gdybym był Beatą Szydło..

Obrazek użytkownika aty
Kraj

.. taką bym przemowę wygłosił na powitanie Angeli Merkel, gdy przyjedzie do Polski z planowaną właśnie wizytą:

Szanowna Pani Kanclerz, Witam Panią na polskiej ziemi. Cieszę się że będziemy mogli Panią gościć przez te najbliższe dni. Mam nadzieję, że w przyjacielskiej atmosferze będziemy mogli poruszyć wiele tematów ważnych dla naszych narodów i naszych państw.

Dla stosunków między Niemcami i Polakami, między Polską a Republiką Federalną Niemiec ważne jest abyśmy żyli w prawdzie. Byśmy mówili sobie o tym, co nas łączy, co jest piękne i może być wzorcem dobrosąsiedzkich relacji, ale także o tym co mogłoby nas oddalać, a czasami po prostu nas dzieli. Mam nadzieję, że ta wizyta będzie okazją do tego, by przez szczerość i otwartość budować nasze jak najlepsze relacje.

Spodziewam się, z Pani strony właśnie takiej szczerości, otwartości i bezpośredniości. Dlatego i ja pozwolę sobie w taki sposób mówić o naszych wspólnych sprawach. W szczególności, chciałabym, aby ta wizyta przyczyniła się do rozwiązania kilu niezwykle ważnych kwestii:

  1. Obserwujemy nasilający się trend fałszowania prawdy historycznej w niemieckich mediach, a nawet w państwowych instytucjach kształtujących opinię publiczną. Chodzi mi o używanie frazy „Polskie Obozy Koncentracyjna” na określenie „Niemieckich Obozów Koncentracyjnych”. Przykładów jest mnóstwo i każdego niemal dnia pojawiają się nowe. W ostatnich tygodniach polską opinię publiczną porusza postawa niemieckiej telewizji publicznej ZDF, która takiego zwrotu użyła, a od pewnego czasu lekceważy wyrok sądu nakazujący przeprosiny. Chciałabym i oczekuję (!), od rządu Niemiec współpracy w zakresie eliminowania z przestrzeni publicznej kłamstw sugerujących współudział Polski w zbrodniach dokonanych przez państwo niemieckie! Szczegóły planu wspólnych działań w tym zakresie przedstawi Pani minister Sprawiedliwości.

  2. Przyjaźń pomiędzy narodami i państwami, wymaga symetrii w stosunkach między nimi. Brak takiej symetrii oznacza dominację jednej strony nad drugą. Do dnia dzisiejszego istnieje niestety w naszych wzajemnych relacjach nierozwiązany problem mniejszości narodowych. Podczas gdy niemiecka mniejszość narodowa cieszy się w Polsce ogromnymi przywilejami (włącznie z gwarancją reprezentacji w sejmie), polska mniejszość narodowa w Niemczech nie jest dziś w ogóle uznawana. Przypomnę tylko, że delegalizacja polskiej mniejszości narodowej w Niemczech jest skutkiem rozporządzenia Hermanna Goringa z lutego 1940 roku. Szczegóły naszego stanowiska w tej sprawie oraz plan przywrócenia statusu mniejszości dla naszych rodaków mieszkających w Niemczech przedstawi Pani minister Spraw Zagranicznych.

  3. Niezwykle ważną sprawą z naszego punktu widzenia jest bezpieczeństwo. Obecnie, w dużej mierze, kwestia ta jest domeną Unii Europejskiej, której członkami są nasze państwa. Mechanizmy współpracy w ramach Unii są jednak tak skonstruowane, że działania podejmowane przez poszczególne rządy narodowe wpływają na bezpieczeństwo pozostałych członków. W szczególności każdy indywidualny błąd rządu narodowego jest zagrożeniem dla innych. Niech więc ta wizyta będzie okazją do pokazania zagrożeń jakie dla mojego kraju płyną z decyzji podejmowanych w Berlinie. Niepokoi nas bardzo polityka imigracyjna Niemiec. Polscy obywatele giną w zamachach terrorystycznych, są bici i poniżani. Kierowcy nie mogą bezpiecznie pracować. Wszyscy nie możemy bezpiecznie podróżować. Fala terroru już dotarła do miast na granicy z Niemcami i rozlewa się dalej. Dlatego domagam się od rządu Niemiec i od Pani osobiście podjęcia zdecydowanych kroków w celu ograniczenia migracji. Szczegółowy plan takich działań zaproponuje Pani minister Spraw Wewnętrznych, a ja zwrócę tylko uwagę na jego kluczowe punkty: Pierwszy to natychmiastowe ograniczenie świadczeń socjalnych, wypłacanych przez Niemcy na rzecz imigrantów. Drugi to przekazanie oszczędności z tego tytułu na wzmocnienie zewnętrznych granic Unii.

  4. Nord Streem II oraz pogłębienie toru wodnego blokowanego obecnie przez rurę Niemiecko-Rosyjskiego gazociągu............

  5. Cenzura w mediach niemieckich....., ręczne sterowanie przez rząd redakcjami......., zagrożenia dla demokracji ;)..............

  6. ....... hmm dużo się tego robi jak na przemówienie powitalne :) ..ale mimo wszystko tak jakoś bym zaczął, ...gdybym był Beatą Szydło ;)

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (18 głosów)

Komentarze

Wyślij kopię do sekretariatu pani Szydło. Może skorzysta. Chyba, że wszystko już jest dawno napisane przez fundację Sorosa. Pozdrawiam

Verita

#1531508

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

"Chyba że..." było tu zbędne :).
Możemy jedynie spierać się o "właściciela fundacji" :).

#1531524

Problemami Frau Kanzlerin są - wróg - Trump i szemrany kumpel - Putin...więc z Polską musi załagodzić kontakty - choc trzeba pamietać - czyni to koniunkturalnie a nie szczerze...

Yagon 12

#1531529