"PETRUCZYĆ" - MINISŁOWNICZEK KOŃCA POSTPRL-u

Obrazek użytkownika Arnold Parszawin
Kraj

FASZYZM - politpoprawne wyzwisko, w pierwszych latach III RP używane z lubością na łamach "Gazety Wyborczej". Wówczas utożsamiane z antysemityzmem, uchodzącym w otoczeniu red. Michnika za "grzech główny", wykluczający z debaty publicznej i skazujący na polityczny niebyt. Od pewnego czasu słowo "faszyzm" jest używane zamiennie z wieloma innymi pojęciowymi maczugami środowisk lewicowo-liberalnych, takimi jak: nacjonalizm, patriotyzm, populizm, ksenofobia czy homofobia. W efekcie współcześnie oskarżenie o faszyzm straciło swoją moc wykluczającą i służy już tylko wskazywaniu mniej rozgarniętym wyznawcom postępu śmiertelnego wroga oraz utwierdzaniu ich w swojej do niego wrogości.

ELITA od koryta (oderwana) - w połowie XX w. na sowiecką modłę postępowa i rewolucyjna. Dziś jej najbardziej prominentni przedstawiciele ewidentnie przeszli na pozycje reakcyjne głosząc, że "chodzi tylko o to, żeby znów było tak, jak było". W opinii tzw. elity jedyną racją bytu państwa polskiego jest gwarantowanie jej właściwego (nieograniczonego) dostępu do dóbr i należnego elicie prestiżu. Polska nie spełniająca oczekiwań elity nie jest warta dalszego istnienia - zgodnie z zasadą: po nas choćby potop!

OPOZYCJA TOTALNA - partia niegdyś rządząca, zarówno wówczas jak i dziś antypisowska. Początkowo odwołująca się do wartości chrześcijańskich i konserwatywnych, później liberalnych, jeszcze później lewicowych, a w końcu mianująca się "totalną" . Skojarzenie z "wojną totalną" każe z dużym niepokojem oczekiwać dalszych wyborów ideowych byłej partii rządzącej.

PETRUCZYĆ - bajdurzyć, pleść postnowoczesne androny. Istotą tej językowej dolegliwości jest pomieszanie nonsensu, zmyślenia, ignorancji, tupetu i buty w publicznych wypowiedziach petruczącego. Choć zasadniczo petruczący to zwierze polityczne, nie stroni on jednak od bredzenia na każdy inny temat, poczynając od ekonomii, na kościelnym kalendarzu kończąc. Znakiem rozpoznawczym dotkniętego petruczeniem jest jego niczym nie zmącone samozadowolenie i przekonanie o swojej naturalnej przynależności do elit. Z drugiej strony charakteryzuje go całkowita nieświadomość skali swojej kompromitacji u nie-elit, oczywiście przez elity uznawane za faszystowskie. Niedościgłym mistrzem petruczenia jest idol wielkomiejskich lemingów - Ryszard Petru. Zjawiskiem blisko związanym z petruczeniem jest tzw. "obciach". Nie przypadkiem za pierwszego petruczącego uznawany jest król obciachu, Bronisław Komorowski.

OPOZYCJA PETRUCZĄCA - drugi obok "opozycji totalnej" antypisowski nurt polityczny. Grupa osób skupionych wokół Ryszarda Petru, zwłaszcza jego partyjnych współpracownic, fanatycznie zapatrzonych w swojego lidera. Większość z nich rekrutuje się z typowej dla III RP kasty ćwierćinteligentów - godnych następców dzisiejszych popeerelowskich elit. Z właściwym sobie bezkrytycyzmem opozycja petrucząca nie ogranicza się do podążania za politycznymi obsesjami swojego guru, ale próbuje naśladować też jego niepowtarzalny styl uprawiania polityki, którego znakiem firmowym jest właśnie petruczenie.

CIAMAJDAN - organizowany i popierany przez środowisko tzw. "tłustych kotów" uliczny bunt na wzór ukraińskiego majdanu. Zgodnie z lewacką zasadą odwracania pojęć, przedstawiciele establishmentu III RP, stojący tam, gdzie niegdyś stało ZOMO, mieliby wcielić się w rolę ulicznych bojowników, przeciwstawiających się z narażeniem życia skorumpowanej i oderwanej od społeczeństwa władzy. Zasadniczym problemem pomysłodawców ciamajdanu jest brak chętnych do narażania swojego własnego wygodnego i dostatniego życia w imię głoszonych, rzekomo na poważnie, idei. Dlatego trwają usilne poszukiwania ochotnika gotowego na uczynienie z siebie ofiary krwawego pisowskiego reżimu. W sposób proroczy analogiczną sytuację w realiach PRL-u opisał Tadeusz Konwicki w powieści "Mała Apokalipsa" z roku 1979.

PETRUCZKO - samozwańczy ataman ciamajdanu, dodatkowo zyskujący na znaczeniu wraz z wezwaniem Jarosława Kaczyńskiego skierowanym do opozycji, by wyłoniła swojego przywódcę. Z racji nazwiska i nieskrywanych ambicji przywódczych najbardziej oczywistym kandydatem na atamana Petruczko wydawałby się Ryszard Petru. Jednak ze względu na niemniejsze ambicje przywódcze dwóch innych kandydatów i swoje powszechnie znane deficyty Petru zmuszony został do długotrwałej rywalizacji z Mateuszem Kijowskim i Grzegorzem Schetyną.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

Petru załatwiony.....Schetynę załatwi Tusk....a Tuska zostawiam sobie na deser

Vote up!
7
Vote down!
0
#1529706

ANTYFASZYŚCI - neonaziści z Niemiec wyznający etos SS (narodowy socjalizm). Krajowym odpowiednikiem (pozbawionym jaj) jest środowisko "krytyki politycznej".

Vote up!
5
Vote down!
0


#1529707

szczególnie,ze "elicie " siwych włosów na głowinach " przybędzie,gdy będą musieli upublicznić swoje "zeznania POdatkowe"

i jeszcze ta Komisja d/s Amber Gold...

Vote up!
4
Vote down!
0

gość z drogi

#1529710