Uroczystość w obronie Telewizji Trwam

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Celowo piszę uroczystość, a nie marsz, choć wszyscy mówili o II Ogólnopolskim Marszu w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam. Marsz był bowiem tylko częścią całej imprezy, jej zakończeniem. Gdy przyszłam o 12:30 na Plac trzech Krzyży, było tam już pełno ludzi. Przed telebim ustawiony przed frontem kościoła św Aleksandra trudno się było przepchać. Trochę luźniej było przy bocznej ścianie świątyni, niedaleko wozów telewizyjnych. Usiadłam sobie na schodach, słuchając pieści patriotycznych w wykonaniu orkiestry i chóru parafii w Rembertowie oraz wierszy deklamowanych przez Katarzynę Łaniewską. Potem musieliśmy jednak zejść z tych schodów, by zrobić przejście dla Jarosława Kaczyńskiego. Zajęłam sobie miejsce na obrzeżu kwietnika i tam właśnie wysłuchałam całej mszy, która zaczęła sie punktualnie o 13:00.

  Moją uwagę zwróciła bardzo dobra i długa, trwająca ponad godzinę homilia biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza  /TUTAJ/. Przypomniał on nauki Soboru Watykańskiego II dotyczące korzystania ze środków komunikacji społecznej /t.j. z mediów/. Podkreślał znaczenie wolności słowa, protestował przeciwko dyskryminowaniu Telewizji Trwam. Zwracał się do dziennikarzy nawołując ich by służyli prawdzie i byli odważni. Stwierdzał on, ze katolicy powinni być odważni, głosząc swoje przekonania. "Tchórzliwy żołnierz jest po stronie wroga" - powiedział. Pod koniec mszy, gdy księża rozdawali komunię, udało mi się przedostać przed telebim.

  Uczyniłam słusznie, gdyż dzięki temu mogłam obejrzeć wystąpienie ojca Rydzyka transmitowane z Chicago. Aktualnie przebywa on tam z dawno zaplanowaną wizyta u Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej. Przede wszystkim podziękował wszystkim zebranym za przybycie, a potem wyszydził TVN, która to stacja podała że na placu jest 20 tysięcy osób. Wywołało to ogólną wesołość, bo plac był pełen, a ma on ok. 20 000 metrów kwadratowych powierzchni. Ludzie stali tez w wylotach ulic prowadzących na plac. Miałam wrażenie, iż jest to największe zgromadzenie w Warszawie od czasów papieskiej pielgrzymki Benedykta XVI. Było chyba ponad 120 tys osób. Ojciec Rydzyk zapowiedział, ze jeśli decyzja KRRiT nie ulegnie zmianie, to następne manifestacje będą jeszcze liczniejsze.

  Było mnóstwo biało-czerwonych flag i transparentów z całej Polski, ze Słupska, Wejherowa, Przemyśla, Szczecina, Krakowa, Myślenic Świętochłowic i wielu innych miejscowości. Zgodnie demonstrowali: PiS, Solidarność, Solidarna Polska, Rodziny Radia Maryja, delegacje parafii, OB-CIACH, SPJN, Stowarzyszenie "Twórcy dla Rzeczpospolitej oraz Kluby Gazety Polskiej. Sprawa multipleksu dla Telewizji Trwam zjednoczyła wszystkich.

  Na zakończenie mszy biskup Antoni Dydycz pobłogosławił zebranych, a przedtem zaprosił wszystkich do Drohiczyna w dniu 10.06 o godz 18:00 na uroczystości związane z rocznica pierwszej transmisji Radia Maryja właśnie z Drohiczyna. Wyraził przy tm nadzieje, ze do tego czasu Telewizja Trwam uzyska już miejsce na multipleksie cyfrowym. Jeszcze trochę wcześniej odczytano oświadczenie Rady Stałej Episkopatu Polski popierające Telewizję Trwam i Radio Maryja. Nawet kardynałowie Nycz i Dziwisz podpisali je.

  Koniec mszy był o godz 15:30 i zaczął formować się pochód. Na jego czoło udał się Jarosław Kaczyński oraz inni zaproszeni goście w asyście ubranych na niebiesko stoczniowców ze Stoczni Gdańskiej. Po 16:00 marsz się zaczął. Ludzi było tak dużo, iż poruszał się on w żółwim tempie. Gdy dotarliśmy przed kancelarię premiera, przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. Obszerne jego fragmenty można przeczytać /TUTAJ/. Po nim mówił prof. Kawecki w imieniu Radia Maryja, a potem przedstawiciel XVI Forum Polonijnego. Potem pochód ruszył pod Belweder. Przemawiał tam Zbigniew Ziobro, a po nim Ewa Stankiewicz, która zrobiła istna furorę oskarżając wprost Tuska i Komorowskiego o zdradę Polski. Relacja wideo z jej wystąpienia jest /TUTAJ/. Potem mówili jeszcze : ktoś z poznańskiej Gazety Polskiej, którego nazwiska nikt nie znał /pytałam ze 20 osób/ oraz Wojciech Reszczyński. Ten ostatni oświadczył, że przekażą zaraz /wraz z Kownackim/do siedziby prezydenta 2 miliony 200 tysięcy podpisów zebranych w obronie Telewizji Trwam.

  Koło 17:45 demonstracja została rozwiązana.Wspomnę jeszcze o pogodzie. Było pięknie aż do chwili, gdy pochód dotarł do Belwederu. Wtedy zaczął padać deszcz, a nawet zagrzmiało.

  Ta relacja była gotowa wczoraj o 22:00.  Awaria serwera Niepoprawnych.pl spowodowała, że umieszczam ją tu dopiero dziś. 

Brak głosów

Komentarze

Jeśli wolno, kilka marginesowych uwag, które - mam nadzieję - nieco uzupełnią obraz:
Obserwowałem napływ manifestantów (na obszarze trójkąta wyznaczonego hotelem Hyatt,Pl. Unii i Belwederem)i byłem mile zaskoczony uprzejmością drogówki i kierowców wobec przyjezdnych. Ułatwiano im parkowanie i przejście większych grup. Na ul. Spacerowej (od ul. Goworka do Hayatta)zaparkowano ok. 50 autokarów.Nie odnotowałem żadnych nieprzyjaznych gestów ani komentarzy.
Wydaje mi się jednak, że określanie tego wydarzenia mianem "uroczystości" nie jest trafne. Była to raczej - przynajmniej moim zdaniem - wielka i pogodna manifestacja woli i poglądów zgromadzonych. Oraz ich pewności siebie, wynikającej z przekonania, że racja jest po ich/naszej stronie.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#247409

elig: Msza miała niewątpliwie charakter uroczysty. Dziękuje za uzupełnienie relacji.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#247687

Do dziś pamiętam argumenty prezesa Drawicza, iż TV TRWAM ma w szczycie do 6 tysięcy widzów. Jakoś nie wierze, że wszyscy ci widzowie mieli czas i możliwości, żeby dojechać na manifestację w obronie telewizji do Warszawy. Powiedzmy, statystycznie mogło to być 10%, czyli 600 osób. A tu pokazują pełny plac... Myślę, że prezes KRRiT powinien co najmniej zastanowić się, skąd nagle takie cudowne rozmnożenie widzów tej telewizji. Fakt, telewizja katolicka, więc cuda mogą się zdarzać, ale ja na jego miejscu raczej zmienił bym firmę monitorującą oglądalność. Dodać należy, że TV TRWAM nadaje na razie na satelicie i w kablówkach. To znacznie ogranicza dostęp do niej. Ja np. nie mam do niej dostępu (nie zamówię kablówki - i tak nie mam czasu na oglądanie telewizji, a dodatkowo oprócz TRWAM dostałbym szkodliwą komercyjną papkę), więc oglądam ich przy wizytach u rodziny. Gdyby pojawiła się na multipleksie, zapewne zwiększyłbym grono stałych widzów.

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#247437

 

Można też oglądać w internecie TV TRWAM

http://www.tv-trwam.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0
#247460

a chętnych wielu...

Vote up!
0
Vote down!
0

M-)

#247476

elig: TVP łgało i łże !!!

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#247688

Raczej manifestacja ale Msza  uroczysta a widok maszerujących uroczy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#247440

to jak chłopu ziemia należy się im 95% ze wszystkich kanałów w tych tam multipleksach. To wszystko powinno być tak czy owak K A T O L I C K I E. Na tym ponoć polega demokracja. Władza WIĘKSZOŚCI nad mniejszością.
Dla 10 tys. żydów (tyle naliczuła Małgośka Niezabitowska w 1993) pozostaje więc pewna część z pozostałych 5% np. 15 minut w piątek w nocy (choć prawdę powiedziawszy wolałbym to oddać jakimś Cyganom to by przynajmniej trochę ludziom pośpiewali),
Szczęść Boże

Vote up!
0
Vote down!
0

panMarek

#247549

elig: 95% to byłaby przesada. Co za dużo to niezdrowo. Istnieją inne dziedziny życia oprócz religii.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#247690

elig: Komentarz z blogu w Noiezaleznej.pl:

ktoś z poznańskiej Gazety Polskiej

Ten "ktoś z poznańskiej Gazety Polskiej" to Pan Zenon Torz, organizator marszu. To właśnie z inicjatywy Pana Torza cała uroczystość się odbyła. Dziękuję za relację. Na Pani zawsze można polegać.
nodedet (nv) 22/04/2012 - 16:54.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#247637