Kij w mrowisko

Obrazek użytkownika fotoamator
Kraj

 

 

Wczorajszy test Seawolfa znakomicie opisuje mechanizm działania rosyjskich służb w momentach wygodnych dla rosyjskiej polityki. Rosjanie z uporem i konsekwencją „wbijają kij w mrowisko” w najbardziej dogodnych dla siebie momentach, dysponując skutecznym „aparatem dezinformacji”, stworzonym właśnie po to, aby skutecznie oddziaływać na politykę państw, które chcą od siebie uzależnić.

Mówiło i pisało o tych metodach wielu uciekinierów zza żelaznej kurtyny, w czasie, kiedy istniał jeszcze ZSSR. Materiałów tych jest dostępnych obecnie tak wiele, że wystarczy pobieżnie przewertować kilka stron internetowych, by szybko dotrzeć do odpowiedniej treści. Pojawienie się makabrycznych zdjęć ze Smoleńska nie jest niczym nowym, o czym również pisał Seawolf. Nie liczy się sam fakt ich pojawienia, lecz odpowiednia „promocja” dokonana we właściwym miejscu i czasie.

Czy Rosja chce nas w ten sposób upokorzyć ?

Nie sądzę, że to publikacja tych zdjęć ma temu służyć, lecz to, co się dzieje po publikacji, a więc wierutne kłamstwa rosyjskiej administracji, która mówi bezczelnie, że z publikacją nie ma nic wspólnego, a zdjęcia nie pochodzą z dokumentacji śledztwa. Bo przecież każdy zdrowo myślący człowiek zdaje sobie sprawę że droga materiału zdjęciowego od momentu wykonania fotografii, do momentu jego opublikowania może być bardzo długa i skomplikowana. Na tyle skomplikowana, że na pewno nie uda się znaleźć odpowiedzialnych.

Ktoś zdjęcia wykonał. Nie mógł być to ani dziennikarz, ani członek rodziny, bo kto przypomni sobie lub odnajdzie trochę materiałów medialnych z miejsca tragedii, ten nie będzie miał problemu z zobaczeniem taśm oddzielających dziennikarzy i gapiów przy których stoją rośli funkcjonariusze FSB lub innych rosyjskich służb. Kto prześledzi klatka, po klatce jeden z filmów, nakręconych na miejscu zdarzenia i opublikowanych dość dawno w sieci, zobaczy funkcjonariuszy służb z aparatami fotograficznymi, laptopami i innym sprzętem, krzątających się po „pobojowisku”.

Kto spojrzy na godziny wykonania tych ostatnio opublikowanych, makabrycznych zdjęć, łatwo zauważy, że osoba je robiąca miała dostęp do stref zamkniętych dla osób postronnych przez ładnych kilka godzin. Mało tego, musiała być na „poważnym stanowisku funkcyjnym” aby wejść do prosektorium, lub uczestniczyć w innych czynnościach, do których nawet rodziny nie miały dostępu.

Te zdjęcia to wszystko „mówią” i nie trzeba być specem od procedur wypadkowych, aby łatwo wywnioskować, że zdjęcia zrobił któryś ze śledczych FR lub wysoki rangą przedstawiciel innych rosyjskich służb.

Nie był to na pewno dziennikarz, bo dziennikarze zawodowi stali za kordonem funkcjonariuszy. Poza tym, jaki zawodowy dziennikarz robi zdjęcia Nikonem Coolpix L20 – starszym modelem „małpki” w które wyposażeni byli niektórzy rosyjscy funkcjonariusze?

Jak zdjęcia znalazły się w necie?

Prosta sprawa. Ktoś je zrobił, a potem metoda „podaj dalej” wędrowały tak długo, aż stało się niemożliwe sprawdzenie pierwotnego źródła przecieku. Kto czytał Suworowa, ten będzie wiedział, że jest to standardowa metoda zacierania śladów, stosowana w Rosji od dawna. Poza tym administracja FR może nawet mówi prawdę. Zdjęcia nie musza pochodzić z materiałów śledztwa, lub dochodzenia MAK. Rosja ma takich zdjęć zapewne parę tysięcy. Nie wszystkie musiały być wykorzystane w śledztwie – pewnie z względu na to, że część z nich ma spełniać inne zadania. Czekają na właściwy czas….

Brak głosów

Komentarze

"...Trzeba być bardzo naiwnym, żeby szukać źródła tego przecieku poza służbami specjalnymi. To, że to się ukazało na blogu, nie ma żadnego znaczenia. To mogłaby być strona FSB, SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego) albo i organizacji miłośników lotnictwa. Ten blog jest tak ukierunkowany tematycznie, to tam to wrzucono. Potem podjęto kroki, by zauważono te zdjęcia. Temu mogła służyć próba sprzedaży ich "Super Expressowi". Próby kreowania przekazu medialnego - a w efekcie opinii publicznej - w jakiejś sprawie przez służby specjalne to nie są żadne fantasmagorie. Na to idą gigantyczne pieniądze i mają coraz większy udział w budżetach. Tak się dzieje we wszystkich krajach. Skandale, przecieki itp. należą do repertuaru środków, jakimi dysponują służby specjalne i używają zgodnie z tym, jak pojmują interes swojego państwa, starannie dobierając czas i formę oddziaływania. W ten sposób można wywrzeć wpływ na nastroje społeczne, pokazać, że ma się pewne informacje, które mogą być przedmiotem nacisku."
Całość :
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/12696,cyberatak-rosyjskich-sluzb.html

Pozdrawiam

mukuzani

#298964

Przeczytałem...jest dokładnie tak jak pisze autor. Metody te są bardzo oczywiste i rosyjskie służby są z nich znane. Juz np. pojawiają się komentarze o maskirowce, mordzie rytualnym itp bzdury. Wszystko to ma odwrócić uwagę. To "uderzenie" rosyjskich służb dowodzi, że prawda jest blisko. Stara szkoła dezinformacji działa wywołując zamęt medialny.

serdecznie pozdrawiam

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298966

to nie jest "kij w mrowisko", zabieg taki ma na ogół pozytywne skutki - destabilizując zastałe struktury; ta operacja jest niewyobrażalnym barbarzyństwem.  Eleganccy, wybrani z wybranych, szlachetni, dumni ludzie - polecieli uczcić pamięć Rodaków - a wrócili - nie znajduję słów....by to znieważenie  określić.

Dywagacje, co chciał osiągnąć rzeżnik "wyciągając z grobów" naszych Wspaniałych Poległych są  dla Polaków  poniżej godności. Czy zagrał pod Angelę czy pod Tuska - a co nas to obchodzi? Nas obchodzi udowodnienie winy i ukaranie zbrodniarzy. I szacunek dla Zmarłych.

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#298974

udowodnienie winy i ukaranie zbrodniarzy- tak, to jest najważniejsze..
pozdrawiam

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298977

dumni i szlachetni (czy to naprawdę jest najważniejsze, że Ich ciała wyglądają inaczej?). Ci Ludzie wrócili jeszcze bardziej dumni i szlachetni, a do tego bardzo niebezpieczni. I będą coraz bardziej niebezpieczni.

Pozdrawiam

HdeS

HdeS

#299080

Znakomite Twoje podsumowanie sprawy zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie z 10

#298979

Witaj Przyjacielu !

jeszcze chyba coś o tym napiszę...życie stwarza niespodziewane scenariusze i mam przeczucie, że to nie koniec tej historii.

serdecznie pozdrawiam

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298982

Strach ma wielkie oczy, rzucili wilka na pożarcie biednym ,skołatanym sercom Polaków. To jest najbardziej nieludzka manipulacja ludźmi.Gdybyśmy byli totalnie denni to by nas wystrzelali, jednak bawią się w białe rękawiczki. Sorka jestem wzburzona i mogę pisac nieskładnie.

Pozdr

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#298969

tu istnieje tez drugie dno, jakim jest próba zastraszenia współwinnych, którzy uczestniczyli w tej rozgrywce - czyli przedstawicieli obecnego rządu
Patrzcie ! - mówią zbrodniarze - to możemy zrobić z wami !

Sądzę, że "wybór" zdjęć jest nieprzypadkowy, podobnie jak ich zestawienie. A ma to miejsce w okresie, gdy rząd jest w defensywie medialnej,traci poparcie, a działania Zespołu Parlamentarnego ujawniają coraz więcej faktów.

pozdrawiam !

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298981

Szczerze ,to nawet nie oglądałam tych zdjęc, dla mnie to jest to zbyt drastyczne. I tak mam nerwy na postronku. Nikt z tutejszych blogerów nie ośmieliłby się "puścic" to w eter, ponieważ ....Współczuję rodzinom, ja też się czuję sponiewierana .

Pozdr

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#298989

Tutejszy bloger jeszcze_nie _zgred ośmielił się''puścić'' to tutaj. Gdy zaprotestowałam nazwał mnie szmatą i zniknął.

markiza

#299079

Może to była tylko ludzka głupota, straszne!!!
Mógł chociaż przeprosic a nie wywijac się szmatami i tym podobnymi.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#299087

Pamiętając o tym, że tak Rosjanie jak i Sowieci nigdy nie mieli szacunku dla życia ludzkiego (ani dla swoich rodaków ani tym bardziej dla obcych) nie powinno dziwić nic, nawet takie "manewry".
Jednak, pomimo tej świadomości, my Polacy, mam nadzieję w przytłaczającej większości społeczeństwa, poczuliśmy się strasznie. Pomijając gry agenturalne, które z pewnością mają miejsce oraz to, ile warstw te gry zawierają w sobie, przeraża brak granic, jakie wydają się normalnemu człowiekowi (bez względu na narodowość) nie do przekroczenia.

Tu nie ma odrobiny sumienia, przyzwoitości, hamulców przed największym okrucieństwem, hańbą czy szyderstwem ze świętości. To jest antykultura w jej klasycznym wydaniu, coś czego nie można "naprawić" czy naprostować. I to właśnie jest najstraszniejsze.

Z pozdrowieniami. Ursa Minor

Ursa Minor

#298990

jest przyzwolenie tzw. zachodu

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#298994

Zachód od zawsze prowadzi politykę "dla siebie". Ale dużą role odgrywają tez rosyjskie wpływy na politykę Zachodu. A do czego może posunąć się Rosja, która jest chyba najbardziej bandyckim, nieprzewidywalnym i niebezpiecznym krajem na świecie - widzimy na przykładzie Smoleńska.
Rosja od dawna dysponuje arsenałem środków nacisku na polityków Zachodu i stosuje ten nacisk z całą bezwzglednością

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298997

A jednak jest tez skutek odwrotny od zamierzonego. Publikacja tych zdjęć wielu ludziom może uświadomić to barbarzyństwo, którego, być może, nie byli dotąd świadomi, uznając, że Rosja jest państwem "cywilizowanym" i dążącym do nowoczesności, a wszelkie głosy odnoszące się do barbarzyństwa uznawane były za "oszołomskie".
To smutna "lekcja" dla niektórych młodszych "ideowców" i wielka trauma dla ludzi, którzy jeszcze pamiętają wojnę i czasy powojenne. Sądzę jednak, że to jeszcze nie koniec barbarzyństwa i im wcześniej ludzie to zrozumieją tym lepiej dla Polski.

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#298995

Zgadza się, ta sprawa ma/będzie mieć też i drugi wymiar. Ten właśnie, o którym wspominasz.
Mam nadzieję, że, pomijając największych podleców, poruszy serca i umysły mniej zatwardziałych. Argument mówiący o tym, by spróbowali znaleźć się w położeniu rodzin i bliskich zabitych Ofiar, by pomyśleli przez chwilę, jakby oni - ci zacietrzewieni "anty - smoleńsko" - poczuli się, gdyby ta skrajnie bolesna sprawa dotykała ich samych, doprowadza zwykle do zastanowienia. A jeśli już ktoś zaczyna się zastanawiać rodzą się pytania, na które zazwyczaj poszukuje się odpowiedzi. Wtedy jest nadzieja na obudzenie sumienia i zmianę w dotychczasowej postawie.
To żmudna praca i długodystansowa, ale warto ją podjąć, warto choćby tym wysiłkiem oddać hołd Ofiarom oraz przeżywającym po Nich żałobę.

Pozdrawiam.Ursa Minor

Ursa Minor

#299002

#299065

Chcesz ludzi zniechęcić do marszu czy co?

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#299066

Administracja powinna durnia zablokować.

#299074

#299077