Od konieczności do patologii...

Obrazek użytkownika Lu-Bicz
Blog

09.08.2018

   Kombinowanie zdaje się być cechą narodową Polaków. Wadą czy zaletą? Czasem utożsamiane z zaradnością by werbalnie mieściło się w wartościach  chrześcijańskich.

   Skąd wzięło się kombinowanie u naszych rodaków? W dużej mierze z wielowiekowej koegzystencji z diasporą żydowską. Jednak  szczególnego wymiaru nabrało  w czasach okupacji niemieckiej i sowieckich lat PRL-u. Trzeba było nieźle kombinować by przetrwać  - zwłaszcza  na poziomie materialnym - w tych strasznych czasach. Kiedy w latach 80-ych  w sklepach brakowało niemal wszystkiego, rodziny nieźle radziły sobie właśnie dzięki  kombinowaniu. Można powiedzieć, że była to obrona przed narodową degradacją. Istniał i rozwijał się nieformalny obieg gospodarczy.

   Niestety,  kombinowanie w czasach obecnych stało się wyraźnie pejoratywne. To z kombinowania wynikają wszystkie afery, nepotyzmy, przekręty, zwykłe żerowanie na uczciwych Polakach i naszej Ojczyźnie.

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.5 (3 głosy)

Komentarze

skutki kombinowania zawsze są opłakane.

W tej piosence jest dużo prawdy właśnie o patologii w relacjach międzyludzkich.
https://youtu.be/S3qZUaKgk9I

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1570615

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Równa Babka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

pierdoląc wsiowego chama?

Kurwa jest wściekła?

Miała w blogosferze znakomite miejsce do naganiania frajerów, KURWA!
zdechnie przez was z głodu teraz?

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1570721