O czym przeciętny łyk w sprawach ukraińskich wiedzieć nie chce, część 1.

Obrazek użytkownika sobek
Kraj


Ostatnie wydarzenia związane z przyjaznym wsparciem przez polskie władze imprezy kulturalnej Banderjugend i jego społeczne echa - dowodzą przykrej i niebezpiecznej prawdy. Znaczna część rodaków uległa dezinformacji łykając papkę historycznych manipulacji, medialnych kłamstw i netowych wrzasków.Częściowo tylko tłumaczy ich udział w wyścigu szczurów i utrudnienia dostępu do rzetelnej informacji. Głównie chodzi o najzwyklejsze leniwstwo intelektualne, typowe dla mieszczucha w wygodnym fotelu, urzędnika przy służbowym biurku i znudzonego nastolatka.


Jestem pełen szacunku dla wysiłku Kresowiaków i ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. Szczególnie chciałbym podkreślić rolę osób które docenione zostały i przez Krajowy Prowid OUN: E.Prusa, W.Hraniewskiego, J.Sobiesiaka, W.Romanowskiego, J.Popiela, J.Giertycha, A.Oliwy, W.Szoty, J.Turowskiego, J.Sereta. Liczę, że osoby o wiedzy większej od mojej, uzupełnią ten zbiór faktów - nie pretendujący jednak do wyjścia poza publicystykę.

Podstawowa niewiedza to wypieranie ze świadomości faktu że istnieje sprawna i okrzepła mniejszość ukraińska, odmienna nie tylko obyczajem, ale i łączącymi ich celami do osiągnięcia. Dzięki narzuceniu przez batiuszkę Stalina linii Curzona, powojenne władze Polski dostały określony fragment problemu z Ukraińcami. Gdyby batiuszka zgodził się na wariant Curzona B mielibyśmy Lwów, ale i Ukraińców znaaacznie więcej.
Rzetelnego spisu ludności z 1945 roku nie ma. W wyniku repatriacji ludności ukraińskiej w latach 1944-1946 wywieziono do Ukraińskiej SRR około 488,6 tys. osób, w tym ok 100 tys. Łemków. W wyniku akcji "Wisła" w 1947 roku, przesiedlono około 140,5 tys. osób, w tym ok. 30-35 tys. Łemków. Kilka tysięcy uwięziono głównie w Jaworznie, kilkuset zabito.
Te ponad 140 tysięcy osób musiało opuścić domostwa zazwyczj w ciągu dwóch godzin, zabierając ze sobą niewiele dobytku ruchomego. Miały za co znienawidzić, nawet jeśli nie było to dotąd ich nastawienie. A oczywistym jest, że to dzięki ich nastawieniu dotychczasowe działania UPA były możliwe i skuteczne. Fakt, że ich ziomkowie repatriowali znacznie większą liczbę Polaków, Ukraińców, Żydów, Rosjan, Słowaków - NA TAMTEN ŚWIAT, był dla nich bez znaczenia. Także dobrowolność repatriacji analogicznych grup Białorusinów i Litwinów nie jest dla nich żadnym argumentem.

Pytania: jaki procent repatriantów uległ asymilacji, a jaki pielęgnuje w sobie ukraińskich Wallenrodów? Jak zmieniła się omawiana populacja z biegiem lat i czy zmieniły się jej rewizjonistyczne cele. Czy komuś się wydaje, że Ostap Bandera
był jedynym i niepowtarzalnym wyrazicielem zbiorowej woli swego środowiska? Czy można wskazać jego następców?

W uzupełnieniu fragmenty Uchwały "Krajowego Prowidu" OUN z 22 czerwca 1990 roku. Poniższy tekst po przetłumaczeniu Agencja Konsularna RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 roku przesłała do Sejmowej Komisji ds. Polski w Warszawie, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Historii PAN w Warszawie i kilku innych miejsc, ponadto materiał został wydrukowany dnia 12-14 kwietnia 1991 roku w gazecie "Polska Zbrojna", organie MON.
Nieznacznie odmienną formę tłumaczenia zamieścił też Wiktor Poliszczuk.

"Nakazuje sie szerzenie kultu Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i metropolity Andrzeja Szeptyckiego przez upamietnianie w miastach i wsiach pomnikami jak i nadawanie ich imienia szkolom, ulicom, placom. Aby nie draznic Polakow i rzadu przyznac im na Ukrainie pewne uprawnienia w zakresie wiary, kultury i szkolnictwa, baczac rownoczesnie by te koncesje nie poszly zbyt daleko.

Wykluczyc organizowanie sie Polakow pod wzgledem politycznym. Przede wszystkim nalezy narzucic Polakom nasz punkt widzenia na historie i stosunki ukrainsko-polskie. Nie dopuscic do gloszenia, ze Lwow, Tarnopol, Stanislawow, Krzemieniec i inne kiedykolwiek odgrywaly role polskich osrodkow kultury - zawsze byly to osrodki kultury ukrainskiej, Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli.

Glosic, ze w Polsce mieszka 1 milion Ukraincow, utrudniac Polakom (ale niezbyt nachalnie) odbudowe cmentarza Orlat we Lwowie. Oddawanie Polakom Kosciolow uzaleznic od oddawania w Polsce obiektow erkiewnych a przede wszystkim
oddanie przez Polakow Ukrainskiej Katolickiej Cerkwi katedry greckokatolickiej w ksiazecym grodzie Przemyslu. Sporzadzac i systematycznie uzupelniac spisy Polakow mieszkajacych na Ukrainie. Spisy te sluzyc beda sprawie scislej kontroli ich poczynan. Ograniczac Polakom studia i nie dopuszczac do powstania silnej warstwy inteligencji.

Przeciwstawiac sie wszelkiemu zblizeniu Polakow i Rosjan zarowno na Ukrainie jak i w Polsce. Wykazywac, ze we wspolnej walce z komuna Ukraincy byli strona aktywna i inspirujaca - innymi slowy aby Polacy uznali przywodcza role Ukraincow.

Eliminowac wszelkie polskie proby zmierzajace do potepienia UPA za rzekome znecanie sie jej na Polakach. Wskazywac ,ze UPA nie tylko nie znecala sie nad Polakami, ale przeciwnie brala ich w obrone przed hitlerowcami i bolszewikami. Mordy, ktorym zaprzeczac nie mozna, byly dzielem sowieckiej partyzantki lub luznych band, z ktorymi UPA nie miala nic wspolnego. Wszelkimi silami dazyc do tego, aby w roznych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawala, ze byly to przyklady palenia wsi ukrainskich i mordowania Ukraincow przez AK, wskazywac na podobienstwo miedzy UPA i AK podkreslajac wyzszosc pod kazdym wzgledem UPA nad AK.

Wymuszac na Polakach przyznawanie sie do antyukrainskich akcji, potepienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojna i haniebnej operacji "Wisla" po wojnie. Zmierzac do tego by miarodajne czynniki polskie na emigracji zrzekly sie wszelkich zamiarow i mysli rewindykacji wzgledem Ukrainy a sprawe Ukrainy Zacurzonskiej (Zasanie, Chelmszczyzna, Podlasie, Lemkowszczyzna) pozostawic otwarta. Na takim stanowisku stoi juz obecnie Konfederacja Polski Niepodleglej - te organizacje i jej ludzi nalezy popierac.

W takim tez duchu nalezy urabiac polska opinie publiczna na obczyznie, za posrednictwem polskich organizacji i bedacych w polskich rekach srodkow informacji. W tym celu nalezy przenikac do polskich organizacji tam, gdzie jest to mozliwe i lansowac nasz punkt widzenia, zyskiwac zwolennikow wsrod Polakow, a tam gdzie to jest najbardziej celowe nie zalowac srodkow z Funduszu Wyzwolenia Ukrainy. Kupowac audycje w polskim radiu oraz miejsca w polskich gazetach , wchodzic do polskich zespolow redakcyjnych. Dyskusje prowadzic w duchu heroizmu UPA i nie kwestionowanej ukrainskosci Ukrainy Zacurzonskiej ze stolica w ksiazecym grodzie Przemyslu.

Podkreslac z cala moca, ze pelne wyzwolenie Polski nie jest mozliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik) - oznacza to pelne zaufanie do antymoskiewskiej polityki Ukraincow.

Najpilniejsze zadanie na najblizsza przyszlosc: doprowadzic do tego zeby wladze polskie jednostronnie zlozyly deklaracje, ze wzgledem samodzielnej Ukrainy nie wysuwaja i nie beda wysuwac zadnych roszczen terytorialnych a tym samym wyrzekaja sie wszelkich pretensji do ziem utraconych na wschodzie w wyniku sowieckiej inwazji w 1939 roku.

My ze swej strony przyznamy slusznosc takiemu stanowisku oswiadczajac, ze kwestia granic powinna byc zalatwiona w przyszlosci przez rzady suwerennych panstw Ukrainy i Polski. Gdy zas do tego juz dojdzie, to my odczytamy owo jednostronne oswiadczenie tak: wy nie macie zadnych roszczen terytorialnych i miec nie mozecie, ale my je mamy. Polacy jak dotad okupuja bowiem czesc historycznych i etnograficznych ziem ukrainskich. Zatem bedzie rzecza sprawiedliwa dla ukrainsko-polskiego pojednania zwrocenie Ukraincom ziem, ktore sa przez nas nazywane Ukraina Zacurzonska. Wtedy, gdy sie te dwa fakty zestawi, to swiat nam, a nie Polsce przyzna racje.

Wazne jest takze w obecnej chwili postawienie na porzadku dziennym tzw. akcji "Wisla". Dazyc do tego by stanela ona na forum polskiego parlamentu i zeby sami Polacy potepili ja jako ludobojcza. Inicjatorem sprawy nie moze byc Mokry, lecz ktos z Polakow. Przeznaczyc na to 15-20 tys. USD. Gdy to sie stanie to wiesc o tym z odpowiednim naszym komentarzem w jezykach obcych powinna obejsc caly swiat.


Zainicjowac wiece potepiajace polskie zbrodnie popelnione na narodzie ukrainskim przez rozne cudzoziemskie organizacje. Nasz komentarz do tego powinien nawiazywac do ucisku polskiego przed wojna na obszarze polskiej okupacji ziem ukrainskich oraz do slawnych akcji UPA w walce z Niemcami i komuna.

Podniesc, ze sami Polacy oddaja hold bohaterskiej UPA , prekursorki "Solidarnosci" i potepiaja komunistyczna akcje "Wisla" znecania sie nad ukrainska ludnoscia. W tym duchu prowadzic propagande na rzecz historycznosci i etnograficznosci ziem ukrainskich obecnie okupowanych przez Polske, a o ktore z taka determinacja z komunistyczna wladza polska walczyla UPA razem z patriotycznymi polskimi silami WIN. Wynika z tego, ze patriotyczne sily plskie uznawaly role UPA i jej prawo do ziemi Zacurzonii.

Podnosic przyznanie nagrody Ukraincowi za artykuly zamieszczane na lamach "Tygodnika Powszechnego" oraz "Znak", a w propagandzie swiatowej glosic, ze reprezentuja one najzdrowsze sily narodu polskiego. Glosic prawde bardziej znanych wydarzen dziejowych (Grunwald, Wieden, Warszawa 1920, Monte Cassino) podkreslajac, ze odniesione tam zwyciestwa byly glownie dzielem Ukraincow a nie Polakow - Polacy odegrali w nich role drugorzedna.

Stanowczo rozprawiac sie z antyukrainskimi pogladami na historie dzialalnosci OUN-UPA - E.Prusa, W.Hraniewskiego, J.Sobiesiaka, W.Romanowskiego, J.Popiela, J.Giertycha, A.Oliwy, W.Szoty, J.Turowskiego, J.Sereta. Najlepiej robic to piorem samych Polakow , wsrod ktorych znajduja sie osoby sprzedajne (obiecac wysokie honoraria i stypendia zagraniczne).

Wskazane jest opanowanie niektorych polskich pism, w tym "Semper Fidelis", "Tak i nie" i in. Wejsc do wladz Archiwum Wschodniego, infiltrowac Glowna Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich, przeszkadzac w zbieraniu materialow obciazajacych ukrainski nacjonalizm rewolucyjny OUN. Zestawic scisle poufne listy osob (nazwiska i adresy)
nieprzychylnych i przychylnych ruchowi rewolucyjnemu, ktore nalezy dostarczyc Prowidowi Krajowemu".

Dazyc wszelkimi srodkami i sposobami do odbudowania ukrainskiego charakteru Zacurzonii podkreslajac, ze samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie sie upomni. Jesli Polacy beda sie upierac to Ukraina bez najmniejszego wahania uzyje sily zbrojnej. Doprowadzic do zwrotu przez Kosciol Polski katedry ukrainskiej w ksiazecym grodzie Przemyslu. Tu powinno znalezc sie biskupstwo Ukrainskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlic sie ukrainskie zakony.

Poprzec politycznie, moralnie i finansowo fundacje im sw. Wlodzimierza Chrzciciela zalozona w Krakowie przez W. Mokrego . Nas interesuje punkt programu fundacji, ktory mowi o gromadzeniu dowodow o zbrodniach Polakow popelnionych na narodzie ukrainskim w okresie ostatniej wojny i w pierwszych latach powojennych (akcja "Wisla").

W naszej propagandzie wskazywac, ze podstawe Fundacji stanowi dar Watykanu przekazany przez Ojca sw. na dzialalnosc duszpasterska greckokatolicka. Jesli beda sprzeciwy pewnych srodowisk ukrainskich czy polskich to wowczas glosic na caly swiat, ze Polacy to pseudokatolicy i dzialaja wbrew zyczeniom papieza. Poslugujac sie
imieniem Ojca sw. doprowadzic stopniowo do przeksztalcenia fundacji w Instytut Ukrainski, a z czasem do powolania na bazie tego instytutu Uniwersytetu Ukrainskiego w Krakowie.

Zalezy nam takze na rozbiciu narodu polskiego i oslabieniu "Solidarnosci" - nalezy podsycac w lonie narodu polskiego separatyzmy regionalne (Gornoslazakow, Kaszubow, Gorali). Podsycac aktywnosc narodowa Ukraincow, Bialorusinow, Zydow, Czechow, Slowakow a przede wszystkim Niemcow. Proby hamowania ich dynamizmu okreslac jako ucisk i brak demokracji.

Nie dopuszczac do zblizenia polsko-niemieckiego. To wszystko ma sluzyc oslabieniu Polski, a w przyszlosci doprowadzic do dekompozycji panstwa polskiego co lezy w interesie polityki Ukrainy, w ktorej sila awangardowa bedzie rewolucyjna OUN. Wobec zupelnego rozprezenia sieci polskiego kontrwywiadu, z ktorego solidarnosciowy rzad wypedzil wszystkich fachowcow pochodzacych z nomenklatury, odbudowac tajna siec OUN i zaczac kontrolowac wszystkie dziedziny zycia Rzeczypospolitej."

Uprzedzam; już mnie poinformowano że jestem agentem ruskim, żydowskim i opisano moje zdrowie. Dostrzegam też różnicę między banderowcami, a innymi Ukraińcami - więc ciąg dalszy nastąpi, oczywiście...

]]>http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090801/REGION00/5305...]]>

]]>http://www.myslpolska.pl/node/10196]]>

]]>http://zik.com.ua/ua/news/2009/07/06/187466]]>

Brak głosów

Komentarze

Ma ktoś dostęp do archiwum "Polski Zbrojnej" Jakieś skany, ksera, mikrofilmy? Pytam, bo dobrze jest mieć źródło z pierwszej ręki.

Vote up!
0
Vote down!
0
#27617

dostępny jest tutaj:
http://www.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#27657

Ale ja prosiłem o archiwum "PZ".

Wiem, trzeba się przejść do Biblioteki Narodowej, oni tam mają mikrofilmy wszystkich gazet i czasopism...

Vote up!
0
Vote down!
0
#27685

Mocne!
Pozdr.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#27715