Zachęcam Was do odtwarzania utraconych treści!

Obrazek użytkownika Gawrion
Idee

Właśnie skończyłem odtwarzać blog naszego Niepoprawnego Seniora - Księdza Profesora Zielińskiego. Nie taki diabeł straszny. To znaczy nie, że Ksiądz! Odtwarzanie! W internetowej otchłani jest sporo informacji, które pozwalają odtworzyć wszystko. Blog jest kompletny.

Przy odrobinie wprawy i z dobrym planem można ręcznie odtwarzać zgubione treści w tempie jedna notka co minutę, dwie (co widać na ilustracji). W trakcie tych 2 minut wyszukiwałem nową notkę w cache, kopiowałem, dostosowywałem daty i zapisywałem. W takim tempie można odtworzyć kilkadziesiąt wpisów na godzinę. Ale czy się opłaca? Oczywiście że się opłaca. Szczególnie odtwarzanie tekstów wartościowych. Wiemy doskonale ile trudu i energii kosztuje napisanie dobrego tekstu. Godzina? Dwie? Czasami trzy. Plus poprawki, edycje, zmiany składni i szlif po opublikowaniu. Z prostej kalkulacji wychodzi nam, że przywrócenie całego bloga będzie nas kosztowało tyle czasu, ile napisanie kilku dobrych, dłuższych artykułów. Więc bezapelacyjnie się opłaca. Z drugiej strony - utrata kilkuset artykułów oznacza zmarnowanie kilkuset a może tysiąca godzin. Czyli - co się opłaca? Stracić tysiąc godzin, czy poświęcić dodatkowe dwie, trzy, a nawet 4 czy 5 godzin?

Jeśli ktoś potrzebuje ode mnie wsparcia dotyczącego tego jak przywrócić notki - piszcie. Jeśli miałbym komuś pomóc w odszukaniu treści. Piszcie. Jeśli mam także komuś pomóc w ręcznym odtworzeniu - też mogę się w to zaangażować.

Po odtworzeniu setek artykułów stwierdzam, że naprawdę nie jest to takie straszne. Okazuje się że mamy cache google, cache bing, wayback machine, różne tropy w postaci innych zbuforowanych stron (takich jak lista skrótów wpisów i zajawek). Zachęcam!

Przed ręczną robotą próbowałem nawet szukać jakiegoś oprogramowania, które pomogłoby zautomatyzować te prace. Nie ma takiego. Jeśli ktoś troszkę programuje i zna tajniki webowe, to ma gotowy pomysł na dobry biznes - oprogramowanie do odzyskiwania danych rozrzuconych w archiwach webowych. Szperałem kilkadziesiąt minut odnalazłem mase porzuconych i starych projektów takiego oprogramowania i jeden projekt płatny. Wydaje mi się, że to naprawdę dobry pomysł na biznes. Ile przybywa na świecie zdesperowanych ludzi, którzy stracili dane z serwera, będących w stanie zapłacić sensowne kwoty za skuteczne odzyskanie danych?  ;)

Powiecie, że "ten Gawrion jest prześmieszny. Najpierw utracił moje dane, a teraz namawia mnie do czarnej roboty". Jeszcze raz Was przepraszam - strasznie mi głupio, że wyszła taka sprawa, strasznie mi głupio że tego lepiej nie zabezpieczyłem :( Człowiek uczy się na błędach. Mam teraz masę pracy z innymi rzeczami serwerowymi (np. nadal nie działają usługi mailowe), ale jeśli naprawdę będziecie potrzebowali mojej pomocy, to możecie na mnie liczyć!

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (8 głosów)

Komentarze

Ja się nie znam i korzyść z twoich wskjazówek jest niewieleka - odtworzyłem listę tytułów ostatnich 30 opublikowanych przezee mnie tekstów oraz listę tytułów 10 tekstów rankingu "Najlepsze treści blogera" i  10 tytułów rankingu "Popularne treści blogera" - na pamiątkę. Na tym kończę grzebanie w robaczkach, bo nie jestem z zamiłowania wędkarzem.

Vote up!
3
Vote down!
0

Krispin z Lamanczy

#1630189

Sposób jest prosty, to jest prosta niezawiła logika oraz narzędzia.
Na Wayback machine masz swoje wszystkie wpisy od 5 maja:
https://web.archive.org/web/20200513192100/https://niepoprawni.pl/blogi/krispin

I teraz kopiujesz linki i wklejasz do Google/Bing/Yahoo i sprawdzasz cache. To wszystko :)

Jak trochę się ogarnę to mogę Ci pomóc.

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1630190

Cześć

Ja mam już siedemdziesiątkę. Zawsze byłem hardwareowcem, z softem mało do czynienia. A też od 4 lat jestem poza pracą. Więc te nazwy - narzędzi, programów, usług, itd., mało mi mówią.

"Za karę" napisz jak trzeba w paru punktach instrukcję typu - zrób to, idź do, naciśnij, otwórz, itd.

To dla takich tumanów jak ja, będzie duża pomoc. A podejrzewam, że jeśli dla mnie jako technicznego ciężko, to dla humanistów może być jeszcze większy problem.

Zauważyłem, że straciłem teksty od maja 2020, czyli coś 25 - 30. teksty - no problem, ale czy też komentarze odzyskam? Przy okazji straciłem 150 000 punktów blogiera i 100 000 komentatora (oczywiście około) i fioletową rangę. 

By znowu przywrócić wysokie notowania NP (np. u mnie typowo 2000 wejść, a teraz 100) trzeba mocno się starać przywrócić stan poprzedni. A jeszcze lepiej gdyby było się czymś pochwalić, że teraz jest lepiej. Niestety jest odwrotnie.

Sławomir Jastrzębowski przejął Salon24 (o cenie nie powiem) i zrobił tam wypasiony XXI wiek. Tylko.. ile ludzi tam pracuje??? A i tak nie ustrzegł się wielu błędów. U Ciebie było lepiej (za wyjątkiem braku funkcji blokowania trolli i hejterów).

 

Serdeczności

Janusz

 

 

 

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1630194

Vote up!
2
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1630205

Przyznam, że mam podobny dylemat co Ty. Więc o prostu poczekam sobie aż to wszystko się przewali i ułoży, może później, z pomocą tej instrukcji /jednak ma 21 minut / coś będę próbował, a właściwie prawie na pewno raczej kogoś siedzącego w technikaliach komputerowych poproszę by mnie poprowadził od punktu do punktu na początek i coś z tego pociągnę i wyjdzie. Czas pokaże.

Vote up!
0
Vote down!
0

janksero

#1630287

Mój wpis pod tym tekstem z ok. 4:00 w nocy teraz nie jest widoczny. Teraz go nie powtórzę, bo mam za mało czasu, ale zgłaszam fakt zniknięcia.

Vote up!
1
Vote down!
0

M-)

#1630202

Vote up!
1
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1630206

że stronę niepoprawnych szpieguje kilka firm w tym facebook. Z tego co pamiętam dane dla f.b. nie idą do USA stan California (tam są serwery f.b.)  - tylko na serwer chyba w Warszawie tak jak i komentarze z facebook (są rozdzielone :) a potem łączone że widzicie to jako całość.

Jeśli chcecie sami sprawdzić kto Was szpieguje to do tego celu służy n.p. mały programik o nazwie  TCPView  (używam w większości programów w wersji "portable" bez instalacji bo takie programy preferuję) -  który pokaże cały ruch między Waszym komputerem a siecię internetową (tylko na Waszym łączu) i pokazuje gdzie są odsyłane dane, jakim protokółem, na jaki adres i port.

Każdy taki plik po przechwyceniu można rozmontować innym programem  ( n.p WiresShark) na poszczególne warstwy (zobaczyć wnętrzności) - i zapis cyfowy i jak jest zbudowany plik ale piszę to jako ciekawostkę bo na co dzień nie jest to potrzebne.

Wszystko co robicie na kompie odbywa się w pamięci RAM komputera (awaryjnie z braku pamięci na partycji wymiany SWAP na dysku HDD lub coraz częściej SSD) - po dostarczeniu odpowiednich narzędzi z wgranego na dysk systemu operacyjnego i programów użytkowych i jeśli dane z sieci po analizie IP/TCP nie są kompletne (w pliku z adresem IP idą dane o zawartości pliku TCP ) - to ramka z danymi sie "rozsypuje" w kosmos :)  i idzie prośba o dosłanie danych ponowne.

Nie jestem informatykiem ale mam trochę wiedzy w tym temacie i mogę się nią bezpłatnie podzielić na forum w tym odszukiwanie lokalizacji serwerów, stron ale i nadawców niechcianych e-maili (pokaże miasto i serwer DNS najbliższy adresatowi) .  Programik Win MTR służy do pingowania (wysłanie zapytania ktoś ty ?) - nazwy strony czy adresu IP i pokazania ścieżki połączeń od Waszego komputera do adresu docelowego (adres serwera IP nieporawnych to:  54.38.195.224) - tak że nic  w sieci się nie ukryje i pamiętajcie o tym choć są sposoby aby jako klient zgubić tożsamość w sieci że żadne służby na kuli ziemskiej Was nie wykryją  (m.in. potrzebny jest, nowy z n-tej ręki "sterylny" sprzęt i system i nie wolno go użyć do niczego więcej bo zostawi ślad jak linie papilarne).

Kolejny program IPnet info - do pozyskania danych o serwerze (podaje dokładną lokalizację którą potem można odnaleźć goglami łącznie ze zdjęciem budynku :)  adres e-mail, tel.do kontaktu) - tym programem można odszukać przybliżoną lokalizację nadawcy e-maila a jak ktoś jest uparty to i dokładny adres zamieszkania ale to wymaga już innych, dodatkowych działań.

Na forum brakuje mi korektora błędów pisowni  i szybkiego wstawiania zdjęć. 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

***** tvn.
Bez wyjaśnienia afery SKOK Wołomin zapomnijcie o wolnej i sprawiedliwej Polsce. Bez względu na okoliczności Rząd nie może działać z zemsty ani kryć aferałów. Upadek Polski bliski.

#1630203

Pod takim adresem:

https://web.archive.org/web/20200829210246/https://niepoprawni.pl/blog/michael-abakus/konsensus-trwa-wasza-mac

znalazłem pierwszy z zagubionych tekstów mojego bloga razem z komentarzami. Jest komplet Za nim są następne, nie wiem ile ich tam jest. Ale są. Niestety nie wiem jak je przenieść pod właściwy adres, czyli jak się domyślam do adresu:

https://niepoprawni.pl/niepoprawni2/blog/michael-abakus/konsensus-trwa-wasza-mac

Chciałbym to zrobić samodzielnie, ale nie wiem jak, nie chcę dodawać Tobie roboty - i tak masz jej dość. Powiedz albo pokaż jak to zrobić, chętnie zabiorę się do pracy, aby ocalić nie tylko moje wpisy ale i wszystkie komentarze.

Vote up!
1
Vote down!
0

michael

#1630216

Przegapiłem Twój komentarz - czy nadal potrzebujesz wsparcia?

Vote up!
0
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1630356