Prokuratura: Trotylu nie było - czy na pewno? Nie "na pewno"...

Obrazek użytkownika Pasiu
Kraj

czyli o sztuce interpretacji i manipulacji.

Po obejrzeniu konferencji prokuratorów, po wysłuchaniu wystąpień polityków nasuwa mi się kilka refleksji.

1. Lubię logiczne myślenie i dokładnie wysłuchawszy p. prokuratora stwierdzę, że popełnił on pewną naditerpretację: najpierw stwiedził, że nie było trotylu ani nitrogliceryny, po czym stwierdził, że ostatecznie wyjaśnią to dalsze badania, które potrwają ok. pół roku.
Tak więc moim zdaniem prokuratura nie zdementowała doniesień Rzeczypospolitej, lecz raczej je uściśliła.

Czytelnym stwierdzeniem byłoby, iż w toku przeprowadzonych badań wykorzystywane urządzenia wykazały możliwość obecności substancji wysokoenergetycznych - w tym wybuchowych - niekiedy w dużym stężeniu.
W związku z powyższym biegli pobrali próbki materiałów podejrzanych o obecność takich substancji w celu przeprowadzenia dalszych, laboratoryjnych ekspertyz i ustalenia jakie substancje tam się znalazły.
I to jest dla mnie logiczne - w porządku będę grzecznie czekał na ostateczny wynik badań biegłych.
Czy dobrze zrozumiałem? Bo trudno było...

A z tego wynika, że albo Rzeczypospolita dokonała nadinterpretacji faktów i dowiedziawszy się o przywiezieniu do kraju podejrzanych próbek potraktowała jako pewność obecnośc materiałów wybuchowych, albo polegała na niedyskrecji i analogicznej nadinterpretacji faktów przez swoje źródło informacji...tu jednak pojawia się problem - gdyż Rz. wyraźnie stwierdza, że informacja została potwierdzona w czterech źródłach.
Do rozważenia pozostaje możliwość przekazania na konferencji nieprawdziwych, bądź zmanipulowanych informacji przez prokuraturę. Ostatecznie nie można tego wykluczyć, skoro już na wstępie oświadczenie było zmanipulowane: p. prokurator stwierdził: nie było, po czym w długim i dość zawiłym - choć logicznym wywodzie stwierdził, że tak naprawdę czy było - czy nie było - będzie wiadomo po badaniach...

2. Padła informacja, że prokuratura przeprowadza planowe działania...
Jak z tego wynika prokuratura planowała ekshumacje już 2 lata temu? I nadal wszystko zgodnie z planem??
A może ktoś ten plan zburzył?
A może lepiej było 2 lata temu dokonać w Polsce sekcji wszystkich zwłok - jeszcze przed pochówkiem i pobrać stosowne materiały do przewidywanych badań laboratoryjnych? Oszczędziłoby to wielu nerwów i dramatów przede wszystkim rodzinom Ofiar.

3. Jak podkreślił p. prokurator: obecne badania to pierwsze badania polskiej strony na obecność substancji wysokoenergetycznych we wraku i na miejscu tragedii.
Dlaczego dopiero teraz?
No i na jakich podstawach dotychczas strona rządowa i komisja Millera wykluczały i nadal wykluczają możliwość obecności takich substancji oraz ich roli sprawczej w katastrofie?

Nasuwa się podejrzenie, że przedstawiane informacje są co najmniej niepełne. Możnaby logicznie przypuszczać, że dopiero po otrzymaniu dokumentacji medycznej od strony rosyjskiej polska prokuratura po wykryciu nieścisłości zdecydowała się na ekshumację. Można też przypuścić, że po dokonaniu sekcji zwłok wykryto w nich substancje mogące sugerować obecność materiałów wybuchowych.
Próbki obecnie są pod tym kątem badane i analizowane, a wstępne wyniki tych badań i analiz kazały prokuraturze przeprowadzenie badań na obecność substancji wybuchowych na miejscu i w szczątkach samolotu.
Ewentualnie druga możliwość - że dopiero teraz strona rosyjska wyraziła zgodę na przyjazd i przeprowadzenie przez polskich ekspertów własnych badań umytego wraku i zaoranej ziemi...

Wreszcie sprawa samej publikacji Rzeczypospolitej i jej przyczyny.
Wiele osób sugeruje manipulację opinią publiczną, chęć poodgrzania atmosfery czy wręcz działania stron trzecich i manipulację nami jako całym narodem.
Pozwolę sobie zaprezentować inne tezy:

1. A może to próba ratowania się obecnego rządu przed spadającymi notowaniami. I informacja wyciekła po to, aby sprowokować PiS do bardziej radykalnych działań w tej materii, sprowokować może samego prezesa do bardziej ostrych wypowiedzi, po których można będzie stwierdzić, że PiS nic się nie zmienił, że nadal tylko o Smoleńsku myśli itd...
Kto wie, jakby Prezes albo ktoś z PiS coś ostrzej palnął, może i do sądu się uda zaciągnąć lub przed trybunał...

2. Może to próba odwrócenia uwagi od śmierci ś.p. chorążego Musia i wiedzy Zmarłego na ten temat?

3. Może to próba wogóle odwrócenia uwagi od sytuacji w kraju i ponownego podgrzania nastrojów Smoleńskiem w obliczu coraz gorszej sytuacji w Polsce?
W szczególności próba odwrócenia uwagi społecznej od ostatniej bardzo konkretnej, groźnej i rzetelnej ofensywy PiS - kontrpremier i programy naprawcze?

NIE WIEM i nie znam odpowiedzi na te wszystkie pytania?
Nie dam sobą manipulować.
Nie zmienię poglądów politycznych ani preferencji wyborczych.
Nie zmienię swojego przekonania:
Wierzę, że śmierć Prezydenta i reszty polskiej delegacji była spowodowana czyimś działaniem celowym i nadal będę analizował wszelkie informacje i spekulacje na ten temat: jak, gdzie i kiedy zginęli - nigdy nie uwierzę w raport rządowy nie mówiąc o MAK-u.

A żeby nie było...za pół roku oczekuję kolejnej konferencji prasowej w prokuraturze wojskowej i podania wyników badań!
I tego się trzymajmy!

Pasiu

Brak głosów

Komentarze

Post Scriptum:
Czyżbym trafnie przewidział?
Wychodzi na to, że przyczyną publikacji była teza 1 i właśnie w tej chwili Wielki Donald ruszył ze szturmem na niepoprawnego Kaczora.
A więc chyba naprawdę chodziło o polaryzację nastrojów i pretekst do ataku na PiS i prezesa Kaczyńskiego - w szczególności wobec ostatnich konstruktywnych propozycji PiS.
Innymi słowy byłoby to wykorzystanie Smoleńska do celów politycznych - przez Donalda i PO.

Czy było to celowe działanie, a publikacja w Rz. była inspirowana - nie koniecznie zresztą kontaktami (co byłoby nierzetelnością dziennikarską) - wystarczyło doprowadzić do sterowanego przecieku i wypuścić dla wiarygodnej gazety smakowity kąsek, który Rz opublikowała, a potem zaprzeczyć.
A może to szybka reakcja na rzeczywisty przeciek i korzystanie ze sposobności?

Pasiu

Vote up!
0
Vote down!
0

Pasiu

#302298

Warto przeczytać to,aby uzmysłowić sobie  łgarstwa tchórza .

http://okiemklucznika.salon24.pl/

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#302302

Świetny link! Wielkie dzięki, już podałem dalej.
Czyli jak z tego wynika urządzenie daje niemalże pewność, ale że jednak nie 100% to prokuratura mogła powiedzieć, że "nie wiadomo" i nawet zasadniczo nie kłamią...
Ale to ważne potwierdzenie prac komisji sejmowej - czyli trzeba jeszcze trochę poczekać, ale w końcu nie będzie obrony przed prawdą...
Pasiu

Vote up!
0
Vote down!
0

Pasiu

#302369

kto zachowuje się jakby paliło mu się pod tyłkiem........

Nie potrafię uwierzyć w ani jedno słowo prokuratorów, może znajdą takich co im uwierzą i na tej bazie politykierstwo dalej snuć będą.....

pozdrawiam stara czarownica xana

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam
stara czarownica
xana

#302311

Było wielce prawdopodobne, że niezaleznie od prawdziwych intencji Rzeczpospolitej  gdy ujawniła te fakty, może się z nich wycofac a Prezes Kaczyński, Maciarewicz nawet pełnomocnicy rodzin zostaną na lodzie, co gorsza z daleka widoczni i bezbronni. Niech ktoś im wreszcie uświadomi,że cały czas każda ich wypowiedź może i będzie wykorzystana przeciwko nim, i musza sobie wziąsc na wstrzymanie, bo polegną (i to dosłownie).

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#302320

Tutaj nie chodzi o wstrzymanie, żadne medium nie zachowa się rzetelnie w jakiejkolwiek materii. Stawka jest z byt wysoka a pieniądze nie śmierdzą a to one żądzą tym nędznym establishmentem.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#302346

"Rzeczypospolita dokonała nadinterpretacji faktów i dowiedziawszy się o przywiezieniu do kraju podejrzanych próbek"

Ja gdzieś słyszałem [już teraz nie pamiętam gdzie]
że próbki prokuratorzy zostawili w Moskwie...
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#302412

To samo twierdzi moja mama - też gdzieś słyszała, że próbki zostały w Moskwie...pewnie do oclenia;)
Tylko że wówczas z równym skutkiem można badać księżycowe skały...

Pasiu

Vote up!
0
Vote down!
0

Pasiu

#302578

Może w Moskwie ale na pewno w Rosji będą badać, próbki pobrane przez polskich biegłych w Smoleńsku, rosyjscy eksperci.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk przyznał „Rz”, że próbki, które wskazali biegli, są w Rosji. – Zostały one wytypowane przez polskich biegłych na podstawie wskazań urządzeń, które wykazały obecność cząstek wysokoenergetycznych. Źródła ich pochodzenia mogą być przeróżne – mówi Martyniuk.

Dodaje, że próbki te zostaną dopiero do Polski sprowadzone w ramach pomocy prawnej. Nie ma więc żadnej pewności, że materiał ten trafi do Polski w najbliższych tygodniach. 

http://www.rp.pl/artykul/192639,947562-Smolenski---Prawda-za-pol-roku.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#302582

Jakie to maja byc badania, ktore trwaja pol roku ? Szkoda, ze Szelag nam tego nie powiedzial. Bo takie badania probki/ probek powinny trwac okolo tygodnia. Mataczenie i odwlekanie w czasie. Moze jakis chemik-analityk zechce potwierdzic to, co tu napisalam.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#302496

Wiem...
Starałem się pisać i analizować logicznie.
Występując pod własnym nazwiskiem staram się nie mając rzetelnych podstaw nie zarzucać kłamstwa, wypada mi też wziąść za dobrą monetę i przynajmniej uwzględnić w analizie wariantowej prawdomówność niektórych czynników i zakładać ich dobrą wolę.
Stąd tekst nieco rozwlekły i częste użycie trybu przypuszczająco - warunkowego, można by nawet posądzić mnie o tanie politykierstwo.
Dlatego też abstrahując od wszelkich ujawnionych faktów na koniec artykułu zamieściłem moje prywatne credo - czyli prywatny osąd o Smoleńsku.
Wszak nikt mnie nie zmusi bym we wszystko wierzył co np GW napisze czy TVN powie, ale nie mogę bez żelaznych dowodów nikomu zarzucać kłamstwa.
Odnośnie badań polecam link od Skowronka!!!

Pozdrawiam
Pasiu

Vote up!
0
Vote down!
0

Pasiu

#302580