Mniej manifestacji

Obrazek użytkownika elig
Kraj

Prawie dokładnie rok temu, 22.04.2012, napisałam notkę p.t. "Sezon na manifestacje" / http://niepoprawni.pl/blog/6206/sezon-na-manifestacje /. Stwierdziłam w niej, że w okresie od 9.11 2011 do 22.04.2013 w samej Warszawie miało miejsce trzydzieści parę różnych pochodów, wieców i pikiet różnej wielkości.

Dziś porównałam zapisy na moim blogu z okresu od Bożego Narodzenia do teraz z tymi sprzed roku. Stwierdziłam, że obecnie opisałam w tym czasie trzy takie zdarzenia /Rocznica Powstania Styczniowego, Dzień Żołnierzy Wyklętych i trzecia rocznica tragedii smoleńskiej/. Do tego dochodzi jeszcze sześć innych na których z różnych względów nie byłam /trzy miesięcznice, demonstracja pod ambasadą Rosji, inscenizacja bitwy w Olszynce Grochowskiej, kino plenerowe drugiego obiegu/ - razem dziewięć.

Rok temu zanotowałam w tym samym okresie aż 16 zdarzeń tego rodzaju, w których uczestniczyłam. Były demonstracje w obronie emerytur, organizowane przez "Solidarność", protesty przeciw ACTA, dwie duże manifestacje w sprawie przyznania miejsca na multipleksie Telewizji Trwam /w lutym i kwietniu 2012/, a nawet marsz pszczelarzy. W 2013 główne siły miały być rzucone na organizację naprawdę wielkiej demonstracji w trzecią rocznicę Smoleńska. Okazało się jednak, że była ona dokładnym powtórzeniem tej sprzed roku.

To samo da się powiedzieć i o innych tegorocznych obchodach, za wyjątkiem, oczywiście, rocznicy Powstania Styczniowego. Właściwie jedyną nową, zauważoną przeze mnie, inicjatywą było kino przed stacją metra Centrum na t. zw. "patelni" zorganizowane przez Fundację OB-CIACH w kwietniu. Zastanawiam się, jakie mogą być przyczyny tego zauważalnego spadku aktywności. Pierwszym może być oczywiście przesyt uprzednim nadmiarem zdarzeń, a drugim, niestety, brak skuteczności.

Mimo protestów, władze przepchnęły ustawę podwyższającą wiek emerytalny i weszła ona w życie. Telewizja Trwam nadal nie ma miejsca na multipleksie, a rodziny pszczele mają się w tym roku gorzej niż w zeszłym. Tylko wystąpienia młodzieży przeciw ACTA okazały się skuteczne. Stało się tak dlatego, że początkowo władze im nie przeciwdziałały w złudnej nadziei, iż da się dzięki nim wypromować Palikota, a następnie ruch ten rozszerzył się na całą Europę, zwłaszcza na Niemcy, zmuszając UE do wycofania się z ACTA.

Na krajowym podwórku jednak rządząca PO ostentacyjnie lekceważy opinię publiczną. Teraz zaczyna za to płacić. Notowania Tuska i PO w sondażach spadły do rekordowo niskiego poziomu. PO przegrała referendum w Elblągu i wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku. Wygląda na to, iż w 2013 nie demonstracje, ale kartki wyborcze zaczęły być ważne.

Brak głosów

Komentarze

Oby te nastroje był trwałe i PO traciło na rzecz PiS .

Vote up!
0
Vote down!
0

<p>Polak to honor.</p>

#352776

elig: Też mam taką nadzieję.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#352812

Czyli co?.Nic nie robić,myślę i wierzę że warto.Kropla drąży skałę.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

wojtek

#352777

elig: Ja tylko opisuje zauważone fakty. NIE jestem przeciw manifestacjom.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#352813

Poza pielgrzymką do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionek z inicjatywy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, nie szykuje się chyba nic szczególnego.
Tęsknię za koncertami Gazety Polskiej na Placu Teatralnym. Tam dopiero była atmosfera. A jaki przekrój wiekowy.
Prawie tak wzniośle, jak na Placu Piłsudskiego 1 sierpnia.
Polacy jednoczą się w śpiewie, a zwłaszcza patriotycznym.
Ktoś to zauważył i "zablokował". Szkoda.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#352778

elig: Ta pielgrzymka była już w zeszłym roku. Sama w niej uczestniczyłam. W koncertach na pl. Teatralnym - nie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#352815

Nie mowie o jakiś lokalnych inicjatywach - cieszę się, kiedy coś dzieje się na małą skalę. Ale nie można wiecznie maszerować! Nawet warszawiacy maja kłopoty z obecnością - w końcu pracują, wychowują dzieci, robią zakupy...A co mówić o przyjezdnych?
No i potem - nie tylko u niechętnych porównywanie. Demonstracja była większa, czy mniejsza?
Ale jestem za różnego rodzaju koncertami, rekonstrukcjami, nawet grami ulicznymi.Może wziąć udział każdy, nie musi się określać politycznie, pogoda sprzyja. A pozytek z tego jest.

Vote up!
0
Vote down!
0

Ufka

#352794

elig: Porównywanie mi nie przeszkadza. Przydałyby się jakieś nowe inicjatywy i formy wyrazu. Mało tego.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#352817

///Właściwie jedyną nową, zauważoną przeze mnie, inicjatywą było kino przed stacją metra Centrum na t. zw. "patelni" zorganizowane przez Fundację OB-CIACH w kwietniu. //
W kwietniu, a dokładniej 19 kwietnia, z inicjatywy Fundacji Kocham OB-CIACH, w Warszawie nieopodal stacji metra Centrum, na tzw. „Patelni”, odbył się pokaz filmów Grzegorza Brauna "Transformacja - od Lenina do Putina".
1 marca 2013 r., w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych Fundacja Kocham OB-CIACH na tzw. patelni, czyli na placu przed wejściem Metro-Centrum, zorganizowała pokaz filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej o Żołnierzach Wyklętych.
W kolejnych miesiącach planowane są kolejne pokazy i spotkania w tym samym miejscu.
Więcej na temat tej akcji: http://intuicja.salon24.pl/501203,ob-ciachowe-kino-uliczne-non-stop-kolejny-pokaz http://intuicja.salon24.pl/501980,od-lenina-do-putina-fotorelacja-z-warszawskiej-patelni http://niepoprawni.pl/blog/3444/grzegorz-braun-na-patelni-%E2%80%93-obciach-w-warszawie http://niepoprawni.pl/blog/3444/od-lenina-do-putina-braun-na-patelni

Vote up!
0
Vote down!
0

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

#352851

Może to i dobrze, że manifestacji jest mniej.
Małe rozdrobnione manifestacje nic nie dają.
Zrobić jedną ogólnopolską ale skuteczną.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#352855

elig: Taka miała być 10 kwietnia, ale trochę nie wyszło.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#352931

A no nie wyszło i trzeba zdać sobie sprawę, że z roku na rok, tego typu demonstracje będą wychodziły coraz gorzej.
Jest jednak na to rada.
Należy przegrupować siły i nie tracić czasu na spacerki z transparentami (nie czas ku temu)
Trzeba zmienić taktykę i uderzyć tam, gdzie przeciwnika zaboli.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#352934