W odpowiedzi Igorowi Janke: nie wszyscy są tak samo winni

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Igor Janke pisze o Witoldzie Waszczykowskim, który zdradził szczegóły negocjacji dotyczących zainstalowania w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jak wiemy, słowa Waszczykowskiego przedstawiają rząd w wyjątkowo negatywnym świetle.

Zgadzam się z redaktorem Janke, iż doświadczony dyplomata wiedział co robi - i dlatego jego wywiad dla „Newsweeka" jest tym bardziej wstrząsający. Nie mogę jednak zgodzić się z sugestią, że akurat za skandaliczną sytuację wokół negocjacji z Amerykanami odpowiadają obie strony politycznego sporu.

Owszem, Prawo i Sprawiedliwość oraz sam prezydent Kaczyński popełniają mnóstwo różnego rodzaju błędów. Lecz akurat to nie oni zamieniają w hucpę polską dyplomację. Zastanawialiśmy się nad ostrym tonem prezydenta wobec Radosława Sikorskiego lub niespodziewaną wyprawą Anny Fotygi do USA. Tymczasem jeśli słowa Waszczykowskiego dotyczące postawy Sikorskiego i Tuska są chociaż w części prawdziwe, zachowanie Lecha Kaczyńskiego staje się jasne. Mając swoja wizję naszej polityki zagranicznej nie mógł się pogodzić z całkowitą indolencją rządu.

W tym, iż Waszczykowski może mieć rację upewniają mnie wydarzenia z wczorajszego wieczora. Pokój między premierem a prezydentem trwał dwie doby. Tusk oraz Sikorski nie wytrzymali i wracają do swojej starej taktyki polegającej na niszczeniu Kaczyńskiego niezależnie od okoliczności. W tej chwili publicznie negują sensowność jego wyprawy do Gruzji (która może nastąpić dziś).

Tak, można się zastanawiać, w jakim właściwie celu Kaczyński leci do Tbilisi. Warto jednak zauważyć, że podobna podróż planują prezydenci Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, a także Francji. To nie jest wybryk naszego prezydenta, a cześć większej całości. Jeśli Tusk i Sikorski chcą wiedzieć o co chodzi lub wygłosić swoją opinię, to niech porozmawiają z nim osobiście.

Niestety, politycy Platformy zdają się uważać, że wszystko - zarówno w polityce krajowej, jak zagranicznej, da się załatwić przy pomocy telewizji. A jeśli się nie da - to trudno.

Oglądałem wczoraj uważnie wystąpienie Donalda Tuska w ogrodach Kancelarii Premiera. Mówił o Gruzji, lecz z potoku jego słów nie dało się wyłowić nic istotnego. Bo też i premier zdaje się nie mieć nic do powiedzenia. Prezydent ma - ale w takim wypadku szef rządu robi wszystko, by zamknąć mu usta.

Na koniec krótkie wyjaśnienie. Wcale nie zamierzałem pisać ponownie o konflikcie na szczytach polskiej władzy. Miałem nadzieję - tak jak chociażby Michał Karnowski we wczorajszym „Dzienniku" - iż wojna w Gruzji będzie początkiem „nowego otwarcia" w polskiej polityce. Już wiemy, że takowym nie jest.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Jeżeli to, co mówi Witold Waszczykowski jest prawdą, to Tusk powinien trafić przed Trybunał Stanu!! Natomiast pan Waszczykowski ujawniając szczegóły negocjacji też postąpił nieprofesjonalnie. Być może kierował się słusznymi pobudkami, ale zdradził USA, z którym negocjujemy szczegóły, których z natury negocjacji, nie powinni znać.

Rozumiem, że był zapewne w rozterce - Mógł: 1. Wyjawić szczegóły skandalicznego zachowania Tuska po skończeniu negocjacji, ale wtedy już nikt za bardzo by się tym nie przejął, a poza tym mogło się to skończyć niekorzystną umową z USA. 2. Powiedzieć od razu, wiele ryzykując, ale mając nadzieję, na uratowanie lepszego porozumienia i pokazanie prawdziwego oblicza Tuska.

I tak źle i tak niedobrze...

www.portaprima.com

Vote up!
0
Vote down!
0
#1511

Nie żeby coś, ale ja żadnej takiej nadziei nie miałem.

Ciekawe dlaczego zresztą?

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zostań Maleszką - tysiące czytelników Gazownika nie mogą się mylić!

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#1531

żal, że małe państwa poddawane są bezwzględnemu szantażowi wielkich i złych.
A był czas, że kraje bloku sowieckiego mogły połaczyć się w unię i wypiąć na gigantów, gdyby nie było Bolków.
Teraz musimy być żywą tarczą, bo jest po grzybach. Ciekawe tylko, czy to tylko brak wyjścia, czy nadal rządzą Bolki..mówię też o Kaczyńskich. Niestety. Może to mniejsze zło, albo takie same.
A Janke to obłudna świnia.

Vote up!
0
Vote down!
0

--------------------------------------
Polska krajem krzyży.

#1532