Niepodległość? - nie dla wszystkich

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Dzisiaj [11.11.2017] obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tegoroczne obchody mają bardzo uroczysty charakter.  Odbyły się centralne obchody w Warszawie, którym przewodniczył prezydent Andrzej Duda,  Politycy PiS świętują w Krakowie.  Właśnie teraz do Stadionu Narodowego dotarł ponad stutysięczny Marsz Niepodległości.  Wcześniej miał miejsce Bieg Niepodległości.  Wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy uczestników.

  W czasie tych prawie stu lat - tylko w czasie drugiej wojny światowej kwestionowano istnienie państwa polskiego.  Nawet komuniści przekonywali usilnie, iż PRL była niezależnym państwem polskim.  To nieprawda - PRL to był sowiecki protektorat, zarządzany z Moskwy.  W propagandzie wmawiano nam ciągle, że żyjemy w kraju suwerennym,  W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mogliśmy się przekonać, ze istnieją narody, którym uparcie odmawia się prawa do posiadania własnego państwa.

  Jednym z nich są Kurdowie.  W dniu 25 września 2017 zorganizowali oni oni referendum niepodległościowe.  Ponad 93% głosujących opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości Kurdystanu.  Władze Iraku odpowiedziało na to ofensywą wojskową w dniach 14-17 października.  Kurdyjscy peszmergowie nie byli w stanie stawić czoła armii irackiej.  W ciągu kilku dni Kurdystan stracił wszystkie zdobycze terytorialne uzyskane podczas walk z Państwem Islamskim.  Kurdowie zostali wyparci z Kirkuku i tamtejszych pól naftowych.  Zmuszeni zostali do prośby o rozejm.  W tej chwili rokowania dotyczą kontroli przez Irak przejść granicznych Kurdystanu z innymi krajami.  Prezydent Autonomii Kurdystanu, Masud Barzani podał się do dymisji.  Marzenia o niepodległości rozwiały się [patrz {]]>TUTAJ]]>(link is external)}].

  Drugi przykład to Katalończycy.  Rząd Katalonii zorganizował 1 października 2017 referendum niepodległościowe.  Rząd hiszpański uznał je za nielegalne i wysłał do Katalonii tysiące policjantów, by przeszkodzić w głosowaniu.  Funkcjonariusze ci popisywali się brutalnością, bijąc wyborców.  Mimo to, głosowanie się odbyło i ok.90% jego uczestników opowiedziało się za niepodległą Katalonią.  W efekcie kataloński parlament ogłosił powstanie Republiki Katalonii.  Rząd hiszpański zareagował zawieszając autonomię Katalonii, rozwiązując kataloński parlament, oraz zarzucając rządowi Katalonii bunt i rebelię.  Wskutek tego ośmiu ministrów zostało aresztowanych, a premier Puigdemont i czterech ministrów schronili się za granica [w Belgii]. Patrz {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.

  Gdy widzę piękne obchody Święta Niepodległości w Polsce - myślę o Katalończykach i Kurdach, którzy nie mają się z czego cieszyć.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (10 głosów)

Komentarze

Katalonia podczas hiszpańskiej wojny domowej była republikańska, czyli reprezentowała rząd Republiki Hiszpańskiej, wyłoniony przez koalicję Frontu Ludowego - lewicowy, stworzony w znacznej mierze przez Sowietów. A współcześnie, porównując z sytuacją w Polsce - można by mówić o separatystycznych działaniach RAŚ-u. Nie ma na to zgody.

Vote up!
12
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1552496

Też tak samo biedni i nieszczęśliwi i gdyby mogli, to już jutro przyłączyliby się do Rzeszy.

Vote up!
9
Vote down!
0

Apoloniusz

#1552518

A ja uważam, że należy pomóc w spełnieniu marzenia RAŚ o połączeniu się z haimatem. Podstawić pulamany i dać 48 godzin na opuszczenie Polski. Byłaby to kontynuacja przesiedlania Niemców po zakończeniu II Wojny Światowej. Podstawą administracyjną byłby decyzja Konferencji Poczdamskiej. Postawami do ponownego wdrożenia postanowień Konferencji Poczdamskiej byłyby działalność na szkodę RP, próby oderwania Śląska od Polski, działalność szpiegowska członków RAŚ na rzecz BND, nie należy zapominać o możliwości wywołania zbrojnej próby przyłączenia Śląska do Rzeszy.

Vote up!
4
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1552597

Masz rację, Jurandzie. Złoty medal, nie da się ukryć !

Co tu się z nimi przepychać, po prostu połączyć ich, a tam ich oczekują z otwartymi ramionami i kontami bankowymi. Podobnie jak w '68 oczekiwali Eskimosów pod górą Synaj, a później po cichutku wracali (i zostali) do tego niewdzięcznego kraju.

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
2
Vote down!
0

Apoloniusz

#1552620

Przykłady, które podałeś i jak zrozumiałem, chciałbyś żeby osiągnęli oni swoje cele, bardzo różnią się od siebie.

Kurdowie od dawna byli narodem ze swoim językiem, kulturą i religią i do dawna walczyli o wolność, której nigdy nie mieli a która wg. mnie im się należy. Katalończycy natomiast mają wolność i niezależność, tylko że przerosły ich ambicje polityczne i zabrnęli w ślepy zaułek. Katalonię przyrównałbym do naszego Śląska, czy chciałbyś aby Śląsk stał się niezależny i oddzielił się od Polski? Jaki byłyby tego konsekwencje?

Vote up!
9
Vote down!
0
#1552519

  Czy ogłoszenie niepodległości przez Kosowo poprawiło jakoś sytuację RAŚ?  NIE.  Tak samo byłoby z Kurdystanem i Katalonią.  Katalończycy są prawie ośmiomilionowym narodem z własnym językiem i kulturą.  Kurdów jest 26 milionów w Iraku, Iranie, Syrii i Turcji.  Ślązaków w Polsce i Czechach jest 847 tysięcy.  To są nieporównywalne sytuacje.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#1552524

to nie jest to zawracanie głowy, ale mydlenie oczu - już prędzej.

Vote up!
8
Vote down!
0

Apoloniusz

#1552531

Kurdowie mieli swe państwo, dość krótko, w 1920 roku po podpisaniu 1 tratatu w Sevres, między Aliantami a Turcją sułtańską. Traktatu nie uznała Turcja republikańska (Kemala Paszy) organizująca się na terenie Anatolii. Sułtan kontrolował wtedy Stambuł i tereny wokół cieśnin, okupowane przez Aliantów.Traktat przewidywał powstanie niezależnego Kurdystanu. W sensie prawnym "niezależny Kurdystan" istniał do 24 VII 1923, kiedy to podpisano drugi traktat pokojowy z Turcją w Lozannie, który podporządkowywał część terytorium Turcji (dzisiejszej) zamieszkałej przez Kurdów. Turcy zresztą opanowali militarnie tereny zamieszkałe przez Kurdów w 1921. Wolny Kurdystan, wg traktatu z Sevres miał obejmować mównież część dzisiejszego Iraku. Traktat w Sevres (1) obalony został przez Turcję wówczas, gdy zwyciężyła Greków w 1921. Grecy walcząc o Jonię, zamieszkałą przez Greków część Azji Mniejszej, zagrozili nawet Ankarze, ale przegrali decydującą bitwę nad Sakkaria (rzeka). Gdyby traktat w Sevres utrzymał się, to Wolny Kurdystan byłby dziś państwem. W okresie międzywojennym Kurdowie byli prześladowani w Turcji (było kilka powstań), uznawano ich jako "Turków górskich", zakazano języka, liderów zamykano, lub zmuszano do emigracji, gdzie zresztą zbudowali struktury promujące młodzież kurdyjską (edukacja, kultura, także polityka). Obecnie problem kurdyjski jest zablokowany przez wszystkie państwa gdzie Kurdowie mieszkają (Turcja, Irak, Iran, Syria i przy granicy z Armenią), ale zawsze inne państwa (mocarstwa) mogą problem kurdyjski podnosić i szantażować Stambuł, Teheran, czy Bagdad. 2 traktat w Sevres wytyczał granice państw poaustriackich w Europie.

Problem Katalonii jest o tyle inny, że mieli od dawna autonomię i odgrywali dużą rolę w średniowiecznym królestwie Aragonii. Uzyskali ją ponownie w latach 70-tych i chyba teraz przesadzili żądając niepodległości natychmiast. Twierdzenia, że dopłacają do "reszty" Hiszpanii, jest zwodnicze. Od września do dziś ponad 2000 firm wyniosło się z Katalonii i chyba od przyszłego roku "reszta" Hiszpanii będzie dopłacać do Katalonii. Sprawę niepodległości Katalonii,moim zdaniem, ośmieszyło tchórzliwe zachowanie liderów (Puigemonta i kumpli), którzy, jak przyszło co do czego, dali drapaka do Brukseli, zamiast dać się zamknąć przez madrycki reżim i cierpieć za sprawę. W ten sposób część Katalończyków poczuła się oszukana. Raczej nic z tego nie będzie, ale za 15 lat nowe pokolenie w Katalonii podejmie sprawę ponownie, a rezultat tych działań będzie zależał od wielu rzeczy których dziś jeszcze nie dostrzegamy.

  

Vote up!
6
Vote down!
0

Traczew

#1552557

Dziękuję za wywód. Ładnie i skrótowo scharakteryzowana historia w kilku zdaniach. Szacun za wiedzę.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1552668