Komunikat o błędzie

  • Notice: A non well formed numeric value encountered w _video_filter_process() (linia 215 z /var/www/niepoprawni2/sites/all/modules/video_filter/video_filter.module).
  • Notice: A non well formed numeric value encountered w _video_filter_process() (linia 215 z /var/www/niepoprawni2/sites/all/modules/video_filter/video_filter.module).

Charlie Chaplin - między śmiechem, a łzą.

Obrazek użytkownika Homo Polacus
Kultura

Gwiazdy mają to do siebie, że jedne powstają, kiedy już inne świecą, a jeszcze inne w tym czasie gasną.
Nikt nie zaprzeczy, że analogicznie rzecz się ma z gwiazdami kina.
Są gwiazdy wschodzące, są też te, które świecą swoim blaskiem, a także takie, które przestają istnieć.
Poniższy tekst dotyczyć będzie gwiazdy, która nigdy nie zgaśnie i na zawsze będzie świecić w ludzkiej pamięci i w ludzkich sercach, a gwiazdą tą jest Charlie Chaplin.
Kim był był człowiek, który stworzył najbardziej rozpoznawalną sylwetkę światowego kina?
 
Charles Spencer Chaplin przyszedł na świat 16 kwietnia 1889 roku w Londynie.
Jego rodzicami byli Charles Spencer Chaplin senior oraz Hannah Chaplin, która używała także artystycznego pseudonimu, występując na scenie jako Lily Harley.
Oboje rodzice Charli'ego byli artystami scenicznymi.
Godnym odnotowania jest fakt, że w żyłach  matki Chaplina, płynęła romska krew.
Charlie miał niespełna trzy lata, kiedy jego rodzice się rozeszli.
Ojciec odszedł do kochanki o imieniu Luise, pozostawiając Hannah z małym Charlie'm i jego starszym o cztery lata bratem Sydney'em.
Kontakt ojca z chłopcami był bardzo słaby i choć mieszkali oni przez jakiś czas z Charlie'm seniorem i jego konkubiną, to skutkowało to tym, że zostali oboje posłani do szkoły dla najuboższych i sierot (Hanwell School for Orphans and Destitute Children) .
Ojciec chłopców niebawem zmarł na marskość wątroby, której przyczyną był alkoholizm Chaplina seniora.
Matka Charlie'go w tym czasie zaczęła podupadać na zdrowiu.
Podczas jednego z występów Hannah, kiedy Charlie miał 5 lat miało miejsce zdarzenie, które oficjalnie uznawane jest jako początek kariery artystycznej Charli'ego Chaplin'a.
Po tym jak artystka wyszła na scenę, okazało się, że nie może ona sprostać wyzwaniu, gdyż nie mogła wydobyć z siebie głosu, czego przyczyną jak się później okazało, była choroba krtani.
Tego wieczoru Charlie towarzyszył matce i przebywał za kurtyną podczas gdy ta wyszła na scenę, gdy się okazało, że jej głos zawiódł, dyrektor teatru wręcz wypchnął na scenę małego Charli'ego improwizując tym samym występ.
Chłopiec począł naśladować matkę i zrobił to z niemałym powodzeniem, gdyż ta wcześniej zdążyła synka nauczyć śpiewać i tańczyć.
Niestety, ale od tego momentu sytuacja Hannah i synów stała się dramatyczna, bowiem choroba krtani nie pozwoliła jej już nigdy powrócić na scenę.
Stres spowodowany tym faktem, doprowadził do choroby psychicznej z której Hannah już nigdy miała się nie wyleczyć.
Finalnie Hannach Chaplin została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, natomiast chłopcy powrócili do przytułku.
 
(Hannah Chaplin)
 
W wieku czternastu lat starszy z braci Sydney trafia na statek szkoleniowy o nazwie Exmouth , a następnie podejmuje pracę jako steward w licznych wyprawach morskich na pokładach różnych statków.
Zaczął zarabiać także jako trębacz.
Z jednej z takich wypraw Sydney wraca bardzo chory.
Matka wówczas nadal przebywa w szpitalu, a Charlie zdążył już wylądować na ulicy.
Silna więź z młodszym bratem oraz z matką spowodowała, że każdy kolejny zarobiony cent postanawia on oszczędzić, ażeby pomóc bratu i chorej matce.
Zapragnął wielce zmienić życie swoje i swojej rodziny.
 
(Sydney Chaplin)
 
Przy pomocy brata Charlie odgrywa kilka małych ról w różnych przedsięwzięciach scenicznych po to, aby w roku 1903 otrzymać rolę chłopca sprzedającego gazety w sztuce o Scherlok'u Holmes'ie.
Fakt ten okazuje się być przyczynkiem do  stałego zatrudnieniem przez okres trzech lat.
Prawdziwy przełom w życiu braci następuje, kiedy za sprawą Sydney'a, dochodzi do podpisania kontraktu z trupą artystyczną  "Fred Karno", będącą jednym z najbardziej znanych zespołów rozrywkowych w Anglii.
Sydney, który także wykazywał się niemałym talentem aktorskim, wypracował sobie w zespole rolę wiodącego komika.
Po dwóch latach ścisłej współpracy z zespołem, poleca on swojego młodszego brata jako swojego zastępcę.
 
(Charlie Chaplin w USA-1910r.)
 
W roku 1910 wraz z trupą "Karno" Charlie Chaplin trafia do Stanów Zjednoczonych, gdzie podczas tournee po USA Charlie natychmiast zdobywa wielką popularność.
Grupa powraca do Anglii, ażeby niebawem ponownie udać się do USA i kiedy Charlie pojawił się tam po raz drugi, otrzymał on propozycję kontraktu filmowego.
Chaplin wywiązuje się z kontraktu z "Karno" i jest członkiem zespołu do 1913 roku, po czym postanawia on wystąpić przed kamerami i w listopadzie tego samego roku wstępuje on w świat kina podpisując kontrakt z wytwórnią Film Company Keystone, której właścicielem był Mack Sennett.
Początkowa gaża Charliego wynosiła około 150 $ na tydzień.
Sukces jaki Charlie odniósł przy współpracy z Keystone, powoduje wielkie zainteresowanie współpracą z aktorem także innych wytwórni filmowych, które podejmują negocjacje z Charlie Chaplin'em.
To właśnie podczas współpracy z Sennett'em powstaje ekranowa postać "Trampa".
Wieść głosi, że podczas kręcenia "Kid auto races at Venice", zabrakło gagów. Sennett znając zdolności improwizatorskie Charli'ego, nakazuje mu, aby ten coś wymiślił.
Charlie miał wówczas udać się do garderoby po to, aby wyszła z niej postać na zawsze utrwalająca się w historii światowego kina.
Od tej pory sylwetka Charli'ego Chaplin'a jest kojarzona z filigranowym włóczęgą, którego maniery są iście dżentelmeńskie, a jego przyciasny surducik, za duże spodnie i jeszcze większe buty dodały specyficznego charakteru "Trampowi".
Melonik, wąsik i bambusowa laseczka uzupełniają ten cały obraz.
Właśnie postać "Trampa" okazuje się być niesamowitym sukcesem samego Charlie Chaplin'a, jak i wytwórni należącej do Sennett'a.
 
Po wygaśnięciu kontraktu z Sennett'em, aktor zostaje zatrudniony w wytwórni Essanay i było to w 1915r.
W tym samym czasie Sydney Chaplin zastępuje Charli'ego w wytwórni Keystone, w której osiąga rangę głównego komika.
 
Kiedy dochodzi do wygaśnięcia kontraktu i z Essanay, Charlie trafia do kolejnej "fabryki snów"-Mutual Film Corporation.
Podpisany kontrakt opiewa na nakręcenie dwunastu filmów.
Po zrealizowaniu i tego kontraktu w 1917 roku, Charlie gnany chęcią posiadania zupełnej niezależności twórczej, postanawia założyć swoją własną wytwórnię filmową i akt ten rozpoczął budową swojego studio w Hollywood.
W 1919 roku przy współpracy Chaplin'a z Mary Pickford, Douglas'em Fairbankse'em oraz z DW Gryffith'em dochodzi do powstania wytwórni filmowej United Artist, która do dzisiaj jest potentatem w branży filmowej.
Charlie Chaplin zasiada w zarządzie firmy do roku 1950.
Właśnie pod egidą UA Chaplin tworzy takie filmy jak "The Kid", "A Woman of Paris", "The Gold Rush", "The Circus", "City Lights", "Modern Times", "The Great Dictator", "Monsieur Vordeux", "Limelight", czy też "A King in New York".
 
Zatrzymam się tu na moment przy filmie "Dyktator" (The Great Dictator) i zaprezentuję fragment owego z przemową dyktatora, która mogłaby zapobiec wielu ludzkim tragediom, gdyby żołnierze posyłani dzisiaj do Afganistanu, przyjęli sobie do serc słowa padające w tym fragmencie, które do dzisiaj są bardzo aktualne:
 
 
Prywatnym życiu Charlie zatrzymał się niemal w połowie osiągu Henryka VIII i zdążył on zawrzeć aż cztery związki małżeńskie.
Pierwszą żoną była Mildred Harris, która miała być rzekomo w ciąży jeszcze przed ślubem, co okazało się jednak nieprawdą.
Mildred już po ślubie zachodzi w ciążę i na świat przychodzi dziecko, które niestety po trzech dniach umiera.
Małżeństwo, które trwało od 1918 roku, znajduje swój finał w sądzie w roku 1920 i jest medialnym skandalem.
 
Kolejny związek Charlie Chaplin zawarł z Ritą Grey, którą znamy m.in. z filmu "The Kid".
Podczas trwania tego związku na świat przychodzi dwoje dzieci-Charles Junior i Sydney Earl.
Związek przypada na lata 1924-1927 i niestety, ale także znajduje finał w sądzie.
Po rozpadzie małżeństwa Rita z powodzeniem występuje w wodewilu, jednak problemy z alkoholem łamią jej karierę i kończy jako asystent sprzedawcy w sklepie na Beverly Hill.
 
Paulette Goddard to kolejna żona aktora  i ten związek przypada na lata 1936-1942.
Pojawia się w filmach Chaplina takich jak "Modern Times" oraz "The Great Dictator".
Kolejna sprawa rozwodowa, która kończy się polubownie w związku z majątkiem Chaplina.
 
W wieku lat 53 żoną Charlie'ego poślubia osiemnastoletnią Oona O'Neil.
Związek ten okazał się finałem poszukiwania w życiu tej prawdziwej i jedynej miłości w przypadku obojga.
Oona pozostaje w związku małżeńskim do końca życia Chaplin'a.,podczas którego na świat przychodzi ośmioro dzieci-Geraldine, Michael, Victoria, Eugene, Jane, Anette i Christopher.
 
(Oona O'Neil z Charlie'm)
 
W dobie maccartyzmu w USA Charlie Chaplin poprzez swoje liberalne i humanistyczne poglądy, staje się jedną z upolowanych przez system "czarownic".
Podczas gdy aktor udawał się do Anglii w 1952 roku, aby wziąć udział w premierze filmu "Limelight" w Londynie, to w trakcie rejsu do swojego rodzinnego kraju, dowiedział się, że otrzymał oficjalny nakaz opuszczenia USA.
Incydent ten sprawił, że Charlie Chaplin na stałe osiadł w Szwajcarii.
 
Brat Charlie'go Sydney także był postacią związaną z filmem, a swoją karierę zakończył po nakręceniu w 1928 roku filmu "A Little Bit of Fluff".
Przez długi okres czasu pełnił on rolę managera w działalności swojego młodszego brata i można powiedzieć, że był on ojcem większości sukcesów filmowych i finansowych Charliego.
Osiadł w południowej Francji pozostając w stałym kontakcie ze swoim kochanym bratem.
Zmarł 16 kwietnia 1965 roku w dniu 76 urodzin swojego młodszego brata.
Niektóre źródła podają, że Sydney był przyrodnim bratem Charli'ego, ale nie udało mi się dotrzeć do informacji na ten temat podczas pisania tej notki.
 
W 1921 roku Charlie i Sydney sprowadzają do Stanów Zjednoczonych swoją matkę.
Charlie kupił matce dom w nadmorskiej części Hollywood zapewniając fachową opiekę medyczną do końca dni matki.
Hannah Chaplin zmarła 28 sierpnia 1928 roku.
W pewnym momencie swojego życia Charlie Chaplin dowiaduje się, że posiada jeszcze jednego brata.
Pochodził on ze związku Hannah z Leo Dryden'em.
Wheeler Dryden, bo tak nazywał się brat Chaplina dowiedział się o tym, że jest bratem słynnego Charlie'ego od swojego ojca.
Był on komikiem wodewilowym występującym w Indiach i na Dalekim Wschodzie.
Weller dołącza do braci i matki w 1920 roku.
W 1939 roku zostaje stałym członkiem Chaplin Studios i pełnił rolę asystenta reżysera podczas kręcenia filmu "The Great Dictator".
Brał też udział w tworzeniu "Monsieur Verdoux" jako zastępca reżysera.
Po tym jak Charlie opuścił USA, Wheeler pozostał w Californi.
Zmarł 30 września 1957 roku.
 
 
(Wheler Dryder w filmie "Mud and Sand")
 
Powracając jeszcze do twórczości filmowej Charlie'ego, to na uwagę zasługuje jego obraz "Światła wielkiego miasta".Jego specyfiką jest okres powstania.
Chaplin zrealizował go w 1931 roku jako film niemy podczas gdy od 1927 roku, wszyscy kręcili filmy dźwiękowe.
"City Lighst" okazał się wielkim sukcesem artystycznym i finansowym Chaplina.
 
Ostatnie dwa filmy Charlie'go Chaplin'a zostały nakręcone w Londynie.
Były to "Król w Nowym Jorku", który powstał w 1957r. oraz "Hrabina z Hongkongu".
W tym ostatnim brały udział takie gwiazdy jak Sophia Loren i Marlon Brando.
Film jednak nie okazał się sukcesem finansowym.
Z tego to jednak filmu pochodzi piosenka wyśpiewana przez Petulę Clarc pt. "To My Song", która święciła w swoim czasie tryumf jak numer 1 w Anglii.
W tym także filmie Charlie Chaplin po raz ostatni pojawia się na ekranie w małej roli stewarda cierpiącego na morską chorobę.
 
Charlie Chaplin zasłynął tym, że był on producentem, autorem scenariuszy, głównym aktorem, reżyserem, a także kompozytorem muzyki do swoich filmów.
Był on wspaniałym muzykiem, choć samoukiem, który potrafił pięknie grać na różnych instrumentach muzycznych i m.in. na skrzypcach i wiolonczeli.
Napisał także 4 książki -"Moja podróż za granicę", "Świat w oczach komika", "Moja autobiografia" oraz "Moje życie w obrazach".
 
W roku 1975, kiedy Charlie ma 85 lat, zostaje on uhonorowany nadaniem tytułu szlacheckiego przez królową angielską.
W 1972 roku Chaplin otrzymuje od Amerykańskiej Akademii Filmowej honorowego Oscara za swoją twórczość.
 
Ten wielki twórca odszedł od nas 25 grudnia 1977 roku.
Zmarł podczas snu w swojej posiadłości w Vevey w Szwajcarii otoczony swoimi najbliższymi.
Przy łożu śmierci obecna była żona Oona Chaplin i jego dzieci z ostatniego małżeństwa.
Został pochowany na cmentarzu w Corsier-sur-Vever (Szwajcaria).
 
Postać "Trampa" odeszła ostatecznie z królestwa X Muzy w filmie "Modern Times" nakręconym w 1936 roku, uznawanym za ostatni film epoki kina niemego.
 
(Końcowa scena z filmu "Modern Times")
 
Na koniec polecę piosenkę skomponowaną przez Charlie'go, którą śpiewał także Nat King Cole pt."Smile", której tytuł nawiązuje do tytułu mojej notki.
 
 
 
 
Brak głosów

Komentarze

Filmy mają scenariusze, ale słuchając ten zaprezentowany fragment z "Dyktatora" odnoszę wrażenie, że CC mówi od siebie. Ciekawi mnie, czy to tylko doskonała jak zwykle gra czy cząstka z niego?
Dziękuje i przyznaję, że nie jestem tu pierwszy raz:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#213515

Chaplin był żydem; w wiki jednak już tej informacji nie ma, zastąpiono ją informacją o romskim pochodzeniu jego matki. Z tym, że chodzi tutaj o Romów, którzy przywędrowali na Wyspy jakieś 400-500 lat temu, czyli trochę innych od Romów z naszej części Europy.
Poza tym niebezpiecznie oscylował na granicy pedofilii, bo bardzo lubił młodziutkie dziewczątka.... Co przyczyniło się do wygnania go z Hollywood niemal w takim samym stopniu, co polityka.

Iranda

Vote up!
0
Vote down!
0

Iranda

#213523

Czy będzie Pani łaskawa przytoczyć rzetelne źródła potwierdzające panine teorie?

Vote up!
0
Vote down!
0
#213532

W tekście poruszyłem wątek wypędzenie CC z USA, a ten jest po części odpowiedzią na Twoje pytanie.
Osobiście uważam, że to własnie Chaplin przemawiał w "Dyktatorze", że pomimo, iż cały film jest ewidentną kpiną z nazizmu i samego Hitlera i zapewne zawiera on element komediowy, to przemowa dyktatora, już komiczną nie jest.
Patrząc na całą twórczość Chaplina, można łatwo dostrzec nawiązywanie w niej do lat dziecinnych twórcy.
Myślę, że w "The Kid" Charlie opowiedział swoją własną historię, może trochę alegorycznie, ale jednak.
Końcowa scena to nic innego, jak sukces Charlie'go.
Stąd też uważam, że często wyrażał on siebie w swoich filmach, tym bardziej, że był on ich twórcą, że tak powiem absolutnym.

Pozdrawiam serdecznie!

Vote up!
0
Vote down!
0
#213529

:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#213531