Czy dane z resortu Boniego będą wyciekać?

Obrazek użytkownika Recenzent JM
Kraj

"UJAWNIAMY! Prywatna firma przejmuje zarządzanie danymi w resorcie Boniego. Kontrahent był wymieniony w raporcie dot. możliwego sfałszowania wyborów w Polsce" – to tytuł ciekawego artykułu, który opublikowano na wPolityce.pl.

W artykule można m. in. przeczytać, co następuje:
„W ostatnich dniach Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało kontrakt z firmą GTS Poland - dowiedział się portal wPolityce.pl. Umowa dotyczy budowy wirtualnego centrum danych dla MAC, zakłada także przeniesienie baz danych oraz niektórych aplikacji używanych przez resort do struktury zbudowanej przez firmę GTS. Choć kontrakt i proces, który się za nim kryje, jest poważną zmianą, na stronie ministerstwa nie umieszczono żadnej informacji dotyczącej umowy.”

Podobno w aktualnym świecie najcenniejszą rzeczą, jaką posiada państwo, są jego zasoby danych. Jeśli ktoś je przejmie, to państwo w zasadzie staje się bezbronne.
W tym, że MAC tworzy zbiorcze bazy danych i je unifikuje, nie ma jeszcze nic złego. To, że te działania są prowadzone w oparciu o tzw. „prywatne” firmy – to już powinno budzić przynajmniej zaniepokojenie.
A, jeśli te firmy na dodatek mają powiązania z obcym kapitałem?

Portal pisze:
„Wydaje się, że resort administracji i cyfryzacji nie powinien przekazywać obsługi danych grupie, która powiązana jest z rosyjskim kapitałem, przez lata obsługiwała Wojskowe Służby Informacyjne, a zdaniem polskich ekspertów od bezpieczeństwa teleinformatycznego nie daje gwarancji polskiemu państwu.”

Z taką opinią zgadzamy się chyba wszyscy. Dlaczego minister Boni i jego resort ma w tej sprawie inne zdanie?

Portal też stawia ciekawe pytania:
„Dlaczego takich usług na rzecz resortu administracji nie świadczy np. kontrolowana przez państwo firma Exatel? Dlaczego do budowy stosownych usług nie wykorzystano np. Centrum Projektów Informatycznych działających przy MAC, czy choćby Centralnego Ośrodka Informatyki, który działa przy MSW?”

Nie wiem, ale może jakieś światło na sprawę rzuca informacja ze strony GTS Poland (cytat za wpolityce.pl):
„W ramach podpisanej na 12 miesięcy umowy GTS Poland dostarczy dla Ministerstwa chmurę prywatną w postaci wirtualnego centrum danych. (...) W pierwszej kolejności do chmury przeniesione zostaną aplikacje niekrytyczne dla funkcjonowania Ministerstwa, a następnie po kolei przenoszone będą inne systemy. (...) Ważnym punktem umowy, który miał wpływ na wybór GTS jako dostawcy usługi wirtualnej, były zapisy dotyczące przetwarzania i ochrony danych osobowych. GTS jako właściciel infrastruktury centrum danych, w oparciu o którą świadczy również rozwiązania w chmurze, jest w stanie je spełnić.”

Informatycy, to moim zdaniem, dość specyficzna grupa ludzi.
Inteligentni, logiczni, rzeczowi.
Jeśli jakiemuś elementowi informatycznej struktury nadadzą nazwę, to z zasady odzwierciedla ona dość dobrze funkcję, jaką ta struktura spełnia.
„Chmura” prywatna „w postaci wirtualnego centrum danych” w powiązaniu z MAC i zagranicznym, rosyjskim kapitałem budzi więc moje najgorsze obawy.
Z takiej „chmury” pewnie od czasu do czasu coś wyparuje, coś się ulotni, a czasem i wycieknie. Czy my naprawdę jesteśmy niezależnym, cywilizowanym państwem?
Dane zebrane w takiej chmurze zapewne będą się mogły również przemieszczać - w kierunku zależnym od tego, skąd zawieje polityczny wiatr. Tu jak widać preferuje się kierunek na wschód.
I to mnie nie dziwi, bo jak mawiał główny bohater „Seksmisji” – tam musi być jakaś cywilizacja.

Brak głosów

Komentarze

Taka będzie ochrona informacji w tym resorcie jaki jest i minister tego burdelu.Nikt ni będzie się liczył z tajnym współpracownikiem--służb komunistycznych.

Marika

#379409

http://niepoprawni.pl/content/znow-zdrada-jawna
Jakoś Cię polubiłem, więc to nie wrzuciłem "jedynki":):):)
Nie rozumiem, kto i dlaczego to zrobił.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#379410

Przepraszam - jakoś mi to umknęło, a uznałem, że temat jest wart nagłośnienia. Tyle tylko, że dorzuciłem co nieco od siebie.
Serdecznie pozdrawiam.

#379414

A o "polecankach" wspomniałem dla zasady, bo są, niesłusznie moim zdaniem, lekceważone.
Miłego pisania życzę!
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#379417

Co do "polecanek", to nie zawsze jest to lekceważenie. Nikt chyba nie ma tyle czasu, ile chciałby mieć, więc nie jest w stanie wszystkiego przeczytać i wszędzie zajrzeć.
Trzeba więc wybierać, i dlatego czasem coś się przeoczy.
Dziękuję za życzenia, ale tyle się dzieje wokół rzeczy nieprzyjemnych, że "miło" się raczej o nich nie pisze, a zgadzać się z tą chorą rzeczywistością byłoby chyba jeszcze gorzej. Może dożyjemy jeszcze takich czasów, że pisanie będzie nam sprawiać przyjemność - czego wszystkim życzę.
Recenzent JM

#379424

... dowodził, że najlepszym sposobem resocjalizacji złodzieja, jest... powierzenie mu pieniędzy.
Cóż, być może kapusiowi powinniśmy powierzyć dane?:):):)
Może od razu poważniejszym agentom?
PS
Czytałem "Poemat pedagogiczny" (czego to człowiek z ciekawości i dla zdobycia wiedzy o wrogu nie przeczyta...:):):)), więc wiem, że resocjalizacja "wyrobiła" ponad 100% normy.
Wysłany na zakupy złodziej wrócił z zamówionymi produktami i... ze wszystkimi pieniędzmi.
Towary, rzecz jasna, ukradł.
Czysty zysk!:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#379429

Wygląda na to, że Tusk też czytał Makarenkę i chyba nie do końca tak to zrozumiał.
Na wyższych stanowiskach - owszem, jakby sami resocjalizowani, tylko wynik eksperymentu diametralnie inny.
Towary ze sklepu zostały skradzione i pieniędzy też nie ma.
Polecam się.

#379435

i lewo ściśle tajne dane operacyjne służb kontrwywiadu i wywiadu wojskowego RP to czemu pan mini ster cyfryzacji TW "Znak" ma nie oddawać wrażliwych danych w niepowołane ręce?
;);)
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#379508