Wojna informacyjna. Uwaga na rosyjskich troli.

Obrazek użytkownika Kowalsky
Świat

„Jeśli wybucha wojna, prawda jest pierwszą ofiarą”- pisał Arthur Ponsonby

Trwa właśnie walka informacyjna także w polskim internecie.

To odprysk konfliktu na Ukrainie.

Właśnie jesteśmy świadkami jak bardzo ta reguła się sprawdza. Rafał Brzeski pisze iż wojny można podzielić na dwie kategorie: wojny energetyczne i wojny informacyjne. Jeśli Kali palnąć kogoś maczugą, zgruchotać mu czaszkę i zabrać jego krowy, to jest to wojna energetyczna, ale jeśli Kali przekonać kogoś, żeby sam mu przyprowadził swoje krowy, to jest to wojna informacyjna.” - pisze Brzeski.

Sytuacja na Ukrainie jest przykładem konfliktu energetycznego. U nas i na świecie konflikt ten ma ma wymiar informacyjny. W internecie i tradycyjnych mediach toczy się bezwzględna gra o to kto zyska przewagę. Konflikt o to kto narzuci swój sposób narracji o Ukrainie. Jakie informacje się przebiją a jakie zostaną zamilczane.

Brzeski tłumaczy że "Info-agresor chce bowiem pozbawić ofiarę najazdu nie tylko prawdy o sobie, ale także zrujnować jej układ odniesienia, czyli zasób wiadomości, w stosunku do którego ocenia otrzymywaną informację." ]]>http://ojczyzna.pl/ARTYKULY/BRZESKI-R_Wojna-Informacyjna.htm]]>

 

Tak właśnie się dzieje.

Szefowa Rady Federacji mówiła o rosyjskich ofiarach na Krymie, których nie ma. Dzielnie rosyjską propagandę rozsiewa telewizja Russia Today(RT) pisząc o nacjonalizmie ukraińskim. RT zamieszcza też zdjęcia rzekomo ciepło witanych sił rosyjskich. Są kanapki, herbata, zdjęcia z sołdatami.(nota bene nie przypomina to wam zdjęć ludności witającej przyjaźnie Armię Czerwoną 17 września 1939?).

]]>http://rt.com/news/ukraine-crimea-photos-tweets-434/]]>

 

 

RT podawała też informacje że ukraińscy nacjonaliści proszą o pomoc czeczeńskich terrorystów.

 

 

ITAR-TASS podała, że z Ukrainy do Rosji uciekło ponad 700 tys. ludzi zobrazowano to pokazując ... kolejki na granicy z Polską.

 

W internecie, także polskim, pojawiają się coraz częściej osobliwe komentarze mające za cel narzucić styl rozmowy.

Warto przypomnieć czym są tak zwane Brygady Sieciowe a więc zorganizowane i zależne od rosyjskich służb grupy komentatorów. Uczestniczą oni w dyskusjach internetowych i dezinformują oraz dezintegrują społeczność internetową.

]]>http://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_Sieciowe]]>

]]>http://en.wikipedia.org/wiki/Web_brigades]]>

 

 

Ryszard Szpyra w książce pt. Militarne operacje informacyjne, pisze między innymi o działaniach psychologicznych.

Działania psychologiczne (PSYOPS) są przeznaczone do przekazywania wybranych informacji i sugestii obcym przywódcom i społecznościom, aby wpływać na ich emocje, motywy, rozumowanie i zachowanie na korzyść własnych celów

 

Dlatego też bądźmy uważni i krytyczni wobec pojawiających się informacji.

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (15 głosów)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika spiskowy został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jk NT bmbrdwl Lb, t jks n wdzlm, zby s &qt;knsrwtysc&qt; brzl. T nkt nkg n bmbrdj hstr, z t zczyn s 3 wjn swtw.

Ptn zsdncz n ml wyjsc - msl przywlc. Ktklwk rzm c s stl n krn, z fnnsjr przjl wldz wsktk przwrt - tn rzm tz, z Ptn zsdncz n ml wyjsc. Krym t 60% Rsjn. N m mwy, zby n pprl tn cyrk z mjdn. t wystrczy lgk. Prmr Jcnk w tryb ksprswym wywll sdzw trybnl knstytcyjng, wymnn przs bnk cntrlng, nwy rzd, nwy prmr - czysty przwrt. skrsk pdpsl cs - bcjc bzpcznstw Jnkwyczw - dzn p zczl n ng plwc. T s stndrdy zchdn. Nkt jz n trzym s wlsng slw, n m hnr - jst tylk ntrs fnnsjry.

Jcynk, t bnkr przcz. W wk 30 lt wcprzs nrdwg bnk krny. D tg pchdzn zydwsk. Przydntm jst jks pstr wnglck. Klczk brz dzl w sptknch fndcj dnr. Cyrk. P prst cyrk. t kts nwlj w sprw trll rsyjskch? WTF?

Vote up!
18
Vote down!
-24
#419225

Ja też nie mam! Dam ci minusa!

Vote up!
11
Vote down!
-10
#419227

trolluja i manipuluja jacy to Ukraincy byli bandyci i ze ich trzeba trzymac w kagancach i na krotkiej smyczy bo zajma nam Przemysl.

I ze jedynie Putin moze kontrolowac Ukraincow i muisi to zrobic, jest to czyste myslenie ze szkoly komuchow, ktorzy nie uwazali granic ani suwerennosci  panstw za cos co

mozna przestrzegac,dalej maja azjatycka filozofie istnienia za pomoca sily i grabiezy, a wpodbitych krajach ustanawiaja swoje satrapy takie jak Tusk czy Komoruski.

Putin jest bezkarny gdyz dostal pozwolenie podczas resetu z Obama i Merkrl pije muz reki tak ze cala UNIa jest proputinowska.

Vote up!
18
Vote down!
-14
#419230

Przepraszam, ale Janukowycz byl wybrany demokratyczne. Twoj minister podpisal gwarancje bezpieczenstwa dla faceta i obiecal mu, ze bedzei mogl startowac w wyborach. A ty piszesz: "to czyste myslenie ze szkoly komuchow, ktorzy nie uwazali granic ani suwerennosci  panstw za cos co mozna przestrzegac,dalej maja azjatycka filozofie istnienia za pomoca sily i grabiezy"????

I jesli ktos mowi, ze Tusk czy Komorowski to satrapy, to "trolluje"? Drodzy niepoprawni - wyscie stali sie poprawni. Powinniscie zmienic strone na poprawni.pl

 

Vote up!
12
Vote down!
-12
#419238

Hitler też był. To żaden argument.

Vote up!
11
Vote down!
-11
#419251

Dokladnie tak. Ale Polska nie szla z mordercami, stad odrzucila pakt Ribbentrop-Beck przeciwko sowietom, ktorych hitler nienawidzil, bo byli zydami. Teraz jednak Polska idzie z mordercami. Jezdzi po swiecie tylko tam, gdzie chodzi o petrodolara - i broni interesow finansjery, ktora jak tylko ktos powie o parytecie zlota (Libia) zaczyna mordowac. Polska nie powinna wspierac banderowcow, bo ci ludzie nie maja zamiaru pracowac. oni chca dostac od unii kase i tyle. A finansjera na tym tylko zarobi.

Vote up!
15
Vote down!
-12
#419252

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika spiskowy został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Pz tym wsz. Tk s skld, z spr zbtych - t byl ldz z drgj strny. Mlcjnc td - w ktrych rzcn kktjl mltw. ch zbl &qt;dmkrc&qt; ktrym dzs rzdz pstr wnglck prmr-bnkr zydwskm pchdzn. T prwnjsz Jnkwycz d Htlr - n jkj pdstw? C n zrbl? Z brnl pnstw przd przwrtm? ktr wldz tg n rb? Mls zmszk w Lndyn w Hszpn? Czy Cmrn nzwsz Htlrm? N sdz - Plcy pmtj wschdm mj kmplksy wbc zchd. Czy ty wsz, z pkzywn w tlwzj plc Jnkwycz - t byly rzydncj przydnck, ktr trzymj krn? Pnstww. Rzmsz t? Rzmsz t c wlsn npslm? Rzmsz t zklmn? W Plsc mwn tym, jkby t byly jg plc. czy ty wsz c t jst wybr pmdzy klmstwm prwd? t wybr pmdzy sztnm Bgm. Tk njprscj.

Klmstwm nlzy s brzydzc. j s brzydz.

Vote up!
8
Vote down!
-14
#419254

Chyba masz problem z identyfikacją? Czy jesteś członkiem świata kultury zachodnio-europejskiej, czy raczej atrakcyjne są dla ciebie ideały morderczych ruskich kałmuków i innych zaturbanionych fanatyków?

Każdy Polak na hasło "mordercy" odpowiada Stalin i Hitler. Rosja i Niemcy. Jak masz z tym kłopot, to w ogóle masz kłopot. Albo jesteś w pracy.

 

Vote up!
5
Vote down!
-7
#419380

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika spiskowy został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#419237

Sadzac po ocenach Twojego wpisu, nie ma sie co obawiac rosyjskich trolli, bo trolle z USA, EU i Izraela zrobily swoje i zadne rosyjskie trolle nie sa juz potrzebne. Publicznosc przyjela oficjalna wersje Onetu, az przykro patrzec.

Uwaga, uwaga! Szanowni Niepoprawni!  Nie ogladajcie Russia Today, bo mozecie sie przypadkiem dowiedziec kilka slow prawdy, ktorej nie dowiecie sie w Onecie i innych mediach zachwycajacych sie zamachem stanu wykonanym przez zydow, banderowcow i innych marionetek na uslugach banksterow, aby UE pod pretekstem dobroczynnej demokracji mogla wydusic z Ukrainy reszte sokow, a nam wszystkim zylo sie jeszcze lepiej!

Vote up!
15
Vote down!
-17

Lotna

 

#419236

Wydaje mi sie, ze dosc oczywiste jest skad wzial sie Smolensk. Gra idzie o Rosje. Nie wiem jeszcze czemu, bo znajomy Rosjanin twierdzi, ze Putin sie z zydkami dogaduje. ale golym okiem widac, ze to ich finansjera chce wywalic w kosmos. Ze za Smolenskiem stoja polscy zdrajcy to oczywiste. Jesli samolot eksplodowal tam, to jednak wciaz startowal tu, w Warszawie. W skutek Smolenska cala nasza styrana Polska wie kogo nienawidziec. A my wiemy kto - WSI - nienawidzil kaczynskich. Itd itd.

Polacy sa durni, ze pchaja lapy w te gre. Sa glupi i tyle. I sa pionami, z ktorymi nikt sie nie liczy. Niestety. Na zachodnich forach smiali sie z informacji, ze Polska przesuwa swoje wojska na wschod. smiali sie "jakie wojska" Ha ha ha ha - a glupcy wciaz fikaja.

Vote up!
16
Vote down!
-11
#419239

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Lotna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Prawdopodobnie dlatego, ze Putin nie chce im sie podporzadkowac i nie chce sie Rosja z nimi dzielic, bardziej niz jest do tego absolutnie zmuszony. Chce silnej Rosji i wladzy dyktatorskiej - co w tamtym regionie nie jest niczym nowym ani niezwyklym -  chce jak najwiekszych wplywow i terytoriow, ale nie chce ich koncepcji nowego swiata - nie chce ich ideologii i ich nihilizmu w swoim panstwie. Dlatego chca sie go pozbyc i wstawic swoja marionetke, tak samo jak to wlasnie zrobili na Ukrainie. Probowali juz przeciez w Rosji jakiejs "kolorowej" rewolucji, ale im nie wyszla. Putin zaskoczyl ich prawdopodobnie tak samo swoja postawa, jak zaskoczyl rosyjskich oligarchow, ktorzy przeciez go sami wybrali, aby byl ich marionetka. Dlatego nekaja go na wszelkie mozliwe sposoby, lacznie z nieustajacymi pokazami sily militarnej dookola terytorium Rosji. Smiesznie brzmia skargi na Putina, ze przeprowadzil jakies cwiczenia wojskowe na czyjejs granicy, ktore sa prowokacja, podczas gdy on na swojej granicy ciagle ma jakies cwiczenia wojsk amerykanskich, ktore przeciez prowokacja nie sa (?). Maja z nim nielekko, bo jak ktos powiedzial, Amerykanie sa graczami pokerowymi, ktorzy blefuja i zwodza, natomiast Putin jest szachsta.

Vote up!
9
Vote down!
-13

Lotna

 

#419245

A co tam dzisiaj dają jako pokarm dla rybek? Jak to się mówiło, kiedy jeszcze ludzie mieli rozum:

W "Izwiestii" nie ma prawdy, 

a w "Prawdzie" nie ma izwiestii.

I obrazek dla wiernego czytelnika ruskich gazetek:

Vote up!
7
Vote down!
-6
#419382