Nasz bohater Rotmistrz Witold Pilecki

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

Na jednym z ostatnich posiedzeń, gdy już było wiadomo, że zginie, Ojciec dał mamie mały metalowy grzebyk i powiedział, żeby koniecznie kupiła książkę Tomasza á Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”. Chciał, żeby mama codziennie czytała nam fragmenty tej cudownej książeczki. „To ci da siłę” – powiedział do niej. Bardzo sobie cenię tę książeczkę i przez cały czas ją czytam. Jest to także testament dla mnie - wspomina córka Rotmistrza.

 

Rotmistrz Pilecki wyrósł w ostatnich latach na jednego z największych bohaterów polskiej historii najnowszej. Trudno się temu dziwić: to postać iście pomnikowa.

W 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego środowiska patriotyczne oraz mieszkańcy miasta spotkali się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd Naszemu Bohaterowi Rotmistrzowi. Krótką uroczystość prowadził przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II – Janusz Maniecki. Wspomniał o bohaterskim życiu Pana Rotmistrza (dziś już pułkownika), o Jego pobycie w Auschwitz i „Raporcie Witolda”. Następnie głos zabrał pan poseł Wojciech Murdzek, wskazując, że przesłanie Pileckiego jest nadal aktualne dla pokoleń Polaków. Odczytaliśmy także osiem fragmentów „Raportu”, ukazujące codzienność życia w KL Auschwitz. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. O jego patriotyzmie i bohaterskiej postawie w walce o wolną i suwerenną Polskę, mówił również Jarosław Kresa. Przypomniał też zdradę aliantów, którzy w Jałcie oddali Polskę i całą Europę środkowo-wschodnią nowemu okupantowi; ZSRR z jego wodzem Stalinem. Przypomniał, że: „Kazimierz Pużak nazwał postanowienia konferencji jałtańskiej zmorą nowego Świętego Przymierza. Komisja Główna Rady Jedności Narodowej na posiedzeniu w Podkowie Leśnej 21 lutego 1945 roku stwierdziła, że powzięte w Jałcie postanowienia, bez udziału i zgody przedstawicieli Państwa Polskiego, narzucają Polsce ciężkie i krzywdzące warunki. Protestując przeciwko jednostronności tych postanowień RJN zmuszona jest zastosować się do nich”.

O Witoldzie Pileckim powinniśmy pamiętać w sposób wyjątkowy i inspirować się jego postacią. Samo to, że przed śmiercią oddawał się lekturze "O naśladowaniu Chrystusa" jest bardzo znamienne - mówi Ewa Millies-Lacroix, szefowa agencji kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej. W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Aresztowany 8 maja 1947 roku, torturowany i postawiony przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, zwany „Katem z Mokotowa”. (Źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl)

Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Po przeprowadzonych w 2012 ekshumacjach i badaniach jednoznacznie ustalono, że został pochowany na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, gdzie potajemnie chowano ofiary UB. Prace archeologiczne prowadzi tam zespół IPN pod kierownictwem dr Krzysztofa Szwagrzyka. Jednak badacze do tej pory nie odnaleźli szczątków Witolda Pileckiego.

Cześć Jego pamięci! Chwała Bohaterowi!

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (16 głosów)

Komentarze

Rotmistrz Witold Pilecki do Nich bezsprzecznie należał i należy, bo Oni żyją! Łatwo wielu z Nich rozpoznać, to Ci o których oprawcy SS, NKWD, UB, UPA i inni zatroszczyli się specjalnie, by po męczeńskiej śmierci Ich ciał nigdy nie odnaleziono. Lista Tych wspaniałych żołnierzy Rzeczypospolitej jest długa. Nie silę się nawet na kolejność, gdyż wielkość Tych ludzi zaprowadziła Ich na najwyższe stopnie miłości i honoru. Jednakowoż niketórych chcę tu wspomnieć: Gen. Emil August Fieldorf ps. "Nil" (20 marzec 1895 - 24 luty 1953), por. Zygmunt Jan Rumel ps. "Krzysztof Poręba" (22 luty1915 - 11 lipca 1943), mjr Stanisław Basaj ps."Ryś" (24 listopad 1917 - 25 marzec 1945), ks. Antoni Dąbrowski ps. "Rafał" (1910 - 25 maj 1945) i wielu, wielu innych.

Jeśli to możliwe proszę niepoprawnych blogerów, by dopisywali tu choćby po jednym jeszcze z takich właśnie najlepszych z najlepszych. Niech każdy dopisze swego bohatera, którego zapomnieć nie wolno, gdyż na Takich ludziach i Ich bezprzykładnym męstwie, wznoszą się nieśmiertelne filary naszego niezwyciężonego narodu. Pozdrawiam serdecznie Kazimierzu i dziękuję.

Vote up!
7
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1564759

https://www.youtube.com/watch?v=A0iGqOLTQLU

 

Hej, Hej, Rotmistrzu!

Do apelu stawaj!

Życie ci zabrali,

Zostawili sławę!

Vote up!
6
Vote down!
0

Grzest

#1564767

Ten będzie wielbił Jego czyn wśród zgnilizny

To jest ideał na film w światowym wydaniu

Lecz brak w Polsce ludzi o takim zatroskaniu

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1564788

 nie brak Jacku.

Lecz w Naszej ! 

POLSCE panoszą się dziś semici.

TO ich bracia i ojcowie zabijali

NASZYCH BOHATERÓW.

TO oni Ciała ICH traktowalili jak śmieci. 

A dziś plemię to żmijowe żąda przeprosin !

A dziś plemię to żmijowe żąda jakichś pieniędzy !

WON !

do Izraela jak się Polska nie podobie.

W DOMU NASZYM !

W POLSCE NASZEJ !

NAM POLAKOM NIE TRZEBA !

semickiej nędzy 

 

 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1564791

...ponieważ Joseph Raphaforth kontroluje znaczną część udziałów popularnej sieci kin, kilku bardzo dużych galerii handlowych oraz … warszawskiej komunikacji miejskiej…

Osoby zarządzające
Arbel Efraim – Członek zarządu
Zaleski Zbigniew – Członek zarządu
Trzaska Łukasz Antoni – Prezes Zarządu
Załuska Dariusz Jerzy – Członek rady nadzorczej
Goldberg Shimon – Członek rady nadzorczej
Halifa Ronen – Członek rady nadzorczej
Berger Moshe – Członek rady nadzorczej
Mendlawe Amnon – Członek zarządu
Arie Zohar – Członek rady nadzorczej

Jeden z czołowych biznesmenów żydowskiego pochodzenia, posiadający liczne biznesy w Polsce – Joseph Raphaforth, bez ogródek wypowiedział się nt. Polski w żydowskiej telewizji Channel 1.
– Trzeba umieć manewrować między przepisami, mam kancelarię na usługach moich firm. Nie płacę podatków w ogóle – Polska to kraj, w którym największe koncerny nie płacą nic a dociska się do ziemi drobnych przedsiębiorców, zatrudniam Polaków, dobrze pracują za grosze.

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=23030&Itemid=100

Vote up!
7
Vote down!
-1

Verita

#1564803

Nikt Go nie przebije. Oddał życie dla Polski.

Dla Polski zwyciężył!

Vote up!
3
Vote down!
0
#1564793

Do śp Rotmistrza nagle zaczęli się przyznawać wszyscy. Mam tu na myśli partie polityczne z PO i PiS na czele. Jak im nie wstyd skoro w ich szeregach jest pełno byłych członków PZPR a często potomków UBeków i SBków? Tacy niegodziwcy chcą się posłużyć nieskalaną legendą wielkiego bohatera do swych niecnych celów i ogrzać się w jego blasku.
Do nich pasuje raczej kult Kuklińskiego. Ta sama rasa.

Vote up!
2
Vote down!
-4

M.I.Onuckina

#1564797

 

Józef Różański ( Goldberg), Adam Humer, Stefan Michnik (Szechter), Anatol Fejgin, Zygmunt Wizelberg, Salomon Morel, Helena Wolińska ( Fajga Danielak),Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Julia Brystygier, Jan Hryckowian, Mieczysław Widaj, Stanisław Supruniuk.

 

       

 

Vote up!
5
Vote down!
0
#1564800

"Witold Pilecki - bohater o najodważniejszej karcie z całej II wojny światowej. Człowiek, który całym swoim życiem ukazał, że nie istnieją granice odwagi i poświęcenia."

Polecam:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=6324

" Dlaczego wciąż tak mało wiemy o tej pięknej postaci dziś, 15 lat po Okrągłym Stole, dlaczego tak jest, ze prócz wąskiego kręgu osób 'parających' się historia, ta postać nie jest omawiana szerzej ?

Dlaczego wciąż tak mało wiemy o tej pięknej postaci, dziś 29 lat po Okrągłym Stole (...).

PS

W Gdańsku np. w 2016 r. ścierano się jak nazwać plac: Plac Bartoszewskiego czy Pileckiego? Grupa miłośników starego Gdańska: "Najlepiej plac Wiadrowników". 

"Czemu żaden celebryta o nim nie zaśpiewa?
Teraz rzecz, która się laikom wyda nie do wiary,
jego kaci w wolnej Polsce uniknęli kary."

~ Tadek w utworze Rotmistrz Witold Pilecki z płyty "Niewygodna prawda".

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1564815

Dzięki Kaziu za Twoją inicjatywę - było ok...

Vote up!
1
Vote down!
0

Yagon 12

#1564820