Skąd się wzięła polska powojenna prawica?

Obrazek użytkownika triarius
Blog

To jest chyba ważniejsze od wszystkich rzeczy, które sam mógłbym w tej chwili napisać...

Gorąco polecam ten tekst coryllusa: http://coryllus.nowyekran.pl/post/5056,mistrz-i-jego-uczniowie w "Nowym Ekranie" (gdzie, swoją drogą, mnie jakoś nigdy nie udaje się zalogować, nie wiem co to jest).

Zachęcam także do rozejrzenia się po komentarzach na temat bohatera owego tekstu w innych, niedaleko leżących, wpisach coryllusa. Są tam naprawdę pikantne szczególiki!

No i zachęcam też, żeby poza po prostu przeczytaniem i ew. pokiwaniem głową "nad dziwnością ludzkich losów", czy czymś podobnym, poza ew. docenieniem kunsztu Autora, zastanowić się głębiej nad tym:

1. dlaczego kogoś takiego oddelegowano WŁAŚNIE NA TEN odcinek?

2. jakie to konkretnie poglądy miał on tam zaszczepiać? (bo przecież nie zaszczepiał idei Manifestu Komunistycznego, prawda? na pewno nie wprost);

3. które z tych poglądów zdają się nadal funkcjonować wśród naszej (?) prawicy (?)?

4. kto je konkretnie propaguje i jak one wyglądają w swej obcnej, zaktualizowanej postaci?

To by było na tyle. Naprawdę gorąco zachęcam do przeczytania tekstu coryllusa, a jeśli ktoś naprawdę próbuje zrozumieć co się naprawdę wokół nas dzieje - to zachęcam także do przeanalizowania go pod kątem zaproponowanych tu przeze mnie pytań.

Swoją drogą, jeśli kogoś razi, że mówię tu o "prawicy" i w dodatku "polskiej", kiedy ewidentnie ani jeden, ani drugi z tych epitetów naprawdę się do tych spraw nie stosuje - to ja się zgadzam. Zrobiłem to częściowo ze względów "czysto technicznych" (bo dodatkowy cudzysłów w tytule to nieco zbyt pokrętne), a częściowo jako właśnie intelektualną prowokację. Zbyt się jednak obawiam, że sporo ludzi przełknie to bezrefleksyjnie, bym na koniec (utrupiając niejako własną a intelektualną prowokację) tej sprawy jednak nie pragnął wyjaśnić.

triarius
---------------------------------------------------
Czy odstawiłeś już leminga od piersi?

Brak głosów

Komentarze

pzdr
p.s.
Wysłałem Ci na prywatne konto kody na nEkran.
Sprawdż czy aktualne.
Powodzenia.

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#141010

Temat zaiste ciekawy, a ja, pisząc jak zwykle na kolanie, nie poruszyłem takiej kwestii, że to przecież nie był sobie jakiś pojedynczy agent, któren taką akurat miał fantazję, by robić za prawicowca i hiper-katolika!

Kacapy i rodzima ubecja przecież by mu na takie fanaberie und idiosynkrazje nie pozwolili. Nie po to są procedury i hierarchia służbowa, żeby sobie wybierać. W dodatku w tak ryzykownych przedsięwzięciach - po przecież taki agent wprost Manifestu Komunistycznego głosić nie mógł, skoro to miała być jakaś tam jednak "prawica", więc kacapy mieli skomplikowaną grę, korzyści i lokalne straty, z pewnością, jednak korzyści musiały znacznie przeważać nad stratami.

No więc to musiał być cały kierunek działalności służb, także, jak tu widzimy, wprost kacapskich, na terenie Polszy. No i z tego wynika z kolei, że takich agentów musiało być skolko ugodno, a jakieś ich działalności skutki też chyba istnieją.

Jeśli zaś istnieją, no to ja się zapytowywuję (szmoncensy chyba wrócą do mody, podejrzewam) KTÓRE TO ONE SĄ, oraz GDZIE JEST JAKAŚ RODZIMA PRAWICA, KTÓRA BY NIE?

I to są, jakby powiedział Klasyk, bardzo dobre pytania!

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#141028

to tradycyje cechy polskich "sfer". Na szczęście wielu ludzi prawicy bierze się na prawicy z ucziwości, z logicznego myślenia i jasnego widzenia tego co ważne a co nie. Gorzej, jak takiemu jasno i prosto myślącemu "prawica" nawtyka, że "ałtoryteta szarga";).

Vote up!
0
Vote down!
0
#141334