„Wyborcy opuszczają PO”

Obrazek użytkownika Recenzent JM
Kraj

Tak informuje portal „Rp.pl” podając wyniki najnowszego sondażu. A ja się dziwię, dlaczego opuszczają tak opieszale i dlaczego dopiero teraz?

Od czasu do czasu, gdy akurat zaciekawią mnie komentarze mediów do wyników przeprowadzonych sondaży - pochylam się nad nimi i usiłuję zrozumieć. Tak było i dzisiaj.
Na portalu „Rp.pl” znalazłem artykuł pt. „Wyborcy opuszczają PO”, w którym podano i skomentowano wyniki ostatniego sondażu przeprowadzonego dla „Rzepy” przez Homo Homini.
W badaniu przeprowadzonym w dniach 8 i 9 listopada wzięło udział 1100 osób.
Wyniki badania są dość ciekawe, bo przewaga sondażowa PiS-u znowu wzrosła do 11% (aktualny wynik 31%), a poparcie dla PO spadło do poziomu 20%. Do sejmu weszłyby także SLD z 15% poparciem i Twój Ruch z 6% poparciem.

Te wyniki portal „Rp.pl” skomentował tak:
„Sondaż „Rz” przynosi złe wiadomości dla Platformy, dobre dla PiS, ale najlepsze – dla SLD... Co mogło odstraszyć wyborców od Platformy? Chociażby partyjne wybory na Dolnym Śląsku, po których do opinii publicznej wyciekły taśmy z nagraniami pokazującymi, jak organizowano głosy dla obecnego lidera PO w tym regionie europosła Jacka Protasiewicza, obiecując posady w spółkach Skarbu Państwa.
- Ta historia musiała odbić się negatywnie na wizerunku Platformy – uważa Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wyborcy zobaczyli, jakimi metodami posługują się lokalni i krajowi liderzy PO. A to, co zobaczyli, nie mogło im się spodobać”.

Czy to znaczy, że wszystkie inne afery, w których PO miała swój udział i które schowała pod dywan - wyborcom się podobały?
Uzyskane 31% przez PiS, przy ciągłym ostrzale tej partii prowadzonym przez główne media – „Rp.pl” uważa za wynik „dobry” i dodaje:
„Partii Jarosława Kaczyńskiego nie zaszkodziła kompromitacja jednego z ekspertów Antoniego Macierewicza ani wyszydzana przez część mediów konferencja smoleńska (nieorganizowana zresztą przez PiS).”
Portal się dziwi i ja rozumiem, że faktycznie niektórym może być żal, bo tak się napracowali, by do PiS-u zniechęcić, a efekt jest co najmniej kiepski. Różnica pomiędzy PiS-em, a PO nadal rośnie.
A myślę, że i obchody narodowego święta przez PiS w Krakowie – w spokojnej, godnej atmosferze, jak przystało na poważną partię polityczną, zostały odebrane przez społeczeństwo znacznie lepiej, niż warszawskie „derby”. Władza, jak się okazało, na manifestowanie PiS-u w Warszawie była dobrze przygotowana, ale gdy PiS-u zabrakło, to nie była nawet w stanie upilnować strażniczej budki przy rosyjskiej ambasadzie. A przecież już dawno powinno być dla wszystkich oczywiste, że jak gania po mieście mężczyzna w kominiarce, to nie wiadomo, czy przypadkiem nie swój. Kto się będzie narażał, że może zdekonspirować kolegę?
No cóż – teraz trzeba przepraszać i się kajać, bo kto uwierzy w to, że znowu zawinił PiS?
Ta cała sytuacja, myślę, też powinna niektórych, dotąd nie przekonanych - przekonać do PiS-u.

Kolejny raz, żal mi traconych głosów na inne partie prawicowe, które jak wszystko wskazuje – mają naprawdę nikłe szanse na to, by dostać się do sejmu. Tym razem, wg sondażu, to 7% głosów - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke (4%) i Solidarna Polska (3%).
Przy okazji - nie wiem, czy zauważyliście, ale gdy jest mowa o polskich ugrupowaniach prawicowych, to nikt nie myśli o PSL-u (w tym sondażu 4% poparcia)? Co to aktualnie znaczy, że partia jest „ludowa”?
Ciekawa jest też reakcja mediów na wyniki sondażu. Niektóre media do tej pory nie wiedzą, jak to przedstawić, by się nie wygłupić, a jednocześnie i nie podpaść swoim mocodawcom. Choć może przyczyna tkwi w tym, że jeszcze nie przyszły wytyczne w tej sprawie?

A pro pos. Czy wiedzieliście, że waga ma języczek? I że tym języczkiem jest teraz SLD?
Ja też nie wiedziałem.
Jednak „Dziennik.pl”, swój artykuł w temacie sondażu Homo Homini, zatytułował tak:
„PiS przed PO. SLD języczkiem u wagi. Najnowszy SONDAŻ”.
Pomyślelibyście, że jakiś portal z kapitałem zachodnim - potraktuje w taki sposób „zaprzyjaźnioną, nowoczesną i pro europejską lewicę”?

Brak głosów

Komentarze

Oby nie... w krzaki.
Tusk niemal jawnie flirtuje z "lewicą" (już wzmocnioną), antypisowski efekt psa Pawłowa nadal działa, "narodowcy" też na tym koniu jadą.
Myślę, że całą pulę będzie chciał zgarnąć Komorowski.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#390194

Zgadza się. I te stracone na PO i te dotychczas "nie zagospodarowane". Tu jeszcze każdy scenariusz jest możliwy. Dlatego tak mi żal głosów ludzi o przekonaniach prawicowych, oddawanych na ruchy i partie, które szanse wejścia do parlamentu mają iluzoryczne. Tych głosów, które nazywam zmarnowanymi.
Flirt Tuska z "lewicą" rzeczywiście już trwa. Jedna i druga formacja gotowa wejść w układy nawet z diabłem, byle tylko dopchać się do żłobu. A tu nie tylko chodzi o tyłki, ale i o głowy. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że ten flirt skończy się skonsumowaniem.
Oczywiście nie tego związku, ale resztek Polski - jeśli społeczeństwo temu nie przeszkodzi.
Serdecznie pozdrawiam

#390217

... i ważny temat.
Trochę się z tym "noszę", ale nie będę zazdrosny, jeśli ktoś da wcześniej dobrą analizę problemu.
Zachęcam!:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#390219

Temat jest dość ciekawy, ale nie będę Ci go podbierał. Na jakiś czas mam jeszcze co pisać.
Potraktuj to może, jako pewien rodzaj dopingu i popracuj nad tym tematem - zwłaszcza, że Twoje analizy czyta się z ciekawością.
Ja co najwyżej skuszę się na drobny komentarz.
Jeszcze raz pozdrawiam.

#390230

Temat jest niewyczerpany.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#390234

31% PIS + 15% LSD = socjalny rząd w PR.
może nawet numerek zmienimy :)

Homo homini nie mówi jednego -

Nie ważne kto rządzi - byle nasi byli przy kasie.

wot demokraty.

Metody autorytatywne są ponad rządami ludu - o tem chyba już wiemy :((((((

Demos "słupkami nie stoi" - orłelowska wizja przełożona praktycznie na tvałenowskie działanie.
Komu stanie (wyobraźni) by przejąć władzę w Polsce.
Ten, i tak musi lizać (niewidzialną) ręką pana.

#390198

Może jestem naiwny, może nawet niedouczony, ale ten wypisany wzór nijak mi nie pasuje do mojego pojmowania - akurat tej politycznej układanki.
Ale z tym nie da się dyskutować korzystając z materialnych argumentów. To jest bardziej aksjomat przyjmowany na wiarę, albo ze względu na brak wiary.
Czas pokaże, czy prawdziwy?
Serdecznie pozdrawiam

#390221

ale "się dodaje " jak mawiał Pan Cieszewski.

Poważniej.

Jeśli mówimy o programach - czemu nie :)))
Jeśli mówimy o "Uczonych ,czy innych niedouczonych" to jest niemożliwe - i z tej prostej przyczyny ( polityka polska nieukami stoi) niemożliwy scenariusz.

Ale.

Wyobraźnia nie jest na indeksie

(a może coś przespałem).

#390227

Wyobraźnia - piękna rzecz. Wyobrazić, to sobie można dosłownie wszystko.
Polityka zaś, to moim zdaniem taka dziedzina życia, w której jest mało takich zachowań, które byłyby niemożliwe do zaistnienia.
Dlatego nie pisałem o wyobraźni, ani o tym, co może się stać, a co nie.
Pisałem tylko o tym, w co ja wierzę, że może się stać, a w co nie wierzę, by się stało.
Pozdrawiam ponownie

#390236

pofolgujmy jej :)

z wiarą nie dyskutuje .

Pozdrawiam

#390238