Tusk zrobił się na szaro. Ruszył proces przeciw Urbanowi

Obrazek użytkownika elig
Kraj

Z depeszy PAP / http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=&filename=&idnews=107286&data=infopakiet&_CheckSum=-2037787580 / dowiedziałam się dziś /15.05/, że ruszył proces cywilny wytoczony przez premiera Donalda Tuska Jerzemu Urbanowi, szefowi "Nie" za zamieszczony w tym piśmie żart primaaprilisowy. Dwudziestego pierwszego kwietnia zamieściłam w moim blogu notkę "Tusk kontra Urban - pionierski pomysł premiera" / http://naszeblogi.pl/37787-tusk-kontra-urban-pionierski-pomysl-premiera / w której stwierdziłam, że:

"Tusk pozwał Urbana o żart primaaprilisowy. Wygląda na to, iż jest to ewenement na światową skalę. Wczoraj [20.04] spędziłam trochę czasu, szperając w sieci, by się dowiedzieć, czy kiedykolwiek przedtem zdarzyło się, by urzędujący premier sporego europejskiego kraju wytoczył proces redaktorowi naczelnemu brukowej gazety za dowcip zrobiony z okazji Prima Aprilis. Nic nie znalazłam. Wygląda na to, że Donald Tusk jest w tej dziedzinie absolutnym pionierem.".

Przytoczyłam także fragmenty felietonu Krzysztofa Feusette "Kupa śmiechu 2013. Za żart primaaprilisowy Książę Nigeryjskich Podestów pozywa Turbana ibn Urbana" / http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-krzysztofa-feusettea/51859-kupa-smiechu-2013-za-zart-primaaprilisowy-ksiaze-nigeryjskich-podestow-pozywa-turbana-ibn-urbana /. Autor nabija się w nim bezlitośnie z Tuska. Tekst ten ukazal się 20.04 w portalu Wpolityce.pl .

No cóż, każdemu wolno się ośmieszać, jeśli bardzo tego pragnie. Na dzisiejszej rozprawie Jerzy Urban oświadczył:

"Premier obraził się na społeczeństwo, bo tak wielu internautów uwierzyło w ten żart, który nawiązywał do tego, jak ze sobą rozmawiają dygnitarze" - komentował Urban przed wejściem do sądu. Tusk nie przybył do sądu (powód nie ma takiego obowiązku - PAP).".

Według portalu TVN24.pl / http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/proces-wytoczony-przez-tuska-odroczony-urban-to-udany-zart-nie-przeprosze,325815.html /:

"Urban, pytany o to przez dziennikarzy, nie zgodził się z tą oceną. - Był to żart primaaprilisowy - bardzo udany, bo wiele osób uwierzyło w to, że tak rozmawiają ze sobą dygnitarze. Ekscesem satyry by było, gdybym napisał, że premier gwałci małe dzieci w przedszkolu. Ale gdybym napisał, że premier ukradł dzieciom piłkę, którą grał potem z kolegami - to by granic satyry nie przekraczało - przekonywał.".

Tusk domagał się poczatkowo przeprosin w "Nie" oraz portalach internetowych: Nie.com.pl, Fakt.pl, Gwizdek24, se.pl oraz Pudelek.pl. Dziś podobno rozszerzono tę listę o cztery dalsze portale.

Zastanawiam się, czego właściwie spodziewa się Tusk po tym procesie. Wiadomo, że potrwa on długo. Dziś TVN24.pl przypomniał fragmenty rzekomych rozmów Tuska z dygnitarzami na stadionie i dał link do ich całości w "Nie". Tak bedzie się działo po każdej rozprawie. Otrzymamy długą telenowelę, w której wypowiedzi, uznane przez premiera za uwłaczające mu, będą w kółko przypominane.

Tusk postawił też w głupiej sytuacji naszych dyspozycyjnych sędziów. Muszą się oni teraz zdecydować, komu się lepiej narazić: premierowi, czy wpływowym wciąż postkomunistom, stojącym za Urbanem? Na wszelki wypadek Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył proces aż do 14 sierpnia.

Jeśli nawet Tusk wygra w końcu, to na pewno sprawa trafi do Strasburga. Już dziś prawnicy Urbana przypomnieli, że:

"Pismo +Nie+ jest periodykiem o charakterze satyrycznym - co wie sam powód - jak wynika z pierwszego zdania pozwu" - podkreślili pozwani. Przywołali liczne orzeczenia w sprawach prasowych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, potwierdzających specjalne traktowanie satyry w publicystyce.".

Będzie więc śmiechu co niemiara w całej Europie.

Może ten cały proces to objaw ogólnego zniecierpliwienia Tuska i jego ludzi działalnością mediów, nawet tych uchodzących za prorządowe. Trzy dni temu minister Sławomir Nowak skierował przeciwko "Wprost" pozew. Adwokat ministra mec. Roman Giertych (w przeszłości lider współtworzącej rząd z PiS Ligi Polskich Rodzin) na 30 milionów złotych oszacował koszty przeprosin, których domaga się Nowak. Złożył on też wniosek o zabezpieczenie powództwa. Uwzglednienie go może spowodować upadek pisma.

Chodziło o to, że w tygodniku "Wprost" pisano o niejasnych powiązaniach ministra transportu Sławomira Nowaka z biznesmenami, którzy zarabiają na kontraktach państwowych. Opisano także sposób zarządzania ministerstwem przez Nowaka oraz pojawiające się na jego ręku drogie zegarki, których nie uwzględniał w oświadczeniu majątkowym.

Czyżby Tusk i jego ministrowie brali przykład z Adama Michnika?

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Jesli juz smiec nam wladze zabraniaja to dajcie nam sie przynajmniej pozadnie "najebac" i  w tym bumelanckim sosie do reszty spartaczyc ta III Rzeczpospolita Ludowa ,potocznie zwana Polactwem

Vote up!
1
Vote down!
0
#357649

elig: Tak, zwłaszcza ta historia z "Wprost". Wyczyn Tuska jest zabawny, ale to jest próba zniszczenia gazety za krytykę.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357651

Parę drwin i wzięcie pod lupę krytyki "tych jedynych do rządzenia dla których nie ma alternatywy" powoduje panikę. A tacy byli zawsze "kulturalni" i "rozluźnieni" Nie to, co ten "zawzięty" Kaczyński, co to nawet jak milczy, to "jątrząco". Tyle lat pod nieustannym atakiem medialnym i bez żadnych procesów sądowych o obrazę. Jakoś daje radę. A tymczasem ten "luzak europejski" Donek, za każdą krytykę jego durnego jestestwa od razu wsadza do pierdla (kibice), albo pozywa przed sąd. Mimoza psia krew. Jak taki wrażliwy, to niech się zapisze do kółka różańcowego, a nie bierze za politykę.

Vote up!
1
Vote down!
0

Anka1

 

#357662

elig: To prawda. Jeśli ktoś chce słuchać tylko miłych rzeczy o sobie, nie powinien zajmować się polityką.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357691

 między sobą. I - co ciekawe - nie o sukę. Przepowiadam taki finał, że Donek podkuli ogon i wycofa się, co da Urbanowi jeszcze jeden, tym razem prawdziwy, powód do obszczekania, a może i do obsiusiania...

Vote up!
1
Vote down!
0
#357669

elig: Ciekawa jestem, kto się wycofa i kiedy, czyli która mafia jest silniejsza?

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357692

 bo zakończenie procesu nastąpi już w czasie, kiedy nie będzie premierem. Bez "pleców" jest Donek NIKIM. A z NIKIM nie dyskutuje się i NIKT nie jest już potrzebny.

Vote up!
1
Vote down!
0
#357696

Już Donek się wycofuje! Już nie chce się narazić postkomunistycznej mafii. Zauważmy - wycofał się z żądania sprostowania w wymienianych wcześniej portalach i z zadośćuczynienia - chodzi tylko przeprosiny. Słabo jak na proces komentowany we wszystkich mediach! A więc chce zrobic tak, żeby "huknąć" na żartownisia (dobry zabieg PR-owski, "silnego" premierka), ale krzywdy nie zrobić. Kabaret!!!

Vote up!
1
Vote down!
0
#357739

Już się nie mogę doczekać soboty, by na ostatniej stronie ND przeczytać mój ulubiony "serial" - co też "cudotwórca" napisze
(nie myślcie, że myślę, że to autentyk)

Vote up!
1
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#357750

elig: Zobaczymy....

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357767

 między sobą. I - co ciekawe - nie o sukę. Przepowiadam taki finał, że Donek podkuli ogon i wycofa się, co da Urbanowi jeszcze jeden, tym razem prawdziwy, powód do obszczekania, a może i do obsiusiania...

Vote up!
1
Vote down!
0
#357670

nawet nie chce mi się zastanawiać o co i po co

Vote up!
1
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#357681

elig: Nie sądzę, by to była ustawka. Raczej sprawdzian siły zakulisowych grup. Uważam, że warto śledzić tę sprawę.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357694

sądzi Pani, że DT jest zdolny do jakiejkolwiek inicjatywy?
ja go uważam za kompletnego pajaca pociąganego za sznurki.
Że sprawdzian siły - zgodzę się. Tylko co nam do lewackich zakulisów?

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#357702

od Urbanowego procesu, który może być faktycznie "partią patową" pod szachownicą. Atak na dziennikarzy "Wprost" z tak horrendalnym żądaniem finansowym z natychmiastowym zabezpieczeniem przyszłych spodziewanych wyników roszczenia procesowego to kolejny przejaw faszyzmu, który może tylko cieszyć, na zasadzie, im gorzej tym lepiej. Środowiska dziennikarskie inkrustowane jednostkami strzelców wyborowych, tzw. cyngli, jako zaciąg zawodowy były traktowane dotąd przez władzę jak podporządkowana kompania złożona z plutonów, i tu nagle coraz więcej przykładów odstrzeliwań zespołowych. Co powoduje poszerzanie grupy niezadowolonych, zwłaszcza ludzi pióra, którzy potrafią skutecznie atakować komotuskowy ubekistan. Elig, Ty zawsze - przynajmniej dla mnie - jesteś zwiastunką dobrych wieści!

insurekcjapl

Vote up!
1
Vote down!
0

insurekcjapl

#357708

 Akcją przeciwko WPROST kieruje niejaki nadsmotrszczyk Giertych, który zatrudniony przez Nowaka ma zabezpieczyć powództwo, a następnie ten proces wygrać. W ten sposób doprowadzi do upadku tytułu i wściekłości innych tygodników i gazet, które mogą poczuć się zagrożone w swoim bycie i mogą zacząć kąsać. Będzie to iście niedźwiedzia przysługa dla PO, bo media nie zostawią na nich suchej nitki za zniszczenie kolejnego czasopisma. Tak sobie też myślę, że być może Giertych jest PODWÓJNYM AGENTEM, ulokowanym przez podstępnych PiSiorów w otoczeniu płemieła i jego kliki! Niby ten-tego, że zdradza kaczystów, aż tu nagle okaże się koniem trojańskim, pełnym żądnych krwi Achajów.  ;-)

Vote up!
1
Vote down!
0
#357730

elig: W sprawie Urbana nadzorcą jest Graś.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#357764

 Ja pisałem o sprawie Nowak vs Wprost, gdzie tego łamagę reprezentuje niejaki Giertych, dawniej "do wora, wór do jeziora", a teraz ich pachołek i usłużny giermek. Nie mylić z geremkiem ani gierkiem....

Vote up!
0
Vote down!
0
#357954

elig: Mnie to nie cieszy. Liczy się precedens. Dziś "Wprost", a jutro - ???

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357766

To bardzo interesująca rozgrywka :)

Vote up!
1
Vote down!
0
#357726

elig: Niestety, musimy czekać trzy miesiące na ciąg dalszy.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#357765

Urban w Radiu ZET o Tusku i sprawie :

"- Właściwie ja mogę pana premiera przeprosić. Mogę oświadczyć: panie premierze Donaldzie Tusku, serdecznie pana przepraszam, że przeze mnie robi pan z siebie idiotę "

I tu się z Jerzym U. zgadzam, chyba po raz pierwszy w życiu.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/427721,urban-do-tuska-przepraszam-ze-przeze-mnie-robi-pan-z-siebie-idiote.html?utm_source=link&utm_medium=referral&utm_campaign=nastepny-artykul

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
1
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#357912

 Wrazliwy premierek, obraził się na Urbana, który jak wiadomo drwi z różnych postaci, a tu taki "autorytet" został obśmiany. Pisze pozew licząc i.. niestety słusznie, ze sąd "niezawisły" przyzna mu rację (oczywiście po uprzednim uzgodnieniu z kancelarią premiera wysokości wyroku) i Urban będzie musiał na kolanach udać się do obrazonego premierka i błagać o przebaczenie...Ale komedia  i błazenada. Mając nadmiar władzy jak mozna zidiocieć!

Vote up!
1
Vote down!
0
#357918