Paradygmat Prawdy i fortepian.

Obrazek użytkownika circ
Idee

Posługujemy się słowem Prawda, ale mało rozumiemy czym ona jest.

Mówi się, że prawda jest zgodnością z rzeczywistością i tak jest, ale zaraz nasuwa się pytanie o naturę rzeczywistości, bo rzeczywistość nie jest chaotyczna, jest ciągiem następstw, które podlegają niezmiennym prawom natury. Niezmienność tych praw pozwala nam stanowczo twierdzić, że Prawda jest jedna i niezmienna, wpisana w naturę świata. Jeśli w działaniu chcemy osiągnąć zamierzony cel, musimy te prawa dobrze znać i rozumieć. Każda twórcza działalność musi być zgodna z tymi prawami, czy to budowa samochodu, czy państwa, ustroju, gospodarki i prawa. To jest całość kompatybilna i jeśli prawa stosują się w jednej dziedzinie, to i w innych.

Weżmy fortepian za przykład. Ludzie odkryli ( nie wynaleźli, ale odkryli), że potrącane napięte matalowe linki o różnych długościach i grubościach wydają dźwięki. Następnie odkryli naturę dźwięków, że układają się w harmonię. Jedne z sobą współbrzmią, inne nie. Jedne są wyższe, drugie niższe i są pomiędzy nimi równe odległości, jak w schodach. Potem zamknięto to w pudło ( natura pudła jest taka, że rezonuje, czyli wzmacnia głośność) i dorobiono klawisze. Te klawisze, kiedy naciskać jeden za drugim kolejnymi palcami dłoni, brzmią od najniższgo do najwyższego co nazwano gamą, nazwano też klawisze, napisano nuty, które są pismem muzyki. Mamy więc C, cis, D, dis, E, F, fis, itd. Litery to całe dźwięki, cis, dis, oznaczają połówki. Wyobraźmy sobie, że klawisze nie są w rosnącym porządku gamy przypięte do strun, ale chaotycznie. Na takim instrumencie też można nauczyć się grać, ale byłoby to szalenie trudne, bo mózg nie byłby w stanie zapamiętać gdzie leży który dźwięk, przy ponad 50-ciu klawiszach, bo struktura mózgu też jest uporządkowana i porządek to mały wydatek energii, a chaos wymaga wielkiego wydatku energii i szybko męczy.

Wynaleziono fortepian dzięki odkryciu wielu prawd/praw natury. To samo jest z Prawem. Dobre prawo jest jasne i rozumiane intuicyjnie, a Dekalog jest porządkiem malejącym jak dźwięki w gamie, albo schody, po których się idzie w równych odstępach i rytmicznie. Od jednego stopnia odbijamy się, by wejść na drugi, lub zejść. Jeśli poprzestawiać przykazania, wyjdzie chaos i nie będzie żadnej muzyki. Jeśli każdy stopień schodów miałby inną wysokość, musielibyśmy iść uważnie i powoli, by się nie potknąć. Gdyby nawet nie znać Objawienia, człowiek sam odkrył by Dekalog, bo to prawo jest wpisane w porządek natury, kompatybilne z innymi, z całym fortepianem, podłogą, salonem i kosmosem. Prawda to słowo, który ten porządek oddaje. Tam gdzie Prawda, tam porządek.
Jeden jest porządek prawdy, a na jego szczycie stoi Miłość (nie wolność, do cholery). I na tym mamy zbudować ustrój.

Brak głosów

Komentarze

http://www.fronda.pl/siostrahiacynta/blog/opus_dei_1

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#110284

To jest tak oczywiste jak mało co na świecie . Ujmując ten sam temat z innej strony to co jest dla mnie dla Ciebie oczywiste jest istną "żabą" do przełknięcia dla tych pośród nas dla których to chaos stanowi ich naturalny porządek świata.

Twierdząc wszem i wobec że :

"Chaos jest też swoiście pojmowanym rodzajem uporządkowania"

Jak inaczej niźli chaosem legislacyjnym można by nazwać np: zbiór kodyfikacji zwany inaczej "Traktatem Lizbońskim" ...

Inną rzecz stanowi cel takiej a nie innej formy zapisu projektu , zwłaszcza w odniesieniu do "zaciemnionej" strony kontekstu politycznego owego przedsięwzięcia .

Potwierdza się pewna niepisana reguła że:
"najlepiej łowić w mętnej wodzie"
/ czy jakoś podobnie /

pozdrawiam

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#110341

to multicentryczne prawo. Wiem, jak tłumaczą to sobie ci ludzie o skrzywionych umysłach i sumieniach i jak się dla własnej pychy usprawiedliwiają. Oni odkryli, że każda sprawa jest inna, bogaty nie równy biednemu, okoliczności tysiące i nie może być każdy tak samo oceniany, stąd sędzia musi być wrażliwy, ale rzeczywistość niestety idzie w przeciwnym kierunku i w sądach roi się od korupcjii, nepotyzmu i głupoty.
Do multicentryzmu potrzebne jest wychowanie i formacja do miłości przez kilka pokoleń, a to robi tylko wiara i Kościół, ale oni tego nie chcą wiedzieć, ani przyjąć. Jak dziś wychowują media i szkoły, to widać, wszystko jest popsute i sędziowie też. I tak sobie ci zepsuci ludzie naśladują chrześcijaństwo jak komuniści, tyle, że są w tym naśladownictwie bardziej wyrafinowani, bo miłość i mądrość z niej płynąca to jest coś szalenie trudnego do naśladowania, niemożliwego. Oni przypominają ludzi bez talentu, którzy małpują sławnych malarzy i robią obrazy "a la Picassa".
Tworzą prawny i ideologiczny kicz, czyli kłamstwo.

Nie mają Łaski Ducha, a chcą Ducha naśladować. Głupcy, którymi posługuje się szatan.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#110425

To co mnie najbardziej przeraża to ludzka obojętność a w szczególności tzw. "tumiwisizm" ...

Oczywiście warto by było podjąć szersze dociekania przyczyn tego stanu rzeczy , Jest to zapewne temat na niejedną pracę doktorską jak mniemam zwłaszcza w kontekście publikacji Edwarda Bernays.a - "Propaganda, jak manipulować opinią w demokracji" ..
[]]> Edward Bernays - Propaganda 1928 [ENG] plik PDF]]> ]

Odnoszę nieodparte wrażenie że owa hybryda zwana z grubsza "demokracją" jest wynoszona na tak wysoki (w moim mniemaniu w niczym nie zasłużony) piedestał , jest zasługą pewnej wąskiej grupy społecznej okupującej szczyty tzw. piramidy pokarmowej. Mają w tym swój partykularny interes .

Mając na wyposażeniu stosowne "narzędzia" perswazji czyli posiadając na wyłączny użytej swe własne szerokopasmowe media w tym wysokonakładowe dzienniki i inne periodyki , panując też niepodzielnie w wydawnictwach w tym muzycznych , można spokojnie realizować własną wizję "porządku społecznego", poczynając od własnego polskiego podwórka aż po ściślejszą współpracę w szerszym globalnym kontekście, w ramach tego samego systemu wartości.

To o czym tu wspominam jest z żelazną konsekwencją realizowane od bez mała 20 lat przez siły , które w ramach owego planu powołały do życia wpierw wspólnotę "Węgla i stali" by z biegiem czasu po oczywiście niezbędnych "przeróbkach" i w ramach tego samego światowego trendu zwanego umownie globalizacją , doprowadzić do wskrzeszenia politycznego tworu posiadającego swą podmiotowość prawną ,czyli będącego autonomicznym państwem.

Bardzo sprytnie zresztą trzymając się owego , umownie przyjmijmy że demokratycznego systemu "sprawowania władzy" ,wpierw przejmując a następnie wykorzystując wszelkie dostępne środki (media) publicznej "perswazji" będące jak wiemy pod kontrolą "wiadomych grup" , w konsekwencji zmanipulowano przekaz pod takim kątem by był odbierany jak najbardziej przychylny dla tej inicjatywy , czyli zbudowania molocha składającego się z "eurolandów" z okrojoną do minimum autonomią polityczną o ekonomicznej nie wspominając.

Takim to sposobem przez okres jednego pokolenia czyli ok 20 lat utraciliśmy to o co walczyły całe pokolenia Polaków od samego zarania państwowości polskiej.

Przepraszam że na bazie tej rzeczywistości nie zaproponuję Happy End'u...

pozdrawiam

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
]]>http://andruch.blogspot.com/]]>
/Klub GP w Opolu/

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#110470

sęk w tym, jak z tego wyjść.
Ja myślę, że tylko jakaś katastrofa może to rozwalić.
I ona się już dzieje. Oni zbankrutują prawem przyczyny i skutku i może wtedy obudzą się z letargu i ujrzą co zrobili, ale ważne jest też to byśmy my dokładnie byli świadomi czym jest zło i dobro, i byśmy wybrali, bez względu na to co nas czeka. Pamiętajmy, że celem człowieka nie jest dobrobyt, ale zbawienie.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#110548

" Być czy mieć ? "

Wielu jajogłowym wydaje się że posiedli ową wiedzę pozwalająca im zakpić sobie z owej prawdy bądź obejść , na swój własny użytek interpretując ją .

Prawdy która została zawarta już w Dekalogu ..
To Dekalog jak mało który zbiór zasad jednoznaczne określa nam które postępowanie wobec siebie samego bądź bliźniego jest dobrym a które nie.

Gdy nie pojmie się sensu owego przekazu , na nic komu dalsze wgłębianie się w słowa które spisali w swych księgach ewangeliści ,,

Pamiętajmy, że celem człowieka nie jest dobrobyt, ale zbawienie.

Zastanówmy się zatem czy kogoś prócz może garstki na tym świecie , prawdziwie wierzących w Ewangelię Chrystusa owo napomnienie obchodzi.

Ziemia jest królestwem szatana , zatem to co tu się dzieje jest niczym innym jak projekcją jego strategii realizowanej głównie przez właśnie chciwych , żądnych władzy i zaszczytów wszelkiej maści bankierów polityków & cons.

Wiem że niczego nowego nie odkrywam za to uważam że warto od czasu do czasu przypominać o tych faktach by nie uległy zapomnieniu w mrokach ziemskich uciech i oparach euforii ..

pozdrawiam

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#110562

Napisałeś:

"Ziemia jest królestwem szatana , zatem to co tu się dzieje jest niczym innym jak projekcją jego strategii realizowanej głównie przez właśnie chciwych , żądnych władzy i zaszczytów wszelkiej maści bankierów polityków & cons".

Ziemia może być ponownie Królestwem Boga. To kwestia woli Boga i tych, którzy uznają go za Króla.

Marsze ku czci Chrystusa Króla mają najgłębszy teologiczny sens.

#110682

kaja

Od wielu już lat lansowane jest zaprzeczanie istnieniu jednej obiektywnej prawdy. Rzekomo istnieją różne 'prawdy'. Aby wyjaśnić mojemu, (kilkunastoletniemu wówczas) synowi i jego kolegom, że jest to kłamstwo wymyśliłam wówczas przykład prosty, ale jak się okazało niezły: jest wysoka i stroma góra - alpinista powie: góra wysoka i stroma, ale nie będę miał trudności z wejściem na nią. Turysta uzna, że sprawi mu to pewien kłopot, ale da sobie radę. Osoba mająca kłopot z chodzeniem nie będzie nawet próbowała wspinaczki. Czy to są 'prawdy' tych osób? nie, to są ich opinie wynikające z ich sytuacji, możliwości fizycznych itp. Prawda jest jedna: góra jest stroma i wysoka.

kaja

#110462

Bardzo trafne. Trzeba ludziom tłumaczyć na wiele obrazowych sposobów, by zrozumieli i w końcu zajęli się tym co ważne, zamiast Palikotem.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#110549

... się zgadzał, ale zgrabne napisane.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#110653

czyżby ci zabrakło języka w "gębie"

pozdrawiam

............................
"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

-----------------------------------------

Andruch z Opola

]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#110663

robi ten podstawowy błąd, że chce służyć człowiekowi ( wielu racjom) nie Chrystusowi KRÓLOWI (w każdym sensie), stąd walczy z Kościołem, powiela struktury, jakieś organizacje pozarządowe i inne centra egoistycznych koncepcji, gryzące się z sobą o królowanie.
Nie ma Jednej Prawdy, która jest Jednym Porządkiem naturalnym, stworzonym i objaśnionym przez Boga, stąd każdy piecze swoją pieczeń.

Celem Kościoła było zawsze nauczanie prawdy i tolerowanie błędu, pomniejszanie błędu i doprowadzenie do prawdy.

Czy to jest tak trudne, by to zaakceptować? Przecież to oczywistość, z którą zgadza się każdy umysł, a potwierdza doświadczenie.

Pchają tę cywilizację w przepaść, a głupi demos, bije brawo.
Każdy ma swoje racje, każdy ma swój gust, to im wmówiono, tę debilną "równość", choć cała natura temu przeczy.
Jak zdetronizowali równością mężczyznę, ojca, ta cywilizacja zniewieściała, bo równość jest wśród kobiet. Wśród męzczyzn zawsze panują naturalne zasady wasalne, bo tak jest wszystkim łatwiej, sprawniej, nie demokracja więc, ale hierarchia w służbie Prawdy i miłości. Tam gdzie kobieta i męzczyzna, On włada i nic tego nigdy nie zmieni.
Cywilizacja miłości, to cywilizacja gdzie władają mężczyżni ustrukturalizowani w hierarchię podległą Bogu i to jest państwo.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#110706

... istnieje jeszcze REAL.

;-)

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#111429

I kto to powiedział.

triarius. Ja o realu piszę.
REAL ma swój żelazny porządek i kolejność.
Czas to nic innego jak kolejność rzeczy.
Wyższe panuje nad niższym, kamień nigdy nie spada do góry.
Prawo ma oddawać ten porządek i kolejność realu, jak jak sekundnik rytmicznie odmierza sekundy i nie da się tego przestawić, bo to jest real. Można to przyrównać do szachów, wprawdzie rozgrywasz partię jak chcesz, ale nie wolno ci naruszyć zasad, bo wtedy to nie są szachy. Genialny szachista przewiduje ileś tam twoich ruchów do przodu, w wielu wariantach. Bóg przewiduje wszystkie twoje ruchy, nawet wtedy, jak naruszasz zasady i pionkiem jedziesz jak wieżą.
Możesz to robić, bo jesteś wolny, możesz zbić mu wszystkie pionki w ten sposób, ale zostaniesz przy stoliku sam, stracisz partnera.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#111580

... sorry, ale mam ważniejsze sprawy, niż bicie piany o Prawdzie, Prawie Naturalnym i Wartościach.

Interesujące to, ale z życiem i realem nie wygra.

W każdym razie możesz być pewna, że się z Tobą absolutnie nie zgadzam. (Dobre i to, nie?)

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#112328

Tak, może być.
Gdybyś jeszcze objaśnił, czym różni się życie i real od Prawdy, będę niezmiernie wdzięczna.

[Mchy i porosty też żyją sobie w lesie i realu, powiedzmy to otwarcie.]

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#112905

... czegoś lepszego daje się je jeść. Po dokładnym wygotowaniu.

Co do Prawdy i realu, to rzecz polega na tym, że Ty zdaje się ortodoksyjny (posoborowy) katolik, ja zaś dojrzały (i to jak!) neo-sceptyk-naszej-zachodniej-cywilizacji, czyli szpęglerysta.

Nie ma w tym, wbrew temu, co mówią różne głupiutkie ludzieńki, żadnego kultu jednostki czy fanatyzmu, ale to jest jednak filozofia, która do mnie trafia, a żadna inna (excusez-moi dobrzy ludzie!) jednak nie.

No i Prawda, to dla mnie... Nie znasz z pewnością Spenglera, bo byś mnie o to nie pytała, wiedząca, żem... Ale może kojarzysz chociaż Kiergegårda? (Nie żebym go jakoś pilnie czytał, ale wiem.)

No to właśnie gość twierdzi, że każda Prawda jest w istocie subiektywna. I ja też tak twierdzę.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#113192

Ortodoksja - wyraz powstały z dwóch greckich słów "Orthos" ("słuszny") i "Doxa" ("mniemanie" lub "chwała"/"sława").
Każdego mozna w pewnym sensie tak nazwać, według jego o sobie mniemania. Słuszność mniemań należy jednak mierzyć Prawdą.
Szatan to byt ontologicznie dobry i moralnie zły. Odciął się od Łaski i dlatego jego działanie jest w pewnym sensie pozorne, bo nie zanurzone w Prawdzie, dlatego zależy mu, by ludzie myśleli że Prawda jest subiektywna.

Znasz Spenglera, ale nie znasz Bartnika.
http://www.ameo.pl/6506
To geniusz.
http://www.kul.pl/ks-prof-dr-hab-czes-aw-stanis-aw-bartnik,art_8222.html

Kirkegarda czytałam oczywiście. Nic interesującego. Zwariował zdajesie na końcu.

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#115129