Alternatywa Konserwatywno-Narodowa

Obrazek użytkownika Alternatywa Konserwatywno-Narodowa
Idee

AK-N. Co to jest? Jest to grupa ludzie, którzy doszli do wniosku, że czas najwyższy zbudować solidne podstawy dla działania Państwa Polskiego. A tą podstawą powinna być Konstytucja. Po wielu dyskusjach, doszliśmy do następnego wniosku, że musi to być Konstytucja typu republikańskiego z bardzo silną władzą wykonawczą. W tym przypadku całą władzę wykonawczą ma sprawować Prezydent. Wszystkich bowiem nieszczęść RP upatrujemy w rozdwojeniu władzy wykonawczej miedzy Prezydentem i Premierem. A zatem postanowiliśmy zlikwidować stanowisko niewybieranego przez Naród w bezpośrednich wyborach Premiera, a powierzyć ster Państwa wybieranemu w wyborach powszechnych Prezydentowi. Przy okazji ograniczyć nieco sejmokrację, pozbawiając Sejm władzy wykonawczej, a przekierunkowując Sejm bardziej na zadania kontrolne, jeśli chodzi o Senat to ma być on reprezentatem całego Narodu, tej części mieszkającej w Polsce i tej zamieszkującej we wszystkich zakątkach świata.Oczywiście praca jest nie skończona. AK-N oczekuje na input od wszystkich blogierów i komentatorów. Co myślicie. Co uważacie, że powinno być zapisane inaczej, a co zostało pominięte, a waszym zdaniem powinno się znaleźć w tej Konstytucji. Oczekujemy tylko i wyłącznie poważnych i merytorycznych komentarzy. Jakiekolwiek wycieczki osobiste będą kasowane.To byłoby na tyle słowem wprowadzenia. Dziękujemy i prosimy o wasze myśli.AK-N

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

Zamiast "input" wolałbym jednak wkład pracy ! Byłoby koserwatywnie, po naszemu. Premier tylko jako pierwszy minister, silna władza prezydencka.


#418179

...ufam, że w następnym wpisie, dowiem się kto personalnie, powołał AK-N.
- Jestem pewny w 100%, że właściciel i Redakcja NP.PL., wyrazili zgodę na tę reklamę ?!!

#418184

Cały ten plan tak wygląda. Wzmocnienie władzy wykonawczej, likwidacja sejmokracji. W domyśle, rozumiem, premier jako marionetka. A co z władzą sądowniczą? A opozycja? Walka z korupcją?

PS Jak dla mnie to nie miejsce na reklamę, ale dobrze, że i takie inicjatywy się pojawiają. Szkoda tylko, że nie chcą się zjednoczyć.

Nie odwracaj się za siebie, bo się przewrócisz!

#418186

powinna być zlikwidowana gdyż generuje tylko niepotrzebne koszty.

Wraz z propozycjami nowych zapisów konstytucyjnych myślę, że należałoby w jasny sposób określić zadania zarówno Sejmu jak i Senatu aby nie było żadnych wątpliwości co do zakresu funkcjonowania obu tych Izb.

Sądzę, że w związku z tym powinna ulec również zmianie ordynacja wyborcza, w zasadzie powinna być ona dostosowana do nowych rozwiązań. To powinny być dwie równoległe propozycje zmian.

Dobrze byłoby znać autorów AK-N. Może jakiś link?

Pozdrawiam

 

Szpilka

#418194

Cyborg

Na przyszłość uwzględnimy.

maruś

Nie, nigdy się nie dowiesz. Nie jesteśmy stowarzyszeniem ani partią polityczną. Jesteśmy grupą obywatelską, tylko tyle i aż tyle. Zdadza się, wyrazili.

lengyel

Ten wpis był tylko wprowadzeniem. Od poniedziałku, co tydzień zaczną się ukazywać poszczególne paragrafy lub nawet całe rozdziały projektu. Dowiesz się wszystkiego. Aha żadnych marionetek. Stanowisko Premiera znika całkowicie!

Szpilka

Autorzy są niepotrzebni. Jesteśmy Polakami zamieszkującymi na całym świecie, chociaż trzeba przyznać, że "główny autor" mieszka i pracuje w Polsce. Nie mamy strony, nie mamy siedziby, nie mamy funduszy, ani je zbieramy. A w projekcie..... przecztasz, zobaczysz.

 

Dziękujemy wszystkim za komentarze i prosimy o więcej.

AK-N

#418234

Czekamy więc na kolejne odsłony projekty aby je przedyskutować.

Mam tylko jeszcze jedną uwagę. Jak już będzie całość "gotowa" wówczas trzeba będzie się zastanowić w jaki sposób nadać sprawie bieg, aby w zgodzie z istniejącymi przepisami zmiany mogły być wprowadzone w życie. Nie jestem prawnikiem więc się na tym nie wyznaję. Ale ostatecznie to melodia przyszłości.

Z doświadczenia wiem, że już były kiedyś proponowane zmiany w ustawie zasadniczej, dyskutowało się nad nimi i na dyskusji się skończyło i cała para poszła w gwizdek. Było to chyba dawne środowisko "Przeglądu Wszechpolskiego" ale w tej chwili dokładnie nie pamiętam.

Pozdrawiam

Szpilka

#418245

... że w teraźniejszym układzie politycznym, będzie to niemożliwe, o ile oczywiście nie znajdą się ludzie zdecydowani wprowadzić projekt w życie.

AK-N

#418292

upatrujemy w rozdwojeniu władzy"

Naprawdę - wszystkich? Może się czepiam, ale zdumiał mnie ten fragment.

PPzdr.

PS. Na NP nie da rady skasować komentarzy. Chyba że... społecznościowo. ;)

#418242

Praprzyczyna wszystkich nieszczęść Państwa Polskiego według nas jest właśnie w braku silnej, jednolitej władzy wykonawczej oraz braku Konstytucji regulującej podstawy prawne całego systemu prawnego w RP. Zresztą czytając projekt będziesz wiedział o czym teraz mówimy.

AK-N

#418289