Prawda

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

Myślałem aby napisać artykuł naukowy, ale akademicka nauka zdaje się być bezużyteczna. Jak zwykle piszę z punktu widzenia teorii systemów i socjocybernetyki. Prawda jest medium komunikacji.

Zakładamy ze trzymamy w ręku kartkę papieru formatu A4 o wymiarach 21x30 cm. Zakładamy że kartka daje się powiększyć. Rozszerzamy ją więc coraz bardziej, tak że krótszy bok osiąga długość 28 miliardów lat świetlnych. Brzegi takiej kartki są poza horyzontem dostępnych nam obserwacji, nie wiemy więc jak daleko moglibyśmy ją rozciągnąć. Na tym kawałku kartki, który styka się z ziemią zapisujemy wszelkie, znane ludziom i dostępne dziś informacje. Kartka zostaje zapisana do wielkości układu słonecznego, daleko poza orbitę Plutona.

Kiedy cala dostępna ludziom, zweryfikowana wiedza akademicka została spisana, przywracamy kartce pierwotny wymiar 21x30 cm. Kiedy patrzymy na nią, jest całkowicie biała. Kidy użyjemy mikroskopu zobaczymy ledwie dostrzegalną ciemną plamkę. To nasz zapis. Cała ludzka wiedza zebrana przez ludzi w ciągu kilku tysięcy, w przypadku niektórych nauk kilkaset lub kilkadziesiąt lat. Stanowi ona bardzo drobny ułamek tego, co Zbigniew Jacyna – Onyszkiewicz nazywa wszechwiedzą, opisałem to wcześniej w innym wpisie.

Jeśli zrobimy zbliżenie na kartkę w miejscu gdzie znajduje się kropka, otrzymamy nieregularny kształt mieszczący się w zarysie koła, z którego wyrastają wypustki w miejscach, gdzie nauka robi największe postępy. O ile wiedza naukowa jest zaznaczona na czarno, z kropki wyrastają wypustki rysowane grubszym ale jaśniejszym kolorem – to cała wiedza potoczna, wiedza ściśle powiązana z kontekstem, opierająca się o niezorganizowane obserwacje i z tego powodu odrzucana przez naukę akademicką. Wiedza ta opisywana jest między innymi przez przysłowia, legendy, opowieści. Na tej wiedzy bazuje pewna właściwość naszego umysłu, zwana zdrowym rozsądkiem. Zdarza się że pewna teza wypracowana przez zdrowy rozsądek jest sprzeczna z tezą na ten sam temat przez naukę akademicką. Ta sprzeczność z punktu widzenia tradycyjnej logiki powoduje, że zdroworozsądkowe tezy są przez naukę akademicką traktowane w sposób podejrzliwy i zwykle odrzucane. Zdarza się że pewne teorie naukowe dotyczące najbardziej skomplikowanej materii, mianowicie życia społecznego okazywały się błędne. Kiedy jednak nie były jeszcze odrzucone, naukowcy traktowali sprzeczną z nimi wiedzę potoczną jak przesądy i zabobony. Tak było między innymi z teoriami Marksa, behawioryzmem, niektórymi aspektami teorii ewolucji itp.

Oprócz wiedzy akademickiej i potocznej mamy jeszcze wiedzę pochodzącą z objawień. Cała wiedza religijna i prywatne objawienia, widzenia, głosy, przekazy spoza świata, spotkania, natchnienia, impulsy geniuszu, kreatywność, natchnienie Ducha Świętego, gnozę, oświecenie, telepatyczne komunikaty, przeczucia itp. Na naszej kartce będą to plamy sięgające najdalej od kropki, ale zaznaczone bladym kolorem, niewiele ciemniejszym od tejże kartki.

W miejscach, gdzie nachodzi na siebie wiedza akademicka, potoczna i objawiona i dają sprzeczne komunikaty, wytwarza się sprzężenie, które generuje kolejny rodzaj wiedzy, teorię spiskową. Teoria spiskowa jest wiedzą jakościowo inną, jest rodzajem metawiedzy, referencji dla systemu naukowego że tutaj mamy do czynienia z obszarem wymagającym szczegółowych i wymagających podwyższonej rzetelności badań naukowych, stawiania śmiałych teorii, poszukiwania wyjaśnień z użyciem najdoskonalszych narzędzi i najwyższej precyzji. Jednak naukowcy akademiccy postępują odwrotnie. W miejscach, w których wytwarzają się sprzężenia nie ma żadnych badaczy, teren zostaje ogrodzony i oznaczony tabliczką taboo. Samo zbliżanie się w pobliże jest dla naukowca ryzykowne, może nagle zamiast nagrody za swoją pracę otrzymać dotkliwą karę. Wspólnota naukowców pilnuje świętości swoich taboo, o pewnych rzeczach nie wolno mowić.

Ale to już nie jest nauka.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (10 głosów)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika e.dudek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

sprw. Przcż Npprwn t n czspsm nkw, gdz mżn zrbć prę pnktów z pblkcj. Npprwn t prtl, n którym rzprwmy sę z śmrdzącą gndą, zrm bz sbwśc, któr nczym nędzn, bzwrtścw śwn włóczy sę z mną żrjąc n nwnkch.
#1562272

Wiedza naukowa podlega wypracowanym procedurom, stąd wydaje się być nieprzenikniona - ale dla laika. Zaś zdroworozsądkowe tezy padają zwykle na etapie weryfikacji logicznej. Nie należy w 100% ufać procedurom, ale nauka myli się znacznie rzadziej niż wiedz potoczna i teoria spiskowa; nie mówiąc o spekulacjach i sferze ezoterycznej, która dla nie jest zagadnieniem duchowym raczej, niż należącym do sfery episteme. Fakt, że jeśli nauka się myli - to myli się spektakularnie. Niemniej nie istnieje współmierność pomiędzy czymś tworzonym bezinteresownie, w imię Prawdy, przez zachodnią cywilizację od starożytności, a wiedzą, która rości sobie dziś pretensje do odkrywania tego, co dla nauki jest "tabu", a co jest rozpracowywane w sposób dość przypadkowy.

#1562383

Witaj

 

jakoś wszyscy, świadomie, czy nie świadomie, nie piszą o nauce na usługach; o nauce za pieniądze; nauce, która udowodni wszystko, jeżeli się jej dobrze zapłaci.

I to jest straszne.

Upadek etyki, uczciwości a nawet przyzwoitości dzisiaj jest zatrważający. Pozostały już tylko enklawy nauki czystej i wiarygodnej. Nawet do tego stopnia, że gdy biorę do ręki Science, czy Lancet, to nie mam już pewności, czy nie jestem oszukiwany.

 

Pozdrawiam

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1562474

Dziękuję za komentarze.

Ten tekst jest wstępem. Mój model jest w zasadzie w trakcie tworzenia i wszystko co piszecie jest dla mnie inspirujące.

Pozdrawiam.

#1562508