XII Dzień Kultury Kresowej w Dzierżoniowie w roku 100.lecia odzyskania niepodległości – 16.06.2018.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

„Hej, rubieże dalekie Rzeczypospolitej, hej, kresy ciche, puste, zdławione, wyludnione, wymordowane, wysiedlone, zamarłe dla szpiegowskiego oka triumfującego łupieżcy - kata, kordonami bagnetów i ziemskiej mocy, dokumentami rządów potężnych i kongresów od Macierzy oddarte i z kart wykreślone!” - „Lato leśnych ludzi” Maria Rodziewiczówna.

16 czerwca 2018 roku na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Kresowym upamiętniającym ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich II RP dokonane przez UPA, zainaugurowano XII Dzień Kultury Kresowej w Dzierżoniowie. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym nastąpiły wystąpienia: prezesa stowarzyszenia Floriana Kuriaty oraz burmistrz Dariusz Kucharski, po nich głos zabrał Witold Lisowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie Koźle, który m.in. podziękował posłom na Sejm RP za przyjęcie uchwały ustanawiającej 11 lipca Dniem Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. Prosił, aby nie dać się zmanipulować wystąpieniami byłych prezydentów i intelektualistów z Ukrainy, które jak stwierdził są pełne hipokryzji i kłamstw oraz przeinaczeń dotyczących mordów na Wołyniu mających na celu eksterminację ludności Polskiej. "Mówią: biało-czerwona drużyna, patriotyzm, polityka historyczna. Wygląda na to, że te wszystkie wielkie słowa nie są wypełnione treścią" – powiedział i podkreśl, że "polityka strusia, stosowana przez PiS i PAD, wywołuje ogromne rozczarowanie środowisk kresowych. Nadal trwa przedziwna zmowa milczenia i bierności.

W dalszej części uroczystości kpt. Rafał Kosek z Grupy Rekonstrukcji Historycznej odczytał APEL PAMIĘCI.
W intencji pomordowanych ks. Zygmunt Kokoszka, dziekan dekanatu wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę za zmarłych oraz hołdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Podczas Mszy św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła modlono się w intencji ofiar okrutnego ludobójstwa dokonanego na naszych rodakach przez banderowców z OUN-UPA. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary - to myśl przewodnia Mszy św., której przewodniczył proboszcz parafii.
Pan Edward Bień zapoznał zgromadzonych z historią powstania Hymnu Kresowian autorstwa Tadeusza Olejnika: Z propozycją napisania słów do hymnu kresowian zwróciliśmy się 2. lata temu do Pana Tadeusza Olejnika mojego rodaka mieszkańca Kunic koło Legnicy. Tadeusz urodzony 1925 r. w Ottynii województwo Stanisławów w II Rzeczpospolitej, żołnierz AK i Samoobrony na kresach. W Kunicach zasłużył się wspaniałą pracą kulturalno oświatową przez 40. lat prowadził wzorcowy Dom Kultury, autor sztuk teatralnych, kabaretu, poezji, malarz krajobrazów, twórca szopek ruchomych, założyciel zespołu teatralnego aktywnego 36. lat. Wydał książki: WICHRY ZDARZEŃ, PRUT POLSKĄ KRWIĄ I ŁZAMI PŁYNĄCY, oraz tomik wierszy i piosenek. Zmarł w 2017 r. jako że był nie wielkiego wzrostu, ale poprzez swoją działalność wykazał, że był wielki nazwałem Go "MAŁY OLBRZYM".

Na prośbę, aby napisał hymn odpowiedział, wielki to dla mnie zaszczyt, ale to nie na moją głowę, hymny piszą wielcy. Z przysłanych kilku wybraliśmy na hymn wiersz "LOSY KRESOWIAN". Moim zdaniem autor wiersza był wielki o czym nie zdążyłem Mu jednak powiedzieć.

Hymn pierwszy raz zaśpiewał chór KANON 16.06.2018 r. z okazji DNIA KULTURY KRESOWEJ organizowany przez STOWARZYSZENIE KRESOWIAN i władze samorządowe.

Dzierżoniów 23.07.2018 Edward Bień

HYMN KRESOWIAN

Stań bracie przy mnie, podaj swe dłonie
Ku Kresom Wschodnim swe oczy zwróć
Tam twa ojczyzna, pamiętaj o niej
Losy Kresowian niech pozna młódź

Polak od wieków tutaj panował
Budował szkoły, mosty i trakt
Sąsiad ze wschodu wszystko zrujnował
Wymazał polskość, taki jest fakt

Tajgi Syberii się zaludniły
Siła roboczą dzieci i żon
Mężów katyńskie chłoną mogiły
Tak budowali radziecki dom

Wygnani z Kresów w drogi tułacze
Na Piastów Ziemi zbudujemy dom
Choć za Kresami serce wciąż płacze
Z siewu pamięci zbierzemy plon

Poległym braciom złóżmy przysięgę
Że na ich grobach zakwitnie kwiat
Okaże Polak swoją potęgę
A wiarą swoją zadziwi świat

Tadeusz Olejnik 2014 Kunice

Obchody XII DKK zakończyły się program artystycznym w wykonaniu lokalnych zespołów folklorystycznych oraz smakowitą Biesiadą Kresową w gościnnej sali Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury.

Tylko w XX wieku niemal milion Polaków zamordowano tylko dlatego, że byli Polakami. Musimy walczyć, by nie zostali zapomniani.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

Dobrze, że pamiętamy o tamtych strasznych dniach, dobrze Kaziu, że pamiętasz by obchody te uwiecznić...

Vote up!
5
Vote down!
0

Yagon 12

#1567417

ukłony

Vote up!
5
Vote down!
0

gość z drogi

#1567431

Kazimierzu gorące dzięki za piękne świadectwo z bogatych w treści obchodów XII Dnia Kultury Kresowej w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Znak to że trzymacie się tam mocno! Tak trzymać! Musimy rozwinąć zainteresowanie Kresami, piękną kulturą kresową szczególnie wśród młodzieży szkolnej, bo to nasza kresowa przyszłość. Polecam Ci serdecznie stronę Piotra Szelągowskiego z Poznania, tam można także zaczerpnąć śmiałe rozwiązania, pewne ciekawe i b. pożyteczne działania na dziś i na jutro. W każdym razie w Dzierżoniowie potencjał macie wielki, to cieszy i trzeba to koniecznie jeszcze rozwinąć. Raz jeszcze serdecznie, gorąco pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1567469

W najbliższą niedzielę o 20:10 na TVP 1 "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1567473