Radio WNET - Serwis Info 07-06-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Komisja Europejska jest gotowa pomóc w znalezieniu rozwiązania umożliwiającego wznowienie prac przy budowie lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe na terytorium Danii - twierdzi źródło, na które powołuje się TVP Info.

Prace zostały zawieszone przez władze duńskie dla ochrony dobrostanu myszy i nietoperzy, ale jak uważa ponoć Komisja Europejska Baltic Pipe „to ważny projekt dla regionu”, który otrzymał dotację w wysokości 215 mln euro z programu „Łącząc Europę”. Z programu tego finansowane są projekty infrastruktury energetycznej istotne dla całych regionów Unii Europejskiej.

Według wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, termin oddania gazociągu Baltic Pipe nie jest na razie zagrożony i prace w części polskiej oraz na innych odcinkach trwają zgodnie z harmonogramem.

x x x

Władimir Putin wycofał dzisiaj Rosję z traktatu Otwartego Nieba - miedzynarodowego porozumienia zezwalającego na przeloty nad instalacjami wojskowymi sygnatariuszy celem kontroli przestrzegania porozumień rozbrojeniowych. Decyzja Putina wejdzie w życie za 6 miesięcy. Według Moskwy rezygnacja z uczestnictwa w traktacie jest odpowiedzią na wycofanie się Stanów Zjednoczonych decyzją prezydenta Donalda Trumpa. W trakcie kampanii przedwyborczej Joe Biden krytykował postanowienie poprzednika jako “krótkowzroczne”, ale kiedy zasiadł w Białym Domu to nie zmienił decyzji.

x x x

Sąd w Badhoevedorp niedaleko Amsterdamu rozpoczął dzisiaj przegląd dowodów w procesie o ustalenie winnych zestrzelenia w 2014 roku samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych lot MH17 nad opanowanymi przez separatystów terenami Ukrainy. W wyniku zestrzelenia Boeinga 777 zginęło 298 pasażerów oraz załoga. Oskarżonych jest 3 obywateli Rosji i jeden Ukrainy. Wszyscy sądzeni są zaocznie.

Sąd ma ocenić materiał dowodowy i ustalić, czy pasażerska maszyna została rzeczywiście zniszczona przez pocisk wystrzelony z wyrzutni typu BUK, czy wyrzutnia znajdowała się wówczas na polu koło wsi Pierwomajskaja oraz jaką rolę odegrali oskarżeni. Sędziowie dokonali już wizji samolotu odtworzonego w bazie holenderskiego lotnictwa ze szczątków znalezionych na polach Ukrainy.

Zgodnie z wynikami międzynarodowego dochodzenia Boeing został zestrzelony pociskiem z wyrzutki BUK należącej do 53 przeciwlotniczej brygady rakietowej rosyjskich wojsk lądowych stacjonującej w Kursku.

x x x

Metody rosyjskich służb wywiadowczych stają się coraz bardziej “szorstkie a stosowane środki coraz bardziej brutalne” - stwierdził Thomas Haldenwang, szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji, czyli kontrwywiadu. “Rosja zwiększyła dramatycznie swą działalność wywiadowczą, do poziomu notowanego tylko w latach zimnej wojny” i

przy pomocy "całej rzeszy agentów" stara się "urabiać kontakty w środowisku decydentów politycznych” w Niemczech. Haldenwang przedstawił swoją ocenę we wspólnym wywiadzie z szefem Federalnej Służby Wywiadowczej BND Bruno Kahlem, wywiadzie, który przeprowadziła redakcja tygodnika Welt am Sonntag.

Kahl dodał do słów partnera z kontrwywiadu, że Rosja i Chiny stosują wszelkie metody, aby "zabezpieczyć własne korzyści i wywołać dysonans między państwami na Zachodzie”, a potem “narzucić im swoją wolę”. Gra wywiadów - według Kahla - robi się coraz bardziej “bezwzględna” a “własne interesy egzekwowane są w sposób bardziej naruszający wszelkie normy niż dotychczas.”

x x x

Rosja testuje Joe Bidena przed genewskim spotkaniem z Władimirem Putinem i rosyjscy hakerzy z każdym dniem robią się coraz bardziej bezczelni stwierdził generał Keith Alexander, były dyrektor amerykańskiej służby wywiadu elektronicznego NSA oraz pierwszy komendant Dowództwa Cybernetycznego. Obiektem ataków są instytucje rządowe i wielkie korporacje a celem “zdobycie informacji wywiadowczych o sytuacji w naszym kraju i poczynaniach administracji”.

“Rosja bezczelnie wysyła sygnały: patrzcie możemy to zrobić kiedy chcemy i trzeba z tym szybko skończyć” - stwierdził generał Alexander w wywiadzie dla sieci telewizyjnej ABC News. “Musimy stworzyć coś w rodzaju radaru, który będzie nas ostrzegał przed atakiem, a nie w trakcie jego trwania. Od hakerstwem nie uciekniemy i będzie ono stałym elementem przyszłości. Musimy być dobrzy w przeciwdziałaniu, ale żeby to uczynić konieczna jest współpraca instytucji państwowych i prywatnych korporacji”.

W podobnym duchu wypowiedział się w telewizji NBC News republikański senator Roy Blunt, którego zdaniem Rosja to “przedsiębiorstwo kryminalne” specjalizujące się w cybernetycznych wymuszeniach. Moskwa “ochrania hakerów” i nie przestrzega międzynarodowego prawa, które nie jest dostosowane do współczesnych wyzwań. Nawet kiedy się ustali, kto stoi za sieciowym włamaniem, to nie ma “skutecznych metod karania krajów, które chronią taki proceder”.

Blunt skrytykował także amerykańskie firmy, które wolą po cichu zapłacić okup niż zgłosić cyber-włamanie co tylko rozzuchwala hakerów i ich instytucjonalnych sponsorów.

x x x

Cały świat powinien jednym głosem zażądać od Komunistycznej Partii Chin “reparacji” za spowodowanie pandemii koronawirusa - stwierdził Donald Trump podczas weekendowej konwencji republikańskiej w Karolinie Północnej. Przy gromkim aplauzie zebranych Trump przedstawił również kwotę reparacji oraz sposób ich pobrania. Jego zdaniem “minimalna” kwota kompensaty strat to 10 bilionów dolarów, które poszczególne kraje świata winny same sobie pobrać kasując całość lub część zadłużenia wobec Chin.

“Chiny zniszczyły wiele narodów. Chiny muszą za to zapłacić. Kraje świata nie powinny mieć żadnych długów wobec Chin” - konkludował Donald Trump i dodał, że w odzyskiwaniu strat nie ma co liczyć na “tchórzliwą i skorumpowaną” obecną administrację Stanów Zjednoczonych. “To smutne, ale popatrzcie tylko ile pieniędzy rodzina Bidenów dostała od Chin” - mówił Trump i “zamiast obciążyć odpowiedzialnością Chiny administracja Bidena zaraz po objęciu rządów umorzyła dochodzenie w sprawie pochodzenia wirusa.”

Według Trumpa syn urzędującego prezydenta Hunter Biden dostał od Pekinu za doradztwo honorarium w wysokości półtora miliarda dolarów.

Premiera: ]]>www.wnet.fm]]>

Brak głosów