Premier Morawiecki w gnieździe szerszeni

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Zastanawiam się, laki naprawdę jest cel dwudniowej [12-13.02.2018] wyprawy premiera Mateusza Morawieckiego do Libanu?  Oficjalnie mówi się tylko o problemie uchodźców syryjskich oraz o kontaktach gospodarczych [patrz {]]>TUTAJ]]>(link is external)} i {]]>TUTAJ]]>(link is external)}].  Polska jest w konflikcie z Izraelem, a Liban ma opinię najbardziej antyizraelskiego z sąsiadów Izraela.  Granica między Libanem a Izraelem jest silnie ufortyfikowana, znaczną część Libanu kontroluje Hezbollah, popierane przez Iran szyickie ugrupowanie, które dąży do zniszczenia państwa żydowskiego i jakoby posiada w Libanie dwie podziemne fabryki rakiet [mapka {]]>TUTAJ]]>(link is external)}].  Izrael dokonał w zeszłym roku aż stu nalotów na transporty przez Syrię irańskiej broni dla Hezbollahu.  Iran posiada też w Syrii swoje bazy wojskowe.  Premier Izraela Netanjahu wielokrotnie apelował do Putina o usunięcie sił irańskich z Syrii.  Istnieje teoria, według której wywołana przez Izrael kampania antypolska miała być darem dla Putina przez wizytą Netanjahu w Moskwie.  Nic to jednak nie dało - Rosja nadal popiera Iran.

  Jakby tego było mało, w sobotę 10.02.2018 doszło do gwałtownego wzrostu napięcia miedzy Izraelem, a Iranem.  Izraelski dziennik "The Jeruzalem Post" stwierdził, Iż "rozpoczęła się otwarta wojna z Iranem" [{]]>TUTAJ]]>(link is external)}. streszczenie w Onecie {]]>TUTAJ]]>(link is external)}].  Marek Budzisz tak opisał {]]>TUTAJ]]>(link is external)} sobotnie wydarzenia

  " W sobotę rano w obszar powietrzny Izraela wtargnął dron, który został niemal natychmiast (półtorej minuty po przekroczeniu granicy) zestrzelony. Wojsko poinformowało, że był to dron wystrzelony z obszaru Syrii, a konkretnie z terenów kontrolowanych przez siły irańskie w okolicach Palmiry. I z tego przede wszystkim powodu, lotnictwo Izraela zbombardowało w odpowiedzi, instalacje wojskowe na terytorium Syrii. Tylko, że tym razem, odmiennie niżli wcześniej syryjska obrona przeciwlotnicza otworzyła ogień (kilkanaście, a mówi się nawet o 20 rakietach) i w efekcie zestrzeliła jeden z ośmiu atakujących izraelskich F-16. Samolot spadł już na terytorium Izraela, piloci katapultowali się i przeżyli. To, co się stało ma bardziej psychologiczny wymiar niźli militarny. Izraelskie siły zbrojne straciły pierwszy samolot od 35-lat, a Syryjczycy zapowiedzieli, że podobnych odpowiedzi Tel-Awiw może spodziewać się za każdym razem, kiedy zdecyduje się na atak. Ale to nie koniec historii. Izraelczycy ponownie uderzyli, tym razem, jak oświadczyli w odwecie za zestrzelenie samolotu i zniszczyli 12 celów naziemnych. 8 Kontrolowanych przez wojska syryjskie i cztery przez Iran. Tym razem, jak informuje izraelska prasa, w praktyce zniszczono syryjsko – irańskie siły przeciwlotnicze.".

  Netanjahu telefonował też do Putina {]]>TUTAJ]]>(link is external)} mówiąc na konferencji prasowej:

  "Od pewnego czasu ostrzegałem przed niebezpieczeństwem umacniania się wojsk irańskich w Syrii. Iran stara się wykorzystać terytorium Syrii, by zaatakować Izrael, ponieważ jego głównym celem jest zniszczenie Izraela.  ran bezczelnie pogwałcił suwerenność Izraela, wysyłając irański dron z terytorium Syrii. To pokazuje, że nasze ostrzeżenia były w stu procentach poprawne. Izrael uważa Iran i jego syryjskich gospodarzy za odpowiedzialnych za dzisiejszą agresję. Będziemy nadal robić wszystko, co konieczne, aby chronić naszą suwerenność i bezpieczeństwo.".  Putinowi zaś powiedział "Powtórzyłem mu, że naszym prawem i obowiązkiem jest obrona przed agresją wymierzoną w nas z terytorium Syrii. Zgodziliśmy się, że koordynacja bezpieczeństwa między naszymi armiami będzie kontynuowana".

  W niedzielę na Bliski Wschód poleciał sekretarz stanu USA, Rex Tillerson.  Nie odwiedził on Izraela, ale wszystkich jego sąsiadów.  Nie jest możliwe, aby opisane wyżej wydarzenia nie miały wpływu na rozmowy premiera Morawieckiego w Libanie.  Szkoda, że nie można się dowiedzieć - jaki.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (15 głosów)

Komentarze

Droga Elig!

 

Byłaś w Libanie? Znasz ten kraj? Ja tam spędziłem cztery lata. Fakt, dosyć dawno: 1986 - 1989. I miałem to szczęście, że mogłem się po nim swobodnie poruszać. Jednakże, trzymałem się głównie części chrześcijańskiej. Jak w muzułmańskiej strefie Bejrutu jechałem Aleją Snajperów, to leżałem na podłodze za przednimi siedzeniami.

Liban, to jądro nieszczęścia, spowodowane walką islamu z chrześcijaństwem i rozgrywek wielkiego biznesu. Teraz nie pozwalają im wydobywać ropy naftowej, którą mają u wybrzeży. Lata całe, z takimi są sąiadami jak Syria i Izrael, spowodowały, że jest to ruina. Co bardzo smutne, bo to perła Morza Śródziemnego.

Nie pisz byle co, na podstawie tego, co wyczytałaś, tylko pomyśl i postudiuj.

 

Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
-3

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1557873

są bardziej miarodajne niż to co pisze Elig. Monopol masz na Liban?

Czy sądzisz, że Elig nie wie co pisze, ułomna jaka czy co?

Ty wiesz swoje (i fajnie) natomiast Elig cytuje aktualne doniesienia i chwała Jej za to.

Vote up!
6
Vote down!
-1

Apoloniusz

#1557882

Nie byłem w Libanie, ale chciałbym przypomnieć jak wyglądał Liban w czasach kiedy "gościła" tam armia Andersa. Powtarzam za Wańkowiczem.

Izrael w tych czasach był krajem kołchozów, kibuców, trudno właściwie pisać Izrael był on w stanie organizacji. Natomiast Liban to była arabska Szwajcaria kraj handlowców i bankierów, bardzo zdolni handlowcy i bankierzy.. Długo jeszcze po wojnie tak było. Porównując Libańczyków z Żydami, którzy u nas byli uważani za sprytnych Wańkowicz pisał, że każdy Libańczyk by każdego Żyda kilkakrotnie sprzedał. Był to bogaty kraj mlekiem i miodem płynący, najbogatszy w tym rejonie.

Nie wiem jak tam jest teraz, ale pamiętam, że tam parytety były. Określone stanowiska w rządzie były zarezerwowane dla chrześcijan, a określone dl muzułmanów. Chrześcijan było tam stosunkowo dużo. Okres prosperity skończył się, kiedy balans miedzy chrześcijanami i muzułmanami zniknął.

Odnośnie oferowanej przez Morawieckiego pomocy, myślę że będzie ona oferowana przede wszystkim chrześcijanom. Wśród syryjskich uchodźców też jest ich dużo.

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0
#1557895

Jazgdyni to przecież portalowy omnibus i globtroter :).

Vote up!
6
Vote down!
0
#1557925

To starość, bezsenność i zabijanie nudy na emeryturze. Jestem jak najdalszy od agitowania kogokolwiek za kimkolwiek i gdziekolwiek. Jak dotąd od czasu do czasu publikuje też na Blogpressie. Tam zacząłem nieco wcześniej, a tu są te punkty zwłaszcza ujemne dają mi wiele radości.

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1557974

Sytuacja ostatnio w tym rejonie się bardzo zaostrzyła. Amerykanie zabili około 200 Rosjan z prywatnej jednostki wojskowej bodajże Wagner się nazywa. Amerykanie zadzwonili do Ruskich czy maja tam swoje wojsko, odpowiedzieli że nie to walnęli rakietami z samolotów. !0 czołgów tam było + inne pojazdy. Szli żeby zająć w Syrii źródło ropy naftowej, (odbić Kurdom). Kurdami opiekują się Amerykanie skorzystali, że Ruskie się do swoich nie przyznają bo to nie wojsko lecz prywatna inicjatywa i walnęli. Na rosyjskojęzycznym youtube pokazywali żonę jednego z poległych i dzieci dwóch malców 2-5 lat. Żona ciała męża nie widziała i łudzi się nadzieją, że żyje. Ten Rosjanin to w zajęciu Krymu brał udział. Zawodowy najemnik.

Pozdrawiam.

P.S. Coś większego się szykuję.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1557975

Janusz,czy zacząłeś zajmować się cenzurowaniem na Niepopkach?i to w takiej niewyszukanej formie... pozwól Elig pisać to co uważa,to jest bowiem jej prawo... Jeżeli mieszkałeś w Libanie, to powinieneś wiedzieć,że Bejrut nazywany był Paryżem Bliskiego Wschodu, tyle że to się nijaki ma do tego co pisała Elig i do tego po co pojechał tam Morawiecki... więc pamiętając nasze " popisywanie" na temat IDY powiem tak...Janusz ogarnij się...

Vote up!
5
Vote down!
0

chris

#1557992

Natanjahu: „Iran stara się wykorzystać terytorium Syrii, by zaatakować Izrael, ponieważ jego głównym celem jest zniszczenie Izraela. Iran bezczelnie pogwałcił suwerenność Izraela, wysyłając irański dron z terytorium Syrii.”

*

"Doniesienia o zestrzeleniu irańskiego drona latającego nad Izraelem oraz o zaangażowaniu Iranu w atakowanie izraelskiego myśliwca są absurdalne (...) Iran jedynie udziela porad wojskowych państwu syryjskiemu" - oświadczył rzecznik MSZ Iranu Bahram Kasemi, cytowany przez irańską telewizję państwową.

"Nie możemy potwierdzić tych doniesień, ponieważ Izraelczycy to kłamcy (...) Jeśli Syryjczycy je potwierdzą, Iran również to uczyni" - oświadczył z kolei zastępca dowódcy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Hosejn Salami, którego przytacza agencja Tasnim.

W1980 r, w wojnie iracko-irańskiej Syria poparła, inaczej niż większość krajów arabskich, Iran.
Stosunki syryjsko-irackie nie poprawiły się w 1988r. po zakończeniu wojny iracko-irańskiej. Syria, podobnie jak większość krajów arabskich, potępiła agresję Iraku na Kuwejt. Syrię z Iranem łączyły i łączą układy militarno – ekonomiczno – kulturalne. Syria zdecydowaną większość uzbrojenia (nie licząc nieuzbrojonego niszczyciela „Al –Asad” zbudowanego w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni) zawsze kupowała u Rosjan i to Rosjanie od dziesiątków lat wspomagają Syrię swoimi instruktorami… i nie tylko. I napisałam już raz swoja ocenę: Syria stanowi największą zakałę dla Izraela. Jak Izrael zaatakuje Syrię to zadziała układ Iran – Rosja – Chiny, a Turcja nie pozostanie li tylko obserwatorem! Wystąpi decydująca przesłanka do zadziałania efektu domina, czyli wybuchu III WŚ.

Syria, na Bliskim Wschodzie, nadal jest jedynym państwem w stanie wojny z Izraelem bo nie zawarła z nim pokoju! Dlatego przez wiele lat wojska państw, członków ONZ w tym Polska pełniły misje pokojową na "lini rozgraniczenia wojsk" Syrii i Izraela.  TO, co opisuje powyżej Elig,  odbywa się wspólnie, za porozumieniem i ręka w rękę bo walczą ze swoim wspólnym, największym, znienawidzonym wrogiem.

Co do Libanu.

Oprócz tego, że Bejrut  był Paryżem BW etc, wszystko to prawda. Dodam, że dochód Bejrutu  z przemytu w latach, gdy jazgdyni tam bywał wynosił circa 1 miliard dolarów rocznie. I ciekawostka: Bejrut wówczas, ale w znacznym stopniu i dzisiaj jest niekwestionowaną stolicą ... wywiadów wszystkich liczących się sił całego Świata! Każdy polski as wywiadu terminując w Bejrucie zajmował topowe stanowiska w MSZ, etc,. Połowa Libanu była/jest pod wpływem izraelskim, połowa pod syryjskim. I mimo straszliwej wojny i zmasakrowania Syrii w temacie Libanu NIC się nie zmieniło! Tak ja niezmiennie w Górach Antylibanu spoczywa Abel, którego na plecach, za karę z rozkazu Pana Boga, z miejsca kaźni na Casium przeniósł braciszek Kain! W Libanie jest Lira libańska. W Syrii jest Lira syryjska. Wymiana 1 dolara na Lirę od dawna korzystniejsza była w Libanie = ~36 lira , w Syrii zaledwie... 20 lira. Lira libańska była w Syrii równoprawna monetą i vice versa. W Libanie kobiety miały zdecydowanie więcej swobody niż w Iraku, Arabii Saudyjskiej czy taaakim Iranie! Ubierały się po europejsku i np.  mini spódniczka nie bywała dla nikogo szokiem. Koszt zakupu Gin Beefeater 0,7l, Bourbon Jim Beam 0,7l czy np. Brandy Ararat 10* Premium Akhtamar 0,7l nie przekraczał kwoty 2 dolarów (w XII. 1989 r. 1 dolar w Polsce = 89 groszy sic.) ... to jazgdyni o ile lubił, to nie trzeźwiał hihihi

PMM nie pojechał do Libanu by wspomagać emigrantów z Syrii!

Liban, Bejrut to dobra przykrywka do....  zrealizowania niewygodnych politycznych  interesów!

PS

Odliczanie zdeterminowanych dewiantów zarówno w Izraelu jak i w Iranie to tylko kwestia czasu?

Vote up!
2
Vote down!
0

casium

#1558041