Z bronią u nogi

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

"Polska czeka gotowa z bronią u nogi. Hitlerowi pozostaje do wyboru: cofnąć się - albo rozpocząć wojnę"

- grzmiał ze swej pierwszej strony Wieczór Warszawski z 31 sierpnia 1939 roku.

W gazecie oprócz doniesień o rzekomym buncie ludności w Gdańsku i pogłębiającym się chaosie w Wolnym Mieście, o kolejnych niemieckich prowokacjach granicznych czy relacji na temat międzynarodowych negocjacji nad ratowaniem pokoju znalazł się także artykuł, który doskonale oddaje klimat ostatnich godzin przedwojennej Warszawy.

"Do niedawna kawiarnie warszawskie miały tylko jeden temat: wojna. Będzie czy nie będzie? Przy każdym stoliku zawzięcie politykowały piękne panie i wytworni panowie. O niczym innym w ogóle się nie słyszało.

Aż tu naraz od paru dni kawiarnia ma nowy temat... Krążą plotki... Ploteczki... Opowiadania... Słowa zachwytu: sensacja, rewelacja... Okazuje się, że ludzie dowiedzieli się już o filmie, który będzie sensacją Warszawy.

Tym filmem jest WIĘZIENIE KOBIET z fascynującą Viviane Romance w jej najlepszej kreacji. Fakt, że w obecnych czasach plotka kawiarniana odwróciła się od polityki do filmu, świadczy z jednej strony, że w o j n a n e r w ó w została przez nas bezapelacyjnie wygrana, a z drugiej, że film WIĘZIENIE KOBIET jest naprawdę wybitny i ciekawy.

W filmie tym życie wytwornych salonów splata się we frapującą akcję z życiem zakazanych spelunek i podziemnego świata...

Film prawdziwy jak samo życie - oto zgodna opinia Francji i Anglii, gdzie film ten był tematem dnia przez długie miesiące.

Na pewno i w Polsce, która zna się na dobrych filmach, ten wybitny obraz n a j n o w s z e j produkcji francuskiej 1939/40 długie miesiące będzie przebojem wytwornego kina VICTORIA"

Film nie stał się przebojem na długie miesiące w warszawskiej Victorii. Nie zdążył. Kilka godzin po ukazaniu się tego numeru Wieczoru na miasto spadły pierwsze bomby ostatecznie rozwiewając wątpliwości politykujących pięknych pań i wytwornych panów.

Wojna brutalnie weryfikowała plany jesiennych atrakcji kulturalnych nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce...

Wieczór Warszawski - popołudniowy dziennik o charakterze informacyjno-politycznym, wydawany od 1928 roku. Związany z opozycją obozu narodowego. W 1939 roku redaktorem naczelnym był Stanisław Strzetelski. Nakład gazety wahał się od 60 do 80 tys. egzemplarzy.

Brak głosów

Komentarze

Ludzie czasami zachowują się jak bezrozumne owce.

Pozdrawiam

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#29850

Raczej po prostu nie zdawali sobie sprawy z tego, co ich czeka.

#29869

Właśnie nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź.

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

#29874