość była dla niego cenną wartością, największą spośród cnót teologalnych czy niezastąpioną siłą, to jednak w pierwszej kolejności widział on w niej wielki dar, przenikającą go obecność Ducha Świętego, który jest Duchem Miłości.

Wielkim pragnieniem kardynała Wyszyńskiego było położenie dobrych
fundamentów pod drugie tysiąclecie chrześcijaństwa w Polsce. Nie mogło za-
braknąć wśród nich miłości. Nie dziwi więc fakt, że z takim naciskiem Prymas Tysiąclecia kładł akcent na ostateczne zwycięstwo miłości – ogarniającą cały świat erę Ducha Miłości.

]]>Duch miłości w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego]]>

Papieski delegat podkreślił, że Stefan Kardynał Wyszyński podczas Powstania Warszawskiego odnalazł częściowo spopieloną kartkę ze słowami  „Będziesz miłował”. Do tego apelu i testamentu dostosował całą swoją posługę pasterza i biskupa, "stawiając czoła problemom, jakie jego Naród musiał wycierpieć w latach następujących po II wojnie światowej. W tym okresie, politycznie oraz społecznie skomplikowanym, kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną" – zaakcentował kardynał Semeraro.

Przesłanie Matki Elżbiety Róży Czackiej zawarte jest z kolei w pozdrowieniu: „Przez krzyż do nieba”, które codziennie wymieniają siostry i ich współpracownicy w Laskach oraz w całym środowisku Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, założonego przez bł. Czacką.

W godle zgromadzenia znajdują się dwa zawołania: „Pokój i radość w krzyżu” oraz „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Przypominają nam, że każda trudna sytuacja i trudny moment są do podjęcia z Panem Bogiem i znajdują swój finał w niebie.

]]>https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-09/przed-beatyfikacja-matki-elzbiety-czackiej-zalozycielki-lasek.html]]>

Czy będziemy w stanie zapamiętać te przesłania w dłuższym okresie niż uroczysty dzień beatyfikacji?

]]>Homilia kardynała Marcela Someraro]]>

]]>Sprawozdanie KAI]]>

]]>Ks. kard. M. Semeraro o bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. Matce Elżbiecie Róży Czackiej: Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę (sprawozdanie RM)]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

KAI: W swojej konferencji podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego wspomniał Ksiądz Kardynał o jednym z tych świadków wiary – kard. Wyszyńskim i mówił o tym, że w niedzielę, zamiast na Mszy św. kończącej kongres pod przewodnictwem Ojca Świętego, będzie Ksiądz Kardynał właśnie w Warszawie. Jakie znaczenie ma dla Kościoła w Czechach ta beatyfikacja?

– W czasach komunistycznych, kiedy nasze kraje w tej części Europy były niszczone i prześladowania, ważnym momentem i znakiem nadziei było dla nas właśnie uwolnienie kard. Wyszyńskiego i jego apel do wiernych o oddanie się Maryi, zaproszenie do pielgrzymowania na Jasną Górę. Dla nas, Czechów, było to bardzo umacniające. Dla nas kard. Wyszyński jest prorokiem współczesnych czasów: on mówił: komunizm skończy się tu, w Polsce i będzie to zwycięstwo robotników. To nie były słowa wypowiadane post factum, ale proroctwo, słowa które się sprawdziły.

Z okazji beatyfikacji wydaliśmy biografię kard. Wyszyńskiego, tak, jak rok temu wydaliśmy biografię kard. Berana. Pamiętamy też o kard. Stepinacu (którego proces kanonizacyjny został wstrzymany w 2016 r. – przyp. KAI), o kard. Mindszentym. Brakuje w tym gronie „tego piątego” – kard. Francisa Spellmana z Nowego Jorku. Więc w tych dniach Czesi będą śledzić beatyfikację kard. Wyszyńskiego. I pojadą też na Słowację, by spotkać się z papieżem Franciszkiem.

https://pch24.pl/kardynal-duka-dla-nas-kard-wyszynski-jest-prorokiem-wspolczesnych-czasow/

Vote up!
4
Vote down!
0
#1630568

W Polsce trzeba bronić spraw własnej Ojczyzny, a nie obcych zamówień -

Kardynał Stefan Wyszyński

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1630572

Prymas miał jednoznaczną hierarchię wartości.

W kazaniu na Jasnej Górze 26 sierpnia 1980 r. wymienił cztery fundamenty odrodzenia narodowego: prymat Boga, prymat rodziny, prawo człowieka do wolności i obrona suwerenności.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1630586

Z przyjemnością informujemy, że w związku z licznymi pytaniami, rozważamy wyprodukowanie smoleńskich krzyżyków zaprojektowanych jakiś czas temu przez Ma (wygląd krzyżyka przedstawia ilustracja).

Decyzja zależy od tego ilu z Was chciałoby taki mały (25mm wysokości), posrebrzany, patynowany, emaliowany krzyżyk w formie wpinki mieć? W związku z koniecznością oszacowania przez nas możliwości i ilości produkcji prosimy chętnych o podanie deklarowanych ilości w 2 wariantach:

1. Cena 7zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.
2. Cena 9zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.

Na podstawie tych danych będziemy mogli zadecydować czy i jaką ilość krzyżyków będziemy w stanie wyprodukować.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza: