Opozycja jest na wakacjach, czyli o demobilizacji

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W ostatnim dniu lipca pani profesor Jadwiga Staniszkis udzieliła dziennikowi "Fakt" wywiadu zatytułowanego właśnie "Opozycja jest na wakacjach" /TUTAJ/. Jego nadtytuł brzmiał: "Profesor Jadwiga Staniszkis: Opozycja powinna atakować teraz Tuska, a nie milczeć", a najciekawszy fragment to:

  "Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, gdy już wszyscy wyjeżdżali do domów, pojawiały się już sygnały tej nowej ofensywy Tuska, nowych zagrożeń. I co? Jakaś reakcja? – I jest milczenie. Niektórzy mówią – zaznaczę, że ja tak daleko się nie posuwam – że istnieje kartel polityczny, wiążący opozycję z władzą. W przypadku PiS ciągle mam wrażenie, że w tej partii jest grono, które nie chce wygrać, nie chce wziąć odpowiedzialności. Ludzie w większości o miernych kompetencjach mają synekury, których każdy by sobie życzył. Dlatego brak uderzenia, ten paraliż w decydującym momencie jest zaskakujący. Sam prezes Kaczyński też jest zablokowany tym paraliżem, choć moim zdaniem sposób komunikowania się przez te listy do działaczy i wyborców przebija trochę tę skorupę. Wszystko inne grzęźnie w tej inercji, która jest na rękę bardzo leniwym, traktującym politykę jako synekurę posłom opozycji. To samo także widać w SLD, które jest teraz całkowicie bierne.".

  No cóż, zaglądam do "Gazety Polskiej"z 1.08 i czytam relację ze spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Chrzanowie:

  "Wizyta Jarosław Kaczyńskiego w Chrzanowie miała charakter programowy, w jej trakcie prezes PiS spotkał się z mieszkańcami czterech małopolskich miast (...) konsultując nowy, kompleksowy program PiS, który zaprezentowany zostanie wczesna jesienią tego roku.".

  Obawiam się, iż wynika z tego, że PiS nie przejawi raczej większej aktywności przed końcem września. Z drugiej strony przeczytałam ostatnio w sieci, że wielka manifestacja w obronie Telewizji Trwam, planowana na 15 września została przełożona na 29 września i ma być organizowana wspólnie z "Solidarnością". Oznaczać to może, iż przez najbliższe prawie dwa miesiące nie będzie żadnej większej opozycyjnej demonstracji. W sumie "przerwa wakacyjna" będzie więc trwała prawie 3,5 miesiąca.

  Ponad trzy tygodnie temu, 11.07, pisałam o tym problemie w tonie bardziej żartobliwym w notce "Ogórki się pojawiają - opozycja robi sobie wakacje /TUTAJ/: "Wszystko wskazuje na to, że cała opozycja i "drugi obieg" postanowiły urządzić sobie w tym roku prawdziwie długie wakacje trwające praktycznie od początku czerwca do początku września. (...) Możliwe jest jednak, że w tym roku nie będzie się w lecie działo nic. Będą prawdziwe "ogórki" z wężami morskimi, dwugłowymi cielętami oraz UFO i kręgami w zbożu.".

  Teraz nie jest mi jednak tak bardzo do śmiechu, bo rzeczywiście dzieje się niewiele.a rozleniwienie polityków i działaczy udzieliło się szerokiemu ogółowi. Listopad 2011 - maj 2012 to był okres wyraźnej społecznej mobilizacji, z mnóstwem, demonstracji, spotkań inicjatyw oświatowych i t.p. Teraz wszystko to zostało "wyłączone" na ponad trzy miesiące. Nastąpiła prawie zupełna demobilizacja.

  Ponowne uruchomienie aktywności społecznej może się okazać bardzo trudne, jeśli w ogóle wykonalne. Podam kilka danych: demonstracja "Pożegnanie lewaków" 15 lipca w Warszawie zgromadziła 80-110 osób, pikieta z okazji przyjazdu Mitta Romneya w BUW - 70-80 , marsz narodowców w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - 450 osób, manifestacja w Krakowie przeciw ograniczeniu wolności zgromadzeń - ok. 100 uczestników. Te liczby mówią same za siebie. Prof. Staniszkis ma rację - opozycja popełnia właśnie kardynalny błąd.

Brak głosów

Komentarze

Dałbym 1000 za to co tu przeczytałem.

Do tego samego wniosku [ze PiS nie chce wygrać wyborów] doszedłem po przegranych wyborach prezydenckich i dawałem temu wyraz na łamach Niezaleznej.

Zwracałem uwagę na mozliwość fałszowania wyników wyborów w komisjach wyborczych.Z przykrością stwierdzam kompletny brak zainteresowania moimi obserwacjami i wnioskami.PiS nie chce wygrać wyborów!!!

 

Vote up!
0
Vote down!
0

kazikh

#279791

elig: To jednak zasługa prof. Staniszkis, a nie moja :))) O fałszowaniu wyborów pisał Janusz Rewiński w ostatnim "Uważam Rze".

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279797

Proszę Pana. Po szóstej wyborczej przegranej PiS-u zapaliła mi się czerwona lampka, że coś tu nie gra, że coś tu nie "teges".
Dziś jestem niemal pewien, że PO i PiS (tylko częściowo na szczęście ) gra z nami w ZŁEGO I DOBREGO POLICJANTA. Czyli po prostu partyjne synekury robią naród w ch.ja.
Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#279806

elig: Nie sądzę. A Smoleńsk ???

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279812

Proszę prześledzić historię Rosji, z naciskiem na XX wiek.
W różny sposób uwiarygadniano i legitymizowano.
Nie ma przypadków, są tylko znaki.
Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#279817

jak to pani profesor ma w zwyczaju...

No właśnie... a Smoleńsk?
Jedynym chyba wytłumaczeniem byłoby, że o coś innego chodziło, ale - o co?

Jest jeszcze coś, w sumie oczywistego - nie tylko opozycja ma wakacje. Wyborcy też. Teraz zapewne jeszcze mniej niż zwykle chce im się słuchać o polityce i gospodarce.

Vote up!
0
Vote down!
0
#279860

elig: W zeszłym roku wszyscy byli jednak aktywniejsi.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279882

odpowiedz prosta --    bardzo blisko koryta i najwazniejsze  -  czytaj:  ZERO -  0 , nool, NULL ,  ZERO - odpowiedzialnosci za to co dzieje sie w dobijanym panstwie polskim , moze juz dobitym? Ktoz to wie?

Vote up!
0
Vote down!
0
#279869

"zainteresowania " wygrana i losem narodu i panstwa ze strony opozycji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#279872

elig: To jest skutek finansowania partii politycznych z budżetu. One urzędniczeją, kostnieją, odcinają się od ludzi i zamieniają w zamknięte grupy dzielące forsę.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279884

jeszcze z nowym programem PiS.
Zadaję sobie jednak pytanie: Który to już raz mamy nowy program PiS? I z jakim skutkiem wszystkie poprzednia były wdrażane? Z jaką energią?
A mnie się wydaje że Poska potrzebuje nie nowego programu jakiejś partii, ale zupełnie nowej doktryny pańtwowej. Jeśli J. Kaczyński sądzi że tym nowym programem zdoła zmienić coś w Polsce, to marne są nadzieje że coś się uda zmienić. Tu potrzebna jest głęboka orka a nie bronowanie, że posłużę się tą rolniczą metaforą. Bez całkowitej wymiany ludzi na wszystkich najważniejszych stanowiskach państwowych i to w sposób natychmiastowy. Ale to się musi odbyć w atmosferze przkształcania i naprawy państwa po szkodach jakie wyrządzili wszyscy poprzednicy tuska i oderwania Polski od tego ogona jakim jest sieć powiązań z poprzednim sytemem. Jednak to czy to będzie możliwe w dużej mierze zależy od tego co dzisiaj robi opozycja a ściślej PiS. No, ale skoro opozycja jest na wakacjach a Polska może poczekać to znaczy że nie widać ani męża opatrznościowego którego niktórzy upatrują w JK, ani chęci dramatycznej zmiany Poski, przeorania tego zagonu chwastów, zdrajców, chochsztaplerów, nieudaczników, nierobów, kłamców i czort wie czego tam jszcze. JK nie jest gotowy do takich głębokich, zasadniczych zmian?

Sądziłem że po Smoleńsku przebrała się miarka i że nawet JK zrozumiał że bez quasi rewolucyjnych zmian nie ma szans na zmianę Polski i Polaków. Przekonałem się właśnie jak bardzo się myliłem. Następnym etapem może być zwątpienie i wiara w istnienie owego kartelu politycznego. Oby nie.

Fragmenty o prokuraturze która wobec ewidentnych dowodów przestępstw poprzestaje na "kolejnym 1238 ostrzeżeniu" jakim jest jej raport i zalecenia... No, śmiech pusty ogarnia. Jestsmy już obiema nogami w Rosji???

Vote up!
0
Vote down!
0
#279862

elig: Patrz odpowiedź Salacie53.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279886

Stork

Wygrać teraz przyspieszone wybory, to polityczne samobójstwo. Myślę, że gdyby nie strach przed odpowiedzialnością karną Platfonsy dawno by już władzę oddały. Tak jak wygląda sytuacja ekonomiczna w kraju, za pół roku były by nowe wybory. Natychmiast wytłumaczyli by Lemingom, że oni zostawili porządek i ład, zieloną wsypę i ttd. A tu Pisiory przyszły i wszystko w pół roku zaprzepaściły. Lemingi muszą najpierw na własnej skórze poczuć ten miłosny dobrobyt Posrańców. Wtedy dopiero będzie można trwałe zmiany w Polsce przeprowadzić. To już blisko, dług zbliża się do BILIONA. Ten balon w końcu pęknie z wielkim hukiem….. 

Vote up!
0
Vote down!
0

Stork

#279877

Wreszcie Ktoś tutaj poruszył ten temat. Co tu jest grane ??? Jeżeli chce się wygrać wybory, czy zakończyć przed czasem to musi następić pełna mobilizacja elektoratu, a także tych jeszcze niezdecydowanych. A tym czasem opzycja zachowuje się tak jak dziewica w noc poślubną. Chciała by a się boii. Takie postępowanie zniechęca małożonka do wybranki, a z czasem doprowadza do obojętności, rozwodu, lub nie daj Boże do chamskiego gwałtu. Oserwując poczynania PIS-u jako największej partii opozycyjnej (wybranki) odnoszę wrażenie, że ta moja Oblubienioa chyba mnie nie chce. Od czasu do czasu puści do mnie oczko, ale na tym ta miłość się kończy. Nie ma tu zdecydowanych reakcji na chamskie zagrywki PO. Przykładem może być tu oświadczenie p. Jarosława Kaczyńskiego o zawieszeniu wojny w czasie Euro2012. W prezencie PO zrewanżowalo się prowokacją zezwalając Rosjanom na przemarsz przez stolicę. Jak to się zakończyło pamiętamy. Czy była odpowiedź PIS-u ??? Żadnej. Koljna sprawa. Ustawa o ograniczeniu zbiorowisk publicznych. Praktycznie przemilczana przez PIS... A teraz prawie 3-miesięczne wakacje. Co zmęczeliście się walką o normalną Polskę ??? To nie oczekujcie, że społeczeństwo wyjdzie na ulicę. A może w tym wszystki PIS ma coś do ukrycia ??? Martwię się o przyszłość mojej Ojczyzny

Vote up!
0
Vote down!
0
#279902

gość z drogi

a ja powiem tak,zamiast się martwić,trzeba mysleć i wyciągać wnioski.....

czyli

skoro społeczenstwo w 50 procentach popiera PO, w 10 PSL,mimo skandali,to musi ONO,

czyli to społeczeństwo wcześniej uderzyć BUZIĄ  w asfalt, i samo niech odwoła swoich wyzyskiwaczy...

a jeśli nie zrobi tego,to niech płaci KOSZT utrzymania TYCH,których wybrało,a którzy je teRAZ obdzierają ze skóry

Jeszcze są wakacje,jeszcze dla tej lepszej POłowy ważniejszy jest wyjazd na kolejne wyspy "marzeń" za kolejne kredyty,bo dla nich ma BYĆ

"lekko,łatwo i przyjemnie" a jak coś zbyt trudnego,to panowie ze szklanego okienka wytłumaczą WSIO...

a nawet TO,że nieudane wakacje,padające biura turystyczne, i za gorący piasek w Egipcie,to WINA PISu

niech więc najpierw zastuka  komornik do drzwi,niech wylecą z pracy,bo zabrakło

miejsc dla KOLESI,niech odetną im prąd i gaz,to może wtedy przejrzą na oczy....

i przestana piszczeć,że wszystkiemu winien jest PIS,

POtopowi,przed wiekami TEZ....?

nie nalęze do PISu,ani do żadnej partii i nigdy nie należałam....

ale 

ufam PISowi i popieram GO,ale  że PO plus Palacy koty i SLD ,bo o przystawce ,czyli PSL nie wspominam celowo...to dobrze zorganizowana grupa KOLESI,wiemy WSZYSCY,a może nie ?

ich Atakujmy....to bedzie lepszy z tego pożytek,bo oni są jak epidemia nieuleczalna...i wciąż zakażająca...

i na koniec 

dzięki tym,którzy wybierali tą Epidemię, stawiam pytanie,ile mamy Polski w Polsce ?

bardzo mało....bo MY,to

Kibice patrioci,zwani Kibolami,Młodzi myślący i szanujący wartości ,no i  i my ,czyli te 30 % Razem....

więc trzymajmy sie RAZem a nie dzielmy i nie  rozdzierajmy szat,bo one już i tak nie nasze,Vincent bez Pesela dawno je zastawił w Lombardzie....by Kolegom,żyło się lepiej....i żyje się Super  LEPIEJ,za nasze pieniądze....

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#279915

elig: Szat nikt nie rozdziera, ale postępowanie opozycji jest co najmniej zastanawiające.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279926

elig: Pani Staniszkis podejrzewa, ze PiS dogaduje się po prostu z Platformą. Patrz tu:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,88034,title,Jadwiga-Staniszkis-to-idealna-sytuacja-na-atak-opozycji,wid,14799324,wiadomosc.html
To najnowsza wypowiedź z przedwczoraj.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279925

"Profesor Jadwiga Staniszkis: Opozycja powinna..."

Krasnousta swoje, opozycja swoje... i tak im płynie czas.

Vote up!
0
Vote down!
0
#279921

elig: Nie zgadzam się. Dobrze, iż pani profesor zaczyna jasno stawiać pewne sprawy. Postępowanie opozycji jest dziwne i powinno zostać wyjaśnione.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#279927

Krasnousta nie tyle jasno sprawy, co stawia zagadnienia. Ona oprócz tego jeszcze tylko z wielkim wysiłkiem robi wrażenie strasznie mądrej. Kiedyś nazwała Palikota "anachronicznym frajerem". Chyba jedyne w życiu, czego nie można zarzucić Palikotowi, to frajerstwo. Ale, jak on sam słusznie zauważył, tej "pani prognozy nigdy się nie sprawdziły". 

Vote up!
0
Vote down!
0
#279934

elig: Mam nadzieję, że się nie sprawdzą. Zwłaszcza w świetle tego, o czym piszę w dzisiejszej notce "PKP - Polski Kartel Polityczny"

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#280109

Przyznam - nie podoba mi się taki stan. Właśnie teraz, właśnie wtedy gdy "inni szatani" są na urlopach, gdy media nie mają komu podsunąć mikrofonu, należało by przejawiać większą aktywność. Ja to nazwę, tak jak potrafię - okazją, gdy nie ma komu zagłuszać wypowiedzi. A przecież roboty jest mnóstwo. Nie ma pieniędzy na autobus? Na pojawianie się wszędzie tam, gdzie są potencjalni wyborcy? A może po prostu lubimy walkę w kisielu?

Vote up!
0
Vote down!
0
#279928

elig: Mnie się też nie podoba.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#280107

Jaki mamy czas, widać najlepiej tutaj, na NP po ilości nowych wpisów. A zgodzimy się, że skupieni są tu ludzie raczej zainteresowani tym co dzieje się w Polsce.

Młodzi, wykształceni z dużych miast na wakacjach. Wiadomo. Egipt, Kozia Wólka, agroturystyka, żniwa, sianokosy. Zatem: z czym, do kogo i po co? Kto za pół roku będzie pamiętał co tam Kaczyński w wakacje mówił. Wygranie przedwczesnych wyborów. Hi, hi ,hi. Wolne żarty. Tusek ma jeszcze przed sobą: górników, KRUS, "uwolnienie" cen prądu dla gospodarstw domowych, wolne zawody.

http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/nd/csr2012_poland_pl.pdf

Opozycje doskonale o tym wie. Niech się zmaga. Heros, na miarę możliwości.

Vote up!
0
Vote down!
0
#279958

elig: To my jednak odczujemy skutki jego zmagań na naszej skórze.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#280110