Kadisz demokracji - przypadek Grassa, pisarza..

Obrazek użytkownika Tomasz Sokolewicz
Świat

Podczas gdy postanowieniem izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych obywatel Unii Europejskiej i laureat literackiej Nagrody Nobla Guenther Grass otrzymał zakaz wjazdu do państwa Izrael z powodu wiersza, który napisał. Myliłby się ktoś, kto posądziłby Grassa o podjudzanie Arabów do powstania przeciw Żydom albo sprytne przemycenie w wierszu informacji na temat zapalników czasowych mających wysadzać w powietrze izraelskie budy z falafelkami, humusem i colą. Nic z tych rzeczy. Grass, swoim grassowym zwyczajem domaga się pokoju i kontroli nad uzbrojeniem Iranu i Izraela.

Takie postępowanie Grassa doprowadza do wściekłości zarówno Gazietę jak i proizraelskiego przywódcę robotniczego z polskiego Wybrzeża Krzysztofa Wyszkowskiego, którzy zgodnym głosem wieszczą rezurekcję samego Adolfa Hitlera.
Ale o ile wiem to ani Stalin ani Abraham rezurekcji nie przewidywał. Reakcja jego kontynuatorów nie ma więc powodów ideologicznych, uff… Śpiew pogrzebowych piosenek dla europejskiej demokracji z przytupami jerozolimskimi wydaje się więc być mocno przedwczesny.

Masy blogerskie (he,he..) zdają się nagle zauważać krótką służbę 17 letniego Grassa w Waffen SS w formie dosyć specyficznej: „Gunter Grass siedemnastolatek, kiedy zgłaszał się do Waffen-SS, musiał być owładnięty nazistowską ideologią, bo to najlepszy wiek, żeby zangażować się po tej czy innej stronie.” (Maia14 w „Ten pokręcony..”, pisownia oryginalna).
Ciekawy jestem czy Maia14, najwyraźniej rasowa kobieta wolałaby pójść do szanowanego „Gromu” czy do służby zastępczej w cieciowni „Securitas” i pilnować wraz z niepełnosprawnymi i dziadkami z AK i NSZ warszawskiej siedziby IPN? Jak myślisz Maiu14 w jakim mundurze i butach byłoby ci bardziej do twarzy: szarych i używanych walonkach czy w nowej, eleganckiej panterce i pięknych kozakach? Łatwo mi to pisać, bo gdy komuniści przysłali mi zaproszenie do takiej właśnie elitarnej jednostki spadochroniarzy dałem dyla z Polski. Obawiam się, że gdyby była wojna zostałbym rozstrzelany/internowany i nie miałbym luksusu wyboru obuwia. Ale większość wybrałaby jak Szymborska. Pozwoliłbym Mai14 na zrelatywizowanie dyskusji, gdyby oświadczyłaby publicznie, że z powodów etycznych zawsze wybierze stare buty z „Caritasu” w miejsce eleganckich bucików od Prady… No Maiu14, co wybrałabyś, hmm?

Wiele argumentów ze strony blogerskiej nie ma związku z rzeczywistością: Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich utrzymuje, że Żydom można wierzyć i spokojnie powierzyć każdą broń. Ciekawy jestem, czy także Gruzini, których żydowska broń „Raphael” okazała się nieskuteczna w czasie rosyjskiej inwazji ponieważ producent przekazał jej kody Rosjanom, oczywiście z zyskiem dla Izraela, mieliby nadal Żydom wierzyć. Sprawa Prezydenta Państwa Izrael dowodzi, że nawet najbardziej szanowane osoby mogą zmienić się i wejść na drogę przestępstwa. Podobnie jest z Państwami. Dlatego wolałbym jako Polak i Europejczyk, aby oba państwa były poddane międzynarodowej kontroli, dokładnie tak, jak chce tego Guenther Grass.

Autor Karlin uważa, że Guenther Grass jest sterowanym, ludzkim robotem działającym na usługach Kremla a „Stawką może być Polska”. To oczywiście możliwe, ale chyba małoprawdopodobne. Wyraźnym brakiem hipotezy Karlina jest brak jakichkolwiek dowodów istnienia tak zaawansowanej techniki, dzięki której Grass „jest posłusznym wykonawcą nigdy nie wydanych, płynących z Kremla zleceń.”

O ile Unia Europejska pozwoli na to, aby wiersz połączony z życzeniem pokoju był powodem zakazu wjazdu dla jej obywateli, to już wkrótce możemy także poza Polską stanąć przed wyborem: Gazieta czy Rzeczpospolita lub Sikorski czy Komorowski.
Nie mam nic przeciwko temu, aby Żydzi przestali czytać Grassa, ale dopóki istnieje Unia Europejska to nikt nie powinien być represjonowany z powodu wiersza lub poglądów politycznych. Od naszej europejskiej solidarności przeciwko cenzurze i zakłamaniu zależy przyszłość i Polski i Unii. Wystarczy zareagować i zakazać żydowskim dziennikarzom wjazdu na terytorium Unii. Tylko tyle i aż tyle, ale natychmiast.

Brak głosów

Komentarze

 dziwne ze taki porzadny gosc jak K Wyszkowski tak to ocenia. Dobry i jeden znany noblista mowiacy prawde, 

Vote up!
0
Vote down!
0
#243488

ma debet na kilkaset tysięcy w tvNIE... trochę się nie dziwię, ale tylko trochę ;)))
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#243581

której autor nie oddaje pokłonów SSynom SSyjonu ;)))

o jakżesz ostentacyjnie ignorują ową notkę, reprezentując "typicznie polską" rację stanu ;)))

Czołem Wielskiej Polsce!!!
i na pohybel SSowietom... wszelkiej maści ;)))
___________________________
jam... z tego, co mnie boli

ps.
czekam na posądzenia o lewactwo ze strony reprezentantów majestatu "jedynej konserwatywnej prawicy"...

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#243580

 

Jedyna konserwowa prawica  od Wielkiego Piątku  jest w dyskotece dla kiciusiów. Autorze-dycha

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#243629