Działania zwiazane z 75-tą rocznicą w Wielkopolsce.

Obrazek użytkownika Piotr Szelągowski
Kraj

Materiały publikowane na stronie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego i blogu bezprzesady.com dotyczące działań rocznicowych:

Prelekcje w szkołach i pokaz filmu dokumentalnego: w 75-tym roku od zbrodni Ludobójstwa.

Nasze Stowarzyszenie rozpoczyna akcję informacyjno-edukacyjną podczas której będziemy chcieli zapoznać szeroką grupę młodzieży szkolnej z tematem zbrodni dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich (głównie spod znaku OUN-UPA). Cykl prelekcji będzie miał też na celu przybliżenie heroicznej postawy ukraińskich bohaterów narodowych ratujących życie Polakom poprzez schronienie czy też ostrzeżenie, jak i inne formy pomocy. Ludzie ci byli narażeni na zemstę ze strony nacjonalistów ukraińskich. Tak zresztą się działo. Część z nich zginęła zamordowana przez zbrodniarzy z pod znaku tryzuba i band UPA.

Pierwsze spotkanie w czerwcu miało miejsce na ulicy Fredry 13 w tamtejszym zespole szkół średnich. Jako prezes stowarzyszenia zaproszony na lekcję wychowawczą miałem okazję zaprezentować film dokumentalny „Zapomnij o Kresach” którego byłem pomysłodawcą i inicjatorem, odpowiedziałem na pytania zadane przez młodzież, ale też mówiłem o sprawiedliwych Ukraińcach, naszej akcji której celem jest propagowanie informacji na ich temat. Wspiera mnie w tym wiele osób, nie tylko z grona członków naszego stowarzyszenia, ale też i z całej Polski.

Ponadto naświetliłem młodzieży zagrożenia i problemy związane z odradzaniem się neo-nazizmu na terenach Ukrainy, a także ostrzegłem przed radykalizowaniem postaw prowadzącym do negacji innych grup narodowościowych czy też wyznaniowych. Wspomniałem o negatywnym zjawisku nacjonalizmu – które jest zagrożeniem dzisiejszego świata, ubierane w różne formułki mające tłumaczyć rzekomą miłość do własnego narodu, zachowania te powodują negacjonizm w stosunku do innych narodów, czy to sąsiadujących, czy też takich, których przedstawiciele przebywają w danym kraju.

Z uwagi na duże zainteresowanie i interakcję młodzieży spotkania te będą kontynuowane.
Zapraszam do pomocy w ich organizowaniu szczególnie w roku rocznicy Ludobójstwa.

]]>Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe ]]>

 

 

Cykl spotkań rocznicowych – 75-ta rocznica Ludobójstwa.

Dzisiejszego dnia odwiedziłem na zaproszenie szkoły w Środzie Wielkopolskiej. Cztery szkoły, łącznie kilkuset młodych ludzi, którzy mogli obejrzeć film, dowiedzieć się o rocznicy, o naszej idei bohaterów Sprawiedliwych Ukraińców. Tych, którzy powinni zająć miejsce gloryfikowanych w tej chwili na Ukrainie bandytów spod znaku OUN-UPA. Mówiłem o tym, jak można stawiać na piedestał NEGATYWNYCH „bohaterów”; morderców i bandytów, tłumacząc się ze innych się nie ma – co zresztą jest nieprawdą.
Prawdziwymi bohaterami bowiem, byli wspaniali ukraińscy synowie i córy tej ziemi, którzy mimo zagrożenia podejmowali ryzyko, ostrzeżenia czy też przechowania przed zbrojnymi bandami nacjonalistów ukraińskich – swoich polskich braci.
To była główna wymowa tych spotkań.
Także najwyższa wartość: prawda o zbrodni i jedyna prawdziwa szansa pojednania budowana na jej głoszeniu.

Burmistrz Środy Wielkopolskiej jest w Ogólnopolskim Komitecie Honorowym Obchodów 75-rocznicy Ludobójstwa na Kresach. Zrozumienie jak ważne jest propagowanie tej prawdy jest wzorcowe z jego strony. Oby więcej było takich miast w Polsce. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć porozumienie i bezpieczeństwo wspólnej egzystencji z naszymi braćmi zza wschodniej granicy: wypleniając kłamstwo i fałsz o nieprawdziwych bohaterach – zbrodniarzach z OUN-UPA i innych nacjonalistycznych organizacji odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy ofiar: polskich, ukraińskich, żydowskich, ormiańskich, rosyjskich, czeskich, olenderskich, niemieckich również.

4 spotkania w Środzie Wlkp.

1 spotkanie:

(tutaj po spotkaniu podeszły do mnie dwie nauczycielki, dając świadectwo o prawdzie: rodzina jednej z nich pochodziła z Kresów, jej babcia mówiła o straszliwych zbrodniach i okrucieństwie nacjonalistów ukraińskich, drugiej mąż pochodzi z województwa podkarpackiego – jak powiedziała pamięć o zbrodniach jest tam ciągle żywa)

2 spotkanie:

(po tym spotkaniu miałem okazję spróbować na stołówce szkolnej doskonałych pierogów z serem, w końcu kresowej potrawy)

 

3 spotkanie:

 

(zgromadzona młodzież w Zespole Szkół Akademickich bardzo uważnie wysłuchała mojej prelekcji, co więcej była świadoma historii o której opowiadam; na moje pytanie o skrót UPA usłyszałem odpowiedź, co więcej dowiedziałem się że niedawno był w gościnie generał Mirosław Hermaszewski, kresowiak pochodzący z wsi Lipniki na Wołyniu – cudem ocalały z rzezi, jego ojciec zginął zamordowany przez banderowców)

 

4 spotkanie:

(tutaj też spore zaskoczenie, nauczycielka historii [foto powyżej] ma korzenie kresowe, ze Stanisławowa, również doskonale zorientowana w tym, czym ta zbrodnia była, jej rodzina straciła wszystko uciekając z Kresów, informacje na temat zbrodni przekazywane z pokolenia na pokolenie są żywe w tej rodzinie).

Akcje edukacyjne będą podejmowane do końca roku rocznicowego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.

]]>Bezprzesady.com]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)

Komentarze

By młodzi ludzie zostali uświadomieni

Pełni wiedzy nie słuchali by tych narracji

Które wlewają im do głowy nawiedzeni

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1565972