Spektakl o Konspiracyjnym Wojsku Polskim

Obrazek użytkownika Żołnierze Wyklęci
Historia

"DO WINY SIĘ NIE POCZUWAM…" spektakl o Konspiracyjnym Wojsku Polskim


Miejski Teatr Źródło oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na dramat w VII aktach "DO WINY SIĘ NIE POCZUWAM…" o Konspiracyjnym Wojsku Polskim – od momentu zawiązania po proces dowództwa KWP w Łodzi. Reżyseria wg autorskiego scenariusza - Danuta Zawadzka.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 30 października 2010 r. godz. 18.00 /Premiera/  oraz 11 listopada 2010 r. godz. 18.00.

Serdecznie zapraszam w imieniu Stowarzyszenia Miejski Teatr Źródło.

Strona główna>

Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...mieszkałem w Radomsku i poznałem jako dziecko starszych panów, którzy opowiadali nam, dzieciom, o heroizmie pokolenia Międzywojnia.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#97197

poza miasto ze strachu przed chłopcami z lasu!
A i w samym mieście moskiewscy sługusi nigdy nie czuli się bezpieczni
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#97228

Stanisław Sojczyński"Warszyc" bohater tej ziemi.Jaszcze pod okupacją niemiecką szef Kedywu,zastępca dowódcy Obwodu AK Radomsko,brał udział w akcji "Burza".Wiosną 1945 tworzył KWP.Nigdy się nie poddał,walczył,aż do ofiary z życia.Zamordowany wraz ze swoimi podwładnymi w lutym 1946 roku.Miejsce pochówku nieznane.

Nikt z nich nie prosił Bieruta o łaskę.

I jeszcze kilka nazwisk bohaterów tej ziemi skazanych na karę śmierci:Jan Rogólka"Grot"(dowódca akcji na więzienie UB w kwietniu 1946),Benedykt Ratajski,Ryszard Chmielewski,Ryszard Nurkowski,Józef Kapczyński"Szary",Czesław Turlejski,Stanisław Wersal,Karol Wieloch,Piotr Proszowski,Józef Koniarski,Leopold Słomczyński,Ksawery Błasiak"Albert",Henryk Glapiński"Klinga",Albin Ciesielski "Montwiłł",Marian Knop"Własow",Stanisław Żelanowski"Nałęcz".....

Fragment rozkazu "Warszyca" do żołnierzy KWP:

"Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą."

Te słowa są dzisiaj bardzo aktualne.

link do filmu "Czy warto było tak żyć - StanisławSojczyński"Warszyc"?":

http://video.google.com/videoplay?docid=853174996018090542#

 

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

Korsak

#97388