Antysemityzm

Obrazek użytkownika Spitfire
Blog

Chrystus nauczył mnie szacunku do ludzi. Ofiarował mi i wielu ludziom najbardziej banalne a zarazem najbardziej trafne przykazanie w świecie:

"Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy». Mt 22, 33-40 (Biblia Tysiąclecia).

Chrystus rzekł: "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Myśl to genialna w swej prostocie, która mówi więcej od wszystkich spisanych przykazań. Nie potrafię udowodnić tego czy Chrystus był Bogiem i mogę tylko w to wierzyć, lecz z całą pewnością mogę powiedzieć, że na pewno nie był oszustem, tak jak twierdzą to niektórzy. Oszuści nie formułują tak genialnych myśli. Niestety wielu ludzi nazywających siebie katolikami i wyznających wiarę w Chrystusa częstokroć o tych słowach zapomina. Do czego zmierzam?

Nie oszukujmy się. Wielu prawicowców i konserwatystów zaklina się, że antysemityzm na prawicy nie istnieje, że jest on wymysłem "wiodącego tytułu prasowego" i innych podobnych światopoglądowo ludzi. Nie oszukujmy się! Antysemityzm gdzieniegdzie błąka się po prawicy, która ma przykre doświadczenia z tak zwaną "żydokomuną". Ta aberracja istnieje. Z tego co obserwuję skala tego zjawiska nie jest przerażająca, co nie oznacza, że powinniśmy nie zauważać tej sprawy.

Rasiści i antysemici zawsze posługują się błędnym uogólnieniem. Wyłapują pojedyncze przypadki albo zachowania jakichś niewielkich grup ludzi i starają się na ich przykładzie udowodnić, że takie same cechy i skłonności przejawia cały naród. W Polsce część prawicy ("prawicy" - moim zdaniem to nazwa niesłuszna, chociaż tych ludzi utożsamia się z prawicą) na podstawie obserwacji działań i zachowań tak zwanej "żydokomuny" próbuje przypisać podobne cechy wszystkim Żydom, co dla wielu z nich jest niewymownie krzywdzące.

Nie jestem tropicielem przynależności narodowościowych, jednakże chcąc nie chcąc tego i owego się dowiaduję. Wiem więc, że tak niezrównanie rzetelni, obiektywni i zasłużeni dla prawdy ludzie jak Bronisław Wildstein, Ludwik Dorn, Norman Finkelstein oraz wielu innych mają pochodzenie żydowskie. Wyrażając się za pomocą uogólnienia krzywdzi się tych ludzi i to woła o pomstę do nieba. Mówię więc - nie przypisujcie na podstawie obserwacji tak zwanej "żydokomuny" lewackich cech wszystkim Żydom. Krzywdzicie przez to ludzi sprawiedliwych. "Żydokomuna" postępowała jak postępowała nie dlatego, że ludzie ją reprezentujący byli Żydami, lecz dlatego, że wyznawane przez nich poglądy były skrajnie czerwone. Nie ma różnicy pomiędzy czerwonym Żydem, czerwonym Polakiem, czy czerwonym Kubańczykiem albo kimkolwiek innym.

Pamiętajcie, że wśród Żydów są również katolicy. Jezus nie tylko mówił, aby "miłować bliźniego". Jezus mówił również, aby "miłować nieprzyjaciół", co nie oznacza, że należy przestać domagać się sprawiedliwości, a co znaczy, że należy unikać wszelkiej nienawiści. Ona sama w sobie jest zła. Sprawiedliwość nie jest nienawiścią. Bądźcie więc sprawiedliwi i jeśli spotkacie gdzieś rasistę albo antysemitę to wystąpcie przeciwko niemu. Ja to zrobię zawsze, choćbym miał i obić komuś ryja albo stracić przy tym życie.

Brak głosów

Komentarze

 Dzisiejszego wieczora czytam trzeci wpis autora na temat antysemityzmu wsrod polakow.Uwazam ze problem nie istnieje.Bardziej zauwazam antypolonizm,wsrod znanych przedstawicieli nacji zydowskiej.Może zbyt mało czytam?Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#38049

[quote=cog19]

 Dzisiejszego wieczora czytam trzeci wpis autora na temat antysemityzmu wsrod polakow.Uwazam ze problem nie istnieje.Bardziej zauwazam antypolonizm,wsrod znanych przedstawicieli nacji zydowskiej.Może zbyt mało czytam?Pzdr.

[/quote]

Skoryguję. Powiedziałbym raczej "antypolonizm, wśród znanych przedstawicieli lewicującej nacji żydowskiej". Kluczowe znaczenie ma tutaj słowo "lewicującej". Jego pominięcie prowadzi do błędu. A problem do pewnego stopnia istnieje. Przypuszczam, że niektórzy ludzie kojarzą "żydokomunę" z Żydami w ogóle. Tego typu rozumowanie jest błędne. Ów "antypolonizm" wywołuje reakcję w postaci "antysemityzmu" i odwrotnie. Natomiast odnośnie tematu to co w tym złego? Doprawdy nie widzę nic w tym złego. Odkąd istnieję w internecie to starałem się unikać tego tematu, ponieważ jest on trudny, czasochłonny i łatwo można się pogubić. Z tego co pamiętam to na blogu poza dniem dzisiejszym nie zamieściłem żadnego wpisu poruszającego ten temat. Do pewnego stopnia szkoda, gdyż sprawiedliwa temperówka jest potrzebna po obu stronach (symplifikując, bo to zawsze zależy od kontekstu). (;

Vote up!
0
Vote down!
0
#38051

Krzysztof J. Wojtas
"Rasiści i antysemici zawsze posługują się błędnym uogólnieniem. Wyłapują pojedyncze przypadki albo zachowania jakichś niewielkich grup ludzi i starają się na ich przykładzie udowodnić, że takie same cechy i skłonności przejawia cały naród. "

To jest podstawowy bład, Gdyby tak było to proces asymilacji przebiegał by szybkoo.
Problem polega na tym, że "grupy żydowskie" dzialają jak mafia - wykorzystując jedynie mniej zauważalne, ale bardziej skuteczne metody.

Jeszcze raz; uważam, że pierwszym krokierm do wzajemnej akceptacji jest wykazanie różnic. Dopiero na tej bazie można budować współżycie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#38056

[quote=Krzysztof J. Wojtas]Krzysztof J. Wojtas
"Rasiści i antysemici zawsze posługują się błędnym uogólnieniem. Wyłapują pojedyncze przypadki albo zachowania jakichś niewielkich grup ludzi i starają się na ich przykładzie udowodnić, że takie same cechy i skłonności przejawia cały naród. "

To jest podstawowy bład, Gdyby tak było to proces asymilacji przebiegał by szybkoo.[/quote]

???

[quote=Krzysztof J. Wojtas]Problem polega na tym, że "grupy żydowskie" dzialają jak mafia - wykorzystując jedynie mniej zauważalne, ale bardziej skuteczne metody.[/quote]

Proszę nie mylić "grup żydowskich" z "lewicowymi grupami skupiającymi Żydów". To zasadnicza różnica. Mniej więcej taka jak pomiędzy PZPR a PiS-em. Niby tu i tu siedzieli Polacy.

[quote=Krzysztof J. Wojtas] Jeszcze raz; uważam, że pierwszym krokierm do wzajemnej akceptacji jest wykazanie różnic. Dopiero na tej bazie można budować współżycie. [/quote]

???
Przepraszam, ale całkowicie nie rozumiem tego o czym Pan mówi. Jakie różnice? W czym te różnice? Czy widział Pan kogoś kto po wymianie różnicy zdań potrafiłby się do siebie przytulić? "Różnice" a może raczej "wzajemne krzywdy" (chociaż to niedobre określenie) są dobrze znane. Różnice dzielą. Przyjaźń buduje się na tym co łączy. Niech Pan spróbuje przedstawić owe "różnice" (istniejące niewątpliwie) pańskiej żonie. Jeśli żona charakteryzuje się niezależnością to wyniknie z tego rozróba. (;

Vote up!
0
Vote down!
0
#38061

"I powiedział Jezus (Jeszu): Czyż nie prorokowali o mnie Izajasz i Dawid przodkowie moi? Pan rzekł do mnie: "Tyś jest synem moimm jam ciebie dziś zrodził." itd. Tak samo w innem miejscu: Rzekł Pan Panu memu "Siądź po prawicy mojej". Teraz zaś wstąpię do Ojca mego, który mieszka w niebie, będę siedział po prawicy Jego, co zobaczycie swojemi oczyma; ty zaś Juda bynajmniej tego nie osiągniesz. Tak więc wymówił Jezus (Jeszu) wielkie imię Boga (IHWH) i niezwłocznie powiał wiatr, który go postawił między niebem a ziemią. Wypowiedział także Judasz to samo imię i podobnie przez wiatr został umieszczony w środku między niebem a ziemią. W ten sposób i jeden i drugi unosił się w powietrzu ku zdumieniu wszystkich, którzy na to patrzyli. Wreszcie Judasz, wymówiwszy znowu imię Boskie, schwycił Jezusa (Jeszu), aby go zrzucić na ziemię, ale Jezus (Jeszu), czyniąc to samo, usiłował Judasza strącić głową w dół i tak się nawzajem mocowali. Gdy zaś Judasz wiedział, że nie może osłabić działania Jezusa (Jeszu), oddał mocz na Jezusa (Jeszu) i tak obaj stawszy się nieczystymi, spadli na ziemię i nie mogli więcej używać Boskiego imienia, zanim się nie oczyścili".
Pozostawiam bez dalszego komentarza na temat ich szacunku do naszej wiary.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#38080

[quote=Jacyl]Pozostawiam bez dalszego komentarza na temat ich szacunku do naszej wiary.[/quote]

Nie wiem na jakiej podstawie przypisuje Pan to do wszystkich? Może ja przypiszę do Pana zachowanie na przykład jakiegoś donosiciela do Gestapo, który był Polakiem?

Vote up!
0
Vote down!
0
#38082

Po pierwsze jestem za młody aby być donosicielem na Gestapo.
Po drugie za takie porównanie zgodnie z kodeksem honorowym który obowiązuje w mojej rodzinie powinien Pan dostać w twarz (najlepiej z buta).

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#38092

Widać umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest nazbyt powszechna w polskim społeczeństwie. Nie nazwałem Pana "donosicielem do Gestapo", lecz wykazałem błąd jaki tkwi w uogólnieniu, którym się Pan posłużył.

Najpierw posługuje się Pan niesprawiedliwym uogólnieniem ("Pozostawiam bez dalszego komentarza na temat ich szacunku do naszej wiary").

Potem gdy ktoś na zasadzie analogi posługuje się takim samym uogólnieniem wobec Pana, aby wykazać błąd tkwiący w tego typu rozumowaniu, to Pan się na to oburza.

Myli się Pan odnośnie kodeksu honorowego. Nie obowiązuje już Pana kodeks honorowy, ponieważ za sprawą uogólnienia stał się Pan oszczercą. Oszczerców kodeks honorowy zdecydowanie wyklucza. Gdy napisał Pan "ich szacunku do naszej wiary" to oskarżył Pan wszystkich, włączając w to tych, którzy takowy szacunek posiadają. To oszczerstwo. Chyba, że posługuje się Pan jakimś swoim prywatnym kodeksem honorowym ("rodzinnym"). Wtedy jednak ten kodeks nie obowiązuje mnie i kopać się może Pan tylko pomiędzy członkami własnej rodziny.

 

Radzę przestać posługiwać się uogólnieniami, które mają tą cechę, że wykrzywiają rzeczywistość.
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#38094

Nie jest to niesprawiedliwe uogólnienie ponieważ zacytowałem Panu jedną ze świętych ksiąg żydowskich. Czy gdyby ktoś zacytował Pismo Święte i napisał, że pozostawia cytat bez dalszego komentarza na temat katolików to byłoby to niesprawiedliwe uogólnienie czy też stwierdzenie po prostu źródeł wiary dotyczących całej grupy wyznaniowej.
Odrębną rzeczą są postawy indywidualnych ludzi które są różne i nie zawsze przestrzegających zapisów w świętych księgach (tak Żydzi, Katolicy, Muzułmanie i inni).
Tak więc nie jestem oszczercą i nadal obowiązuje mnie kodeks honorowy. Nie kopię się z członkami własnej rodziny tylko załatwiamy to rozmową. Co do jednej rzeczy ma Pan rację - nie ma sensu stosować do Pana zasad z kodeksu honorowego. Po prostu takie zasady stosuje się wśród ludzi którzy mają honor.
To nie ja posługuję się uogólnieniami a Pan. To Pan nie chciał przejść do dyskusji merytorycznej. A czy cytaty z Talmudu wykrzywiają rzeczywistość, chyba nie skoro jest to księga według której żyło i żyje wielu Żydów. Pan ich w tym momencie obraża, gdyż twierdzi Pan że życie według tych prawideł "wykrzywia rzeczywistość".

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#38098

[quote=Jacyl]Nie jest to niesprawiedliwe uogólnienie ponieważ zacytowałem Panu jedną ze świętych ksiąg żydowskich. Czy gdyby ktoś zacytował Pismo Święte i napisał, że pozostawia cytat bez dalszego komentarza na temat katolików to byłoby to niesprawiedliwe uogólnienie czy też stwierdzenie po prostu źródeł wiary dotyczących całej grupy wyznaniowej.
Odrębną rzeczą są postawy indywidualnych ludzi które są różne i nie zawsze przestrzegających zapisów w świętych księgach (tak Żydzi, Katolicy, Muzułmanie i inni).[/quote]

Posługuje się Pan słowem "ich" w temacie o Żydach. Bóg jeden wie co Pan ma na myśli wypowiadając to "ich". Wypadałoby to doprecyzować. W tym przypadku (zważywszy na to, że temat traktuje ogólnie o Żydach) posługiwanie się pan uogólnieniem "ich" i to czyta się jako "ich wszystkich" a nie "ich talmudystów", pomimo tego, że zacytował Pan Talmud.

Gdy krytykuję fanatycznych islamistów to staram się mówić o fanatycznych islamistach i nie posługuję się terminem ogólnym, traktującym o wszystkich islamistach.

==============

Vote up!
0
Vote down!
0
#38104

gdzie są katolicy ?nie rozumiem.powinni rządzić polacy polskiego pochodzenia a nie izraelskiego,wcale nie trzeba być antysemitą ,a fakty mówią same za siebie.dlaczego w polsce nie rządzą polacy.?co tu jest grane

Vote up!
0
Vote down!
0
#172247

Już dawno powinien być parytet w tej sprawie. 95% nasi, 5% mniejszości, łącznie.

Ponoć JOWy mogą coś zdziałać, ale jak sobie przypomnieć Stokłosę, to gwarancji nie ma.

Vote up!
0
Vote down!
0
#172266

,,Ja to zrobię zawsze, choćbym miał i obić komuś ryja albo stracić przy tym życie. ''-no to długo nie pociągniesz z takim myśleniem ,jedz do palestyny i tam broń swoich poglądów ,skoro jesteś taki dobry wujek ,co ty na to?życzę powodzenia!!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#172336