Krzyż

Obrazek użytkownika dratwa3
Idee

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: << Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi>>. I rzekł Bóg: <<Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona>>. I stało się tak. A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.

Rdz 1,27-31a

 

Początkowo człowiek czerpał życie pełnymi garściami. Posłuszny woli Stwórcy, nie musiał się o nic martwić. Dopóki nie zaczął kombinować. Konsekwencje tego kombinowania do dziś odbijają się człowiekowi chroniczną czkawką.

Miłosierny Bóg zapragnął jednak człowiekowi w tej jego ziemskiej tułaczce pomóc. Wyszedł mu naprzeciw i zaproponował receptę na bezpieczne, uporządkowane życie. Obdarował człowieka "Dekalogiem" i "Dwoma przykazaniami miłości".

Każda decyzja niesie za sobą określone konsekwencje. Decyzje słuszne zawsze przynoszą zyski. Choć często rozłożone w czasie. I są związane z niemałym trudem. Złe decyzje niosą za sobą same straty.

Zaniedbanie w wychowaniu formuje dziecko na kalekę życiową, podatną na wszelkie uzależnienia. Powierzchowne rozpoznanie życiowego powołania czyni człowieka nieszczęśliwym na resztę życia. Dom postawiony na niestabilnym, kruchym fundamencie, choćby w środku wyłożony był marmurem i błyszczał złotem, prawem natury musi się rozsypać.

Europa, w pewnym momencie swego istnienia, zdecydowała się budować na piasku. Taka Europa musi się rozsypać. Bo, czy to się Europie podoba, czy nie, budowanie na piasku zawsze kończy się katastrofą budowlaną. I choćby nie wiem jakich pomysłów Europa się obecnie imała, jedynym ratunkiem dla dzisiejszej Europy pozostaje powrót do świata wartości. Powrót pod Chrystusowy Krzyż. Bo tylko Chrystusowy Krzyż jest stabilną, twardą skałą, na której można cokolwiek trwałego zbudować.

dratwa3

---

 

 

 

 

 

Krzyżu Święty, co świat obejmujesz,

Który rozdartą ziemię ramionami dwoma,

Jak dziecko słabe matka przed ciemnością bronisz,

Zmiłuj się nad nami.

Krzyżu Święty, masz moc pojednania

I północy z południem i wschodu z zachodem

Który nienawiść łamiesz, a niewolę kruszysz,

Zmiłuj się nad nami.

Ref. Z Tobą mury rozwalać, Tobą się osłonić,

Tobie się ufnym sercem z miłością pokłonić. x2

 

Krzyżu Święty, który ziemię spinasz,

Gdy jak żelazną klamrą człowiek dom swój chroni,

By się w gruzy nie rozpadł na zwęglonej ziemi,

Zmiłuj się nad nami.

Krzyżu Święty, nad nami wzniesiony,

Jak bandaż litościwie ściągasz brzegi rany,

By się nowe zaczęło w sercu wyleczonym,

Zmiłuj się nad nami.

Ref.

--------------------------------------------------------------------------

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

swietny tekst, czas na refleksje

Vote up!
4
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1493831

Dziękuję :)

Serdecznie pozdrawiam.                                                                                                                                                   dratwa3

Vote up!
2
Vote down!
0
#1493853