Krakowskie Przedmieście 10.04.2012,

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Czyli druga rocznica tragedii smoleńskiej w Warszawie. Gdy koło 16:00 pojawiłam się przed Pałacem Prezydenckim, było tam już mnóstwo ludzi, może trochę mniej niż w zeszłym roku, ale ze 30-40 tysięcy na pewno. Na estradzie ustawionej naprzeciwko Pałacu śpiewał Jan Pietrzak. Zaczął właśnie piosenkę "Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż". Zapowiadając ją stwierdził, że nigdy by nie przypuszczał, iż po trzydziestu latach od jej napisania stanie się ona znów aktualna. Wykonał też wiele innych utworów m.in. "Balladę o Smoleńsku", którą musiał zresztą zaczynać dwa razy, gdyż jakaś kobieta zasłabła i musiała przyjechać karetka pogotowia. Koncert zakończyła pieśń "Żeby Polska była Polską".

  Krótko po występach Jana Pietrzaka, na Krakowskim Przedmieściu pojawili się Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Prezes PiS wygłosił krótkie przemówienie, w którym zaapelował o jedność, konieczna do zwycięstwa. Oświadczył, że nie poznamy prawdy o Smoleńsku, jeśli nie zwyciężymy. "Nie ma prawdy bez zwycięstwa i zwycięstwa bez prawdy" - oświadczył. Podziękował ojcu Rydzykowi, Radiu Maryja i Telewizji Trwam, a także Tomaszowi Sakiewiczowi, Gazecie Polskiej i Klubom Gazety Polskiej za rozbijanie muru milczenia i propagandy i głoszenie prawdy o Smoleńsku i nie tylko.

  Po przemówieniu Kaczyńskiego głos zabrał Tomasz Sakiewicz, a potem wyświetlono na dwóch dużych telebimach / stojących kolo Kordegardy/ film "Córka" Marii Dłużewskiej, poświęcony Marcie Kaczyńskiej. Pokazywał on jak pakuje ona rzeczy tragicznie zmarłych rodziców w Pałacu Prezydenckim i wspomina ich życie tamże. Jej wyznanie przeplatane były scenami z pogrzebu pary prezydenckiej. Marta Kaczyńska mówiła tez o kampanii nienawiści i oszczerstw z jaka spotykał się jej ojciec, prezydent Lech Kaczyński. Ten bardzo wzruszający film będzie można od 11.04 kupić wraz z Gazeta Polską. Warto.

  Po projekcji filmu, o 17:30 przyszedł czas na Las Smoleński. Przed Pałac Prezydencki przyszedł Carcajou z grupa blogerów i komentatorów. Nieśli oni białe i czerwone baloniki - znaki pamięci z przyczepionym kartonikami - klepsydrami. Na każdym była biało-czerwona szachownica z żałobną przepaską z wypisanym nazwiskiem jednej z ofiar Smoleńska. Na odwrocie było zdjęcie z Lasu Smoleńskiego rok temu przedstawiające baloniki, które zaczepiły o drzewa skweru przy Karowej. Po rozdaniu obecnym baloników - znaków pamięci zabrzmiała syrena smoleńska i zaczął się Apel Poległych, który poprowadził bloger Franek. Po każdym nazwisku tłum wołał "Pamiętamy !!!" Później syrena zabrzmiała po raz drugi i wypuściliśmy baloniki, które wzbiły się w powietrze, lecąc powoli w kierunku Starego Miasta. Hasłem uroczystości było "Prawdy zmartwychwstanie".

  Warto tu wspomnieć, że tuż przed przemówieniem Kaczyńskiego przed Pałac dotarł pochód Solidarnych 2010 niosących wielką flagę narodową i duże czarno-białe portrety wszystkich 96 ofiar tragedii smoleńskiej. Miały one czarne żałobne obwódki. Rożnego rodzaju flag i transparentów było mnóstwo i nie sposób opisać nawet części z nich. Świadczyły ona o tym, ze do Warszawy zjechała dosłownie cała Polska Były ze Świnoujścia, Myślenic i Skoczowa, z Krakowa i Wielkopolski, z Inowrocławia i Olsztyna oraz z wielu innych miejsc.

  Koło godz 18:00 udałam się w stronę Placu Zamkowego, oglądając po drodze przed kościołem św Józefa wystawę plansz o życiu i dorobku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O tym, by wziąć udział w mszy w katedrze mowy nie było. Świątynia, ulica Świętojańska, maleńka uliczka Rycerska, a nawet fragment Piwnej były szczelnie wypełnione ludźmi. Przed kościołem Jezuitów stał telebim, ale i tam trudno się było dopchać. Kolo godz 20:00, gdy msza w katedrze jeszcze trwała, na placu Zamkowym zaczęło się gromadzić coraz więcej ludzi.

  Po zakończeniu nabożeństwa uformował się pochód liczący, na moje oko co najmniej 50 tys osób. Musieliśmy jeszcze chwilę zaczekać na przybycie Jarosława Kaczyńskiego i po godz 21:00 pochód ruszył pod Pałac Prezydencki. Po drodze śpiewaliśmy pieśni religijne i patriotyczne n.p. "Rotę" i "Pieśń konfederatów barskich". Pod Pałacem ponownie przemawiał Jarosław Kaczyński, powtórzył apel o jedność i podziękowania dla Radia Maryja i Gazety Polskiej. Dodał też podziękowania dla "blogerów piszących prawdę". Poczułam się dowartościowana.

  Po prezesie PiS głos zabrała pani generałowa Ewa Błasik, wspominająca swojego męża i to, jak media znieważały jego pamięć. Andrzej Melak zapowiedział ponowne poświęcenie pomnika katyńskiego w Warszawie na piątek, 13.04, godz 17:00. Pani Anita Czerwińska, szefowa Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej odczytała Apel Gazety Polskiej. Uroczystość zakończyło odśpiewanie "Boże, coś Polskę". Zapowiedziano tez marsz w obronie wolnych mediów i Telewizji Trwam na 21 kwietnia o godz. 13:00 na Placu Trzech Krzyży.

  Jak dotrzeć do moich notek? - patrz /TUTAJ/.

Brak głosów

Komentarze

Jedna... w otoczeniu przerazliwie osamotnionych, otoczonych przez wyrosnietych tajniakow i garstke urzedasow...  - Komorowskiego i Tuska, skladajacych wience na Powazkach i druga, w Katedrze sw. Jana i na Krakowskim Przedmiesciu.

Dwie Polski - ta zdradliwa, targowicka i patriotyczna, choc jakby poza 'systemem' :(

Dzieki, Elig za relacje.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#243759

byłem wczoraj od rana na Krakowskim Przedmieściu, więc nie śledziłem tego, co wyrabia "władza", a z resztą i tak mam awersję do gapienie się w szklany ekran, proszę więc o uświadomienie, czy podobnie jak przy niedawnych ekshumacjach otoczyli cały cmentarz, dla bezpieczeństwa zmarłych ma się rozumieć, kordonem policji i BOR-u.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Vote up!
0
Vote down!
0
#243828

Krisp:

 

byłem wczoraj od rana na Krakowskim Przedmieściu, więc nie śledziłem tego, co wyrabia "władza", a z resztą i tak mam awersję do gapienie się w szklany ekran, proszę więc o uświadomienie, czy podobnie jak przy niedawnych ekshumacjach otoczyli cały cmentarz, dla bezpieczeństwa zmarłych ma się rozumieć, kordonem policji i BOR-u.

___________

Nie mam pojecia, Krisp ;)

Prawdopodobnie otoczyli i pilnowali, zeby nie zjawil sie tam tzw. element antysocjalistyczny (czytaj - patriotyczny).  Towarzysze Wajchowi Ukladu  boja sie, ze ich marionetki - Gajowy i Slonce Peru moga zostac po prostu... wygwizdani !

Te pustke na cmentarzu zauwazylem w Wiadomosciach, retransmitowanych w beznadziennej TV Polonia. Niestety, tysiace mil od Kraju ;)

* zazdroszcze, ze byles na Krakowskim Przedmiesciu w tym dniu !

pozdrowienia.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#243909

elig Z Komorowskim chodzą ludzie wyłącznie służbowo.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#243832

Elig:

... Z Komorowskim chodzą ludzie wyłącznie służbowo.

______________

Nie tylko z Komorowskim. Takze ze Sloncem Peru ;)

Czy raczej ZA Sloncem Peru, bo ten stworzyl juz klasyczny Dwor Uzurpatora.

*  I niech ich wszystkich pieklo pochlonie. Takze tego trzeciego (chwilowo na bocznym torze)  Wielkiego Historyka PO - towarzysza Schetyne !

pozdrowienia.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#243914

elig Z tym dworem to racja. Ciekawe, że oni wszyscy to historycy, a postępują tak, jakby nigdy o historii nie słyszeli.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#243994

Dzięki Elig.
Wycisnęłaś mi łzy.
Niby nic, Napisałaś jak było a ja płaczę.
Może dlatego,że jestem wszędzie tam, gdzie WY, choć tak bardzo daleko ???
Dzieli mnie ten ocean czy łączy z WAMI ?
Te moje dziwne łzy.
Czemu ich tak dużo ?

Dziękuję raz jeszcze, dziękuje Ci.

A świece obok mnie płoną i właśnie dzisiaj dotarł do mnie Krzyżyk Smoleński od Mojej Muzy.
Dziękuję Ci Muzo...
I zdobi Krzyżyk moją pierś.
Może Te Łzy To Pamięć, Która Żyje we mnie i to są Łzy Pamięci i płacz serca, co mi wciąż krwawi ?
I chyba nigdy nie przestanie już.

Vote up!
0
Vote down!
0
#243764

elig Moja relacja i tak jest niepełna. Nie wspomniałam n.p. o transparencie długości 25 metrów na którym napisano po rosyjsku; "Otdajtie czionyje jaszcziki - wozmitie Tuska !!!"

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#243833

Nie płyńcie łzy moje.
Nie płyńcie już...
Niech serce sobie cicho tylko płacze.
Teraz nie łez trzeba a miecza i burz
by zagłada dosięgła judaszy.....

Vote up!
0
Vote down!
0
#243769

Byłem na pokazie filmu córka, wcześniej witałem Jarosława Kaczyńskiego. Jest chyba szczęśliwym człowiekiem, bo wreszcie może mówić bez ogródek o przyczynach katastrofy smoleńskiej. A ci którzy mu zarzucali, że niewiele robi, może wreszcie zrozumieli, że Kaczyński może wreszcie mówić dzięki poważnej pracy zespołu Antoniego Macierewicza. Bo lepiej mówić rzeczy poważne, niż tylko hipotezy, które formułować łatwo i obalić łatwo.

Oglądałem w tv popler wieczorne uroczystości. Na oko wyglądało na kilkadziesiąt tysięcy. Zbity, ciasny tłum. Znicze i krzyż. Ciekawe, czy dziś jeszcze będą na Krakowskim Przedmieściu. Oby.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#243771

elig Tak, wieczorem było dużo więcej ludzi niż po południu.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#243834

Jak zwykle rzetelna, wyważona relacja. Ja też poczułam się dowartościowana, kiedy Kaczyński, na prośbę Marty, wspomniał o blogerach. Co prawda piszę znacznie rzadziej niż Ty, ale zawsze...

Vote up!
0
Vote down!
0
#243883

elig Gratuluję ładnych zdjęć. Tu:
http://lubczasopismo.salon24.pl/foto/post/407435,las-smolenski-i-inne-zdjecia-z-drugiej-rocznicy-katastrofy

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#243996

przyjechaliśmy we 4 z Tomaszowa Mazowieckiego, od rana do późnego wieczora uczestniczyliśmy we wszystkich uroczystościach,było ciężko i zmęczenie dawało o sobie znać, ale po takim trudzie człowiek odczuwa ogromną satysfakcję, razem z mężem uznaliśmy,że trzeba się w końcu zacząć ruszać z ciepłego domku i uczestniczy w takich uroczystościach,wszak to walka o Wiarę, o Polskę i o Prawdę.
Naprawdę pięknie jest patrzeć, ze jest tylu ludzi walczących o prawdę i to dodaje wiary, ze ona nie zginie. Była ze mną również moja mama, która kiedyś walczyła o wolność za czasów komuny i niestety przyznała jest dziś podobnie,jeżeli chodzi o kłamstwo, dobrze, że teraz istnieje internet i Ci fantastyczni ludzie, którzy tworzą takie strony jak ta. Naprawdę jestem Wam wdzięczna i myślę nie tylko ja, bo to co robicie to ogromna zasługa dla Polski

Vote up!
0
Vote down!
0
#245601