Proces Wojciecha Sumlińskiego - notka informacyjna.

Obrazek użytkownika ander
Kraj

W dniach 02.04.2015 oraz 09.04.2015 odbyły się dwie kolejne rozprawy procesu, w którym Prokuratura, powołując się na art.230 par.1 kodeksu karnego, oskarża dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego oraz byłego wysokiego funkcjonariusza kontrwywiadu PRL, płk. Aleksandra L., o rzekomą płatną protekcję podczas weryfikacji żołnierzy WSI, prowadzonej przez komisję pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza.

Ponieważ na pierwszej z nich nie stawił się żaden ze świadków, Sąd postanowił rozpocząć ujawnianie materiału dowodowego, tj. zaliczanie do niego, bez odczytywania, szeregu dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Oprócz tego, podczas tej rozprawy, Wojciech Sumliński złożył wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka prokuratora Andrzeja Witkowskiego. Wniosek ten, po dodatkowych wyjaśnieniach udzielonych przez oskarżonego dziennikarza, został przez Sąd rozpatrzony pozytywnie.

Z kolei na dzisiejszej rozprawie stawił się jeden świadek – właśnie prokurator Andrzej Witkowski. Nie został on jednak przesłuchany, ponieważ Wojciech Sumlińskich zdecydował się wycofać swój wniosek o jego przesłuchanie, dowiedział się bowiem od niego w dniu dzisiejszym, że przesłuchanie go w charakterze świadka mogłoby dotyczyć również sprawy zabójstwa ks.J.Popiełuszki i okoliczności związanych z tą sprawą, co z kolei mogłoby przeszkodzić w przyszłości w powrocie świadka do tej sprawy w charakterze prokuratora. Sąd uznał argumentację Wojciecha Sumlińskiego i postanowił zwolnić świadka.

Po tym postanowieniu Sądu, Wojciech Sumliński złożył wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec jego osoby. Obecny na sali prokurator sprzeciwił się temu wnioskowi, argumentując, że brak do tego podstaw formalnych i prawnych, natomiast obrońca Aleksandra L. poprosił o czas na ustosunkowanie się do tego wniosku. Sąd postanowił jednak ten wniosek od razu rozpatrzyć i powołując się na odpowiednie przepisy KPK, nie uwzględnił go, ponieważ po rozpoczęciu przewodu sądowego postępowania karnego się nie umarza, a ewentualnie wydaje się wyrok uniewinniający.

Następnie Sąd kontynuował ujawnianie materiału dowodowego, które rozpoczął na poprzedniej rozprawie, zaliczając do niego kolejne dokumenty znajdujące się w aktach sprawy. Po ujawnieniu Sąd poinformował strony, że z urzędu nie będą ujawnione dokumenty, które znajdują się w Kancelarii Tajnej. Odnosząc się do pytania Wojciecha Sumlińskiego, jak będą traktowane znajdujące się w aktach sprawy stenogramy z podsłuchu jego rozmów z poprzednimi adwokatami, co było ewidentnym naruszeniem prawa przez Prokuraturę i ABW, Sąd stwierdził, że stenogramy te dotyczą tajemnicy adwokackiej i nie mogą być materiałem dowodowym w toczącej się sprawie - i nie zostaną wobec tego przez Sąd ujawnione.

Na tym rozprawa została zakończona. Kolejne rozprawy są zaplanowane, w Sądzie Rejonowym dla Warszawa-Wola, ul. Kocjana 3, w następujących terminach:

17.04.2015 r., godz.10:00 sala 29, świadkowie Andrzej Kowalski, ks.Stanisław Małkowski

07.05.2015 r., godz.10:00 sala 29, świadkowie Jan Olszewski, Kazimierz Szurowski, Romuald Szeremietiew, Michał Majewski

20.05.2015 r., godz.10:00 sala 134

28.05.2015 r., godz.10:00 sala 29

Uprzejmie proszę Szanownych Czytelników tej relacji, aby w ewentualnych komentarzach posługiwać się imieniem i inicjałem nazwiska, współoskarżonego w tym procesie wraz z dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim, byłego wysokiego oficera kontrwywiadu PRL, Aleksandra L., ponieważ nie wyraził on zgody na podawanie w relacjach z procesu swoich danych osobowych ani na publikowanie swojego wizerunku.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (19 głosów)

Komentarze

Co dla przeciwników jest zwykle bez znaczenia

Oni zajmują się mieszaniem wody w garze

Patrząc z zaciekawieniem co przyszłość pokaże

Pozdrawiam

Vote up!
10
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1472946

zawodowym tego dowiodl...

 

W kazdym razie w tym roku trzeba koniecznie wygrac podwojne wybory,

by tacy ludzie jak Pan Suminski za swoja odwage byli honorowani w spoleczenstwie i odpowiednio uhonorowani,

a nie targani po sadach...

A przed oblicze przyszlych sadow zostana postawieni dzisiejsi sedziowie

i jest ich wcale nie malo...

O prokuratorach juz nie wspomne...

pzdr.

Vote up!
10
Vote down!
0

chris

#1472962

To prawda - trzeba koniecznie odsunąć od władzy ludzi PO i WSI.

I zrobić wszystko, aby wymiar sprawiedliwości zaczął wreszcie ścigać bandytów i gangsterów, a nie wsadzać do więzienia tych, którzy ich ścigają.

Pozdrawiam

 

Vote up!
9
Vote down!
0

ander

#1472971

w temacie, albo lepiej powiedziec jurystycznej aferze pt. SULMINSKI.

 

Ze zyje, to juz wielke szczescie...,

ale co sie wycierpial to jego.

Mam nadzieje, ze w wolnej Rzeczpospolitej zostanie w przyszlosci za to wynagrodzony,

a poki co trzeba trzymac reke na pulsie...

Juz myslalem, ze sie zalamie, a tu prosze...nie poddal sie, pokazal twarz i charakter,

wystepuje publicznie i pokazuje gnojom, gdzie ich miejsce.

Oby " Polactwo" wzielo z niego przyklad podczs wyborow...

Polakow w Rzeczpospolitej bowiem nieco malo...

pzdr.

Vote up!
4
Vote down!
0

chris

#1473013

Nie poddał się - i na dodatek napisał książkę o lokatorze Pałacu.

Myślę, że będzie ciekawa - o ile można tak powiedzieć o książce o bardzo nieciekawym człowieku.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

ander

#1473053

ano napisal !

swoj chlop, ogladam do w internecie i cieszy mnie, ze sie czlowiek jakos pozbieral...

Interesowalem sie w swoim czasie, gdy go meczyli...

no ale pokazal wielkosc !

Poprostu Polak z niego i tyle !

A Polak Panie, to wielkie slowo

i nie kazdy na nie zasluguje...,

w dzisiejszych czasach niestety niewielu...

 

Szczesc Boze

Vote up!
1
Vote down!
0

chris

#1473063

No właśnie, sam też jestem ciekawy, co pokaże przyszłość, jeśli chodzi o ten proces.

W każdym razie za dwa tygodnie powinna już być w księgarniach nowa książka Wojciecha Sumlińskiego - o ile nie zostanie "aresztowana"...

Pozdrawiam i dziękuję

Vote up!
8
Vote down!
0

ander

#1472970

Jeśli masz taką możliwość, to przekaż proszę Panu Sumlińskiemu

pozdrowienia.

Nie zapominam i trzymam kciuki za Niego i jego Rodzinę.

Szczęść Im Boże.

Vote up!
9
Vote down!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#1472984

Oczywiście przekażę - to dla niego bardzo ważne, ze tak wiele osób trzyma za niego kciuki.

Dziękuję i pozdrawiam

 

 

Vote up!
8
Vote down!
0

ander

#1472988

Również trzymam kciuki, 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1473020

Dziękuję i pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

ander

#1473052

w polskiej jurysprudencji.

Ciekawe czy gdyby lokatorem Belwederu nie był strażnik WSI i proces, i śledztwo toczyłyby się jak się toczą.

Smoleńskie śledztwo władza marzy by zakończyć jak najszybciej, jednak teraz gdy groźba śledztwa międzynarodowego nad nim zawisła będą przeciągać je w nieskończoność choćby takimi wrzutami jak ostatnie "stenogramy" - NPW będzie "śledzić" różne takie króliczki, śledztwo główne będzie leżeć odłogiem i nikt jej nie zarzuci, że nic nie robi. Arabski będzie oddychać spokojnie w Madrycie, Tusk popijać winko w Brukseli, Kopacz nikt nie będzie ciągać by zeznawała co widziała w Moskwie...

 

Proces W.Sumlińskiego ciągnie się i ciągnie, widać jak sądy balansują w szpagacie by WSI-oki oszczędzić, a na to najlepsze jest przeciąganie śledztwa. Ile razy R.Szeremietiew, który jest kopalnią wiedzy zeznawał w tym procesie ?

Wyrzucenie Komorowskiego z Pałacu i z Belwederu jest konieczne, wtedy również pamięć mu się odświeży !

Pozdrawiam.

Vote up!
9
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1472998

Witaj,

Mam nadzieję, że polskie społeczeństwo przejrzy na oczy i nie wybierze tego "fana" WSI na kolejną kadencję. No i oczywiście, że będziemy w stanie skontrolować to wybory, bo po tej władzy niczego dobrego z pewnością nie można się spodziewać...

Myślę, że sprawa Smoleńska i ta sprawa w pewien sposób są ze sobą związane - bo przecież to po Tragedii Smoleńskiej Bronisław Komorowski uzyskał dostęp do Aneksu - a to od Aneksu właśnie tak naprawdę zaczęła się sprawa, w której oskarżony został Wojciech Sumliński.

Mam nadzieję, że R.Szeremietiew już niedługo będzie zeznawał w tym procesie jako świadek. A jeśli chodzi o proces, to myślę, że obraca się on tak naprawdę przeciwko prokuraturze i jej "pomocnikom", ukazując, na jak miałkich dowodach oraz zeznaniach jak bardzo niewiarygodnych osób został przygotowany akt oskarżenia.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Vote up!
6
Vote down!
0

ander

#1473008

Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – z wykształcenia(ha,ha) histeryk. Prezydent RP.

W 1977 roku Bronisław Komorowski ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Bronisław nie poszedł jednak w ślady rodziców i nie kontynuował kariery naukowej. Zaraz po studiach w latach 1977–1980 był stażystą w redakcji "Słowa Powszechnego". Pismo było krytykowane przez większość katolików, a przede wszystkim przez Episkopat Polski. Pismo za aprobatą władz PRL osiągało nakład 100 tys. egzemplarzy. Od roku 1980 wchodzi do polityki. W latach 1980–1981 pracował w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. Od 1990 r. do 1993 r. pełnił funkcję cywilnego wiceministra obrony narodowej ds. wychowawczo-społecznych. Poseł na Sejm I, II, III, IV, V i VI kadencji. W pierwszej połowie lat 90. związany był z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. Od 1993 r. do 1997 r. przewodniczył sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Pełniąc funkcję wiceministra obrony narodowej odpowiedzialnego za WSI w latach 1992-1993 nadzorował inwigilację Radosława Sikorskiego. W wyborach w 1997 r. Komorowski zdobył mandat poselski jako kandydat AWS (z listy SKL). 2001 r. Komorowski wraz z częścią działaczy SKL związał się z Platformą Obywatelską. 5 listopada 2007 roku został wybrany marszałkiem Sejmu VI kadencji.

Dnia 25 czerwca 1991 została założona teczka personalna Bronisławowi Komorowskiemu (ur. 1952). Otrzymał on pseudonim "Litwin".

Jest współtwórcą i wyznawcą tzw. Kłamstwa Wołyńskiego – mówiącego że za ludobójstwo 160.000 Polaków na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej II RP dokonanego przez ukraińskie bandy OUN-UPA ponosi odpowiedzialność NKWD i Sowieci a nie ukraińscy nacjonaliści.

Stwierdził on co następuje:

Dla mnie jako syna Kresowian nie do zaakceptowania jest próba przeniesienia odpowiedzialności za tragedię Kresów na kogokolwiek innego niż Sowieci. Nie wolno zapominać, że tragedia ta zaczęła się nie w lipcu 1943 r., ale 17 września 1939 r. wraz z inwazją Sowietów na Polskę. Przerzucanie odpowiedzialności na kogoś innego jest działaniem w interesie rosyjskim”.

Bronisław Komorowski, jako marszałek Sejmu RP, najpierw skutecznie zablokował podjęcie przez Sejm uchwały potępiającej zbrodnie UPA i oddającej hołd jej ofiarom, mimo że PSL, który zgłosił projekt zgodził się na wycofanie słowa "ludobójstwo" a niedługo później ten sam Komorowski forsuje uchwałę potępiającą II RP i burzenie cerkwi na Chełmszczyźnie w roku 1938. Obłuda i podwójne standardy.

Bronisław Komorowski zdecydował się wziąć udział w zarządzonych przez siebie przedterminowych wyborach prezydenckich jako oficjalny kandydat Platformy Obywatelskiej a pomogła mu tym Tragedia Smoleńska a później poparcie Adama Michnika.

Poparcia udzieliły mu Partia Demokratyczna – demokraci.pl, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe i Demokratyczna Partia Lewicy.

Swoje wsparcie dla jego osoby jeszcze na etapie prawyborów wyrazili publicznie m.in. Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki , Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. 14 maja 2010 głosowanie na marszałka Sejmu na łamach "Gazety Wyborczej" zapowiedział jej redaktor naczelny Adam Michnik który to uruchomił gigantyczną kampanię na jego rzecz, za co też odwzajemnił się później Komorowski przyznając Michnikowi....Order Orła Białego!

W pierwszej turze wyborów prezydenckich z 20 czerwca 2010 uzyskał 6 981 319 głosów (41,54%), zajmując 1. miejsce spośród 10 kandydatów. Wszedł do drugiej tury głosowania razem z Jarosławem Kaczyńskim, który uzyskał poparcie na poziomie 36,46%. Otrzymał oficjalne poparcie ze strony kandydującego w pierwszej turze Andrzeja Olechowskiego i wspierającego go Stronnictwa Demokratycznego. Za jego kandydaturą opowiedziała się również m.in. Unia Pracy

W drugiej turze głosowania Bronisław Komorowski uzyskał 8 933 887 głosów ważnych, tj. 53,01%, wygrywając tym samym wybory, co zostało stwierdzone w obwieszczeniu i uchwale PKW z 5 lipca 2010. Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów 3 sierpnia 2010.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego - Adama Michnika za jego pomoc i poparcie w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Michnik pręży się do orderu...

Prezydent Komorowski powiedział, że odznaczenie Orderami Orła Białego - Michnika, to dowód wdzięczności dla niego samego i jego środowiska.

- To wielki przywilej prezydenta, że może w imieniu całego społeczeństwa, narodu, państwa docenić zasługi, m.in. odznaczeniami, orderami, w tym największym odznaczeniem, jakim jest Order Orła Białego - powiedział Komorowski.

Jak podkreślił, przywilejem jest, jeśli można odznaczać "osoby, o których się wie, że zrobiły tyle dobrego dla Polski". - Jeśli to się samemu obserwowało i się to razem przeżywało - dodał Komorowski. Podkreślił, że jest to także jego "osobista wielka satysfakcja i radość".

W ten oto sposób Prezydent Komorowski spłaca swoje prywatne długi z kampanii wyborczej.

Bronisław Komorowski jako Prezydent RP otrzymuje z naszych podatków - 
wynagrodzenie w wysokości - 20 tys. 137 zł na miesiąc.(2010r)

Jego hobby - to myślistwo czyli mordowanie bezbronnych zwierząt na specjalnie ustawianych dla niego rządowych polowaniach na które zabiera ..swojego najstarszego syna. Marzy o tytule Wielki Łowczy RP. [ podobne tytuły nosili – Hermann Wilhelm Göring - Wielki Łowczy III Rzeszy Niemieckiej i Leonid Breżniew – Wielki Łowczy ZSRR]

Ciekawostki o rodzinie Komorowskiego!!!

 

http://web.archive.org/web/20140602064332/http://yelita.pl/artykuly/art/prezydent-rp

Vote up!
3
Vote down!
0
#1473088

PO kazaniu sługusa PO towarzysza Nycza, zapanowała cisza, i niech to będzie za komentarz

Vote up!
3
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1473098

Cóż, może nie szedłbym tak daleko jak Pan w opinii nt arcybiskupa, ale to kazanie w 5 rocznicę wygłoszone do osób, dzięki którym w ogóle jeszcze widać pamięć części społeczeństwa o Tragedii Smoleńskiej i pragnienie dojścia do prawdy, nie było chyba zbyt fortunne. Z drugiej strony trudno zarzucać arcybiskupowi, że nie mówił wprost o pewnych sprawach - co by nie mówić, była to jednak msza.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

ander

#1473188

Mam nadzieję, że z książki Wojciecha Sumlińskiego, która ukaże się już za dwa tygodnie, dowiemy się nieco więcej o lokatorzez Pałacu. Ja na przykład chciałbym sie dowiedzieć, jak to było z zainwestowanie przez Bronisława Komorowskiego bardzo dużej sumy pieniędzy w tzw. parabank Palucha na początku lat dziewiędziesiątych:

http://wpolityce.pl/polityka/138977-komorowski-zna-bul-po-utracie-oszczednosci-w-parabanku-moze-powinien-wykorzystac-doswiadczenie-i-zglosic-ustawe-o-parabankach

Ale oczywiście takich czy innych spraw jest więcej - kilka z nich wyniknęło choćby podczas procesu Wojciecha Sumlińskiego, jak na przykład niesamowita kariera poseł Zakrzewskiej.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

ander

#1473184