Konstytucja 3 Maja jak to było

Obrazek użytkownika gorylisko
Kraj

Jutro dzień Konstytucji 3 Maja. Był to dzień ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pewnikiem znowu będzie głodna gadka o demokracji… gucio prawda z tą demokracją. Konstytucja 3 Maja była jak już wspomniałem próbą ratowania substancji i dorobku, niemałego zresztą. Była także próbą wyrwania się spod protekcji obcych dworów.

Konstytucja nie wprowadzała równości klas społecznych jednak dawał możliwość nobilitacjai oraz wprowadzała do systemu rządzenia mieszczaństw z głosem doradczym. Wprowadzała nowoczesny podział władzy wg Monteskieusza, ustawodawczą, Sejm, wykonawczą, król i Straż Praw (podlagały jej cztery komisje, edukacji, policji, wojska i skarbu)., sądowniczą jedna k z podziałem na kompetencje stanu z jakiego pochodził podsądny. Obejmowała opieka prawa włościan.

Konstytucja była aktem kompromisowym, połowicznym ale była poważnym krokiem ku naprawie Rzeczypospolitej i dawała nadzieję na na odbudowę państwa (przypomnijmy już po dwóch rozbiorach). Znosiła wreszcie przeklętą instytucję „liberum veto”. W tradycji przyjmuje się, że akt był uchwalony bez sprzeciwu… jednakże nie obyło się bez ekscesów. Poseł ziemi kaliskiej Jan Suchorzewski darł się coś o narzucaniu władzy despotycznej, usunięto go z sali obrad, po pewnym czasie wdarł się na sali obrad próbując szantażu emocjonalnego, że zamorduje swojego syna (sześcioletniego chłopca) aby nie doczekał rzadów despotycznych… chłopca mu z trudem odebrano, podnosiły się nieliczne protesty, doliczono się ich łącznie 22. Sesja trwała sześć godzin i w pewnym momencie milczący poseł Michał Zabiełło zerwał się z miejsca i wykrzyknął: „Jestem za projektem i każdy jest za nim, kto prawdziwie kocha Ojczyznę. Prosimu cię, Najjaśniejszy Panie, abyś na wykonanie jego złożył przysięgę. Wtedy na sali obrad i galeriach powstało ogromne uniesienie, podniosły się ręce i głosy: „Niech żyje Konstytucja” Krzyk przeniósł się na zewnątrz gdzie było około dwudziestu tysięcy obywateli miasta Warszawa a więc około jednej piątej całej populacji ówczesnej Stolicy. (jakże innego ducha miała Warszawa, była to Stolica a nie warszawka). Biskup krakowski (jak widać kler tez potrafił być postępowy) Feliks Turski odczytał rotę przysięgi którą król złożył stojąc na krześle (komoruski widzisz różnicę ? jak nie to może ci może pozniej wytłumaczę ale nie wiem czy zrozumiesz renegacie). Potem król wezwał wszystkich do Katedry św. jana gdzie powtórzono przysięgę. Spośród oponentów kilku przychyliło się do poparcia aktu Konstytucji. Całą noc trwały radosne demonstracje na ulicach Warszawy na cześć Konstytucji.

Na sam koniec warto przypomnieć jede bardzo ważny aspekt jaki posiadał uchwalona Konstytucja 3 Maja. Był to i jest wyjątkowy ewenement na skalę światową. Artykuł VI bo nim mowa, ustanawiał obowiązek rewizji i zmiany systemu prawno-ustrojowego co 25 lat na zwoływanym w tym celu sejmie nadzwyczajnym. Co 25 lat wszystko mogło być w Konstytucji zmienione, zgodnie z wolą reprezentacji społeczeństwa. To właśnie czyni z Ustawy Rządowej 3 Maja 1791 roku akt ustrojowy o wyjatkowym znaczeniu w skali całego świata.

Niestety sprawa się rypła a to za sprawą "obrońców demokracji szlacheckiej" albo "złotej wolnosci"

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.9 (6 głosów)

Komentarze

Chętnie dalbym więcej niż 5* ! Za przypomnienie - lub uświadomienie - nam, którzy nie wiedzieliśmy lub zapomnieliśmy o Artykule VI. Obecne czasy, meandry polityki, dowodzą genialności tego pomysłu !

Vote up!
4
Vote down!
0


#1512455

Ode mnie również  +5 (czyli +24).

Artykuł VI nadal konieczny!

Swoją drogą - kto (i za co) ocenil wpis poniżej najwyższej? Oby jeszcze znalazł się tak odważnie, i uzasadnił niższą ocenę!

Autora wpisu serdecznie pozdrawiam!

Vote up!
3
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1512457

Vote up!
4
Vote down!
0
#1512461

a nie baranich szaszłyków...czy jest wtej fotce jakaś głębsza myśl... np. piwo do w/w szaszłyków ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#1512492

"Swoją drogą - kto (i za co) ocenil wpis poniżej najwyższej? Oby jeszcze znalazł się tak odważnie, i uzasadnił niższą ocenę!"

http://niepoprawni.pl/ludzie/katarzynatarnawska

Stąd taka a nie inna odpowiedź :-)

Vote up!
3
Vote down!
0
#1512504

Można oglądać na okrągło

https://youtu.be/GTCQT1NEzN4

Vote up!
3
Vote down!
0
#1512464

Dobry artykul przypominajacy waznosc tego zdarzenia jak i wyjsnienie kompromisowego rezultatu. Niestety, do wielu Polakow nie dociera znaczenie tego dokumentu i lekcje jakie plyna z jego i naszej historii. Czytalem artykuly i komentarze w ktorych wykazywano iz byla niepotrzebna albo gdyby poczekano kilka lat to doczekanoby sie Napoleona i uniknieto ostanich dwoch rozvbiorow i inne dyrdymaly. Analiza faktow ukazuje, ze Polska mogla sie obronic w 1791-92 gdyby Stasio do Targowicy sie nie przylaczyl albo go zdetronizowano i wciagnieto do wojny chlopstwo niestety na sile bo samo nadanie mu wolnosci osobistej armii Kosciuszki pare lat pozniej niewiele zwiekszylo. Zglaszali sie chlopi wolni a pansczyzniani w malo co. 

 

pozdrawiam,

PS jak dodaje sie ocene artykulu? Probowalem i dodalo mi sie 3 zamias 5.

Vote up!
2
Vote down!
0

Vik

#1512501

Ocena artykułu :

to jest suwak ! Jadąc powoli od lewej do prawej po napisie (wskaźnikiem myszy), zobaczysz zmieniający się napis: 

1/5......2/5.....3/5......4/5.......5/5    wybierasz ocenę i zatwierdzasz klikając.

Musiałeś trafić w środek i kliknąć, a trzeba było w prawą krawędź napisu.

Powodzenia !

Vote up!
3
Vote down!
0


#1512507