System 09

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Dziś miały miejsce dwa medialne wydarzenia. Jedno wyjątkowo żenujące, a drugie – dające nadzieję.

Pierwsze wydarzenie to oczywiście transmisja z sejmowej konferencji dotyczącej rocznicy obrad okrągłego stołu. Przybyło na nią kilku dawnych negocjatorów oraz obecne tuzy polskiej polityki, m.in. Wojciech Olejniczak oraz Joanna Senyszyn, która przysiadła obok Tadeusza Mazowieckiego.

Prym wiódł Władysław Frasyniuk, który zaproponował wzniesienie pomnika Wojciecha Jaruzelskiego. Poza tym raczył zebranych wspomnieniami z więziennej łaźni. Frasyniuk lubi wracać do wspomnień zza krat. Swego czasu byłem na debacie, gdzie co po chwile powtarzał, iż „nie dał dupy w więzieniu”. Może uważa pobyt w zakładzie karnym za swoje największe życiowe osiągniecie? Chyba tak, skoro stale wyraża wdzięczność Jaruzelskiemu, który go tam zamknął.

Grupa „wrzeszczących staruszków” zebrała się więc w Sejmie i zapewniała wzajemnie o swej wielkości. Moim zdaniem powinno to być puszczane cały dzień we wszystkich stacjach – dzięki temu Polacy szybko mogliby się wyleczyć z szacunku do „autorytetów”.

Na tym tle program „System 09” jest czymś naprawdę poruszającym. Nie chodzi nawet o to, iż chyba pierwszy raz w dziejach TVP pojawiły się w nim tezy mocno odbiegające od obowiązującej mitologii okrągłego stołu. Szczególnie spodobały mi się zawarte w programie głosy młodych ludzi – reprezentujących rozmaite środowiska (Od „Krytyki Politycznej” po „Frondę”). Wszyscy oni zaprezentowali poglądy mocno odbiegające od pełnych samozadowolenia głosów gerontokracji.

Młodzi ludzie zaczynają nareszcie dostrzegać, iż system stworzony podczas obrad okrągłego stołu jest nam wrogi. Umacniając wpływy dawnych solidarnościowo- komunistycznych elit niszczy ambicje nowego pokolenia Polaków.

Dla nas wiara w okrągły stół jest zabójcza. Być może nie potrzebujemy rewolucji, ale buntu na pewno. Czas dokończyć sierpień 1980 roku.

Brak głosów

Komentarze

Jak pokazuje historia przewrót niekoniecznie musi się kończyć ludobójstwem i bestialstwem. (Salazar, Pinochet, Piłsudski). Nie musi też być zamachem stanu (Gruzja, Ukraina). Jednak jeśli któryś z tych środków będzie potrzebny dla ostatecznego zakończenia postkomunizmu w Polsce, nie wolno nam będzie się zawahać przed jego użyciem/poparciem takich działań.

Ostatnie zdanie jak najbardziej słuszne.

#12797

na ten program prowadzony przez Horubałę.

A tu taka niespodzianka

To naprawdę był łyk świeżego powietrza. Kapitalne porównanie wydarzeń u nas z Węgrami gdzie w sposób modelowy stworzono "opozycję" od poczatku do końca. U nas tylko dokooptowano do garstki uczciwych tłumek lewaków z wykreowaną przez lata (porzez SB lub KGB) legendą opozycyjną a innych wycięto.

Może nie jest jednak tak źle? Może ulegamy bardziej wierze w skuteczność propagandy michnikowskiej niż to warte? Ktoś ten program przecież przygotował, ktoś zrealizował i ktoś wyemitował. Sztab ludzi. To jest pocieszające.

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#12800

Czytalam zapowiedz w "Rzepie" - wczoraj obejrzalam pierwsza czesc. Swietny program (nowatorsko zrealizowany, doskonale poprowadzony przez Wojciecha Klate!). Az sie tutaj zapisalam, by pogratulowac autorom i podziekowac - dobrze wiedziec, ze sa jeszcze Polacy (mlodsi i starsi ode mnie, w kraju i na emigracji), ktorzy mysla podobnie jak ja. Po prostu mnie porazilo, gdy na pytanie Klaty: "Dlaczego pan to robil?" rozmowca odpowiedzial po prostu: "Dla Polski" - i bylo to szczere do bolu, prawdziwe. Bo wkurza mnie, gdy slysze dookola "ten kraj", "w tym kraju". Czy juz przez gardlo nie chce przejsc "moja ojczyzna" czy "Polska"? Na pewno obejrze kolejne odcinki. Dziekuje, panowie.

#12810

Witamy na niepoprawnych. Proszę pisać i komentować, po to właśnie stworzyliśmy ten portal. Skupiamy tutaj bardzo ciekawych blogerów, którzy nie boją się pisać prawdy. Robimy to każdego dnia.
Pozdrawiam.

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#12814