Powrócili do habitu i znów mają powołania

Obrazek użytkownika Tadeusz Rozłucki
Idee

Dominikanie w Irlandii postanowili powrócić do swych dawnych tradycji, w tym do habitu i różańca. Dzięki temu jako jedyni nie mają dziś problemu z powołaniami. Radio Watykańskie poinformowało o tym nowym „irlandzkim cudzie” powołując się na artykuł zamieszczony w The New York Times. Amerykańska gazeta umieściła materiał na ten temat na pierwszej stronie swego międzynarodowego wydania.
Dziennik przypomina, że cały irlandzki Kościół nie może się pozbierać po powołaniowym kryzysie. W ubiegłym roku wszystkie irlandzkie diecezje miały zaledwie 12 nowych seminarzystów. Sami dominikanie pięciu. 20 kolejnych młodych mężczyzn przygotowuje się do wstąpienia do zakonu. Na warunki irlandzkie to bardzo dużo. Kilka lat temu, kiedy nie mieliśmy żadnych powołań, stwierdziliśmy, że idziemy złą drogą. Postanowiliśmy powrócić do fundamentów, w tym do habitu – opowiada o. Gerard Dunne, dominikański powołaniowiec.
Myślę, że ludziom w naszych czasach często brakuje jasnego i przejrzystego przekazu. Tym czymś w wypadku zakonników jest także m. in. habit, będący symbolem i znakiem powołania do specjalnej służby Bogu. Choć trzeba przy tej okazji także przytoczyć, znane powiedzenie, że „słowa uczą a przykład pociąga”. Nawet habit nie zapewni świętości, a jedynie świętość kapłana, czy zakonnika, zdolna jest zainspirować i przemienić ludzkie serca.

Ed.SG img. 22:26

Brak głosów