Czystki w TVP a kryteria

Obrazek użytkownika igorczajka
Kraj

Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu. Ludzką cechą jest reagowanie na skutki, połączone z ignorowaniem widocznych wcześniej symptomów zbliżającej się choroby. Dlatego nie zwalniamy tempa, gdy lekko boli głowa, by wylądować na izbie przyjęć ze stanem przedzawałowym.

Tak, Kłopotowski ma rację apelując o wsparcie dla zachowania w telewizji publicznej publicystycznego programu Pospieszalskiego. Zgadzam się, że usuwanie takich programów sprzyja przywracaniu istniejącej przez cały PRL nierównowagi w prezentowanych poglądach. Szkoda, że nie udało się zatrzymać tego procesu o świcie, bo teraz, o zmierzchu, możemy wyrazić jedynie zdanie odrębne.

Opinia publiczna ma niestety najmniejszy wpływ na ramówkę i decyzje kierownictwa telewizji PUBLICZNEJ. To smutny fakt. Kierownictwo Dziennika TVP zostało zmienione nie z powodu spadku oglądalności przecież, co początkowo sugerowano. Także nie z tego powodu zdjęto przecież programy Ziemkiewicza, Wildsteina czy Misję Specjalną. Czy gdzieś można zobaczyć upublicznione raporty z badania oglądalności tych programów? Ja nie znalazłem.

Zarzuty stronniczości i nierównomiernego doboru dyskutantów są, wobec istnienia w tej samej telewizji publicznej publicystyki Lisa czy Żakowskiego, absurdalne. Są absurdalne w stopniu porównywalnym do, praktykowanego w latach 80-tych przez Urbana i spółkę, nazywania działaczy solidarnościowych terrorystami (o czym przypomniał ostatnio w swoim „wykładzie” w Fundacji Marshalla Prezydent Komorowski).

Zdaję sobie sprawę, że nie da się wszystkiego zapisać i uregulować paragrafami. Zawsze będzie margines swobody w biurokratycznej strukturze pozostawiający możliwość zachowania człowieczeństwa. Dlatego domagajmy się upublicznienia wszelkich informacji mających wpływ na decyzje w instytucji publicznej. Przyłóżmy do tego obiektywną miarkę i oceniajmy trafność i adekwatność decyzji urzędników państwowych do przyjętych kryteriów.

Instytucje kontrolne jak REM czy KRRiT to fikcja w pełnej krasie. Ich działania są równie daleko od zapisanych prawem celów jak raport MAK. Dlatego my, publiczność, musimy przejąć na siebie funkcje kontrolne i demaskować hipokryzję, byśmy mogli kiedyś mieszkać we własnym domu. Teraz jest trudny czas, ale ciągle wierzę, że przyjdzie kiedyś moment, gdy nie będzie miejsca w PUBLICZNEJ przestrzeni dla tych, którzy kłamstwami bezczelnie plują w twarz publiczności. Gdy herbertowskie „tak-tak, nie-nie” odzyska znaczenie.

Idealistyczne? Pewnie że idealistyczne. Ale warto nie zapominać, że Polska „jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”...

Brak głosów

Komentarze

wygląda to na produkt Orwellowskiego widzenia życia. Pewnie liberalno-lewicowe towarzystwo naczytało się Orwella i bardzo się nim przejęło widząc szansę na wprowadzenie totalnego zamordyzmu. Wszyscy muszą myśleć tak, jak władza każe. Wszyscy maja mieć wyprane mózgi jakimś "Arielem". Tylko nie wiem, w jaki sposób opinia publiczna może kontrolować wszystkie agendy mediów elektronicznych nie mając do nich dostępu a wszelkie niezależne programy TV są wycinane. Ja też wierzę, że to się kiedyś kończy ten koszmar, ale kiedy? Mam nadzieję, że dość szybko.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#119566

Pytajmy i kolekcjonujmy odpowiedzi. Jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Odmowa tez jest znacząca. Notujmy kto odmawia - takie osoby powinny być w przyszłości przeniesione z sektora publicznego do prywatnego. Kolekcje i archiwum w internecie. Takie nasze własne jawne archiwum IPN z czasów III RP. Bedzie skąd czerpac gdy przyjdzie pora.

Vote up!
0
Vote down!
0

http://wiktorinoc.blogspot.com

#119574

PO prostu mamy juz do czynienia z rezimem POstkomuny. Nalezy to jednak odbierac pozytywnie- usuwajac TAKIE programy jak red. Pospieszalskiego, POkazuja , ze sie caly czas boja, ze nie sa pewni przyszlosci.
I POwinni sie bac.
richo

Vote up!
0
Vote down!
0

richo

#119610

tak na marginesie jeszcze , ale na temat: czy ktos moze mi wyjasnic zachowanie Jacka Federowicza,czlona rady nadzorczej obecnej TVP, w ktorego antyczerwonych "odczytach" mialem przyjemnosc w stanie wojennym
uczestniczyc, a teraz opowiada sie PO stronie POstkomuny ? Maja haki na niego , czy co? Jakas deklaracja podpisana na ub-cji ?

richo

Vote up!
0
Vote down!
0

richo

#119614

Tez sie nad tym zastanawiałem i wydaje mi sie, że to po prostu życie w złotej klatce, a nie żadne haki. W latach 40-50-tych łamano ludziom kręgosłupy. Dzisiaj po prostu propaganda jest znacznie skuteczniejsza, bo subtelniejsza i delikatnie wypiera mózgi. Dużo jest przykładów takich jak Fedorowicza...

Vote up!
0
Vote down!
0

http://wiktorinoc.blogspot.com

#119625

a także pisze felietony w gównianej wybiórczej

Vote up!
0
Vote down!
0

Marika

#119724