Joe Chal: - 10 % Niemców jest właścicielem ponad połowy bogactwa własnego kraju!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Świat

Podobnie jak w Polsce nierówność społeczna rośnie w kraju, który do niedawna był uważany za najsprawiedliwszy kraj Europy.

Jak wskazują dane statystyczne 10 % Niemców jest w posiadaniu ponad połowy dóbr niemieckich.

Jeszcze nie tak dawna liczba bogatych ludzi w tym kraju  była znacznie większa a ich stan posiadania był zdecydowanie mniejszy.

10 % niemieckich rodzin posiada obecnie 51,9 procent wszystkich aktywów w kraju, dane obliczone przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych i opublikowane przez niemiecką gazetę Passauer Neue Presse z Bawarii.

18 lat temu bo w 1998 roku, kiedy przeprowadzano podobne badania, odsetek tych gospodarstw domowych posiadał o 7 % bogactwa mniej niż obecnie i jest to najpotężniejszy wzrost w historii Niemiec a strzałka statystyczna ciągle rośnie .

Natomiast najbiedniejszych 50 % gospodarstw domowych jest w posiadaniu 1 % bogactwa kraju (dane z 2013 roku). Porównując do tego samego badania w 1998 roku liczba ta była znacznie wyższa i wynosiła 2,9 %.

Jeśli wykonałbym wykres trzech grup społeczeństwa niemieckiego (bogatych, klasy średnie i najbiedniejszych) to wygląd byłby taki:

-  warstwa najzamożniejszych Niemców ilościowo zmniejsza się, ale jej zasoby finansowe stale i bardzo szybko rosną (wzrost ilości wielkich przedsiębiorstw i przemysłu farmaceutycznego),

- z grupy bogaczy spadło do klasy średniej  7 % „bogaczy”, (średnie przedsiębiorstwa upadają, niektóre powiększają się poprzez preferencje rządowe nie dając szans na rozwój tym mniejszym pozbawionym jakiejkolwiek dotacji.

- natomiast w średnio zamożnej grupie zaobserwować można wzrost zubożenia o 9,9 % co potwierdza bardzo niebezpieczne zjawisko zaniku lub celowego niszczenia bardzo ważnych warstw średnich, które pełnią bardzo ważną rolę „łącznika” w społeczeństwie.

Jak widać z powyższego grupa bogaczy egzystuje w całkowitym oderwaniu od reszty społeczeństwa niemieckiego.

„Wzrost bogactwa krezusów wraz z ich ilościowym zmniejszaniem się, był zawsze zwiastunem, gdziekolwiek to następowało, że zbliża się wielki i niebezpieczny zwrotu” JC.

Ministerstwo Spraw Socjalnych w statystyce tej wliczyło: środki pieniężne, nieruchomości, wartość firm i cenne przedmioty (obrazy i biżuteria).

Stan posiadania nie składa się tylko z tego co mamy na koncie czy pod postacią nieruchomości, ale również jest powiązany z różnego rodzaju debetami, długami i zobowiązaniami finansowymi, które pomniejszają bogactwa zadłużonych. Departament uwzględnił te dane i odjął je od bogactwa wszystkim badanych grupom.

Po opublikowaniu tych danych Partia Lewicy natychmiast zareagowała i zażądała nowego systemu opodatkowania w Niemczech.

"W Niemczech widoczne jest przemieszczanie się bogactwa brutto z dołu do góry, które można wyraźnie zobaczyć w oficjalnych statystykach",  powiedziała wiceprezes partii lewicowej Sabine Zimmermann.

Dodała jednocześnie, że ta tendencja musi być przerwana i nowy podatek od milionerów należy wprowadzić w którym pierwszy milion nie byłby opodatkowany, ale wszystko powyżej tego pułapu proponujemy opodatkować w wysokości  5 %.

W artykule tym wykorzystałem dane statystyczne podane przez rządowe media jak i ze źródeł własnych.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)