Joe Chal: - Czy na pewno wiesz wszystko o Demokracji?

Obrazek użytkownika Joe Chal
Kraj

W ostatnim moim filmiku /relacji/ z Manifestacji K.O.D w Grudziądzu w dniu 19 12 2015 roku zapytałem niektórych spośród niecałe 200 ludzi biorących udział w tej masówce  „Co to jest Demokracja”?

oto link ]]>https://www.facebook.com/joe.chal.75/videos/943339855741292/]]>

Różnie ludzie odpowiadali, jedni zgodnie z tym co wiedzieli i czuli, inne wypowiedzi były bardzo ciekawe, jednak wielu nie chciało nic powiedzieć przed kamerą, więc postanowiłem uzupełnić te wszystkie wypowiedzi w tym krótkim felietonie.

Demokracja to system polityczny w którym wszystkie decyzje zapadają większością głosów. Różni się od innych form dyktatury poprzez wielkość klasy rządzącej. Uważa się, że demokracja prowadzi do wolności, pokoju i dobrobytu, ale tak naprawdę nie o to chodzi. Demokracja jest potencjalnie najbardziej niebezpiecznym z systemów politycznych.

Jeśli na dodatek kraj demokratyczny zacznie być wspierany przez obcy kapitał w celu „wzmocnienia” istniejącej już demokracji to może się okazać, że system ten zostanie zdemolowany przerostem demokracji doprowadzając do anarchii a cały naród prawdopodobnie  pogrąży się w wojnie domowej?

Demokracja to rządy poprzez większość. Nie ma żadnych ograniczeń co ta większość jest w stanie zdecydować. Może zdecydować zmianę prawa opartego na snobistycznym widzimisię, bez poszanowania praw dla innych np: może wprowadzić prawo zabraniające malowaniu domów na wybrany przez właściciela kolor lub może nakazać, żeby wszystkie ulice nazywały się tak samo. W samej rzeczy może wprowadzić każde prawo bez obawy sprzeciwienia się.

Nie ma takiego pojęcia jak „Sprawiedliwa Demokracja”.

Józef Stalin uważał i przekonywał wszystkich przywodców innych mocarstw, że Związek Radziecki osiągnął najwyższy poziom demokracji w całej historii ludzkości a tak naprawdę był to barbarzyński i zbrodniczy system.

Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy demokracją a wieloma innymi formami dyktatury. Dyktatura mniejszości musi obawiać się większości szczególnie w przypadku gdy ta zacznie tyranizować ludzi powodując, że ludzie zaczną się buntować. Żaden dyktator nie ma szans utrzymać się przy władzy mając za oponenta pełną wolę narodu.

Są różne rządy, które za swą podstawę mają sprawiedliwość, są też inne, które są sprawowane z pozycji siły, ale gdy większość rządzi to przestaje myśleć w kategoriach dobra i zła. Ich siła działania leży „w woli narodu” i nie jest ważne gdzie ta siła ich poprowadzi oni tam posłusznie pójdą. Jeśli niewolnictwo miałoby być ceną władzy oni sięgną po to bez najmniejszego wahania.

Ci, którzy najbardziej cierpią pod dyktatura demokracji to różne mniejszości. Im mniejsza grupa, tym bardziej spychana jest poza polityczny krąg. Ale większość i mniejszość ulega ciągłym przeobrażeniom i zmianom wraz ze zmianą polityki. Każda z tych grup może znaleźć się w ramach mniejszości w pewnym momencie. Ale kiedy większość jest przy władzy to rząd nie musi się obawiać o powstanie buntu i nie musi wstrzymywać czy ograniczać swoich działań.

Niektórzy mówią, że głosowanie jest bardzo przydatnym narzędziem w budowaniu właściwego rządu. Nieograniczona demokracja jest złem samym w sobie, ale konstytucyjne reprezentowanie republiki, w której ludzie wybierają przedstawicieli do rządzenia według prawa w poszanowaniu konstytucji jest najlepszą formą rządów jaką do tej pory się stosuje.

Zaczyna się tworzyć niepokojące zjawisko, ponieważ ludzie utożsamiają sobie demokratyczne rządy jako te które powinny sprawować władzę. Gdy spotykam ludzi na ulicy i pytam przypadkowo spotkanych przechodniów „jaki rząd ich zdaniem jest właściwy” to odpowiadali , że dobry rząd to taki, który jest demokratyczny a zły rząd to taki, który nie wprowadził do sprawowania swej władzy demokracji!

Wszyscy jednak zapominają o jednym, że właściwy rząd to taki, który ochrania konstytucyjne prawa obywateli a nie sposobu w jaki ta ochrona jest spowodowana.

Joe Chal

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

Vote up!
5
Vote down!
0
#1502970

Tak jak ten filmik wykazal wielu ludzi mysli, ze demokracja jest jedna tzn albo jest albo jej nie ma a to wcale nie jest prawda.

Vote up!
3
Vote down!
0

Joe Chal

#1502982

Demokracja.

Zalety:

·         dobro większości,

·         tolerancja,

·         wpływ narodu na władzę,

·          równość wobec prawa,

·         swobody obywatelskie i prawa człowieka,

·         wolność, poszanowanie własności prywatnej,

·         współdecydowanie, wpływ na politykę,

·         możliwość usunięcia złej władzy, wzrost aktywności społecznej, równość szans,

·         szeroki dostęp do informacji,

·         wolność prasy.
 

Wady:

·         większość nie zawsze ma rację,

·         mniejszość musi się podporządkować,

·         niedoskonałość środków,

·         powolność działania władzy,

·         nie zawsze na stanowiskach są odpowiedni ludzie,

·         częste konflikty władzy,

·         władza niestabilna wynikająca z wielości partii.
 

Zagrożenia demokracji:

·         korupcja,

·         niekompetencje,

·         brak tolerancji np. politycznej,

·         bierność - społeczeństwo nieobywatelskie,

·         zła sytuacja gospodarcza - ubożenie społeczeństwa,

·         sterowanie mediami,

·         patologia (wypaczenie demokracji):

1) demokracja pozorna - występuje gdy rzeczywiste mechanizmy władzy ukrywają się za parawanem instytucji demokratycznych;

2) pseudodemokracja - większość podejmuje decyzje, ale jest zależna od charyzmatycznego przywódcy, który nią steruje np. Iran;

3) demokracja fasadowa - instytucje demokratyczne stanowią przysłonę, rządzą nieformalne ośrodki władzy, występuje też gdy nie ma społeczeństwa demokratycznego.

 

Pilsudski w liście do Dmowskiego (styczeń 1919, kiedy miano wybierać Sejm  Ustawodawczy) pisał tak o demokracji: 

„Masa polskiego społeczeństwa jest rzeczą niczyją, luźnie chodzącą, nie ujętą w żadne kadry organizacyjne, nie posiadającą żadnych właściwie przekonań, jest masą bez kości i fizjonomii. O tę gawiedź politycznie bezmyślną, o przyciągnięcie jej choćby na jeden moment w jedną lub drugą stronę, chodzi w pierwszym rzędzie tym wszystkim, którzy robią w Polsce politykę. Cel ten zaślepia i przesłania oczy na wszystko inne działaczom zdolnym prowadzić tylko zajadłe i konkurencyjne duszołapstwo (...) 

A ponieważ ogół społeczeństwa jest politycznym niemowlęciem, więc konkurencja musi dostosować swe metody do tego poziomu. Stąd spekulacja na najbardziej prymitywne i naiwne odruchy masy, stąd zapominanie o interesach całości państwa - jest regułą i normą, a deklamacje o Ojczyźnie frazesem, z którym działalność deklamujących stoi w najzupełniejszej sprzeczności”. 

Ile pokoleń można być politycznym niemowlęciem? 
Pewnie tyle, ile pokoleń wysyła się na Syberię, zamyka w obozach koncentracyjnych, lub wysyła się…  

na emigrację, czy skłania się do emigracji. 

 

 I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści.”

- J.Piłsudski - W wywiadzie dla "Kuriera Porannego" o zamachu stanu, który miał być dokonany przez marszałka, odczyt z dnia 11 maja 1926

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1502983

Aby demokracja mogla dzialac, potrzebni sa w rzadzie wlasciwi reprezentancji a nie ci, ktorzy zostali wybrani ze sfalszowanych wyborow. Smie twierdzic a potwierdzil to gen Kiszczak,ktory pod koniec lat 80-siatych gwarantowal opozycji 40 % mandatow, ze w powojennej Polsce nigdy nie bylo uczciwych wyborow, dlatego kraj nasz byl niestabilny politycznie.

Vote up!
3
Vote down!
0

Joe Chal

#1502999

ordynację wyborczą jaka obowiązuje w naszym kraju, to należy stwierdzić że wybory z demokracją nie mają wiele wspólnego a fakt "członkostwa" w ZSRE ten fakt wyklucza.  Decyzje jakie podejmuje nieusuwalna i niewybieralna Rada Komisarzy Ludowych tfu... Komisja Europejska są obowiązujące dla wszystkich krajów więc jak chyba wiadomo większości nie ma to z demokracją nic wspólnego.

Vote up!
1
Vote down!
0

Napierw będą cię ignorować ,później będą się z ciebie śmiać, jeszcze później będą atakować, na końcu dopiero wygrasz.
Mahatma Gandhi (1869-1948)
www.nexxblog.wordpress.com

#1503013

W moim artykule nie pisze o polskie demokracji a o demokracj a nawiazuje tylko do pewnych faktow. Nie mialem zamiaru wykazac czy demokracja jest zlem czy dovrem. Nakreslilem tylko pewne niebezpieczenstwa zwiazane z nadmierna demokracja i z tym, ze Polacy chca demokracji ale nie wiedza "Co to jest demokracja"..

Vote up!
2
Vote down!
0

Joe Chal

#1503070

Szanowny Panie, w powojennej Polsce nastal komunistyczny sowiecko-polsko-zydowski rezim. Zatem o jakis uczciwych wyborach mowy byc nie moze. Ostatni polski partyzant zginal z rak komunistycznych oprawcow w 1963 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Franczak

W polskich uwarunkowaniach chyba trzeba bardziej mowic o demosracji, a nie o demokracji. Aktualnie w zadnym razie w Rzeczpospolitej nie powinna istniec zadna forma demokracji. W tych uwarunkowaniach historycznych i ich konsekwencji mamy spora czesc mieszkancow naszego kraju, ktorzy sa potomkami naszych okupantow. Ich wrogosc do Narodu Polskiego jest wyjatkowo wielka. Maja jednak polskie obywatelsto i co za tym idzie rowniez prawo wyborcze i to jest cale nieszczescie.Rowniez wielkie rzesze zydostwa mieszkajacy w Polsce  ma prawo wyborcze. Mamy rowniez lewactwo o interesach naszych zagranicznych wrogow i oni rowniez maja prawo wyborcze.Demokracja, to jest ostatnia forma, ktora obecnie powinna byc uzyta w naszym kraju.

Vote up!
2
Vote down!
0

chris

#1503028

Drogi komentatorze!

Kieruje pan komentarz do mnie jakby chcial mnie pan uswiadomic? Mam 65 lat i urodzilem sie w tym systemie PRL-u. Wiem doskonale co to byl za system, poniewaz mialem z nim wiele do czynienia. Wielokrotnie siedzialem w wiezieniu a na poczatku lat 80-siatych wydalono mnie z Polski /jak zreszta wielu/ jako "Niepotrzebny smiec". Aby mnie zgnoic w tamtym systemie i pokazac kim jestem to na dodatek oskarzono mnie o "kradziez slomy" z pola nalezacego do Spoldzielni Produkcujnej.

Nie chce sie rozpisywac o krzywdach, jakie mnie spotkaly jako zwyklego Polaka i nie mam zamiaru dochodzic zadnych roszczenm bo wiem, ze gdybym nawet wygral ten proces /co jest bardzo prawdopodobne/ to i tak nie uderze w winnych a w podatnika, ktory niczym nie zawinil.

Pozdrawiam

Joe Chal vel Chalubowicz

Vote up!
4
Vote down!
0

Joe Chal

#1503071

Alez Szanowny Panie, w zadnym razie nie bylo moim zamiarem Pana pouczac. Moj komentarz byl jedynie rozwinieciem tego co Pan napisal odnosnie demokracji. Pisalem przeciez, ze w naszych uwarunkowaniach mozna bardziej mowic o demosracji...Jednakowoz milo mi bylo czytac ostatni Pana komentarz, gdyz wiem teraz z kim mam  do czynienia. Coz, moge jedynie do tej Panskiej krotkiej notki biograficznej dodac  - "witamy w klubie "...

pozdrawiam

Krzysztof

Vote up!
2
Vote down!
0

chris

#1503317