W imię pojednania

Obrazek użytkownika matka trzech córek
Idee

 Polacy, dziękujemy wam!

Z różnych stron dobiegają do naszych uszu pełne wdzięczności głosy Ukraińców.

 Chociaż serdeczne są i miłe, to jednak doskonale wiemy i oni, i my, że Polacy nie dali z siebie tyle, ile mogliby ofiarować Ukraińcom, gdyby nie krwawa przepaść dzieląca nasze narody.

Na stronie fejsbukowej Euromajdanu, pojawiaja sie i takie głosy:

·       Polak: " Now we're with You, but we remember what Ukrainians did Poles in Wolyn during war."

 

     Ukrainka:   "Thank You for your support! I have Russian roots, but as I was born in Ukraine, I consider myself to be Ukrainian . My family and I don't have any relationship to Wolyn Tragedy. And we really appreciate Polish support! Thank You so much, Poland!!!"

 

 Czekamy na inne jeszcze słowa z Majdanu. Bo właśnie majdanowa scena jest najlepszym miejscem, gdzie powinny  zostać wypowiedziane. Słowa prawdy i skruchy. Wtedy możemy myśleć o pojednaniu.

 

 Zgromadzone na placu tłumy są wolnym głosem narodu ukraińskiego i ich reakcja będzie najlepszą weryfikacją szczerości tego wiekopomnego aktu.

 

  Zbrodnie UPA nie wzięły się bez przyczyny, Wiemy o tym doskonale. Znamy historię terenów, na których do nich dochodziło.

 Czy znają ją także Ukraińcy?

 Widzimy jaką czcią otaczani są bohaterowie banderowskiej proweniencji. Znamy też wzorce, które przyświecały Banderze, kiedy tworzył swą zbrodniczą ideologię.

  Nie rozumiemy jej i nie chcemy zrozumieć.

 

Polskie narodowe mity nigdy nie opiewały haniebnych czynów jako heroicznych i godnych chwały.  Zawsze brzydziliśmy się zdradą, nikczemnością i ludobójstwem. Ze wstrętem odsuwaliśmy sprzed naszych oczu morderców i zwyrodnialców, i nigdy nie pochwalaliśmy zbrodniczych aktów, choćby nawet w interesie państwa polskiego miały być popełniane.

 

Za przemoc wobec osób cywilnych, sprawcy zawsze, nawet noszący polskie mundury, stawali przed trybunałami.

 Na Wołyniu, rozpowszechniony wśród polskich oddziałów partyzanckich rozkaz brzmiał:

 

„Zalecam prowadzenie walki z grupami ukraińskimi z całą bezwzględnością i surowymi rygorami, a szczególnie w akcjach odwetowych za rzezie całych polskich rodzin.

 Dla morderców kobiet i dzieci nie ma litości i pobłażania. Walki tej nie chcieliśmy, pragnąc żyć w sąsiedzkiej zgodzie z ludnością ukraińską Wołynia. Stało się inaczej, nie my winni tej krwi.

 Wykorzystanie zaskoczenia i niespodziewany napad, szybki i sprawny odskok po walce – oto rękojmia powodzenia.

Nie odwzajemniajmy się w walce mordami kobiet i dzieci ukraińskich. Najbardziej kategorycznie powtarzam zalecenia i rozkazy dawane ustnie na odprawach inspektorom i dowódcom oddziałów partyzanckich, aby nie dopuszczali w walce lub po jej zakończeniu do czynienia krzywdy kobiecie i dziecku ukraińskiemu.

 Z całą surowością będę pociągał do odpowiedzialności dowódców i żołnierzy, którzy by posunęli się do takich niegodnych czynów.

 Wydając te rygory walki – kieruję się nie tylko względami humanitarnymi, lecz najwyższym dobrem utrzymania morale naszych oddziałów, naszego żołnierza.

 Wysokie cechy żołnierskie łatwo jest utracić w trudnych okolicznościach partyzantki. Oczekuję od dowódców zrozumienia tej intencji i właściwego wywarcia swego wpływu.

 Duszpasterstwo proszę o wpływanie w tym kierunku na żołnierzy. Wierzę, że nie uszczupli to zapału do walki i dążenia do bezwzględnego niszczenia wroga, a nas i nasze dobre imię ochroni na przyszłość od hańby zarzutów, że prowadziliśmy walkę również z kobietami i dziećmi.” Podpisał: pułkownik Bąbiński „Luboń”

 

  Jak na tym tle wyglądały hasła bandrowskich przywódców, wzywających do mordowania „Lachiw” „od starego do młodego”, bo każdy zabity Polak to „metr wolnej Ukrainy”?

 

 Niech ekrany telebimów rozstawione na Majdanie pokażą setki zdjęć pomordowanych Polaków: dzieci, kobiet i starców. Internet jest pełen takich „pamiątek”. Jest z czego czerpać.

 

 Zwłaszcza teraz, kiedy krew na ulicach Kijowa jeszcze tak świeża i straszna, wspomnienie naszych ofiar, choć tylko symboliczne,  pomoże w zrozumieniu tego, co zapadło w sercach Polaków.

 

 W dniach żałoby narodowej, na Plac, nazwany teraz ich imieniem, na ramionach ludzi wnoszono trumny poległych za wolność Bohaterów Majdanu. Ze sceny płynęły pełne żalu i oddania słowa pożegnań. Kapłani odprawiali nabożeństwa, a zgromadzony tłum z powagą i szacunkiem żegnał każdego Bohatera z osobna.

 Ciał Polaków, ofiar banderowskich oprawców, nie dano nam pogrzebać w należny dla zmarłych sposób. Nieliczni, cudem ocalali bliscy pomordowanych, ścigani niczym zwierzyna łowna, pozostawiali zmasakrowane zwłoki na pastwę losu. Zalegały wiejskie ugory, zgliszcza domów i kościołów, a nieraz przydomowe studnie.

 Z czasem, w obawie przed zarazą, bądź represjami sowieckimi, trupy trafiały do zbiorowych grobów, często nieoznakowanych i  zamaskowanych.

Około tysiąca takich  anonimowych, zbiorowych mogił,  wypełnionych bezładnymi kłębowiskami szczątków istnieje do tej pory.

 Dotąd nie udało się odnaleźć tych miejsc.

Hasła o pojednaniu w imię przyszłości są ważne i potrzebne. Mają swoje uzasadnienie zwłaszcza teraz, kiedy czas pokazał, jak kruche jest to, co budują politycy. Jak bardzo niestabilne.

Jedyne, co niesie nadzieję dla pragnących wolności i godnego życia ludzi jest porozumienie, wsparcie i życzliwość drugiego człowieka. Jego niezłomność i odwaga w stawianiu oporu dla cynizmu, terroru i ekspansji.

 W chwilach próby, okazało się, jak bardzo istotne są relacje pomiędzy naszymi narodami. Zarówno Polacy jak i Ukraińcy zdają sobie z tego sprawę, bo co by nie mówić, jeszcze przecież tak długa droga przed Majdanem. Droga trudna. Pełna zasadzek, niebezpieczeństw, wilczych dołów  i różnych nieprzewidzianych zagrożeń.

Jedno jest pewne, jak mówi przysłowie:

 Lepszy sąsiad blisko, niż  brat daleko.

 

    Tylko od Was, Ukraińcy, zależy, jak dobre będzie to sąsiedztwo.

 

 

Na stronach Nacjonalisty, znaleźć można taki tekst:

Komentarz „Prawego Sektora” w sprawie spekulacji wokół naszej wizji stosunków polsko-ukraińskich

Portal informacyjny „Rzeczpospolita” opublikował wywiad z Andrijem Tarasenką, jednym z liderów „Prawego Sektora”. Ten wywiad ma wyraźnie prowokacyjny charakter i stał się przedmiotem wielu spekulacji na wokół problemu stosunków polsko-ukraińskich.

W związku z wywiadem pragniemy zwrócić uwagę na nieuczciwość dziennikarzy i specjalne zadawanie prowokacyjnych pytań, a później wyrywanie słów z kontekstu.

Aby w jakiś sposób powstrzymać spekulacje, oficjalnie oświadczamy:

1. Postać Stepana Bandery, a także historyczny obraz OUN i UPA były i będą dla nas obrazem bohaterskim. Rozumiemy, że Bandera nie stanie się bohaterem dla Polaków, tak samo jak dla nas bohaterem nie stanie się na przykład J. Piłsudski. Niemniej jednak my szanujemy prawo Polaków do posiadania własnych bohaterów. Mamy nadzieję na to, że Polacy pozbędą się szowinistycznych stereotypów i będą uznawać nasze prawo do uhonorowania swoich własnych bohaterów.

2. Jeśli chodzi o wydarzenia na Wołyniu – uważamy, że powinny one być rozpatrywane w szerszym kontekście historycznym (szczególnie w kontekście polskiej okupacji i kolonizacji ukraińskich ziem w okresie międzywojennym). Ukraińcy zabijali Polaków, Polacy zabijali Ukraińców. To wspólna tragedia obu narodów. Teraz nie czas, by robić z tej tragedii mur, jaki nie pozwoli porozumieć się dwóm sąsiedzkim narodom.

3. Dzisiaj, wszelkie wzajemne roszczenia terytorialne są niestosowne, tak samo jak i nawet najmniejsza nienawiść etniczna. I Ukraińcy, i Polacy stoją obecnie przed dwoma niebezpieczeństwami – zagrożenie moskiewskim imperializmem i niebezpieczeństwo globalizmu, amerykańskiego imperializmu, władzy ponadnarodowych korporacji i demoliberalnej dyktatury. W takich warunkach jakakolwiek eskalacja wzajemnej nienawiści jest zbrodnią. Ukraińcy i Polacy są teraz naturalnymi sprzymierzeńcami. Wcielić ten sojusz w życie – znaczy chronić swoje narody przed wieloma niebezpieczeństwami i zrobić wielki krok w kierunku zwycięstwa Dobra nad Złem.

4. Wszelkie obawy o los obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia są naiwne i śmieszne. „Prawy Sektor” widzi ukraińskich Polaków jako integralną część społeczeństwa ukraińskiego i nie widzi u nich żadnych problemów w związku z naszymi planami.

5. Ukraińscy nacjonaliści są nastawieni przyjaźnie do tych polskich narodowo-rewolucyjnych sił, jakie nie charakteryzują się szowinistycznymi i imperialistycznymi przekonaniami. Liczymy na przyjazną współpracę w imieniu naszych narodów i całej Europy.

Służba prasowa „Prawego Sektora”.

 

 

 

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.4 (17 głosów)

Komentarze

Masz jakas obsesje na punkcie jednania sie z Ukraincami?

Czy z Niemcami, Rosjanami i zydami, ktorzy tez dopuszczali sie ludobojstwa w stosunku do Polakow - tez koniecznie i za wszelka cene chcesz sie bratac?

Jak dlugo jeszcze bedziesz naklaniac czytelnikow do usprawiedliwiania, bagatelizowania, racjonalizowania i rozmydlania faktow i rzeczywistosci, ktora z dnia na dzien wyglada coraz bardziej niepokojaco?

Fakty sa takie, ze Majdan nie jest zadnym oddolnym i spontanicznym zrywem chcacych do UE, a zamachem stanu przeprowadzonym przy pomocy najbardziej radykalnych partii, spadkobiercow ideologii ludobojcow, ktorzy moga dostac sie do wladzy - bo to wlasnie ich rzady gwarantuja wieczny niepokoj, nielad i niezadowolenie, korupcje, nierzad  i chaos na Ukrainie - a wiec wszystkie warunki sprzyjajace do latwiejszej grabiezy i podporzadkowania panstwa, co jest celem organizatorow tych "pokojowych protestow". Tak wlasnie dzieje sie w wypadku wszystkich zdalnie sterowanych rewolucj ( i wojen niosiacych "demokracje") - do glosu i do wladzy dochodza sily najbardziej radykalne, bo rzecza oczywista jest, ze nikt inny oprocz ekstremistow nie chce wojny, chaosu, przemocy i rozlewu krwi. Porownaj sobie Egipt, Libie i Irak przed i po.

Pomyslalas moze o tym, jaka bedzie sytuacja Polakow mieszkajacych na Ukrainie i jaka bedzie sytuacja Polski w stosunkach z Ukraina rzadzona przez bandytow i nazistow? Nie widzisz tego, ze tam nie ma sie z kim jednac, bo dopoki nie ma na Ukrainie praworzadnego rzadu, ktory zlikwiduje i wyjmie spod prawa istniejace partie nacjonalistyczne, rzadu ktory oficjalnie przyzna sie do zbrodni ludobojstwa na Polakach i innych miejszosciach narodowych przez Ukraincow - tak dlugo interesy Polski i Polakow sa zagrozone, bo wystarczy odpowiednia propaganda, aby dawne roszczenia i nienawisc odzyly z pelna sila?

To nie mila panienka na Facebooku decyduje o tym, co dzieje sie na Ukrainie, a bandyci, ktorzy sa rzdni wladzy i ktorzy nie cofna sie przed niczym, aby te wladze zdobyc. Gdyby bylo inaczej - wszyscy juz by sie rozeszli do domow i Majdan dzisiaj juz bylby historia.

Lotna

 

#418474

 Uważam, że teraz jest odpowiedni moment na wyjaśnienie sobie bolesnych spraw, zanim sytuacja skomplikuje się na tyle, że w chaosie dojdzie do rozliczeń na poziomie społeczności.

 Cokolwiek by mówić o autorach przewrotu na Ukrainie, jedno jest pewne i niepodważalne. To jest właśnie zaangażowanie społeczeństwa. Jeśli nawet uległo ono inspiracji na  skutek działań "sił nieczystych", rewolta jest faktem.

 Z drugiej strony, kiedy widzę nieudolne wysiłki inicjatyw mających za cel większe zaangażowanie Polaków i wmawianie nam i Ukraińcom, że jest ono powszechne w Polsce, drażni mnie to i irytuje. Prawda jest inna. 

 Jednocześnie nasz rząd zaczyna wkręcać państwo polskie w oficjalne struktury pomocowe, co wydaje się mało sensowne, dopóki nie ureguluje się kwestii zasadniczych

Pomijając wszystko inne, co robi się dla Ukrainy, zapowiadane jest "przyjęcie ewentualnej fali uchodźców".

 To tyle na ten temat.

Wydaje mi się Lotna, że Twój stosunek do Ukraińców jest wyjątkowo  niechętny. Co gorsza, do wszystkich. Czy wiesz, że  do Warszawy Sikorski przywiózł rannych Polaków z Majdanu? To przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej, która aktywnie uczestniczy  w tym, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie.

Pozdrawiam

 

#418477

Moj stosunek do Ukraincow jest serdecznie obojetny i nie jest ani mniej ani bardziej niechetny niz do wszelkich innych nacji. Natomiast mam niechetny, wrecz wrogi, stosunek do krajow i rzadow, ktore zezwalaja na rozprzestrzenianie sie ideologii skrajnie nacjonalistycznych, a tym bardziej, do krajow, ktore powoluja partie ekstremistow do rzadu.

To tyle, jak chodzi o Twoje wrazenie. Ja natomiat coraz czesciej odnosze wrazenie, ze Ty traktujesz Niepoprawnych jako rodzaj terapii leczac swoimi wpisami wlasne kompleksy, ktore masz w stosunku do innych nacji - i ktore, jak zapewne mniemasz, sa cecha narodowa wszystkich Polakow, na co wskazywaloby, jakze czeste, uzywanie zaimka "my". Proponuje, abys pisala we wlasnym imieniu, bo jest to tak samo denerwujace, jak kiedy Tusk mowi, ze wie, co Polacy mysla, albo czego Polacy oczekuja. Ja tez jestem Polka, a nie naleze do tym "my"-ch" Polakow, ktorzy cos tam cos tam. Polacy nie sa monolitem, na szczescie i nie wszyscy oczekuja z utesknieniem kilku slow od zydostwa, albo jakichs wyjasnien "bolesnych spraw" - coz za delikatne omowienie w stosunku do krwawej zbrodni ludobojstwa!  - od bandytow z Majdanu i nie podniecaja sie tym, co o Polakach czy o Polsce mysli jakas panienka z Facebooku. To nie jest sposob na budowanie dobrego wizerunku Polakow i panstwa polskiego, tak samo jak nim nie jest ingerencja oficjalnej opozycji w sprawy innego panstwa i wykrzykiwanie przeciw prawomocnej wladzy u boku rewolucjonistow, ktorzy na dodatek kiedys mordowali Polakow.  Ty natomiast chcesz, aby Polacy angazowali sie jeszcze bardziej - z jakiego powodu, jesli mozna spytac?  Malo to Polska ma wlasnych klopotow i wlasnej biedy, aby pomagac swoim rodakom, a nie oportunistom, ktorzy beda chcieli sie zadekowac w Polsce?

Jesli ta wspaniala rewolucja majdanska wygra - to wlasciwie niby dlaczego mialaby do Polski dotrzec fala uchodzcow?

Lotna

 

#418479

Trudno z Tobą rozmawiać. Pomimo najszczerszych chęci.

Wydaje mi się, że cała idea dziennikarstwa obywatelskiego bierze się z potrzeby wyrażania opinii i chyba to jest sprawa nadrzędną.

Zwykłam podchodzić do tematów trudnych w sposób osobisty, co łatwo zauważyć, wczytując się w treść moich wcześniejszych tekstów.

 Dlaczego teraz użyłam liczby mnogiej? Pewnie dlatego, że zwrot :"Dziekujemy wam Polacy" odnosi się do Polaków w ogólnym tego słowa pojęciu. 

  Co do  stwierdzenia, że "traktuję Niepoprawnych jak rodzaj terapii", to nie wiem, co mam odpowiedzieć.

Po prostu mnie zatkało! :))

Resztę komentarza również uważam za bzdurną, bo wcale nie nawołuję do angażowania się dla sprawy Ukrainy. Wręcz przeciwnie. 

Nie zrozumiałaś moich intencji i tyle. Szkoda.

#418489

Trudno jest ze mna rozmawiac, mimo najszczerszych checi? Moze zacznij od odniesienia sie do meritum tego, co napisalam w pierwszym komentarzu.

"Idea dziennikarstwa obywatelskiego bierze sie z potrzeby wyrazania opinii" - dokladnie,o czym mowie. Masz opinie, albo i nie za bardzo, a moze jednak masz,  ale z pewnoscia "masz potrzebe" jej wyrazenia - wiec piszesz. Twoje prawo.

Jakos dziwnym trafem, z Twojego pisania nie wyplywaja konkretne wnioski, a problem jest przezuwny 20 razy na 20 sposobow, rozmywajac jego sedno. A moze tak, a moze siak, Panu Bogu swieczke, ale nie taki diabel straszny... Czytelnik natomiast powinien rozumiec Twoje intencje. Ja natomiast pisze bzdury, bo tych intencji (znowu) nie zrozumialam.  Problem w tym, ze nie intencje sie licza, a przekaz, ktory wynika z twoich wpisow i do niego wlasnie mam zastrzezenia.

Lotna

 

#418496

Cóż mogę odpowiedzieć na tak uzasadnioną krytykę?

Nie podoba Ci się, nie czytaj. Prosty wniosek.

Jeśli chcesz mnie sprowokować, po raz kolejny, bym poszła w ślady "rebeliantow", albo podporządkowała sie Twoim upodobaniom, to zawiedziesz się. To ja podejmuję decyzje co do spraw o których chcę pisać i nie zmienię ani stylu, ani charakteru swoich tekstów.

Bywaj!

#418498

krótko,zwięźle i na temat.Nie czas na takie elaboraty gdy płoną polskie lasy i majdan.

Pozdrawiam

Verita

#418499

Pisałam:

http://niepoprawni.pl/blog/5734/im-dalej-w-las-tym-wiecej-drzew

http://niepoprawni.pl/blog/5734/ogary-poszly-w-las-a-tam-siec

http://niepoprawni.pl/blog/5734/co-puszcza-widziala

http://niepoprawni.pl/blog/5734/co-puszcza-widziala-2

To jest krótko, zwięźle i na temat. Jeśli niezgodny z Twoim zainteresowaniem, trudno.

Znasz sie na leśnictwie? Proszę, opisz lasy. Chętnie poczytam.

Co do przejmowaniu ich przez cwaniaków, to podpisałam stosowna petycję w tej sprawie. Tyle mogę.

Co do majdanu, jeśli stanie w stolicy, to zapewne szybciej tam trafię niż Ty, czy Lotna:) Mam blizej:)

#418507

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Lotna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Trzeba bylo podac linki do Twoich artykulow o Majdane - bo o nich tu mowa. Ktore tym bardziej zaskakuja po tym, co piszesz na temat ludobojstwa na Wolyniu.

Majdan w Warszawie? Sa juz plany? Kto bedzie zold wyplacal tym razem za podpalanie budynkow i demolowanie miasta w ramach "pokojowych protestacji"?

Mam nadzieje, ze Polacy nie sa tak glupi.

Lotna

 

#418513

bo prof. Szyszko już wyczerpał całkowicie limit mojej cierpliwości.

Te lasy..to raczej frazeologia  w nawiązaniu do Słowackiego,że nie czas żałować róż gdy płoną lasy,czyli nie czas za bardzo interesować sie Ukrainą gdy Polska ginie.

Pozdrawiam.-)

Verita

#418514

kiedy płonie Majdan.

Ważny wpis, i ciekawy. Przyznaję, że zatrzęsło mną trochę przy punktach 1 i 2.

Zwłaszcza w zestawieniu z treścią rozkazu obowiązującego polskich partyzantów na Wołyniu.

"Ukraińcy zabijali Polaków, Polacy zabijali Ukraińców." To co się działo na Wołyniu, nie da się sprowadzić do tak prostego równania. Nawet w przybliżeniu.

Myślę, że ktoś powinien Tarasence na to odpowiedzieć. Też - oficjalnym apelem.

Wsparcie tak, ale wyraźne określenie zasad z naszej strony - też TAK! 

PPzdr. serdecznie

#418516

Zwłaszcza, teraz, kiedy skrajne odłamy Majdanu, uzbrojone i agresywne, dyszą żądzą zemsty za  krzywdy, w szerokim pojęciu tego słowa.

Wnioskują też o dozbrojenie społeczeństwa. Ciekawe, według jakich kryteriow miałoby to nastąpić?

Nie wiem, czy słyszałaś, że UPA, po 44 roku potrafiła własne wioski karać "piątkowaniem" ( co piąty mieszkaniec ginął), za to, ze wieś "sympatyzować" zaczynała z władzą radziecką.

 Tylko uświadomienie o skali ludobójczej polityki względem Polaków  może uprzytomnić normalnym Ukraińcom, czego mogą się spodziewać po szatańskiej ideologii banderowców.

 Apel powinien być wystosowany. Zamiast tego, nasi politycy próbują "przeskoczyć" przepaść, a nawet zasypać ją  pieniędzmi zwanymi pożyczkami. 

I jeszcze te słowa Tuska: więcej nie możemy." Przecież nie wyprujemy sobie żył!". Otóż to! Ukraińcy nie mają nic przeciwko temu, żeby Polacy sobie te żyły wypruli.

Tylko pytanie!

W imię czego?

 

Pozdrawiam

 

#418522

Tylko kto wystosuje ten apel?

Chciałabym, żeby to zrobił JK...

Dobrej nocy

 

#418525

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

He, he . Czekasz na apel koncesji ? 

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418529

zamiast jęczeć jak baba na temat tego strasznego Kaczyńskiego.

Może Ty wystosujesz jakiś apel, skoro na nikogo z polityków nie ma co liczyć?

 

 

#418537

Chyba żartujesz. Ja mam robić coś co powinien robić "pierwszy" opozycjonista w Polsce ?  (tym bardziej, że mu za to płacimy )

Za kogoś, to robi t niewolnik. Kaczyński jest od apeli jak ...........morda od śmiania. A ja jestem od tego, żeby leniom to przypominać.

 

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418539

Piękny przykład obrzydzania Ukraińców.

 

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418526

Coraz częściej spotykam się z dyskusją, czy Polacy powinni podjąć trud pojednania z Ukraińcami,
jeśli oni do tej pory nie zadośćuczynili nam za ogrom cierpienia zadanego w przeszłości.

Osobiście myślę, że zanim odpowiem sobie, czy powinienem ten trud podjąć,
powinienem najpierw zapytać siebie, czy w ogóle ten trud podjąć chcę.
Bo jeśli nie chcę, dalsze rozważania stają się jałowe.

Jeśli jednak podejmuję ten trud, wychodzę do pół drogi.

Pozdrawiam
dratwa3

#418517

O pojednanie, to Ukraińcy powinni wystąpić i to tam, na Majdanie.

Mam nadzieję, że  dotrze do nich to, co tu piszemy, bo polemika pod tekstem jest  wyznacznikiem naszych podziałów w sprawie jakiegokolwiek pojednania.

Opinie są tak samo rozbieżne jak  niejednolity jest stosunek do Ukraińców i samego Majdanu.

Niech sobie nie wyobrażają, że zabiegamy o to. My  tylko wskazujemy granice naszej bezinteresowności, a oni wiedzą, co powinni zrobić.

Serdecznie pozdrawiam

#418528

komentarz „Prawego Sektora” odczytałem nie tylko jako ich deklarację.
W swoim sercu odczytałem ten komentarz również jako zaproszenie.

Gdyby taka deklaracja przyszła na moją prywatną pocztę, odpisałbym, że punkty 3, 4 i 5 niosą nadzieję,
natomiast jeśli chodzi o punkty 1 i 2, to warto byłoby podjąć męską decyzję o utworzeniu zespołu
złożonego z polskich i ukraińskich historyków, którzy pochylą się nad wspólną, bolesną przeszłością,
by odkłamać to wszystko, co przeszkadza nam we wspólnym budowaniu.

Ciepło pozdrawiam.
dratwa3

#418546

  żeby nie powiedziedzieć dosadniej. Kunszt "maskirowki" mają tak samo dobrze opanowany jak Rosjanie.

Pozdrawiam równie ciepło :)

#418556

biorę również pod uwagę.
Dlatego nie dałem jeszcze na zapowiedzi :)
.
Właśnie doszedłem na pół drogi.
---
Dobrej nocy, Matko...
dratwa3

#418558

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Po co teraz przypominać zbrodnie,  wzajemne antypatie, po raz kolejny rozrywać niezabliźnione rany, jednym słowem zniechęcać do Ukraińców ?

Teraz trzeba szukać pojednania, brać z Ukraińców przykład, a nie pokazywać obrazy  zbrodni, po co epatowac okrucieństwem ?

Budujmy zgodę n gruzach niezgody.

 

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418524

urazy.Oni raczej nie:

"Tygodnik "Time" opublikował obszerny reportaż z Kijowa, w którym pojawia się m.in. wątek Jarosza. Czytamy tam, że lider "Prawego Sektora" wyznał dziennikarzom, że razem z kolegami zgromadził arsenał "śmiercionośnej broni", który "wystarczy, aby obronić całą Ukrainę przed wewnętrznymi okupantami". Jarosz podkreślił też, że jeśli pokojowe negocjacje z władzą się załamią, to jego ugrupowanie będzie kontynuować walkę."

 

 

 

 

 

#418547

I słusznie, że będzie walczył z wewnetrznymi okupantami ( o ile ma na myśli komunistów i rosyjskie służby) przecież my też chcemy pokonać wewnetrznego okupanta w postaci komunistów i rosyjskich służb.

Głupi tylko, że się tak z tą bronią afiszuje. Lepiej żeby zaangażował seryjnego.

No właśnie a co robi Kaczyński ? Głaszcze kota ?

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#418551

Sam się obawiasz,a dziwisz się innym:

"( o ile ma na myśli komunistów i rosyjskie służby)"

Oczywiście, że boję się o Polaków, bo jeśli słyszę słowo "okupanci" w ustach banderowców, to wiem, kogo przede wszystkim, mają na uwadze.

Jesli prawdą jest, a wierzę w to, że często,polskość na Ukrainie  jest skrywana  od czasów ostatniej wojny, to łatwo domyślić się przyczyn.

Tę hydrę, zagrażającą naszym, trzeba raz na zawsze okiełznać. Teraz jest okazja.

Czy zwróciłeś uwagę, że w żadnym przekazie medialnym nie było doniesień o polskich korzeniach u Bohaterów Niebiańskiej Sotni? Czyżby nie było wśród nich Polaków?

Kilka nazwiski brzmiało znajomo...

Pozdrawiam:)

#418554

Tak jak w Grecji,z której milionerzy i miliarderzy

zdążyli   zabrać na zachód  miliardy a te które

zostały od razu przelane były na kupno rakiet,czołgów i brońi?

 

Majdan był wcześniej przygotowany przez EU zachodnią,

w tym administrację polską za aprobatą administracji USA,

z zamkniętymi oczyma(pomimo że wywiad wiedział) Moskwy.

Plan był:osłabienie Ukrainy,wejście koncernów,bazy wojskowe,

zbrojenia i przy okazji zmuszenie Rosji do spłat długów.

Cel najważniejszy:złoża w Rosji na rozkaz koncernów globalnych.

 

Milionerzy w rządzie na Ukrainie będą dalej naród

Ukraiński traktować jako tanią siłę roboczą tak jak

od 89 administracja gubernatorów,których DNA ma Moskwa

a którzy system PRL zdradzili czego rezultatem jest odraza Moskwy

i brak szacunku dla "elity" klonów politycznych w Polsce 2014.

 

Jaki interes mają lekarze,pedagodzy,muzycy,strażacy,urzędnicy,salowe,pielęgniarki,

naukowcy  na Ukrainie  z Majdanu?Straty i jeszcze większy kryzys.

 

Nie będzie wiz do EU,pomimo że Rumunia czy Bułgaria 

mają trudniejszą sytuację.

 

Ukraina nie wejdzie do EU zachodniej w ciągu 5 lat i nie otrzyma Euro.

W dalszym ciągu mieszkańcy Ukrainy będą przepłacać zwłaszcza rodziny z dziećmi

aby dostać się do USA,EU,Izraela,Niemiec.Zwykli ludzie chcą normalnego

życia jak w małej Holandii czy Belgii.

 

Krew na Majdanie do krew dla bogatych wampirów politycznych.

Oni mają w 4 literach swój Naród,pomimo hasełek propaganodwych jak

śmierć Polakom czy Przemyśl do Ukrainy czy "zrobimy drugi Katyń Polakom"

.

Pojednanie z pseudo milionerami ,z hasłami  pod publiczność?

 

Tam gdzie mieszkam nie ma wojny pomiędzy Ukraińczykami,Polakami,Rosjanami,Amerykanami,Muzułmanami,Ormianami,żydami,Kurdami,Włochami,Francuzami.

Nie jestem w tej chwili milionerem dlatego mam tylko 1100 qm mały ogródek,który przylega

do ogródków tych narodowości.Spotykamy się prawie codziennie a dodatkowo sąsiadami są Niemcy.

Co nas łączy tak jak narodowści w USA?Język,ziemia,własne tradycje,muzyka,party,interesy.

 

Ukraina jest bogata w złoża tak jak Polska ale

nie dla mieszkańców tych krajów tylko dla Koncernów.

 

Dodam na koniec.Dlaczego kraje ex-RWPG od 25 stycznia 1949  roku mają  wschodnie pensje a wydatki zachodnie?

http://nowyekran.wordpress.com/2014/03/05/banderowcy-w-nowym-rzadzie-tekst-zakazany-w-gazeta-polska/

 

Pozdrawiam wszystkich.Pa.

 

#419575

W opublikowanych materiałach Moskwa przypomina, że ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na Polakach mieszkających w zachodnich regionach Ukrainy.

 

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjskie-msz-publikuje-liste-zbrodni-banderowcow/qnnkt

 

Nie wiem, jak znaleźć w sieci tę publikację(:

#419571

http://www.idd.mid.ru/inf/inf_01.html

#419572

O zbrodniach hitlerowskich lokajów bandy ukraińskich nacjonalistów-Bandera popełnianych wobec pokojowych radzieckich obywateli narodowości polskiej i ukraińskiej, jeńców Armii Czerwonej w s.Mogilnitsy Budanov Tarnopolsky obszarze powiatu.
 • My, niżej podpisani inspektor strona 74 Korpusu polityczna majora SHKLYAVER BG, kapitana KARAMIN NV lekarz - kapitan z usług medycznych Weizmann MN Kapitan Soha Przewodniczący Towarzysz Mogilnitsky wieś ​​rada. PERLITSKY Michael Onufrievich mieszkańcy wioski Mogilnitsy KASHTALINA Magda Knatovna Theodore P. KNATYSHIN. 

  się tego czynu, że 25 kwietnia 1944 w lesie w pobliżu wsi Mogilnitsy znaleziono 4 doły 34-cie zwłok ludzkich, 2. otwór z 12 znalezionych w ludzkich zwłok wioska Mogilnitsy, jeden pit z 11 zwłok ludzkich znalezionych na cmentarzu koni i jednego zbiornika z 38 ludzi. Zwłoki w lesie Mogilnitsy wsi. We wszystkich studzienkach zlokalizowanych w 100 zwłok mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli s.Mogilnitsy brutalnie torturowani i jego otoczenie, a także więźniów Armia Czerwona. 

  Ustalono, że w czasie okupacji niemieckiej. Mogilnitsy noc od 17 do dnia 18 marca 1944 r. banda ukraińsko-niemieckich nacjonalistów popełnione masowego mordu i rabunku obywateli. Mogilnitsy głównie ludność polska. 
  gang morderców wybuchła drzwi i okna włamał się do mieszkania i strzał cięcia siekierą i nożami zabił ludzi, w tym małych dzieci, starsi ludzie, po których zwłoki zostały załadowane na wózki przewożone i pochowanych w dołach. Aby ukryć swoje występki niektóre rodziny w stodołach spalone i zwęglone zwłoki zakopano w dołach. Wszystkie te straszliwe zbrodnie towarzyszyły powszechne grabieży mienia należącego do rodziny torturowany. 
  dniu 25 kwietnia już zidentyfikowane i wykazane, że brutalne morderstwo i rabunek poddano następujące obywateli. Mogilnitsy.

Pełne imię i nazwisko
wiek
stopień pokrewieństwa
W żadnym wypadku nie 
morderstwa
    1. Kreślenia Eugene
48 l.
Rodzina Glova Wszystkie te 8 osób było w domu spisek Eugene od 17 do 18/03/44 zamordowano w podwórku rzucić kreślenia spalone zwłoki zakopane w dole w spisek stoczni. 2. Kreślenia Jenka
43
żona 3. Kashtarina Bron'ka
22
córka 4. Kashtarin Anton
33
son-in- 5. Kashtarin Zbeshko
6 m-p
syn 6. Kreślenia Ioannina
13 l.
Córka 7. Zelnitsky Anton
33 l.
z innej rodziny były w domu kreślenia 8. Nanasky Yang
35 l.
9. Janicki Pavlo
50 l.
Głowa rodziny Cała rodzina w nocy z 17 na 
18.3.44g.byla zabity w domu, a dom zwłok Paweł Janicki spalone.Zwęglone zwłoki zdezorganizowane ekstrakcji. 10. Yanitskaya Katerina
44 l.
żona 11.Yanitskaya Armor
12 l.
córka 12.Yanitsky Anton
18 litrów
syn 13. Grzegorz Janicki
16 litrów
syn 14. Michał Janicki
75 litrów
brat 15 kreślenia Vladislav
67 litrów
Głowa Rodzina Vladislav spisek 
morderstwa są ślady dużej kałuży krwi i ciała usunięto pochowany w lesie w boksie 16. Kreślenia Jozef
56 l
żona 17. Stephon kreślenia
13 litrów
córka 18. Mihaleyky Jenka
30 l -
Zabity siekierą w domu. 19. Mazur Pola
40 l.
matka Zabity w domu i organy wykonane do dołu. 20. Mazur Armor
15 litrów
córka 21 Grobovsky Stanislav
42 l
Głowa rodziny Jego żona i dzieci nie dotknął, ponieważ Ukraińcy 22. Gumennyy Petro
55 litrów
Głowa rodziny Jego żona i dzieci nie dotknął. Zabity w domu 23. Yanitskaya Armor
42
matka Rodzina wszystko wyciąć nożem i usunąć zwłoki zakopane w dole. 24 Yanitskaya Kodnelya
18
córka 25.Yanitsky zachrypnięty
12
syn 26. Orkush Osip
75
Głowa rodziny Zabity w domu. Zwłoki Vyvevezeny w lesie w pobliżu wsi. Na trupa Mogilnitsy Orkush Vladislav stwierdził, że szef pęknięty w kilku miejscach. 27.Orkush Vladislav
67
żona 28. Łysa
50 litrów
W ramach systemu sowieckiego był radziecki działacz. 29. Gretsyshina Karolina
70 l.
Syn Armii Czerwonej od 1941 Gretsyshinoy 30. Kolinska Anna
75 litrów
matka Siekiery i noże nożem 31.Voynar Emilia
25 litrów
córka 32.Voynar Kazimierz
5 litrów
córka 33. Solonetsky Ivan
55 litrów
Głowa rodziny Zabity w domu w obecności rodziny.W przeszłości, robotnik rolnych podczas sowieckiej aktywnego rolnika. 34. Sokolsky Ivan / Ukraina /
43
Głowa rodziny Cała rodzina zostaje zamordowany w domu. W czasach ZSRR, był działaczem, prowadził walkę z gangiem Banderivtsy. 35 Sokolskaya
40
żona 36.Sokolskaya
18
córka 37. Golovatskaya Anelka
60
matka Ukrywa się w domu Ivan Sokol ray i zabity wraz z rodziną. 38. Maria Golovatskaya
25
córka 39. Keith
16 litrów
Zabity w domu. Zwłoki matki ukraińskie usunięte Lena pozostałego przy życiu. 40. Keith
14 litrów
41. Keith
12 litrów
42. Zavotsky Ivan
55 litrów
Głowa rodziny Zabity w domu i ciała usunięty. 43. Zatovskaya Yanelya
50 litrów
44. Bezverkhov Anna
35 litrów
Zwłoki zamordowanych w domu jest podejmowana w dole w lesie. 45.Guzhansky Ivan
53 litrów
Głowa rodziny Zabity w ukraińskim dome.zhena 
nie został dotknięty. 46.Guzhansky Kozimr
17 litrów
syn 47. Svetlyakovsky Józef
45 litrów
Głowa rodziny Zwłoki zamordowanych ewakuowano w domu 48. Yatsensky Yang
65 litrów
49.Gumenny Anton
35 litrów
Mieszkał w rodzinnym Kurchinsky - Ukraińców. Gumen zwłoki znaleziono w lesie w boksie.
 • Wśród ciał znalezionych w tych samych dwóch jeńców Armii Czerwonej nazwisko nie jest ustawiony. Zwłoki są oznaki ran kłutych, że zostały one dźgnięty nożem. 
  Wszystkie wydobyte zwłoki pokazać czysto barbarzyńskie brutalnych metod zabijania takie jak: 
  Kashtarina Armor - poluobgorevshy trupa, ale są ślady ciężkiego pobicia czaszka w koronie spękane tępych znaków nóż na szyi prawym biodrze jest zepsuty. 

  Kashtarin Zbeshko - dziecko 6 m-ant na kręgosłupie trupa w okolicy lędźwiowej wyraźnie widać akcja cięcie broń / typ AX / Troop 6-m-nia z prerublennym kręgosłupa została złożona na pół i wrzucony do dołu. 

  Zelenskiy Anton 39 lat - na trupa odciąć palce prawej dłoni zostały złamane kości piszczelowej prawej nogi i kolejne rany mnozhestvonozhevyh cięte i kłute. 

  Orkush Vladislav 67 lat i 75 lat Orkush Osip czaszkę oba trupy rozdrobnione cięcia broń / typ AX / rany ślady piór padushek. W studni w pobliżu zwłok znaleziono wiadro krwi. To sugeruje, że bandyci na pokrycie ich utworów zebranych płynęła krew ludzką zwłok. 

  Co sporządzony ten akt. 

  Burmistrz SHKLYAVER 
  Kapitan KARAMIN 
  Podpisy: Kapitan medyczna VOYTSMAN 
  Soha Captain 
  Chair w / Board 
  Obywateli wsi Mogiltsy: 

  (usługa Archiwum Słońce RF, .32, op.11302, d 196, str.. 200-203)

#419573

http://ukrainaincognita.com/mogielnica/kostel-sv-yuzefa-1857-s-mogylnytsya

 

 Ciekawe wyjaśnienie losu miejscowych Polaków: "... яку заховали ще під час війни коли поляки покидали село..." . Opuścili wioskę???

#419574