15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

15 sierpnia obchodzimy w Polsce dwa święta: liturgiczne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz państwowe Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia to w Kościele Katolickim bardzo ważne święto upamiętniające Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary. Według kanonu wiary KK Maryja Matka Jezusa została po zakończeniu ziemskiego żywota wzięta do Nieba z duszą i ciałem. W Polsce i w wielu krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Nazywane w naszym kraju najczęściej Świętem Matki Boskiej Zielnej jest obchodzone w szczególny sposób nadal na wsiach i małych miasteczkach, gdzie wierni przynoszą do kościołów zboża, kwiaty, owoce i zioła czcząc w ten sposób Matkę Boską jako patronkę ziemi i roślinności. Rolnicy modlą się w tym czasie również o udane przyszłoroczne zbiory. Pamiętam ze swojego dzieciństwa i młodości, kiedy każde wakacje spędzałem na wsi, że nadejście święta Matki Boskiej Zielnej oznaczało zbliżający się koniec wakacji i moich mieszczucha, ciężkich prac na roli oraz rychły powrót do ławy szkolnej. Tak samo było w moim dorosłym życiu, był to sygnał powrotu do szkoły i rozpoczęcia w roli nauczyciela Nowego Roku Szkolnego.

Święto Wojska Polskiego - święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto to wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r. jest dniem wolnym od pracy. Od kilku lat główną atrakcją obchodów Święta Wojska Polskiego jest wielka defilada wojskowa w Warszawie. Przemarsz kilkuset żołnierzy, przejazd czołgów oraz przelot samolotów i śmigłowców to już stałe punkty programu defilady w stolicy. W tym roku to będzie pamiętna defilada. 15 sierpnia warszawskimi Alejami Ujazdowskimi przejedzie 170 pojazdów wojskowych. Uczczą tym samym Święto Wojska Polskiego oraz 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przeglądu żołnierzy i sprzętu wojskowego dokona prezydent Andrzej Duda. Atrakcje na mniejszą skalę, w tym festyny żołnierskie, imprezy w wojskowym klimacie i pikniki militarne odbywają się 15 sierpnia na terenie całej Polski. To święto i defilada, której tradycję przywrócił Lech Kaczyński, służy nie tylko pokazaniu potencjału, ale budowy wspólnoty: między żołnierzami służącymi Polsce, a nami, społeczeństwem. Jesteśmy razem! - powiedział prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym przemówieniu w trakcie uroczystości święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Jednak z rozczarowaniem muszę stwierdzić, że w wielu miastach, zarówno władze samorządowe jak i środowiska patriotyczne, nie przygotowały nawet skromnych uroczystości związanych z Świętem Wojska Polskiego i 96. rocznicą Bitwy Warszawskiej, określanej mianem "cudu nad Wisłą" i uznawanej za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz uratowała Europę przed komunizmem. W opinii dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusza Ciska Bitwa Warszawska zadecydowała o kształcie Europy na kolejne dwadzieścia kilka lat. Bo można sobie wyobrazić sytuację, że Stalin z Leninem zwyciężają w 1920 roku, rewolucja zwycięża na Węgrzech, w Niemczech i w Anglii czy Francji. Mogłoby to więc, w przypadku klęski Bitwy Warszawskiej, doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje. Te decydujące o kształcie Europy wydarzenia, o trudnym do przecenienia znaczeniu, nadal w wielu miastach, nie mówiąc już o wsiach, nie mają odpowiedniej rangi i uroczystej oprawy. Mam nadzieję, że środowiska patriotyczne, władze samorządowe oraz IPN w najbliższym czasie, potrafią skutecznie przebić się do świadomości mieszkańców miast z informacjami o wojnie polsko-bolszewickiej i w przyszłym roku 15 sierpnia będziemy godnie świętować kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. A jest co świętować: tamto zwycięstwo to wynik strategii polskiego dowództwa, męstwa żołnierzy i działania Bożej Opatrzności. Kardynał Aleksander Kakowski pisał po latach w pamiętnikach: "Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali, że widzieli księdza w komży i z krzyżem w ręku, a nad nim... Matkę Boską!" - można powiedzieć, że ten znak łączy święto liturgiczne z państwowym.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Bitwa Warszawska w dni Wniebowzięcia NMP to symbol Bożej opieki nad Polską i Polakami w trudnych dniach...warto o tym pamiętać....

Vote up!
2
Vote down!
0

Yagon 12

#1518404